Terminální balistika



arual92
Příspěvky: 22

Příspěvek#16 » pát 24. črc 2015, 16:43

Ahoj,
mám takovou otázku, na kterou bych rád znal praktickou odpověď, i když v tomto asi nebude mnoho lidí s praktickými zkušenostmi :-)

Zajímají mě účinky na člověka, po zasáhnutí nábojem 9mm Luger. Pokud někdo znalý anatomie, případně jiných disciplín dokázal odpovědět?



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#17 » pát 24. črc 2015, 17:03

Nemluvil bych o zásahu nábojem, ten způsobí možná modřinu, pokud ho po někom prudce hodíš, ale spíš zásah střelou, nebo projektilem ráže 9 mm. Asi bude záležet na části těla, kam zásah směřoval. Takže od čistého průstřelu, který ani nepoznáš, až po rychlý konec...

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#18 » pát 24. črc 2015, 17:11




Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#19 » pát 24. črc 2015, 17:45

Myslím, že někdo tu něco podobného popisoval. Ale nevybavim si, jakou ráží to bylo... Pohledej.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#20 » pát 24. črc 2015, 18:16

Zajímají mě účinky na člověka, po zasáhnutí autem Skoda Fabia. Pokud někdo znalý anatomie, případně jiných disciplín dokázal odpovědět?

Asi chapes, ze se to bude dost lisit, kdyz ti to proleti sadlem a mozkovym kmenem. O rozdilu mezi FMJ a roznymi strelami s rizenou deformaci nemluve...



arual92
Příspěvky: 22

Příspěvek#21 » sob 25. črc 2015, 11:02

Mě jde o účinnost náboje ve srovnání s 45 ACP pro osobní obranu. Když si vezmu ty dva náboje do ruky, oproti 45 ACP mu moc nevěřím...

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#22 » sob 25. črc 2015, 11:16

Při vyloučení zásahu hlavy (netypický pro sebeobranu) je pro zastavení útoku rozdíl mezi Lugerem a 45ACP mizivý. Viz Marshallův index.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#23 » sob 25. črc 2015, 11:55

Podle Marshallova indexu ano. Ale podle TKO (Taylorův index) je rozdíl velký. TKO pro 45 ACP vychází 43,6 zatímco pro 9 mm Luger pouhých 24,5. Já věřím spíš Taylorovu indexu, zní tak nějak logičtěji (průměr střely v mm x hmotnost střely v gramech x rychlost střely v m/s, to celé děleno 1000). Pro jednotlivé ráže vycházejí zajímavé, a řekl bych uvěřitelné hodnoty. :D

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#24 » sob 25. črc 2015, 13:12

Záleží, čemu věříš...
Marshallův index je posbíranej z praxe, ale neříkám ani tak ani tak.

Každej ať se v technikáliích pohrabe dle jeho gusta, ovšem zase se oklikou nakonec vrátíme k tomu, že ráže to nespasí a je třeba umět trefovat pod tlakem, na zemi, s jedním okem zalitým krví a rozdrcenýma kloubama na jedné ruce :twisted:



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#25 » sob 25. črc 2015, 13:51

Tak to bez debaty. Sebevětší kanón je k ničemu, když se netrefíš. :D



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#26 » sob 25. črc 2015, 15:28

Já myslím, že na útočníka s kudlou nejpím vyhoví obrannej granát... :-D

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#27 » sob 25. črc 2015, 19:53

Taylorův index je jen teoretická konstrukce, která o účinku v cíli neříká vůbec nic. Je to jen power factor násobený ráží.

Marshallův index je naopak statistická veličina popisující ne velikost díry nebo nějak kvantifikující zranění, ale postihuje chování zasaženého po zásahu, resp. vyjadřuje v jakém procentu zásahů nebyl schopen dalšího boje. Proto jej považuji za nejlepší charakteristiku účinnosti střeliva.

Samozřejmě při vědomí toho, že ráže zdaleka není vše: http://mpts.sweb.cz/have-no-faith/have-no-faith.pdf

Hlavní je mít něco po ruce a být schopen to použít: http://www.cover72.net/zbrojnice/kdepak_mate_zbran.htm



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#28 » ned 26. črc 2015, 07:45

Přesto se ale myslivci řídí Taylorovým indexem. Pro každou zvěř je předepsána minimální výše TKO použitého střeliva. Já si myslím, že myslivci vědí co dělají. Nestřílejí na terče, ale na živé cíle. Marshallův index, pokud jde o rozdíl mezi zásahem 9 mm Luger a 45 ACP velice výmluvně vyvracejí zkušenosti amerických vojáků z Vietnamu. Podle nich na zneškodnění protivníka bylo potřeba 2-4 zásahy 9 mm Luger, zatímco u ráže 45 ACP stačila jedna, maximálně dvě rány. Tedy polovina, což je v ostrém rozporu s panem Marshallem, který přisuzuje oběma rážím prakticky stejný účinek.



mischanek
Příspěvky: 96

Příspěvek#29 » ned 26. črc 2015, 10:42

Luky22 píše:.. rozdíl mezi zásahem 9 mm Luger a 45 ACP velice výmluvně vyvracejí zkušenosti amerických vojáků z Vietnamu..

- mel bys odkaz na relevantni zdroj ?



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#30 » ned 26. črc 2015, 12:33

Četl jsem to z několika zdrojů, když jsem na netu kdysi hledal vše o rážích, a o zastavovacích účincích atp. Když jsem se zkrátka rozhodoval, do jaké ráže půjdu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů