9L- vodorovný dostřel



mekom
Příspěvky: 12

Příspěvek#1 » sob 14. črc 2012, 14:45

Ahoj chlapi,


ještě jeden "hloupý" dotaz, nedávno jsem s na střelnici řešil "problém" se stejně "zkušeným" střelcem jako já (ZP asi 4 měsíce) Dohadovali jsme se o tom, jak daleko doletí 9L pří vodorovném výstřelu (max.dolet je 2 km, to jsem si přečetl ale to je při optimálním úhlu) zajímá mě, jak daleko střela doletí, když vystřelím s rukou vodorovně (100m, 200m,300m?) další dotaz je na míření, do jaké vzdálenosti můžu mířit přesně na bod do kterého chci trefit (je mi jasné že např.na 200 metrů musím mířit výše, nevím o kolik ale určitě výše než na bod kam chci poslat střelu) Proto bych potřeboval poradit od profíků tady ať se příště na střelnici můžu před kolegou blýsknout novými vědomostmi. Díky

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » sob 14. črc 2012, 15:00




Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#3 » sob 14. črc 2012, 20:21

míň než 170m. Jinak princip je celkem jednoduchej. Ta střela padá k zemi uplně stejně jako když ji normálně pustíš z místa. Když ji pustíš z natažený ruky, bude padat asi 0.6s. Takže určitě nedoletí dál než 0.6s * 300m/s (úsťová rychlost). Přesná balistika je o tom, že rychlost se s vzdáleností, hmotností a tvarem snižuje, takže spadne ještě dřív. Ale pro úplně nejhrubější představu si fakt stačí říct proč ta střela vlastně spadne :)



titan
Příspěvky: 6

Příspěvek#4 » ned 15. črc 2012, 11:33

Ahoj Mekome,


Nestyď se, žádný hloupý dotaz to není, naopak, je to velice inteligentní dotaz který svědčí o jediné věci- o tom, že to se zbraněmi myslíš opravdu vážně a že chceš o nich vědět co nejvíce. Jen tak dále, ptej se, ptej se,ptej se... Je bohužel smutné, že někteří rádoby profíci ti místo odpovědi přepošlou link na "podobný" problém, nicméně dle mého názoru, tito profíci sami odpověď neznají, klobouk dolů před každým, kdo se ti bude snažit odpovědět či odpoví...

Zpět k tvému dotazu, vodorovný dolet, maximální dolet, účinný dostřel, energie,atd.atd. jsou veličiny, které by každý střelec měl znát a něco o nich vědět...

co se týče energie, max.dostřelu atd. to jsem psal již jinde ale co se týče vodorovného doletu, tak ti rovnou řeknu že pistole má vodorovný dolet od 150-250 metrů (záleží na typu zbraně, střelivu atd) ptáš se na 9L (předpokládám že máš ČZ 75, s hlavní 120mm) pak věř, že "tvá" střela doletí kolem 180 metrů, jak jsou zlé podmínky (déšt, silný vítr atp) může to být klidně i méně (150-160m) nicméně při našich vojenských testech střela při vodorovném doletu nikdy nedoletěla dále než 195 metrů ale jak jsem psal, ber průměr 180 metrů. Jak letí? Přitažlivost zemská platí na cokoliv, takže letí úplně stejně jak hozený kámen, tzn. nějakou vzdálenost (pokud má ještě dost rychlosti) tak letí prakticky rovně a pak začíná klesat... Hoď kámen jak nejsilněji můžeš a pozoruj ho, je to to samé jen X krát rychlejší. Pokud tě zajímá vodorovný dolet jiných zbraní tak třeba při těch samých testech odstřelovačské pušky (náboj 7,62) je vodorovný dolet- průměr kolem 700 metrů ale max dostřel může být až 6 km.
co se týče druhé části dotazu, jak mířit tady je odpověď těžší... (samozřejmě jsou výpočty a vzorečky ale ty nechme stranou) v drtivé většině případů se z pistole střílí na max. 50 metrů (znám borce kteří tě pistolí sejmou i na 500 metrů ale to jsou vyjímky) na těch 50 metrů miř s klidem tak jak to je normální (bod na cíli) pokud ale chceš střílet na vzdálenosti větší, pak už samozřejmě musíš mířit výše, např. kdybys na 150 metrů mířil někomu mezi oči, tak ho střela zasáhne někde do stehna...(viz vodorovný dolet) Mám samozřejmě přesnější informace ohledně zamířování na delší vzdálenosti ale věř že jako nevoják se k střílení na více jak 50 metrů nedostaneš.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#5 » ned 15. črc 2012, 11:59

Zopakuj si fyziku z prvního ročníku SŠ, konkrétně vrh vodorovný a šikmý, pogoogli po úsťových rychlostech jednotlivých druhů střeliva, a pak se můžeš blýskat spoustou nových vlastností;-)



matyman2
Příspěvky: 127

Příspěvek#6 » ned 15. črc 2012, 17:38

Fyzika nikdy nebyla můj velký kamarád, proto se zeptám. Jak hodně ovlivní jak ten vodorovný dolet střely, ale i celkový dostřel délka hlavně? Je to zanedbatelná hodnota? Nebo se to dá i nějak spočítat? Nemám namysli rozdíl mezi puškou a pistolí, ale spíš jen pistoli.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#7 » ned 15. črc 2012, 18:02

Podle me zalezi na energii, se kterou strela hlaven opousti. Vyrobci casto uvadi energii na usti pri urcite delce hlavne a je znamo, ze ty hodnoty jsou vyssi, nez se realne dosahne s hlavni bezne delky 120 nebo cca 90mm. V druhem pripade je to samozrejme zase o neco mene, takze umerne tomu se snizi vzdalenost.
Co jsem rychle nalezl za namerene hodnoty z jineho fora:
Glock 17 - 331m/s - 438J
CZ75 compact - 320m/s - 409J
Delky hlavni odpovidaji tomu, co jsem uvedl jako priklad.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#8 » ned 15. črc 2012, 18:09

Ale kdepak, záleží na rychlosti, hmotnosti, hmotnosti a balistickém koeficientu střely. Energie nemá s propadem žádnou úměru. Stejně tak dýlka hlavně, tedy kromě toho že při použití stejné munice poletí střela z delší hlavně pravděpodobně rychleji. Koukni do těch grafů které jsem dával výš, myslím že jako příklad je to dobré ale pokud chceš znát přesný pokles určité střely na danou vzdálenost tak je potřeba znát její parametry. Zadáš je do balistické kalkulačky a je jasno.



Vaki
Příspěvky: 165
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » ned 15. črc 2012, 18:29

Imho energie má stejnou vypovídací hodnotu protože při konstantní hmotnosti střely se zní odvodí rychlost ne? Tedy myslím že když vezmu hmotnost střely a energii na ústí tak spočítám rychlost.

Tedy stejná střela z různých zbraní -> hmotnost stejná, balistické vlastnosti střely stejné, rozdíl je energie na ústí a tedy i dostřel.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#10 » ned 15. črc 2012, 18:32

Když se jedná o stejnou střelu tak samozřejmě ano ale o tom řeč nebyla. Navíc energii musím spočítat z rychlosti a hmotnosti které změřím. Počítat zpátky rychlost je tedy zbytečné.

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 155
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » ned 15. črc 2012, 19:31

Tak energie střely se nemusí nutně počítat z hmotnosti a rychlosti ale lze jí změřit. Například balistickým kyvadlem.
Ještě mám v paměti příklad, kdy střela narazila a zastavila se v zavěšené bedně s pískem a vytvořila se tak výchylka. Měla se zjistit rychlost střely.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#12 » ned 15. črc 2012, 22:14

2sided: ja prave myslel, ze zde byla rec o jedne razi a jedne strele, ktera je nejpouzivanejsi - 8gram luger. Proto jsem uvadel jen ty delky hlavni...Chtel jsem tim pouze naznacit ubytek energie pri kratsi hlavni. Do slozitych vypoctu se poustet nebudu, jelikoz si priznam, ze fyzikalni vypocty jsem nepraktikoval nekolik let :mrgreen:

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#13 » ned 15. črc 2012, 22:19

Jasně, ten výpočet sám o sobě složitý není a když si stáhneš nějaký softík tak jen zadáš vstupní hodnoty. Jenže bez změřených rychlostí se prostě neobejdeš. A spočítat nárůst rychlosti při prodloužení hlavně se prakticky nedá.



titan
Příspěvky: 6

Příspěvek#14 » pon 16. črc 2012, 10:42

Chlapi, kolegové střelci,

výpočty a fyzika jsou pěkná věc, sám výpočty provádím a někdy se výpočty dokonce i blíží realitě :) nicméně na cvičišti jsme měli experta, který o balistice věděl snad úplně vše, prozradil nám i "triky" o kterých "normální" (civilní a dokonce většina vojenských) střelců nemá ani pomětí. Tento expoert nás učil vypočítat snad i to, jestli si střela při letu zpívá nabo ne :) nicméně když jsme šli na polygon, na speciální střelnici pro testování zbraní a účinků (energií, doletů a účinků) střel z pěchotních zbraní (tedy i pistole) nestačili jsme se divit...

Tisíc výpočtů nenahradí jeden praktický (testovací) výstřel, a jak říká klasik "celý život počítám, abych pak zjistil, že je vše jinak".

Nicméně je pravda, že pro civilni využití zbraní a střeliva (obrana, střelnice) výpočty stačí, ať již jsou pravdivým hodnotám blíže či dále, já vím, že 99% z vás nemá možnost jít na polygon a vystřílet x ran které jsou pak pečlivě sledovány, natáčeny, měřeny atd.

Mou výpověď proto neberte jako dogma, vůbec nic proti fyzice a balistickým výpočtům nemám ale pro mě prostě má větší cenu praxe, někdy jak bude příležitost a nebude se zrovna testovat "tajná" munice, klidně se tam můžeme sejít a uvidíte a vyzkoušíte sami



matyman2
Příspěvky: 127

Příspěvek#15 » pon 16. črc 2012, 11:43

Ano praxi se nic nevyrovná, ale ono je dobré vědět také něco málo z teorie, ikdyby tomu člověk úplně neporozuměl aspoň byla snaha se něco dozvědět

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů