Staré balení střeliva



qew
Příspěvky: 11

Příspěvek#1 » ned 7. lis 2010, 17:15

Dobrý den,
když kupuji staré balení nábojů (.357) co můžu očekávat? Selhane? Jakou vlastně mají trvanlivost náboje?
Díky za odpověď

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#2 » ned 7. lis 2010, 21:24

To záleží na mnoha faktorech, na kvalitě výroby, způsobu skladování a tak.

Nedávno jsem kupříkladu střílel náboji 7.92x57mm Mauser předválečné výroby a z padesáti neselhal ani jeden. :)

Při ideálních podmínkách bude životnost prakticky neomezená, ale na nošení bych preferoval nearchivní kousky. :lol:

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 155
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pon 8. lis 2010, 09:55

Pro sportovní terčovou střelbu (konkrétně jsem slyšel u .22LR) se nedoporučuje střelivo starší 1 roku. Ale sám používám starší náboje roku výroby okolo 1960-80 (7,62x 39/54) a zatím žádná selhávka a mírné balistické rozdíli ja nepoznám :)
Nebyly ty náboje do mauseru hezký sběratelský kousek?

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#4 » úte 9. lis 2010, 15:48

Zase je nevyzkoušet, by byl taky hřích. A ještě jich dost zbylo. :)

Uživatelský avatar
hauktor
Příspěvky: 217

Příspěvek#5 » čtv 9. pro 2010, 16:56

střílím prvorepublikovým 7,65 bez selhávky.dalších pár krabiček stejného stáří mám 6,35 a některá krabka střílí tak každou druhou ránu a jiná vůbec.skladovány byly přitom na stejném místě..dochází uvnitř náboje asi k nějakým chem.reakcím,bez ohledu na okolní prostředí.. :?:



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#6 » pon 20. pro 2010, 01:06

To spíš vypadá na navlhnutí, nebo podobné narušení. Co střílím 50let starýma 7,62x54R tak vše v pořádku. Ale teoreticky třeba u .22LR jsem byl upozorňován, na možnost "dozrání" prachu a lehkému nárůstu úsťové rychlosti. Prach stoprocentně pracuje, otázka je za jak dlouho to půjde poznat. Každopádně všechny REXy taky vyšli bez problému, dokonce i soustřel byl dobrý a to jsme se jich docela dost nastříleli (stáří taky kolem 50ti let).

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#7 » pon 27. čer 2011, 18:07

Zdravím všechny,můžete prosím určit stáří?
Náboje jsou značeny SBP 7.65, ne S&B.
Odhaduji je na stejný ročník jako moji CZ 50.
Jinak magnet se chytá, ale slabounce, rozhodně méně než u šedočervené krabky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
KITTbx
Příspěvky: 318

Příspěvek#8 » úte 28. čer 2011, 08:31

Tak se mi dostalo odpovědi (od G41M), že se jedná o náboje ze 60tých let,
které mají onu "slabší" laboraci.
Musím říci, že balení i značení, jakožto materiál či složení, to vše prošlo poměrně velkou změnou.



Demo
Příspěvky: 18

Příspěvek#9 » čtv 28. črc 2011, 15:11

Já ze siga "komára" občas střílím československé S&B CLUB a chodí hezky...



olda10
Příspěvky: 1

Příspěvek#10 » stř 16. lis 2011, 14:24

Vím, že se ozývám pozdě, ale přece jen maličká připomínka z mé zkušenosti se starým střelivem. Předválečné střelivo ráže 32 s olověnou střelou bylo provozuschoplné bez problémů ještě v roce 1965. Z karabičky snad jedna selhala. Stejně tak i 8mm Gasser. Ale 6,35 byla hodně problematická a navíc jedna z nich mi zničila Mausera (přetržený závěr). Podle vyjádření odborníka mohlo dojít i k přeměně části prachu na nitroglycerin. (nejsem chemik a nerozumím tomu - nezabíjete mě). Všechno střelivo bylo přes válku a později ucháváno v suchu na stejném místě. Zdá se tedy, že problémy mohou být tím větší, čím je menší ráže.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#11 » ned 29. led 2012, 18:23

Náboje starší dvou let jsou všechny staré, při prodeji by to měl prodejce oznámit.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#12 » ned 29. led 2012, 21:33

KITTbx píše:Tak se mi dostalo odpovědi (od G41M), že se jedná o náboje ze 60tých let,
které mají onu "slabší" laboraci.
Musím říci, že balení i značení, jakožto materiál či složení, to vše prošlo poměrně velkou změnou.

Popravdě řečeno já netuším, jak staré jsou tyto náboje 7,65 mm Browning na fotografii, ale mám zato, že to nejsou ty "staré" náboje se "slabší" laborací. Osobně mám zato (a nebyl jsem v tomto tvrzení sám), že náboje 7,65 mm Browning se slabší laborací se poznají dle barvy zápalky. Červené jsou novější a silnější, ale ty slabší, starší náboje mají černou zápalku. Vzhledem k tomu, že jsem osobně nedávno vlastnil starší zbraň této ráže (ČZ 27, r. 7,65 mm Browning z roku 1946), která je náchylná na používání "nových", modernějších a tedy i silnějších nábojů 7,65 mm Browning, sháněl jsem po zjištění informace, že s touto pistolí je třeba střílet těmi "starými, slabšími" nábojemi právě po těchto starších nábojích s černou zápalkou. Několik jsem jich sehnal, ale bylo jich žalostně málo. Měl jsem spíše ty novější, silnější. Ty s černou zápalkou ještě někde mám. Měly dvojí "značení" zápalky. Jedny mají obarveny celou zápalku, druhé jsou černé jen po obvodě zápalky. Jak bylo však v jiném vlákně správně uvedeno, nejedná se o značení zápalky, nýbrž o lakování míst z důvodu zamezení vnikání vlhkosti. A to jak v místě zápalky, tak v místě ústí nábojnice a "vyčnívání" střely.
Nyní již znám prodejce, který tvrdí, že má na prodejně tyto staré, "slabší" náboje (7,65 mm Browning), ale vzhledem k tomu, že jsem pistoli již prodal (a pořídil si místo ní PM Makarov), ani jsem neměl chuť toto ověřovat na vlastní oči, byť mi osobně ukazoval krabičky.
Jestli se mi to podaří, budu se snažit sem co nejdříve vložit fotografie těchto nábojů 7,65 mm Browning s černými zápalkami.
Nevím, jestli poslední poznámka sem patří, ale když už tu probíráme starší balení střeliva a není tu jasně stanovena konkrétní ráže či náboj, poznamenám ještě, že jsem se s černým lakováním zápalek setkal (ne osobně) i u nábojů 9 mm Para (nebo Luger, jak kdo chce). A přitom tyto náboje myslím ani nevyráběl S&B. Tudíž dle mé teorie se v minulosti lakovalo černým lakem, v dnešní době se pistolové náboje shodně lakují červeným lakem. Jestli na to existují nějaká psaná pravidla či úmluvy - netuším, nikdy jsem se o to nezajímal blíže. Až nyní náhodně sbírám tyto informace.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů