Účinnost 9L



gomio
Příspěvky: 25

Příspěvek#1 » pon 7. kvě 2012, 19:19

Ahoj,


Necíte někdo (jen tak pro zajímavost) jaké parametry ma střela 9Luger na např. 200m, 500m a max.dostřel (rychlost a energie)? Všude čtu rychlost a energie na "standartní" vzdálenosti (0, 25,50m) ale zajímalo by mě co tento náboj dokáže i na vzdálenosti podstatně delší.

Další dotaz je na stejný náboj ale na průraznost (probíjecí schopnost), tzn. jsou někde nějaké informace typu na jakou vzdálenost a jaký materiál s tímto nábojem někdo prostřelil?



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#2 » pon 7. kvě 2012, 19:27

Myslim, ze takovyhle informace jen tak nebudou uz jen kvuli tomu, ze bude velmi zalezet na vyrobci naboje, strele a delce hlavne.
Vemte si jen papirove rozdily mezi tim, co udavaji vyrobci. Ale teoreticky by to mohl nekdo, kdo se vyzna v balistice spocitat:)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » pon 7. kvě 2012, 20:22

Například střela SB124gn.FMJ laborovaná na 315m/s, to je 398J na ústí 5" hlavně.

lugertrajectory1.jpg

lugerJ1.jpg

lugertime1.jpg


Ale mobil-man má pravdu, tohle jsou výstupy konkrétního zadání. Rozdíly které jsou třeba na 50 metrů nepodstatné už na tyhle dálky dávaj obrovský rozdíly.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
pufik
Příspěvky: 166

Příspěvek#4 » pon 7. kvě 2012, 20:37

OT: v jakém programu je to prosím počítáno?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » úte 8. kvě 2012, 14:04

Quick Target, ale na webu je plno free balistických kalkulaček. Stačí zadat parametry a můžeš si hrát do omrzení.



mekom
Příspěvky: 12

Příspěvek#6 » sob 12. kvě 2012, 10:02

Ahoj chlapi,


dovolil bych si taky přidat svou trošku do mlýna, týkající se účinnosti tohoto doslova legendárního střeliva...9L

Chci jen ještě říct, že mám ZP jen pár týdnů takže zkušenosti moc nemám. Pár krabiček nábojů jsem vystřílel, to je pravda ale jsem pořád ještě "čerstvý střelec".

Ale zpátky k lugeru...Četl jsem na jiném fóru, že naši (čeští) myslivci používají tento náboj k dostřelování divočáků, dle mne asi něco jako rána z milosti, pokud ještě žije. Většina z nich používá na tento dostřel zbraně (pistole) na 9mm luger, nic se tam neuvádí jestli FMJ či SP, jen 9mm L. To, že se to nemá oni vědí a pistole nosí skrytě tak, že to často ani kolegové na honu nevědí...

Nechci zde řešit že se to má či nemá, dostřelovat divočáky z pistole, nakonec všichni jsme střelci a víme co a jak. Chci zde řešit účinnost onoho náboje. Jsou dva úhly pohledu, jeden říká že 9L je slabý, nemá dostatečnou účinnost, má tendenci k prostřelení cíle (FMJ)atp.A navíc jse četl názory že "devítkou" divočáka neskolím, protože má malou energii, nepronikne dost hluboko přes jeho tvrdou kůži atp.
Ale tu je právě střet názorů, dle mě, přece 9L FMJ s jeho tendencí k prostřelení cíle (člověka) působí tak trošičku něco jako průbojné střelivo, tudíž si myslím, že by neměl mít problém proniknout hodně hluboko do těla divočáka a prolítnout mu srdcem atp. a způsobit smrt. Navíc tato teorie je potvrzena i tvrzeními výše uvedených myslivců, kteří "devítkou" dodělávají prasata...

Poslední co se účinku 9L týče, zkoušel jsem na střelnici na 100 metrů různé kousky a na 100 metrů jsem prostřelil desku od stolu, boční stěnu skříně (jiný materiál jsem nesehnal)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » sob 12. kvě 2012, 17:42

Z toho grafu co jsem dával je patrné že ve 100metrech má střela ještě cca 200J, proč by neměla prostřelit prkno.
Co se dostřelu divočáka týče, to je jiný problém. Nejde o průraznost nabo výkon ale o stop efekt = předání energie cíli a následný šok. Divočák je "tvrdý" na ránu a pokud je postřelený tak je ještě navíc napumpovaný adrenalinem, zatraceně rychlý a nebezpečný. Takže nejde o to ho zabít (to 9Luger samozřejmě zvládne) ale především zabít,zastavit, rychle. Střílet na komoru (srdce) je nesmysl protože i po rozstřelení srdce kulovnicí je divočák schopen odběhnout klidně 200metrů. Takže zbývá hlava a v případě 9 luger pouze přímý zásah do mozku, to je mimořádně obtížné. Mám s dostřelem zvěře nějaké zkušenosti (vždycky se jednalo o KN samozřejmě ;) ) a 9Luger je spíš plýtvání municí, .45ACP je o trochu lepší, .357magnum s vhodnou střelou je sázka na jistotu. Pořád samozřejmě myslím dobře umístěný zásah na hlavu.



Brnaak
Příspěvky: 3

Příspěvek#8 » sob 8. pro 2012, 21:01

Ahoj, pokud se týká účinnosti náboje 9 mm Luger můžu odkázat na můj příspěvek v rubrice 9x19 na nošení, strana 3. Jak tam píšu, tak na cca 10 m divočák lehnul na místě.Po zásahu neudělal už ani půl kroku. To by tak bylo co se týká "tvrdosti"divočáka na ránu... Šedivá je teorie, zelený strom života. Je samozřejmě potřeba trefit vitální zónu, jinak to opravdu může být rokenrol.. :lol: S kolegou jsme na toto téma dřív vedli dlouhý diskuze. On přísahal na svůj 357 Magnum, o Lugeru hodně pochyboval. Už je po diskuzi.. :) Řekl bych, že spíš než o vlastní účinnosti náboje to je o ovládání zbraně, pohotovosti a dobrém umístění rány.Ostatně němečtí soukmenovci a mnozí další už náboj 9 mm Luger dostatečně prověřili ve dvou světových válkách.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#9 » sob 8. pro 2012, 22:45

Jasně, když ho strefíš na "vypínač" tak lehne i malorážkou, ale takhle problém nestojí.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#10 » ned 9. pro 2012, 15:28

sided: Mám to chápat tak, že 9mm neprostřelí divočákovi hlavu?

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#11 » ned 9. pro 2012, 16:23

Nemusí vždy.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#12 » pon 10. pro 2012, 10:37

Brnaak píše:.........němečtí soukmenovci a mnozí další už náboj 9 mm Luger dostatečně prověřili ve dvou světových válkách.

mý soukmenovci to nejsou, až se s nimi budeš příště bavit, zkus mi prosím zjistit kolik v těch světových válkách pobili lugerama divočáků :)



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#13 » pon 10. pro 2012, 10:53

Nemyslím, že by Brňák měl na mysli Tvé soukmenovce ale typnul bych spíše vzájemné soukmenovce. A pak... nemyslím, že by luger byl konstruován na odstřel divočáků. Zato si myslím, že lidí na úraz lugerem zmizelo celkem dost.



kasrman
Příspěvky: 188

Příspěvek#14 » stř 13. led 2016, 15:03

ahoj.mohl bych dotaz?jaky nejsilnější náboj od sb dělají v 9mm luger 9x19?

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#15 » stř 13. led 2016, 15:08

Jak to myslíš nejsilnější? Jako podle ranivého účinku nebo podle navážky? Jinak tady se můžeš podívat co všechno dělají
http://www.sellier-bellot.cz/produkty/p ... -produktu/

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů