Staré náboje



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#16 » stř 19. zář 2018, 17:22

No pokud vím tak černou zápalku maj jen naše bxn jak samopaláky tak kulomeťáky (u žádných jiných surplus nábojů jsem nikdy černou zápalku neviděl a že jsem jich už pár viděl) mají ji tak už od výroby a s označením ''zcivilnění'' to nemá nic společného.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#17 » stř 19. zář 2018, 17:46

Petzold : Neukládá CIP, že na každém náboji musí být uvedena ráže? Myslel jsem si, že ano.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#18 » stř 19. zář 2018, 17:50

To jedině že by .22lr měli výjimku protože na nich taky ráže uvedená není.

uhýbáte od tématu...



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#19 » stř 19. zář 2018, 18:32

Je to zajímavá logika. Představte si dva naprosto stejné náboje, od stejného výrobce, ze stejné výrobní série. Na jednom je vyjiskřena značka CIP a na druhém ještě ne. Ten první je O.K, druhý je zakázané střelivo. :-) Hromada lidí má možná ještě náboje 7,62x25 Tokarev, které se v devadesátých letech běžně prodávaly v každé prodejně zbraní. Dnes aby se bál, že ho s tím dnes již zakázaným sřelivem někde na střelnici někdo uvidí a bude mít průser, protože nakoupil kdysi "necipované" střelivo..
Naposledy upravil(a) iloveguns dne stř 19. zář 2018, 18:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#20 » stř 19. zář 2018, 18:38

iloveguns : Přesně tak to ale je.
Naposledy upravil(a) marinakus dne stř 19. zář 2018, 19:02, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#21 » stř 19. zář 2018, 18:40

Blacknocturno : Zjistím a dám vědět. Diabolky to také nemají.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#22 » stř 19. zář 2018, 18:56

Blacknocturno : Ono pro sportovní náboje, které nikdy vojenské nebyly, je to malinko jinak. Ale výrobce asi na každé nábojnici najdeme i tak. Jinak je to tak, jak jsem napsal. Na náboji musí být uvedena ráže a výrobce (nebo kdo ji uvádí na trh).



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#23 » stř 19. zář 2018, 20:18

Letec 12 píše:Před chvílí jsem to probíral a dozvěděl se, že v pořádku jsou i ty staré v šedé krabičce s růžovým pruhem, protože na sobě měly znak zkušebny.
Řekl bych, že nejenom v šedé krabičce, ale i v ještě starší zelené a nejspíš i v černé - ale ty už dnes budou spíš sběratelskou raritou. ;)

Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 128

Příspěvek#24 » stř 19. zář 2018, 22:24

Z TT-33 jsem vystřílel povícero starých cipovaných tokarevů. Nejstarší byly ruské z roku 1946 a české z roku 1948. Nešlo mi ani tak o nižší cenu, jen mě bavilo testovat, jak co lítá a pistole Tokarev snese ledasco. Kupoval jsem je v pražské Bearece sypané v papundeklových krabičkách a předem nebylo jasné, jaký ročník a v případě rusáků jakou tamní muničku reprezentují. Vystřílel jsem jich několik set a jen u třech ruských ,,starožitných" kusů selhaly zápalky. Pokud nejsou náboje (i jiných ráží) skladované v nevhodných podmínkách, neměl by s nimi být na střelnici problém, ale vhodnost použití starých nábojů na nošení si jistě vysvětlovat nemusíme...
Din



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#25 » čtv 20. zář 2018, 16:50

Co náboje z druhé světové války... Já jsem na střelnici potkal starého pána, ktery z mosinky sypal náboje z roku 1914 a 15, když jsem si chtěl vzít aspoň nábojnici, tak mi jich dal 5, že jich má doma moc. Střílelo to. :D



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#26 » čtv 20. zář 2018, 17:09

Jo, střílí se, a i ty z druhé světové, pokud jsou dobře skladované, střílí a někdy i obdivuhodně přesně. Sám jsem střílel s padesát let starými tokarevy se zelenými lakovanými nábojnicemi a byly to téměř samé desítky z dvaapadesátky na 25 m. To bylo asi před deseti lety. Horší je, když tam dnes přijde nějaký aktivista od PČR a začne se zajímat o cipoviny, tedy o značky CIP na každém náboji...

Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 128

Příspěvek#27 » čtv 20. zář 2018, 19:49

iloveguns - téměř samé desítky z dvaapadesátky na 25 m se starými náboji mi připadá jako ,,střelecká latina", ale možná jsi elitní střelec jako z amerického filmu... Navíc kdo není cyp, tak střílí jen zákonem povolené cipované náboje a s těmi ostatními se veřejně neztotožňuje. Zveřejňování ochcávání Zákona o zbraních a střelivu jen nahrává protizbraňovým aktivistům a na jistě pečlivě monitorovaném fóru přiznávat používání zakázaného střeliva je jako kopat Velkého bratra do koulí s pocitem, že si toho nevšimne... :roll:
Din



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#28 » čtv 20. zář 2018, 20:40

No, tak latina... Nejsem z amerického filmu, ale nějaký čas jsem v mládí (od mých 12 let) střílel ve středisku vrcholového sportu a tak jsem to před deseti lety ještě zvládal, zvláště když jsem měl štěstí na velmi dobrou dvaapadesátku, kterou jsem si kvůli tomu nástřelu vybral, prostě mi sedla... Ještě si pamatuji, jak prodavači padala brada, když jsem si tu dvaapadynu na střelnici zkoušel a hlásil mi od dalekohledu pět desítek z pěti ran. Já jsem mu pak po prohlídce terče na to ještě řekl, aby nepřeháněl, že ta jedna není čistá, byla jen chycená... :-) Ani já jsem od této vojenské pistole ani zdaleka neočekával takovou přesnost, takže jsem byl po shlédnutí terče stejně vykulen jak ten prodavač... Byl jsem s ní potom ještě párkrát na závodech KVZ a výkony téměř stejné... Jinak, v té době se ještě necipovalo a tyto náboje se běžně prodávaly a střílelo se s ními... Myslím si, že i dnes ještě jsou střelci, kteří si kdysi nakoupili zásoby tehdy běžně prodávaného střeliva a najednou je z toho střelivo zakázané. Pochybuji, že všichni ty náboje vyhodili anebo přinesli na PČR, když v tom mohli mít i velké peníze. To jen konstatuji, aniž bych se ztotožňoval s nějakým "obechcáváním".



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#29 » pát 21. zář 2018, 09:52

Dvaapadesátka není sice ergonomická hvězda, ale umí být nečekaně přesná.
Ty desítky byly v terči 50/20 nebo 135P?
Naposledy upravil(a) Piggy dne pát 21. zář 2018, 09:54, celkem upraveno 1 x.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#30 » pát 21. zář 2018, 09:52

Jo a na vojenských či policejních střelnicích (mimo režim ZoZ) se také občas vystřelí něco ne-zcela-běžně-obvyklé.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti