obranné náboje s minimálním kolaterálem (legální)



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#196 » ned 13. kvě 2018, 08:45

Terry1 píše:Tak brezová voda, to náhodou existuje :)

honzajan
ale pokud bych si mel vybrat,tak radeji budu krvacet z 1 diry nez ze 2

Tak to by si si asi nevybral lepšie - tá energia, ktorú by fmj mal na výstupnom otvore by sa veľmi zjednodušene v prípade hp, ktorá by zostala v tele spotrebovala na ničenie tvojich vnútorných štruktúr.
A nikde nie je napísané, že z 1 otvoru po vstrele nemôže uniknúť viac života ako cez dva - vstrel a výstupný otvor spolu. Skôr naopak.
Smutné úvahy a opakujem, čisto teoretické a značne zjednodušené, no keď už o tom je reč...

Mimochodom, neviem, či tu niekto po niekom už strelil a absolvoval objasňovanie pred prokurátorom/súdom a pod. Keď si predstavím, že by som to mal na krku, okamžite zabudnem na nejaké double-tapy, mierenie do vitálnej zóny a pod. Zastaviť resp. znemožniť pokračovanie v útoku minimom výstrelov áno, zabiť ani náhodou. Strelím a pozerám čo som spôsobil, poriadne uvažujem či je potrebný ďalší výstrel a až potom konám. Keď sledujem náplň niektorých kurzov, mám dojem že sa značne prehliada fáza predchádzajúca použitiu zbrane. Bezmozgovia vychovávajú ďalších bezmozgov.

A posledná poznámka: keď tu resp.v susedných témach niekto plače že pištoľ má kapacitu "len" napr. 7 nábojov, to je ako problém nosiť ešte jeden zásobník a prebiť? Ešte pri revolveri to ako tak pochopím. No i tak, asi niekto moc sleduje akčné filmy :)

Nemas pravdu. Velka cast energie se u HP premeni na deformaci strely a ne na prenos na cil. To, ze prenese vic energie nez fmj je pravda,ale rozhodne ne vsechnu,ani vetsinu, spis tak polovinu. Je to videt napr. Na videich , kde meri rychlosti strel pruchodem gelem a v porovnani s nestabilnim fmj, ktery se v gelu otaci.

Uživatelský avatar
Terry1
Příspěvky: 57

Příspěvek#197 » ned 13. kvě 2018, 13:30

honzajan
Velka cast energie se u HP premeni na deformaci strely a ne na prenos na cil.


Zamysli sa nad tymto svojím tvrdením prosím. O čo asi sa tá HP strela deformuje? Predsa o ten cieľ. Presne to je tá prenesená energia. Zákon akcie a reakcie - u nás fyzika na asi 2. stupni základnej školy :mrgreen:

A tie testy s bal.gelom sú síce úžasné, len si treba uvedomiť, že ak nestrieľaš v pozdĺžnom smere na ležiaceho človeka, tak pri stojacom ťa zaujíma čo sa deje v prvých max. 50 cm toho gelového kvádra. Ak prestrelíš plúca tak strela poletí v podstate z 2/3 tkanivom blízkym hustote vzduchu. Takže len prvých 10 cm gélu :) Ak triafaš medzi rebrá teda.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#198 » ned 13. kvě 2018, 13:44

Když už nás chceš vyučovat fyziku tak si zopákni zákon o zachování energie ;)

A dost už nesmyslných teorií, kdo chyběl na fyziku ve škole si ji může zopakovat na jůtůbu :mrgreen:

Uživatelský avatar
Terry1
Příspěvky: 57

Příspěvek#199 » ned 13. kvě 2018, 18:02

OK už len drobný objasňujúci dovetok .......když to nestačí po dobrém......



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#200 » stř 6. čer 2018, 14:19

Tak nedávno jsem se bavil s bývalým členem ozbrojených složek státu. Hovor byl o LEGÁLNÍCH střelách na nošení na obranu. Jeho názor je - FMJ 124 gr., 8 g střela. 9 mm luger. Cena 5,- Kč za kus.
115 gr. (7,5 g) se prý lehčeji odchýlí už při průstřelu skla (auta?) a nabere nový směr, čímž může být nebezpečnější pro nezúčastněné okolí, navíc se díky tomu nemusím trefit kam chci.
Žádné JHP (ani ty nenaříznuté) ani komolé kužele neprojdou potom při vyšetřování případného incidentu s NO, ať si tady v diskusi namlouváme cokoliv.
.45 ACP je taky dobrá, velká knedle, pomalejší. Je to asi věc vkusu každého soudruha. Ale s .45 to bude dražší trénink ovládání. A taky není moc opravdových subcompactů na nošení s ráží .45 ACP. Možná XDS 45?
Nepraktické k nošení, ale stejně si nějakou "knedlobijku" jednou pořídím.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#201 » stř 6. čer 2018, 19:49

Indian píše:... ani komolé kužele neprojdou potom při vyšetřování případného incidentu s NO...

tímto u mě pán z "ozbrojených složek státu" klesl v důvěryhodnosti na nulu



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#202 » čtv 7. čer 2018, 15:01

@chrobák: a proč ? Náboje se střelou mj. tvaru komolého kužele přece pro krátké zbraně nejsou povoleny pro osobní obranu? Pokud jo tak od kdy??? Nebo co jsem se to učil pro ZOZ?
Není náhodou dobré si někdy poslechnout názor těchto lidí? Protože s velkou pravděpodobností to bude podobné názoru vyšetřovatelů incidentu byť i jen oprávněné NO. A může to být rozdíl, jestli bude vše jasné a nebo se bude laborovat o povoleném nebo nepovoleném typu střeliva. A tedy o tom, jestli obránce stráví nebo nestráví nějaký čas ve vazbě kvůli vyšetřování...

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#203 » čtv 7. čer 2018, 15:11

Dovolim si oporovat. JHP neni totez co FMJ nebo SP ve tvaru komoleho kuzele. To by potom 90% streliva do revolveru bylo nelegalni pro obranu. Nebo prosím uveď příklad náboje s FMJ či SP ve tvaru komolého kužele, jež je kategorizováno ČÚZZS jako A pro krátké.
Pokud jde o nepochopení tvého textu tak mne oprav.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#204 » čtv 7. čer 2018, 15:23

Nemíním se tady hádat. Jen jsem přispěl do diskuse tím, co jsem slyšel. Střílejte si čím chcete. Já jsem se zařídil podle toho, co jsem slyšel o tom, jak se na co dívají "orgány" po události a nehodlám si spekulovat co by kdyby a jak bych přečůral policii a soud, protože bych jim dokazoval, že já jsem nejchytřejší. A doufám, že nebudu muset někdy reálně do někoho něco našít. Je to totiž vždycky opruz, to co následuje. Hrozba zbraní, pokud zabere, má nulové vedlejší škody...



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#205 » čtv 7. čer 2018, 15:34

To znamená, že použití třeba Black Mamby bude bez zákonného podkladu považováno při NO jako přitežující okolnost? Tady nejde o dokazování, kdo je chytřejší, ale o to, zda platí zákony pro všechny, nebo ne.
Máš nějaký zdroj - precedens - prokazující, že takto orgány někdy postupovaly?
Hádat se nechci, je to pro mne zásadní sdělení, a chci si umět vyhodnotit, zda je to hoax, nebo je to něčím podloženo.

Jinak přikládám pro zajímavost jednu diplomku, co jsem teď našel na internetu a citaci z ní: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwjTnL3v4sHbAhXEaxQKHXccB6QQFgg2MAE&url=https%3A%2F%2Fis.cuni.cz%2Fwebapps%2Fzzp%2Fdownload%2F120147694&usg=AOvVaw0zRi7_vWpE6PhIQpvvpPeI

Překvapením naopak byla munice s označením Black Mamba, která ač ji výrobce hodnotí opačně, má dle naměřených výsledků ranivý efekt nejmenší ze všech testovaných střel.


Dvě sdělení naráz :) Black Mamba by měla mít zvýšený ranivý účinek (zákon známe), výrobce to i deklaruje (chtělo by to zdroj) ale přitom tento účinek nemá. Chování BM jako FMJ se tu už řešilo. její výhoda tedy bude zřejmě jen vyšší energie.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#206 » čtv 7. čer 2018, 15:54

To Indian: Výklad jakéhokoli člena jakychkoli ozbrojrných složel ať už je stávající a nebo bývalý je naprosto irelevantní. Dúležité je 1) znění zákona 2) vyjádření zkušebny 3) stanovisko MV .
Volné výklady zákona ze strany různých příslušníků policie jsou legendární.

Uživatelský avatar
sserpx
Příspěvky: 12

Příspěvek#207 » čtv 7. čer 2018, 16:00

Indian píše:
... ani komolé kužele neprojdou potom při vyšetřování případného incidentu s NO...


Presne jak pise McFly, komole kuzele jsou prece naprosto legalni. To by kazdy, kdo nosi napr. 40sw nebo 357sig byl nahrany. U techto razi se ogivalni strely snad ani nevyrabi. O tech revolverech ani nemluve. Jeste jsem nevidel 357mag nebo 44mag s ogivalni strelou.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#208 » čtv 7. čer 2018, 16:08

Indian píše:...Já jsem se zařídil podle toho, co jsem slyšel o tom, jak se na co dívají "orgány" .....


Zcela upřímně je mi názor orgána nezaložený na zákonných podkladech naprosto volný a nikdo by se neměl nechat podobným volným výkladem úředníka v jakékoliv sféře nechat oblbnout:) Řídíme se zákony, nikoliv názory jedince/jedinců jenž jsou pouze jejich nástroji.
Takže platí co napsal Sided..

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2986

Příspěvek#209 » čtv 7. čer 2018, 17:10

sided píše:To Indian: Výklad jakéhokoli člena jakychkoli ozbrojrných složel ať už je stávající a nebo bývalý je naprosto irelevantní. Dúležité je 1) znění zákona 2) vyjádření zkušebny 3) stanovisko MV .
Volné výklady zákona ze strany různých příslušníků policie jsou legendární.

Preskocim na jiný level výhradně z pohledu legislativa :
Chápu správně, že když ad2 zkušebna dané střelivo neuvádí jako A pro krátké plus ad3 ministerstvo? (nevím co to je), tak zbývá ad1 a zde co je zvýšená rannivost a co není tak je dle názoru každého člověka? Je tam tenká hranice a diskutabilní, co je a co není? Jak tu hranici mám nejspravneji najít?
Třeba sellier-bellot prodává 9 luger jhp. To pokládám subjektivně za zvýšenou rannivost dle zákona o Zbraních , ale neumím to zdůvodnit. Jen jsem to 50x slyšel. Vím, zkušebna zrovna toto kategorizovala do A. Ale co třeba jiný výrobce?

Dale prodává SP, lrn, Fmj. Kde najdu, jestli např Sp se bere jako zvýšená rannivost nebo ne?



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#210 » stř 20. čer 2018, 12:17

Tak jsem se znovu podíval do Zákona o zbraních, Příloha č.1, část druhá:
10. Šoková střela - jednotná střela, se špičkou ve tvaru komolého kužele, který je na vrcholu opatřen otevřenou válcovou dutinou, do které zasahuje část olověného jádra tvaru komolého kužele, plášť je na okrajích podélně naříznut.
Tedy jsem tady hlásal bludy...

Tedy mne o to víc znervózňuje "lidový výklad" toho, co je střela "zvyšující ranivost".
Protože podle výkladu tohoto zákona je to jasné. A i to, co je někde v prodeji pro přebíjení by mělo být OK. Viděl jsem střely, které vypadaly na první pohled jako JHP, ale díra nezasahovala do olověného jádra a nic nebylo naříznuto (oproti tomu na S&B nábojích JHP je třeba fragmentace vidět). Z pohledu povrchu to mělo potah jako FMJ. Akorát že to mělo díru jako JHP...
A když to uvidí soudce nebo policajt, tak možná nebude rozeznávat ty rozdíly... Z toho mám obavu největší. Proto bych váhal s použitím něčeho jiného než FMJ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů