obranné náboje s minimálním kolaterálem (legální)

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#16 » stř 29. črc 2015, 16:13

Ano uz sem to sem psal, nekde to je nebo to bylo smazano... tak jelikoz nevim o pripadu kdy by pri pouziti zbrane doslo k poskozeni sluchu tak pokud trva uzivatel radsi na tutom tak je to jeho vec...

9mm suby maji kolem 300m/s 130-150gr+-

Komoly jsou kolem 90-100gr+- 400m/s ;) ano rozdil tam je markantni

Rychlost je proste nejdulezitejsi aspekt



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#17 » pát 31. črc 2015, 08:52

Našel sem náboje Lapua CEPP. Viděl jsem ho dokonce na vlastní oči :) Ale moc se mu nechtělo do komory. A taky skoro 20 Kč/kus je trochu overkill. Máte někdo zkušenosti s timhle nábojem?

http://www.lovecke-zbrane.eu/strelivo/p ... xtra-7-8g/



Carloss
Příspěvky: 2983

Příspěvek#18 » pát 31. črc 2015, 09:34

Extra jsou myslím kategorizovány jako A. Ještě jsou Super, ale to je tak nějak standardní. (Nebo je to obráceně...). Ale obecně: Na Lapua CEPP pozor, podle střely super/extra.

Mě zase zaujalo tohle: http://www.alfatactical.cz/magtech-naboje-magtech-9mm-luger-9d-jsp-flat-strela-615-g-95-gr-50-ks.html. Ale netuším, jak s to chová v cíli měkkém/tvrdém.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#19 » pát 31. črc 2015, 09:48

Tyhle Magy jsem si koupil zrovna včera :) Dali mi je na stůl vedle Black Mamby a SB SP 6.5gr, vůbec jsem nevěděl, že existujou.

V nejbližší době je půjdu provětrat, jestli je vůbec bude ta moje žrát. Podle toho jak vypadají bych si tipnul, že to bude hodně podobný jako BM, jen o dost levnější a ještě o fous lehčí.

Co se týče těch CEPP - nepovedlo se mi najít průkazný obrázky ani specifikace, ale podle empirickýho průzkumu na google images mám důvod se domnívat, že ty, co jsem viděl byly ty (asi) Extra - s drážkama pro deformaci, zatimco ty druhý, (asi) Super, mají jen dutinku. Ale nedaří se mi zatim nikde najít žádný testy.



Carloss
Příspěvky: 2983

Příspěvek#20 » pát 31. črc 2015, 10:21

Obrázek To by měly být ty Magtech - Náboj Magtech 9mm Luger (9D) JSP Flat, střela 6,15 g / 95 gr.



Mikxi
Příspěvky: 8

Příspěvek#21 » pát 31. črc 2015, 10:35

Magtech lze sehnat i bez tech 'nariznuti'. Je to model 9F - http://www.magtechammunition.com/produc ... duct?id=84 (napr. v Armed).



Carloss
Příspěvky: 2983

Příspěvek#22 » pát 31. črc 2015, 10:38

Ale jde o to, aby se "nám" derormovaly co nejvíce, že... A při tom to bylo stále legální.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#23 » pát 31. črc 2015, 10:44

Jo, tak já mam ty 9F, a zrovna z Armedu :) nevšim sem si těch naříznutí na tom prvním odkazu.

Jak bezpečně v "civilních" podmínkách otestovat odrazivost a průraznost, resp. expanzi a ztrátu energie? Expanze by se dala zvládnout domácí želatinou, ale tu odrazivost nevim.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#24 » pát 31. črc 2015, 13:29

Lapua CEPP Extra mají oproti Super navíc naříznutou špičku a ve tkáni se skutečně deformují. Super jsou jen vzhledová záležitost, stejně jako třeba Black Mamba se chovají v měkkým terči jako celoplášť.

CEPP Extra ve zkušebně nebyly, proto zatím nejsou kategorizovány, a nikdo není tak blbej, aby je do zkušebny poslal dobrovolně :twisted: Nutně k tomu dojde, až je někdo použije v sebeobraně, a pošle je tam vyšetřovatel nebo prokurátor ke zjištění, zda nedošlo k nošení zakázaného střeliva.

Jakmile se střela deformuje a udělá díru většího průměru nebo větší trvalou dutinu než ten nejkulatější celoplášť poháněný nejslabší čajíčkovou navážkou na trhu (s minimální tolerancí danou zaokrouhlením), tak to metodika CUZZS považuje za zvýšený ranivý účinek => kat. A.



Carloss
Příspěvky: 2983

Příspěvek#25 » pát 31. črc 2015, 13:32

Jojo... Máš pravdu... Jsem věděl, že jedny tam byly... Jen jsem myslel, že jsem tam viděl ty Extra jako A. Asi jsem se zmýlil... takže omluva za mystifikaci... Občas si říkám, jestli by nestálo za to některá rozhodnutí úřadu napadnout. ;-)



Piggy
Příspěvky: 1906

Příspěvek#26 » pát 31. črc 2015, 18:42

Jde to vubec? Zatim ziju v presvedceni, ze zkusebna je konecna instance a neni kdo by jeji rozhodnuti prezkoumaval.



Carloss
Příspěvky: 2983

Příspěvek#27 » pát 31. črc 2015, 18:52

No.. jde o to, v jakém režimu vlastně rozhoduje... Jestliže by to byl správní úkon, pak by to asi musel řešit správní soud. Rozporoat by se daly zákony, vyhlášky a normy. Některá rozhodnutí mi přijdou že jsou mimo tyto předpisy.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#28 » pát 31. črc 2015, 19:01

mikky: lehce... zamluvis si strelnici prineses si tam prekazky a neco do ceho to budes chytat a budes strilet... domaci zelatina neni balisticky gel a balisitcky gel neni telo... a co chces resit na odrazivosti ? ses nechal unist PR prohlasenim SB ze nove policejni strely se neodrazi ? :D

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#29 » sob 1. srp 2015, 11:05

Ten, co tady napsal elaborát pro subsonicům, by mohl svůj výkřik to tmy konkretizovat - proč, v čem atd.

Výhoda subsoniců pro nošení:
1. Určitě JE rozdíl, mezi střelu 115 gr či 124 gr, což je běžná munice. NEBO 158 gr, jakou osobně nosím. Neříkám, že to je enormní nebo vůbec podstatněji znatelný, ale rozdíl tam nějaký je. A princip pomalu letící těžká střela se osvědčil sdostatek u .45 ACP. U Lugeru to ani zdaleka nebude dosahovat parametrů .45, to je jasné, ale princip se nemění. Pokud nebude takovýto subsonic lepší, na 100% nebude horší (proti lidskému tělu). Já jsem přesvědčený o tom, že o něco lepší prostě bude. Třeba o málo, ale i málo může rozhodovat.
Opačný princip, extra lehká a extra rychlá střela, nemůže v rychlostech, jaké dosahuje Luger, mít smysl. To se můžeme bavit třeba u puškové 5.56 etc. U pistole to prostě fungovat nebude. To k těm slavným Black Mamba. Jediná výjimka jsou HP, ty jsou lehké a rychlé, ale mají úplně jinou konstrukci. Ovšem ty jsou pro nás pasé.

2. OBROVSKÝ rozdíl je ZVUK VÝSTŘELU. Mám vyzkoušené, že právě mnou používané 158 gr Fiocchi jsou oproti běžným SB mnohem tišší. Odpadá aerodynamický třesk, navíc celkově je náboj tišší. Což není vůbec špatné, protože...kdo si zkusil na otevřené střelnici bouchnout bez sluchátek, aby věděl, jaké to je? Běžné SB na moje uši smrt, rána a dos. Fiocchi, nic příjemného, ale o hodně lepší. Veliký rozdíl. A i to se podle mě počítá, střelec bude sám výstřelem méně "rozhozený".

Shrnutí: subsonic nebude na obranu proti LIDEM horší, než standardní munice. Spíše jsem přesvědčen o třebaže drobném, tak přeci jen lepším účinku. Velkým plusem je značně menší rána při výstřelu.

Deformování - už to tu padlo, v lidském těle s povolenou municí nikdy deformace nebude, protože jinak by to zkušebna zatrhla.

I mě zajímalo, jestli subsonic méně prorazí, stejně jako tazatel bych ocenil munici, která zůstane v těle útočníka a neopustí ho, tzn. nenadělá paseku o pár desítek metrů dále. Bohužel, i subsonic proletí lidským tělem jako nic. Ale na druhé straně, určitě by se měl zastavit dříve, jako standard, třeba i nějaká překážka, kterou standard prostřelí a poletí dále škodit by subsonic mohla stopnout. Ostatně chystám test. Staré spisy na pálení a co bude hlouběji, 115gr SB, 158 gr subsonic Fiocchi. A ještě vyzkouším 147 gr subsonic Magtech s tupou špičkou. Ty mé Fiocchi totiž nemají flat nose a jsem zvědav, jaký rozdíl to bude. Někdo říká žádný, někdo říká, že flat nose je dobrý, uvidíme. Balistická želatina je dost k nesehnání, samodomo jsou tak na vzduchovku. Ještě jsme slyšel keramická hlína či kterého ďasa, ještě pohledám.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#30 » sob 1. srp 2015, 12:40

Uz sem to tady nekde psal, najdi si to ty bylo tam i zdroj na to ze SUB proleti dal nez standartni FMJ. Tve teorie nejsou nicim podlozene, naky ja si myslim se tady nehraje. Nejspis zadnej clovek si neposkodil sluch pri NO tady ani nikde ve svete, ani matka maleho ditete s broknou v uzavrenym prostoru tak ani policajti ani strelci v aute. Pokud by to byl takovej problem, tak by na to naka chytra hlava v burgerlandu prisla. Nikdo se vystrelem nerozhodi pokud nedojde k aukustickymu soku pri zraneni naky casti v uchu, rozhozenej ses az potom ;)

Zase nevis, treba poloplaste a je to mnohokrat vyzkouseno se v mnoha pripadech loupou ;) Asi nechapes rozdil mezi rizenou deformaci a deformaci...

Precti si aspon naky clanku o tom co vydalo FBI pak se zkus zamyslet ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host