obranné náboje s minimálním kolaterálem (legální)



KLCR
Příspěvky: 4

Příspěvek#151 » čtv 8. úno 2018, 15:11

Prosím o radu
Je náboj typu wad cutter v Čechách legální na použití za účelem ochrany života, zdraví a majetku (při splnění všech ostatních zákonných podmínek...), nebo ne a můžu ho používat pouze na střelnici...



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#152 » čtv 8. úno 2018, 15:34

Není to zakázané provedení, takže klidně.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#153 » čtv 8. úno 2018, 20:49

Wadcutter je specialne tercove strelivo so strelou konstruovanou tak, aby v papieri nechala co najvacsi a najzretelnejsi otvor. Vacsinou sa jedna o strelivo so znizenym vykonom, aby bola zbran co najkludnejsia. V pripade nudze je pouzitelne, ale umyselne nosit strelivo so znizenym ucinkom je nezmysel. Myslim ze .38 Special WC od SB nema zo 4palca ani 200J ustovu energiu.



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#154 » čtv 8. úno 2018, 21:50

ano, ale ne od SB, chce to trochu ostřejší, 150 - 200 J z 2palce je ideální výkon, 250J 38sp. střela proletěla ve Vysokém Mýtu od spodu břicha až k ramenu...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#155 » čtv 8. úno 2018, 21:54

katalog SB to potvrzuje.
38 Special WC nebo FMJ nebo LFN
energie 218 376 419 J
Rychlosti střel 213 271 286 m/s.
Vše délka hlavně při měření 190 mm.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#156 » čtv 8. úno 2018, 23:24

V některejch prodejnách se normálně nabízí 9 x 19 JHP.
Tedy alespoň někdy ještě před rokem jsem ho v prodejně viděl. JHP je ale jasné A, ne?
Co by znamenalo, kdybych toto střelivo koupil, nosil a v nutné obraně použil?
Nedovolené ozbrojování?
V záasdě ale platí, že v normální (legální) prodejně by mi jako civilistovi neměli prodat nic, co pooužívat nesmím, ne?



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#157 » čtv 8. úno 2018, 23:42

Tohle mě taky napadlo, už jsem právě na stránkách obchodu 9mm JHP taky viděl.
Pro lovecké zbraně je to povoleno. Otázka je jestli je vůbec možný lovit třeba s nějakou karabinou na 9mm třeba škodnou...nevím jeslti to má dle regulí dostatečný výkon. (ono by tě stejně asi myslivci vyhnali, jak to není dvojka s parohem na pažbě, tak se budou xichtit.)
Třeba taková 357 už je ale někde jinde.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#158 » čtv 8. úno 2018, 23:51

Jhp luger je A v krátkých zbraních. V dlouhých není A. Zdroj Česká zkušebna. Teď nemám po ruce odkaz.

Nemám to exaktne nastudovano, abych to fundovane předal, ale majitelé některých skupin ZP vyjma E mohou kupovat střelivo i do zbraní které nevlastní. Splnujes li to, můžeš si to koupit, ale nesmíš používat v krátké zbrani. Pod pojmem používat si představuji střílet, a to ani na střelnici. v případě sebeobrany s jhp v krátké to asi bude nějaký precin. Kdyztak mne opravte. V zákoně to je popsané v kombinaci na asi pěti místech. Těžko se to studuje přesná litera.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#159 » čtv 8. úno 2018, 23:57

Ale trestní zákon nezná něco jako "použití zakázaného střeliva." Takže pokud koupím něco, co je legální pro dlouhé, nelegální pro krátké,použiju to v krátké zbrani, a někoho sejmu v NO, mám na kontě maximálně přestupek proti zákonu o zbraních, pokud bude NO uznána?



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#160 » pát 9. úno 2018, 07:21

Dragunov píše:Pro lovecké zbraně je to povoleno. Otázka je jestli je vůbec možný lovit třeba s nějakou karabinou na 9mm třeba škodnou...nevím jeslti to má dle regulí dostatečný výkon.
Zákon o myslivosti požaduje určitý výkon pouze pro lov spárkaté zvěře (na Slovensku ještě medvěda), takže klidně. Mmch. pákovka .357 by řadu myslivců nijak zvlášť nepohoršila.
Jinak není to povoleno pro "lovecké" zbraně, ale obecně pro všechno, co není "krátká kulová zbraň" - to by se dalo vyložit i tak, že je legální použít pro obranu karabinu s expanzním střelivem, i když v pistoli/revolveru je zakázané.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#161 » pát 9. úno 2018, 07:26

Správně to napsal audis. Když pouziješ JHP (a podobně) v krátké je to nedovolené ozbrojování.

Lov sem nemotejte.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#162 » pát 9. úno 2018, 08:12

§ 279
Nedovolené ozbrojování
(1) Kdo bez povolení vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává střelnou zbraň nebo její hlavní části nebo díly nebo ve větším množství střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(2) Stejně bude potrestán,
kdo uvede do střelbyschopného stavu znehodnocenou zbraň nebo na ní provede konstrukční změny směřující k jejímu uvedení do střelbyschopného stavu nebo na zbrani provede konstrukční změny směřující ke zvýšení její účinnosti, nebo
kdo padělá, pozmění, zahlazuje nebo odstraňuje jedinečné označení střelné zbraně, které umožňuje její identifikaci.

(3) Kdo bez povolení
a) vyrobí, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává výbušninu v množství větším než malém, zbraň hromadně účinnou nebo součástky, jichž je k užití takové zbraně nezbytně třeba, nebo
b) hromadí, vyrábí nebo sobě nebo jinému opatřuje zbraně nebo ve značném množství střelivo,
bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 3 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin ve větším rozsahu, nebo
c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.

Kde je to nedovolené ozbrojování? Mám li průkaz A,B,C,E, ve chvíli kdy třeba 9 x19 JHP kupuji, střelivo není vyrobené, obstarané ani přechovávané bez povolení.
Ve chvílí, kdy krabička leží v šuplíku, také ne.
Ve chvíli kdy, naláduju třeba 10 kousků do zásobníku Glocka, nejspíš také né.
Ve Chvíli, kdy zásobník vrazím do Glocka, střelivo se stává zakázaným.

Dá se ale z pohledu právní kvalifikace vražení zásobníku s 10 kousky JHP do Glocku považovat za "vyrobení, opatření, nebo přechovávání střeliva ve větším množství bez povolení"?
Zbylejch 40 kousků JHP v krabičce je v tu chvíli stále ještě legální.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#163 » pát 9. úno 2018, 09:42

oldlamehand píše:Ale trestní zákon nezná něco jako "použití zakázaného střeliva." Takže pokud koupím něco, co je legální pro dlouhé, nelegální pro krátké,použiju to v krátké zbrani, a někoho sejmu v NO, mám na kontě maximálně přestupek proti zákonu o zbraních, pokud bude NO uznána?


Soud by Ti musel uvěřit, že jsi vzal do ruky první náboje, co jsi našel a rychle je nabil. Pokud by jsi tak měl zbraň už nachystanou, bude asi problém. Jen si myslím, že problém nebude v posuzování oprávnění NO, ale v posuzování následků a také z hlediska zákona o zbraních by tam mohl být problém.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#164 » pát 9. úno 2018, 09:57

kolombo: i kdybych přiznal, že jsem JHP použil záměrně, a pistoli s JHP třeba i nosil venku, jaká by byla právní kvalifikace?
Nezákonné by to bylo zcela určitě, o tom nepochybuji.
Jen mi to příliš nesedí na ten paragraf o nedovoleném ozbrojování, viz můj poslední příspěvek. Spíš mám pocit, jako by se mělo jednat o přestupek proti zákonu o zbraních. Ale nejsem právník.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#165 » pát 9. úno 2018, 10:03

konec právnického okýnka

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů