Náboje 9x19 vhodné na "nošení"

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#31 » pon 22. říj 2012, 10:36

§ 4
Zbraně kategorie A
Zbraněmi kategorie A jsou
...........
b) střelivo
...........
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku


Možná to kategorizovaný zkušebnou není ale klasifikace je víc než zřejmá...., do dlouhé ano, do krátké ne.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#32 » pon 22. říj 2012, 11:17

To si nemyslím. Šoková střela to není zcela rozhodně. A zvýšení ranivého účinku? Vágnost tohoto slovního spojení je zřejmá. Ta střela totiž zejména NENÍ "určena ke zvýšení ranivého účinku". Ba právě naopak. Je konstruována s maximálním možným ohledem jak na nezůčastněné objekty (osoby), tak i k cíli. To lze doložit testy na odrazivost od tvrdých překážek, netříští se, materiál střely je konstruován tak, aby po zásahu měkkých cílů nefragmentoval (nezvyšoval ranivý účinek), aby byl snadno dohledatelný běžnými prostředky (rentgen), aby byla umožněna identifikovatelnost, současně aby neprošel měkkými cíly a neohrožoval tak další nezůčasněné osoby.

To jsou cíle konstukce střel action 4 a 5. Tedy nikoli "určenou ke zvýšení ranivého účinku". A každý slušný právník by to měl být schopen obhájit.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#33 » pon 22. říj 2012, 11:22

No asi nezbyde než si vyčkat na kategorizaci zkušebny, komerční prezentace je irelevantní a ani nevíš jak rád bych se spletl a zkušebnou to prošlo.....

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#34 » pon 22. říj 2012, 11:44

zkušebna to zařadí až to po ní někdo bude ofiko chtít a zacáluje to
čili pokud bude vyšší než teoretická šance, jinak jsou to vyhozený prachy,
poněvadž Ti pro něž to primárně je, vyjádření zkušebny k "provozu" nepotřebují



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#35 » pon 22. říj 2012, 11:54

Jojo... tak nějak to je... Konečně fakt vhodný střelivo a takovýhle vopruzy a právní nejistota... Je to fakt škoda. Závěrem nelze říct nic jinýho, než: Každej na vlastní triko...

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#36 » pon 22. říj 2012, 13:06

to není zdaleka jediný konečně vhodný, ono vhodných JHPéček EFMJéček, ..... se vyrábí nepřeberný množství
jen jim holt u nás do krátkých Béček není přáno :roll:



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#37 » pon 22. říj 2012, 22:19

jojo.. Jenže ty evidentně už našim současným právním úpravám skutečně nevyhovují svým "výrobním provedením".



Brnaak
Příspěvky: 3

Příspěvek#38 » stř 28. lis 2012, 21:13

Dobrý den,
na základě osobní zkušenosti můžu doporučit polopláště SP Sellier a Bellot. V sebeobraně na cca 10m stačila na divočáka (cca 90kg) jedna dobře umístěná rána na komoru. Střílelo se z CZ 75 B.Zastavovací účinek byl 100%, okamžitý. Podobně jako Black Mamba se jedná o lehkou deformovatelnou střelu s vyšší úsťovou rychlostí. Navíc jsou SP výrazně levnější než Black Mamba. Předpokládám podobný účinek i na ostatní boží hovádka podobné váhové kategorie.Toliko moje zkušenost. :)



mar00
Příspěvky: 101

Příspěvek#39 » čtv 8. srp 2013, 20:44

Dělal jsem další test 9mm Luger. Stříleno náboji jako na předchozí stránce (mimo 10 - Fiocchi TER) do lamino desek tloušťky 18mm. Stříleno z G17. Desky byly těsně na sobě bez jakékoli mezery.
Střela z 5 - Magtech JSP skončila zdeformovaná ve druhé desce, viz foto. Střely z 1 - Fiocchi Combat, 6 - S&B (červené lakování), 7 - S&B (zelené lakování) zůstaly nedeformované ve 4. desce. Všechny ostatní nedeformované ve 3. desce.

Vedle toho stříleno i náboji 7,62x39 z CZ858. Barnaul současná produkce s poloplášťovou střelou skončil zdeformovaný v 6. desce. Starý maďarský s jádrem z měkké oceli prostřelil 22 desek (tj. 40 cm), víc sem jich neměl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



michal3245r
Příspěvky: 43

Příspěvek#40 » ned 2. lis 2014, 16:19

Zdravím,
na základě přečtení několika diskusí mi vychází, že v podstatě asi není nic moc optimálního, co se týče průchodu měkkým cílem - že v podstatě všechno, co je povolené, s největší pravděpodobností snadno proletí skrz.
Chtěl bych se ale zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti/srovnání, co se týče zásahu tvrdého cíle. Jde mi o možnost odrazu - např. která střela se snadno odrazí celá a která se třeba rozpadne na menší (a tedy snad méně nebezpečné) úlomky.
Případně pokud máte konkrétně nějaké informace o Sellier&Bellot SP 9mm vs. CEPP SUPER, LAPUA 9mm - což jsou jediné, ke kterým jsem našel, že CUZZS se vyjádřil, že jsou OK pro zbraně kat. B a C.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#41 » úte 11. lis 2014, 08:53

Zajímalo mě, jak se střílí se subsonicama od S&B a tak jsem jich padesátku nakoupil a otestoval. Účel byl, jak téma napovídá, nošení.
Výchozí data:
GP K100/mk12 (původní tovární nastavení spouště i miřidel)
S&B Luger subsonic FMJ 140gr
S&B Luger FMJ 115gr (moje běžné tréninkové střelivo)
Stříleno v klidu, obouruč, vzdálenost 10m, černá má průměr 8cm.
subsonic-terce.jpg

Rozptyl i umístění je evidentně odlišné.
Laicky si to vysvětluji tak, že těžší a pomalejší střela je více citlivá na strhávání a takto se to projeví.

Pro mě je prozatímní závěr tento:
1. subsonic dělá v terči pěkné dírky - hodnota nulová :)
2. pocitový efekt střelby subs. v mírně menším kopanci - bezpředmětné
3. pokud bych chtěl nosit subs., tak by to zřejmě znamenalo se s nimi i naučit střílet. Nebudu přece trénovat s normálním lugrem a nosit něco, o čem vím, že lítá jinak. Poctivý trénink se subsoniky by byl ale cenově náročnější.
4. takže se vracím k nošení běžných lugrů a jak někdo někde poznamenal - je lepší trénovat a nosit to samé střelivo, neřešit terminální balistiku a raději se v případě nevyhnutelnosti 1-2x dobře trefit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#42 » úte 11. lis 2014, 23:03

Zajímavý ten větší rozptyl, asi to nebude vada střeliva, protože já s SB subsonic mám opačnou zkušenost. Potvrdit lze hladší průběh zpětného rázu a hezčí dírky :mrgreen:

Uživatelský avatar
Viki Cabadaj
Příspěvky: 41

Příspěvek#43 » pát 14. lis 2014, 10:02

Zajímavý, já nosím SB Subsoniky a trénuju nejčastěji s FMJ 115g klasikou. Občas si vypráskám subsoniky ze zásobníku a rozptyl se neliší. Zpětnej ráz je u subsoniků skutečně menší.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#44 » pát 14. lis 2014, 10:34

No tak nějak jsem si představoval.
Asi se prostě tato kombinace: pistole+SBsubs+ruce nepotkávají.
Uvidíme za rok. Provedu další pokus a třeba se to zlepší.



michal3245r
Příspěvky: 43

Příspěvek#45 » ned 16. lis 2014, 22:48

Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně nábojů S&B SP (9mm Luger). Podle všeho, co jsem se o nich dozvěděl - bylo mi prodáno "na nošení", ale zejména, že je označeno ČÚZZS "pro zbraně B a C" - jsem byl přesvědčený, že jsou na nošení OK. Nicméně, na jedné diskusi na střelnici mi bylo řečeno, že OK nejsou, že kdyby byly použity pro NO, že bude problém, že mají vyšší ranivý účinek (je tedy fakt, že na stránkách S&B se uvádí "Při nárazu na cíl se deformuje do hřibovitého tvaru, který zajistí rychlý přenos kinetické energie.", ale expanzní dutinu uvedenu nemají).
Můžete se prosím podělit o názory a zjištění, případně poskytnou nějaké odkazy, kde se toto řeší?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů