lakování zápalek u 7.65Br

Uživatelský avatar
hauktor
Příspěvky: 217

Příspěvek#1 » úte 4. pro 2012, 21:49

už pár let používám tuto ráži, na dnešní dobu nevýkonnou.zajímá mě jestli je problém v šetření na zalakování zápalek nové produkce,nebo to předkové z první i druhé i socialistické republiky dělali zbytečně.prvorepublikové měly černé,socialistické měly červené,ale vždy to bylo zalité.na nových zalakování není.víte někdo čím to je?



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#2 » stř 5. pro 2012, 12:44

Podle mně je vynechání lakování úsporné opatření 1) lak, 2) operace navíc.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » stř 5. pro 2012, 13:36

Jestli se tehdy nějak víc nepočítalo s nepřízní počasí při vojenských operacích. Přeci jen dnešní střelivo má civilnější využití a krátkodobější spotřebu s uložením v trezorech.



bibros
Příspěvky: 86

Příspěvek#4 » stř 5. pro 2012, 19:39

Lakování spáry zápalky a spáry mezi střelou a nábojnicí byl třebas u Němců běžný způsob jak zabránit problémům se střelivem v agresivním prostředí. Takto lakované náboje měly ke svému běžnému označení přidanou zkratku trop na př. P.m.k.-Trop = náboj se zápalnou střelou s ocelovým jádrem, tropické provedení. V jiných armádách měla barva zalakování zápalky umožnit rozlišení druhu střeliva. Na př. v předválečné ČSR barvou bílou nebo v Anglii barvou zelenou byly označeny náboje s průbojnou střelou. U náboje 8mm Krag Jorgensen byla v případě průb. střely černá špička a černé celé dno náboje. Barevné značení různých druhů nábojů v různých armádách a různých dobách, je téma na poměrně obsáhlý článek.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Xelas07 a 29 hostů