Použití střeliva Hollow Point

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#76 » ned 14. pro 2014, 08:28

Jaký iluze? Svůj názor jsem psal den před zveřejněním a tak jsem ho nemohl znát.



kubajzs
Příspěvky: 16

Příspěvek#77 » stř 7. led 2015, 10:26

Zdravím pánové, přiznám se, že jsem trošku zmaten. S kamarády řešíme situaci a chceme znát jak to tedy je. Kamarád vlastní pistoli (krátká kulová zbraň) v ráži 22lr. nosí ji pořád u sebe a tak tedy zašel do obchodu, že by chtěl nějaké výkonější střelivo v této ráži. V obchodě mu nabídli winchester super speed (poměděná střela), ale všimnul si, že tam je také dutina. A tak se zeptal prodejce, že to chce na případnou osobní ochranu a ten jen přikývl, že jsou velice dobré. Nám se to ale nezdálo zda je to povolené. Tak teď vedenem kamarádský spor jestli je teda možné nosit v pistoli toto střelivo pro případnou osobní obranu nebo ne. Prosím předmětem tohoto dotazu není zda je ráže 22lr dostačující pro osobní obranu. Děkuji



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#78 » stř 7. led 2015, 10:43

.22 lr nemá v žádném případě energii na to, aby z 2-3 palcové hlavně pistole expandoval a zároveň dokázal penetrovat do těla. Je to tedy hrubý nesmysl :roll: a on udělá lépe, když začne nosit .38/9 Br./9Mak/9L/.45 acp - něco z tohoto výběru. Navíc okrajový zápal je inherentně nespolehlivý a nedá se s ním nic dělat, třebaže kvalitní náboje tím až tak netrpí.



kubajzs
Příspěvky: 16

Příspěvek#79 » stř 7. led 2015, 11:00

JoeBiden: jak jsem psal v prvním dotazu, předmět dotazu nebyl jestli je ráže 22lr. dostačující pro osobní ochranu, ale jestli je možné nosit zmiňované náboje Winchester super speed pro osobní ochranu v pistoli. Podle tebe tedy může bez postihu?



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#80 » stř 7. led 2015, 14:00

Šoková střela to není, protože chybí naříznutí pláště.
(Šoková střela - jednotná střela, se špičkou ve tvaru komolého kužele, který je na vrcholu opatřen otevřenou válcovou dutinou, do které zasahuje část olověného jádra tvaru komolého kužele, plášť je na okrajích podélně naříznut.)
Jestli zvyšuje ranivý účinek, toť otázka. Sám si myslím, že zkušebna by to zařadila do Ačka kvůli dutině, jako se tomu tak stalo u střel vyšších ráží. Ačko je to pak v případě použití v krátké zbrani.

Edit: Teď koukám, že tento winchester mám doma a ta dutinka je tam prakticky neznatelná. Neumím si představit, že by to dokázalo způsobit zvýšení ranivého účinku oproti běžnému olovu.



kubajzs
Příspěvky: 16

Příspěvek#81 » stř 7. led 2015, 15:13

mobil-man: Díky za vyčerpávající odpověď, ale usuzuji, že sám si nejsi jistý zda ANO je možné to nosi v krátké zbrani nebo NE nemůže se nosit v krátké zbrani pro osobní obranu. Pokud v tom je jasný závěr tak se omlouvám, ale nenašel jsem ho.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#82 » stř 7. led 2015, 17:04

Jednoznačný závěr může dát pouze kategorizace ČÚZZS, nikoliv já. :-D
http://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhodn ... egorizace/



kubajzs
Příspěvky: 16

Příspěvek#83 » stř 7. led 2015, 18:00

Tam jsem to nikde nenašel.... ty stránky jsou otřesné... Vyzná se tam někdo?



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#84 » stř 7. led 2015, 22:47

Nevím, co se řeší, do pistole ne, na lov ano ! Dlouhá zbraň a myslivost.



kubajzs
Příspěvky: 16

Příspěvek#85 » stř 7. led 2015, 23:14

Bohuliby: Díky vyhrál jsem 3 krabičky nábojů :D

Uživatelský avatar
Tomas_2002
Příspěvky: 94

Příspěvek#86 » čtv 8. led 2015, 09:08

kubajzs píše:Tam jsem to nikde nenašel.... ty stránky jsou otřesné... Vyzná se tam někdo?


Ono tam totiž většina nábojů není :-) Volal jsem jim kvůli těm .380 Magtech Hollow point a řekli mi, že střelivo se kataloguje až na základě podnětu od PČR. Takže tam je ve finále jen zlomek nábojů. co se u nás prodává....



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#87 » čtv 8. led 2015, 15:41

U .380 HP magtech bylo ale vcelku zjevné, že pokud by došlo na zařazení, tak budou označeny za A do krátké, a to proto, že mají dutinku a naříznutý plášť. To jsou základní znaky střely šokové viz výše citováno.
Ale u .22 HP, jejichž dutinka je minimální a nemají naříznutý plást, by se muselo řešit, zda jsou určeny ke zvýšení ranivého účinku, a to běžný držitel nepozná. Proto, dokud nedojde k jejich kategorizaci, je nelze optikou běžného držitele považovat za A pro krátké.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#88 » čtv 8. led 2015, 16:45

Tomas_2002 : požádat o zařazení může asi kdokoliv - a pochopitelně zaplatit.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#89 » čtv 8. led 2015, 22:54

No, měli by to říct již při prodeji, každopádně 22 LR HP, je střela se zvýšeným ranivým účinkem, vhodná k lovu škodné.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#90 » pát 9. led 2015, 00:17

ČÚZZS podle mých informací sám nezasahuje dokud není požádán o posouzení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů