9L- vodorovný dostřel

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#16 » pon 16. črc 2012, 11:53

matyman2 píše:Fyzika nikdy nebyla můj velký kamarád, proto se zeptám. Jak hodně ovlivní jak ten vodorovný dolet střely, ale i celkový dostřel délka hlavně? Je to zanedbatelná hodnota? Nebo se to dá i nějak spočítat? Nemám namysli rozdíl mezi puškou a pistolí, ale spíš jen pistoli.

Dálka hlavně je jedna z veličin ovlivňujících úsťovou rychlost střely. Ta se dá odhadnout nebo změřit.
Předpokládejme úsťovou rychlost 300m/s. Předpokládejme, že vystřelíš vodorovně ve výšce 1,5m.
Jedná se o pohyb který lze rozložit do dvou vzájemně kolmých směrů: vodorovného přímočarého a volného pádu. Nejprve zjistíme, za jak dlouho volný pád skončí na povrchu země, a pak hbitě dopočítáme, jak daleko za tu dobu koule doletí.
h=1/2g(t2) ... známe hodnoty h(výška 1,5m), g(tíhové zrychlení), neznáme t(doba letu střely)
t=sqrt(2s/g) = sqrt (2*1,5/9,8) = 0,553s ... kule bude ve vzduchu asi půl sekundy
d=v*t (vzdálenost je součinem rychlosti a času)
d=300*0,553 = 166m ... kule tedy doletí někam kolem 160 metrů; ve skutečnosti o trochu méně, zanedbali jsme odpor vzduchu.

Uvedené vzorce platí pro pomalejší střely (pistolové a vzduchové zbraně) a menší vzdálenosti (tak do těch 200m). Na větší vzdálenosti už si nemůžeš dovolit zanedbat odpor vzduchu. Svou roli hraje tvar střely i jeho stabilizace rotací, odpor vzduchu ovlivňuje i jeho tlak a možná i vlhkost, o větru nemluvě - a z toho vyplývá složitost teoretického výpočtu uvedená v předchozím příspěvku.

Jak se projeví pokles na 10,25, 50m je vidět i na tabulce zde: http://www.sellier-bellot.cz/cesky/pist ... 9&view=all
...řádově centimetry. Nezapomeň, že když máš miřidla vodorovně, ve skutečnosti hlaveň směřuje šikmo vzhůru. POkud máš miřidla nastavená "na flek", tak by se dráha střely s přímkou miřidel měla protnout právě v terči.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#17 » pon 16. črc 2012, 12:05

titan píše:vůbec nic proti fyzice a balistickým výpočtům nemám ale pro mě prostě má větší cenu praxe, někdy jak bude příležitost a nebude se zrovna testovat "tajná" munice, klidně se tam můžeme sejít a uvidíte a vyzkoušíte sami


To je jasný, není nic přesnějšího, než to střelit. Ale vzhledem ke kolísání rychlostí i u fabrické munice klidně o 50ft/s budou mít výsledky velký rozsah. Ty balistáky se běžně požívají pro výpočet snosu a propadu střely při přesné střelbě na velké vzdálenosti a pokud se nakrmí správnými daty tak je rozdíl mezi teorií a praxí rozhodně o moc menší než je podstatné ve smyslu tohoto vlákna. Vždyt se bavíme o "nejpouzivanejsi - 8gram luger" to je zadání jak bejk :)

P.S. to pozvání bych bral vážně ;)



matyman2
Příspěvky: 127

Příspěvek#18 » pon 16. črc 2012, 17:28

Děkuji Joe za vyčerpávající odpověď. Trochu mě překvapila ta vzdálenost ,,jen" okolo 160-ti metrů, čekal jsem víc...



maja
Příspěvky: 120

Příspěvek#19 » pon 16. črc 2012, 20:38

matyman2: V druhém příspěvku je odkaz na vlákno, kde je graf trajektorie střely. Tam ten propad krásně vidíš. Gravitace je potvora :)



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#20 » sob 21. črc 2012, 14:34

Zdravím všechny střelce. Prosím Tě titane, jakou pistoli jsi myslel ? Jak píšeš,že znáš borce,co někoho sejmou pistolí na ,,500,, metrů ? A je vůbec z naší Země :geek: ?



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#21 » sob 21. črc 2012, 17:07

matyman2 píše:vzdálenost ,,jen" okolo 160-ti metrů, čekal jsem víc...

nech byt, zvednes to o 5° a doletí to 400m



matyman2
Příspěvky: 127

Příspěvek#22 » ned 22. črc 2012, 10:35

To je mi jasné, že ten celkový dolet je mnohem větší, než oněch 160 metrů, jen mě tak nějak překvapilo, že zemská přitažlivost je tak velká mrška a už na těch 160ti metrech tu střelu stáhne až k zemi :)



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#23 » ned 22. črc 2012, 10:43

A to je ještě potřeba brát v úvahu, že odpor vzduchu roste s kvadrátem rychlosti, tedy u ústí hlavně má největší vliv. Ovšem zase vzhledem k průřezu a tvaru střely si to nějak neumím představit, jak to bude vypadat, jak moc to bude mít reálný vliv. :-D

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#24 » ned 22. črc 2012, 11:26

Carloss píše:...nějak neumím představit, jak to bude vypadat, jak moc to bude mít reálný vliv. :-D


Zkusím to napsat znovu, stáhni si nějaký balistický kalkulátor a můžeš si s tím hrát a zjištovat do omrzení. S odporem vzduchu počítají všechny a většina umožnuje zadat i teplotu a nadmořskou výšku. ;)



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#25 » ned 22. črc 2012, 13:28

nepis znovu, maluj, lidi maji radi obrazky :)
Obrázek

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů