Staré střelivo



so92
Příspěvky: 39

Příspěvek#1 » ned 31. kvě 2015, 15:30

Ahoj, zdědil jsem nějaké střelivo 7,65mm Browning (S&B). Řekl bych tak z roku 1990. Vzhledově v dobrém stavu, skladované v suchu, teple, jako nové, ale i tak se raději zeptám. Hrozí rizika při střelbě?

Díky



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#2 » ned 31. kvě 2015, 16:53

My co máme tokareva, kupujeme střelivo z roku 53. Střílí to v pohodě a pořád ještě žijem. Stačí to jako odpověď? :-D



so92
Příspěvky: 39

Příspěvek#3 » ned 31. kvě 2015, 17:00

Super! :-D Díky!



folll
Příspěvky: 5

Příspěvek#4 » úte 23. čer 2015, 12:16

Ahoj, chtěl jsem se zeptat. Zdědil jsem nějaké náboje z války (druhé) 9mm Luger. Vypadají naprosto nepoškozeně. Nevěděli byste někdo, kdybych ho chtěl prodat, jakou by zhruba mělo cenu? Za kus? Nebo ho mám raději vystřílet? Děkuji mockrát za odpověď.



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#5 » úte 23. čer 2015, 15:06

Záleží jaké to jsou lugery, od toho se to všechno odpíchne. Válečné střelivo obvykle nemá CIP, tzn. jejich legální prodej je "právně problematický" stejně tak jako jeho držení.

Předpokládám že se bude jednat o ocelovou hilznu a celoocelovou střelu nebo ze spékaných pilin. Tím si asi nikdo dobrovolně brousit hlaveň nebude, pokud nemá nějakou mizernou pistoli "na zničení". Také hrozí problém s navážkou, válečné střelivo bylo "našláplejší". Také zápalka se používala rtuťová a to tě hlaveň taky bude milovat. Osobně bych měl obavu o svoji zbraň při použití střeliva neznámého původu.

Takže vše bude o tom, jaké je to střelivo a z jaké pistole to plánuješ střílet. U střeliva hodně pomůže foto spodku nábojnice, je tam vyražený výrobce, rok i typ provedení (kódy).



folll
Příspěvky: 5

Příspěvek#6 » úte 23. čer 2015, 16:00

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Nahodím foto a poté bych poprosil, jestli bys mi k tomu něco mohl říct. Jinak k tomu mám Parabellu z r. 1917 v celkem zachovalém stavu, tak že tu bych ničit a brousit nechtěl. Děkuju Petr

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » úte 23. čer 2015, 16:00

Do zbraně to necpi, nevíš kde všude se to válelo. Sběratelská hodnota není valná, pár korun.

Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 128

Příspěvek#8 » pát 28. črc 2017, 22:49

Ze svých zbraní různých ráží střílím (pro radost a zábavu) náboje z aktuálnější produkce současných výrobců, které jsou běžně na trhu... Ale rád se bavím zkoušením spolehlivosti a přesnosti sehnatelných legálních nábojů starších ročníků (tím nechci pošťuchovat sběratele), či méně zaběhlých značek... Poslední dobou bylo pro mě sehnatelné nábojové retro k mání téměř jen v Bearece a v Tokarevech - slovenské Tokarevy z Považské Bystrice s kovovou lakovanou nábojnicí a z roku 1953 byly přesné a bez závady, ruské s mosaznou nábojnicí (roky 1946 a 1948) z Juruazaně a současného Luhanska celkem taky, Vlašim (mosaz) rok 1952 s jedním selhačem taky... ale je těžko předvídatelné, co na Vás z té jejich krabičky vypadne...
O co mi jde - má někdo tip, kde by se daly za přiměřenou cenu v Praze (do Beareky chodím),nebo východní části Středočeského kraje koupit v malém množství cipované starší náboje (7,62x39, 7,62x54R, 7,62x25 Tokarev, 9mm Makarov, 7,65 Br., 9mm Luger........, které už něco pamatují...?
Díky za odpovědi
Din

Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 128

Příspěvek#9 » ned 8. dub 2018, 23:16

Aktuálně jsou v +K v Pardubicích ke koupi cipované ruské Tokarevy 7,62x25 mm (z vnějšku pěkně vypadající) v provedení s ocelovou poměděnou nábojnicí a údajně s ocelovým jádrem (?) za 6 Kč/ks sypané po dvou stovkách do igelitového sáčku. Od kolegy na střelnici jsem si z nich vystřelil bez závady z TT 33 dva zásobníky (t.j.16 ks) bez nějakých problémů (létaly přesně) a nebyly to předimenzované šlehy z hlavně. Byl to ročník 1977 a podle kódu 38 z muničky ve městě Jurjuzaň... Má s nimi někdo větší osobní zkušenost? Já jen, kdybych je napáskoval i do své ,,babičky" CZ 52, abych neměl zdevastovanou fasádu svého obličeje,,, Tož asi tak, než tam vyrazím na nákup...
Din

Sloučeno

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: staM a 18 hostů