Náboj 45 ACP

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#1 » čtv 2. črc 2015, 11:54

Nevíte někdo o kolik zhruba cm se propadne střela ve 100m případně 150m v terči u zbraně nastřelené na 50m z karabiny beretta cx 4 ráže 45 ACP nebo podobné zbraně ? Nenašel jsem to nikde kde by se ta balistika dala vyčíst, díky

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » čtv 2. črc 2015, 12:10

Jaký tvar střely, jak těžké a jak rychle poletí? Bez toho se nikam nedostanem. Ale pro info 220gn olovo mi z Tommíka chodí cca 340m/s nastřeleno na 50 a na 100 se to propadá cca 10-15cm. ´Úplně přesně to nevím protože na mířenku mám jiné flinty a s touhle mi stačí že cinká gong.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#3 » čtv 2. črc 2015, 20:39

Zkoušel jsem z nudy hledat a našel toto
https://www.federalpremium.com/ballistics_calculator/

Je online kalkulátor co umožňující nastavení metrické soustavy. Když jsem to nakrmil daty ze stránek SB, tak to házelo výsledky odpovídající údajům na jejich střelivo (propad na 50 m při nastřelení na 25 m to +- počítalo stejný). Třeba to pomůže.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#4 » pát 3. črc 2015, 06:06

Běžně dostupný náboj S&B 45 ACP dle http://www.sellier-bellot.cz/produkty/p ... etail/268/
TAm píše že z krátké hlavně cca 127 mm je při nástřelu na 25m je propad v 50m 7,7 cm což by na 100 m odpovídalo asi 15 cm.
Je to jako u malorážky s terčovým běžným střelivem, tak to chodí zhruba stejně. Ten rozdíl několika cm v délce hlavně u samopalu, nebo karabiny už bude jen otázkou několika cm rozdílu.Chce to někdy zkusit jak bude čas.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » pát 3. črc 2015, 07:44

Balistických kalkulaček je mraky, ale bez vstupních údajů se nehneš. Zrovna u .45 budou ty rozdíly dost velké. Tady je nějaký příklad ale jak říkám, je to vycucané z prstu. Odchylky ve 100m můžou být klidně +-5cm.

edit: je potřeba zmáčknout "calculate" na konci stránky.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#6 » pát 3. črc 2015, 08:39

Poradce02 píše: ...
TAm píše že z krátké hlavně cca 127 mm je při nástřelu na 25m je propad v 50m 7,7 cm což by na 100 m odpovídalo asi 15 cm. ....


Na tohle bacha! Propad (pokles) není lineární a ve větší vzdálenosti se projeví mnohem víc, a to zejména u relativně pomalé a těžké střely. Balistické kalkulátory to samožřejmě mají zvládnuté. Důležité je taky si neplést kompenzaci propadu (nelineární) s běžnou korekcí odchylky/miřidel (lineární). Pravdou je, že rozdíl mezi 50 a 100 m ještě nemusí být fatální.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#7 » pát 3. črc 2015, 09:06

Propad střely 45ACP / 230 grs na 100m je kolem 1 metru !!! Zbraň 1911- 5 paců barel,upevněná v nastřelovací stolici,výška osy hlavně kolem 90 cm,dpad střely 98 - 105m.Je poměrně dloho,co jsem tento pokus viděl,údaje jsou informativní - +/-



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#8 » pát 3. črc 2015, 11:01

Našel jsem v QL laboraci, která má se střelou S&B 230 grs FMJ ze 127 mm dlouhé hlavně téměř stejné hodnoty, které uvádí katalog S&B, tj. úsťová 260 m/s a v 50ti metrech 244 m/s. Úsťová vyšla přesně a v 50ti m vyšla 243,3 m/s.
Pak jsem prodloužil hlaveň na 12,9“, úsťová se zvýšila na 300 m/s a další výsledky jsou v tabulce.
Ačkoli úsťová rychlost ze 127 mm hlavně i rychlost v 50ti metrech celkem přesně souhlasí s katalogem, pokles střely je pouze hrubý odhad, protože při použití jiného prachu (zadal jsem 5 grs S011, tj. středně rychlého prachu mezi doporučenými, ale bůh suď co sypou do továrních) bude v delší hlavni jiný nárust rychlosti a tím i jiná křivka!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#9 » pát 11. pro 2015, 10:26

Mohl bys sem dát takovou tabulku i pro běžný náboj od S&B ráže 9mm luger a 40 S&W. Moc díky.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#10 » pát 11. pro 2015, 10:51

Nemohl protože by byl OT ;) Ale nebuď líný a spočítej si to sám. Balistické kalkulačky

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#11 » pát 11. pro 2015, 12:05

No pokusím se ale nejsem moc zdatný v anglickém jazyce což jsou všechny programy, my měli ve škole jen ruštinu....

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#12 » úte 3. led 2017, 17:56

Dneska se mi stala taková divná věc. Byl jsem měřit nějaké náboje, a přišel za mnou správce, jestli si může taky picnout přes hradla. Koupil si nějakej westernovej revolver v .45 ACP. Délka hlavně vypadá na 5". Můj Ruger 1911 je 4,25".
Střelil přes hradla tovární SB, a 330m/s. Podle webu SB by to z 5" mělo lítat 260m/s, což asi odpovídá, protože z mojí kratší hlavně je to cca 240.
Schválně jsem mu pak dal ještě svůj náboj, co mám změřený na cca 220m/s, a ukázalo to 380m/s (takže to první číslo asi nebyl omyl) - což mi dává ještě menší smysl.

Dokáže tohle někdo nějak vysvětlit?

edit: zdá se, že ten revolver by mohl mít hlaveň 5 1/2". Půl palce navíc ale snad nemůže přidat na rychlosti tolik, ne?

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » úte 3. led 2017, 18:32

Tipuju blbě měřící hradla. Chrony mi tohle dělaly každou chvíli i za relativně bezproblémového oblačna (mimochodem kvůli snaze přimět je k rozumným výsledkům střelbou těsně nad čidly jsem si je postřelil). Teď mám caldwelly a ty fungují bezvadně.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#14 » stř 8. bře 2017, 18:32

Mám dotaz z jiného soudku - co je všechno momentálně na trhu za možnosti, co se týká tvaru střely?

Mám nakoupené obyčejné S&B a na nošení jsem se nechal přesvědčit na Fiocchi Black Mamba. Koukal jsem po nějakém střelivu tvaru komolého kužele, ale kromě těch Fiocchi nemůžu nic najít - a radši bych střílel na střelnici to, co hodlám nosit, pokud to bude za snesitelnou cenu (ty BM jsou i pro mě jako začátečníka pocitově dost rozdíl oproti běžnému střelivu).

Vážně se nedělají? Je k tomu nějaký důvod z hlediska konstrukce náboje či zbraní? Na US webech jsem něco našel, ale přijde mi to že u nás jsou jen klasické FMJ od různých výrobců a pak ty Black Mamby se svým specifickým tvarem.



Ozzy1
Příspěvky: 104

Příspěvek#15 » pon 13. bře 2017, 09:44

jhora: Továrního nic, na přebíjení se často vyskytuje SWC, dají se u velkých přebíjecích firem sehnat i komolé kužele a polopláště (teď z hlavy nevím u koho), ale byly dost mastné, asi kolem 8-10 korun za střelu.
Do toho je samozřejmě použití přebíjeného střeliva v NO/KN problematické. Varuje před tím i Richard Lee v přebíjecím manuálu. A v praxi - už tak budeš horko těžko vysvětlovat, že nic jiného nešlo udělat, než střílet a kazit si to ještě tím, že jsi tam měl přebitou "super smrtící" kuli (i kdyby to byl terčový čajíček) nemá moc smysl.
45 Auto má za sto let své existence pověst dostatečně účinného náboje i ve FMJ. Musíš se hlavně dobře trefit ;-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů