9x19 Luger

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#16 » čtv 8. pro 2011, 12:33

Zdravíčko pánové, co se týče značení, Zoufalec barevné značení popsal pěkně, jasně a stručně :lol:

Nicméně mám na Vás dotaz, týkající se spíše sběratelského hlediska. Neviděl někdo z vás, nebo nemá někdo tušení o náboji 9 mm PARA s černou zápalkou ?? Mělo by se jednat o náboje vyrobené v období 1 republiky nebo 1 sv. války. Díky za každé info.
Nemám na mysli náboje 7,65 - ty mám osobně ve sbírce, ale jde mi o náboje 9 mm PARA (dnes značeny jako 9 mm Luger). Vzhledem k tomu, že jsem o nich slyšel dnes poprvé a mám o nich absolutní minimum informací, nevylučuji, že by se mohlo jednat o stejnou ráži, ale jiný náboj, např. 9 mm Steyer a pod.
P.S. fotečka taky potěší :)

Uživatelský avatar
maribor
Příspěvky: 35

Příspěvek#17 » pát 9. pro 2011, 14:18

Zdravím,náboje s černou zápalkou jsem teda ještě neviděl,ale nemyslím si,že "para" je původní označení. Rozdíl mezi 9x19 9mm PARA a 9x19 9mm LUGER je v použitém typu zápalek a výmetné náplni. Rozměry nábojnice jsou pochpitelně stejné. Označení obou typů se používá dodnes. P.S. Pokud má někdo jiný názor,písněte. M.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#18 » pát 9. pro 2011, 14:46

http://cs.wikipedia.org/wiki/9_x_19_mm_Parabellum

Je tam i seznam dalších používaných synonym tohoto náboje, které jsou jinak stejné. Rozdíly v zápalce a výmetné složi nemají vliv na použitý název.

Galerie nábojů 9 mm

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#19 » stř 21. pro 2011, 23:55

Zdravíčko všem, takže pánové (a snad už i ty dámy :D ), dnes jsem při hledání inzerátů na co nejlevnější střelivo 9 mm Makarov náhodou narazil na prodej nábojů 9 mm Luger s černou zápalkou ! Jedná se o inzerát z Plzeňského kraje:

"prodam 50ks naboju 9mm luger. nejsou v origo baleni,ale jsou v prvotridnim stavu.vyrobce- ak - Munitionsfabriken (formerly Sellier & Bellot) Vlasim, Czechoslovakia rok 44 material ocel,zesilena nabojnice-st plus prodam vse najednou.cena 8kc kus,400kc celkem,pripadne ekvivalentni vymnena za jinou munici z.p. nutny".

Popis inzerátu jsem zde dal z důvodu značení těchto nábojů. Není až tak podstatný, jako samotný fakt, že tyto náboj s černou zápalkou opravdu existují !
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
gabo
Příspěvky: 3

Příspěvek#20 » čtv 22. pro 2011, 10:07

.... spis to stářím zmenilo barvu.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#21 » čtv 22. pro 2011, 11:17

Náboj 9 L byl prý jeden z prvních u kterých se začalo dělat zalakování spáry mezi zápalkou a nábojnici pro zvýšení odolnosti proti působení vody a oleje. Barva zřejmě nic nespecifikuje, ale to nevím jistě, na to jsou jiní odborníci.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#22 » čtv 22. pro 2011, 11:40

Stařím to rozhodně barvu nezměnilo, černá zůstane vždy černou, jen se může časem změnit odstín do tmavošedé, nebo se barva oprýská a seškrábe. Pokud by se jednalo o jeden jediný kus, neznámo jak skladovaný, tak i přesto bys mne nepřesvědčil na 100%, že změnil barvu. Ale v takovém množství a realtivně dobře skladované. To určitě ne. Nicméně i mne samotného překvapila ta barva. Já osobně jsem se snad (teda co si pamatuju) s černou zápalkou na 9 mm Luger (či Para - je to stejné) osobně nesetkal, protože dnes se zápalky nejběžněji označují červenou barvou.



gomio
Příspěvky: 25

Příspěvek#23 » čtv 23. úno 2012, 20:03

Ahoj, koukal jsem na internetu na stránkách S&B na popis náboje 9L a uvádějí tam rychlost a energii ústovou, na 25 a 50 m ale rovněž tam je údaj o hlavni 150mm .Jaké jsou tyto údaje pro normální zbraň např. ČZ vz.75 nebo jinou zbraň s hlavní kolem 100 mm



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#24 » stř 29. úno 2012, 15:39

Detex nabízí slovenské náboje ZVS 9 Luger, FMJ, mosazná nábojnice. Máte někdo s nima zkušenosti a co cena ?

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#25 » čtv 1. bře 2012, 12:08

Hungry prodává ZVS na střelnici (místo MFS, které ukončily civilní výrobu) a zatím prý spokojenost.

gomio: u pistolové munice by měla být uvedena délka včetně komory, CZ má tuším 120. Z hlavně 76mm mám cca 2/3 deklarovaného výkonu (SB, Geco), tak si to interpoluj na 100mm ;-)



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#26 » čtv 1. bře 2012, 23:20

Za kolik to na střelnici prodávají, Detex Praha mně napsali 4,50 Kč .



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#27 » pát 9. bře 2012, 11:05

Chtěl bych se zeptat, co lze zjistit z toho, že střela Lugeru magnetuje a jestli to může mít negativní vliv např. na vývrt hlavně? Jde konkrétně o alsapro tovární přebíjené. Zkoušel jsem magnet na střelu SB FMJ 7,5g a taktez SB Subsonic 9g FMJ a ani jedna z nich nemagnetuje, zatimco balicek alsa ano, tak me jen zajima, jestli je to nejak rozhodujici nebo ne. Diky;)

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#28 » pát 9. bře 2012, 11:53

Polygonu by to vadit nemělo, klasickému drážkování prý trochu jo... Sám ocel střílím z pidipistolky, ale má polygon - přebíjím střely limit.

Výrobce alsy osobně tvrdil, že stejnou hlaveň střílenou na IPSC oceláky vyřadil o něco dřív než střílenou tombakem. S dodatkem, že většina lidí tu hlaveň ani oceláky neustřílí (jednalo se tuším o 50tis) a pokud ano, malý rozdíl v životnosti se dávno zaplatil levnější municí. Detaily fakt nevím.



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#29 » pát 9. bře 2012, 14:35

Patrik: Barva zápalky u náboje 9mm Luge r(9mm Para. 9x19 etc) opradu nic nespecifikuje, jde jen o utěsnění proti vnikání vlhkosti. Jiná situace je u třeba u nábojů 7,92 Mauser německé nebo československé výroby a u některých dalších ráží.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#30 » sob 10. bře 2012, 22:00

Tombak je slitina mědi a zinku,tato slitina je válcovaná na měkkou ocel (železo) - proto je magneticky vodivá. Stejný výrobce údajně dodává Vlašimi i Limitu. :P

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů