obranné náboje s minimálním kolaterálem (legální)



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#166 » pát 9. úno 2018, 13:50

Já si dovolím bez dalších podrobných rozborů odkázat na již v minulosti publikované výkladové stanovisko MV (výklad v něm uvedený je zbožné přání MV a neplyne z textu zákona)
https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... o-zbranich

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2980

Příspěvek#167 » pát 9. úno 2018, 16:57

Celkově začínám věřit tomu, že nejlepším nábojem s min kolateralem, kategorie B, je náboj s co nejlehčí střelou (vyšší rychlost, labilita při nárazu do překážky nebo cíle), střela typu Sp, nebo lépe olovená L, Lrn, Lfn apod. Rychlost je potřeba pro deformaci střely, ale údajně rychlost střel z pistolí je pro deformaci příliš malá. Tak aspoň se k tomu přiblížit + labilita.



Henry
Příspěvky: 359

Příspěvek#168 » pát 9. úno 2018, 20:33

Jo v tom mas pravdu cim je strela lehci tim lepe. Jinak kdyz mas mekke olovo tak deformace je.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#169 » pát 9. úno 2018, 20:52

Takze na noseni mam prezbrojit z Luger SP ogivalu na SP komoly kuzel? Delal nekdo rozsahlejsi testy?



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#170 » pát 9. úno 2018, 22:59

jo, dělal... vše nad 200 J prostřelí hrudník a mezi .45 acp a 9L není v předané energii rozdíl, ideální je .38 komolý klužel ve 2palci nebo silné wadcuttery, popř 9Br. v hlavních typu Ruguer LCP - pokud je cílem neprostřelit a zároveň adekvátně zranit



hunter240
Příspěvky: 231

Příspěvek#171 » pát 9. úno 2018, 23:51

Jak nemůže být rozdíl v předané energii mezi 45 acp a 9 Luger.Pětačtyřicítka musí logicky předat více energie už proto že má větší průměr střely.Proto je taky pětačtyřicítka míň průbojná než devítka



Henry
Příspěvky: 359

Příspěvek#172 » sob 10. úno 2018, 08:46

S tema 200J nevím co jsem zkoušel já tak měli cca 557J a vždy dobrý. Hribek jak vyšitý. Foto bylo ale stříleno z G 43 tak že dopadová rychlost byla menší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



JoeBiden
Příspěvky: 77

Příspěvek#173 » sob 10. úno 2018, 10:20

A co to je za střelivo? Prošlo by to?

Hunter: to je fyzika základní školy a ta při bližším pohledu neplatí téměř nikde, u vysokých rychlostí, milisekundových okamžiků a složitých materiálů jako je kost a maso/želatina se uplatňují jiné jevy



Henry
Příspěvky: 359

Příspěvek#174 » sob 10. úno 2018, 10:46

Tak záleží kam by byl zásah a na stavbě těla ale už by byla zdeformovaná. Jinak je to střela olovo komolý kužel vaha 133 grs 8.5g rychlost V5 360 m/s. Glock 17.

Uživatelský avatar
Czgunova
Příspěvky: 142

Příspěvek#175 » stř 7. bře 2018, 20:13

https://www.zbrane-ostrava.cz/9mm-Luger ... P-d742.htm
tyhle náboje jsou k prodeji. Myslím že kdyby bylo něco zakázané asi by to nebylo na pultech...
K sebeobraně bych je použil.
Lepší než mít SP, prostřelit a poranit zúčastněné osoby...

Uživatelský avatar
Wolfi
Příspěvky: 75

Příspěvek#176 » stř 7. bře 2018, 20:19

JHP jsou kat A, pokud jsou vložený do krátkých zbraní, do kat B patří pouze pokud jsou vloženy do dlouhých.

Pokud se pletu, tak mě prosím opravte :D.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#177 » stř 7. bře 2018, 20:40

@Czgunova: To asi ne, protože u SB je to A:

• 9 mm Luger se střelou JHP, Sellier&Bellot a.s., ČR 9 mm Luger 91-01574-03 17.10.2003 zakázané střelivo A



dave1354
Příspěvky: 100

Příspěvek#178 » čtv 8. bře 2018, 17:56

Dá se řešit třeba přebíjením, díkybohu žádné střely zatím A nejsou. Popravdě řečeno by mě zajímalo řešení situace v KN/NO, kdy by obránce použil právě ,,nelegální'' JHP. Jinak pokud vím tak Wolfi má recht, i v alfaproj v brně maj na těch nábojích psaný ,,k prodeji jen k dlouhé zbrani nebo na výjímku PČR''. Kolosální blbost, snad se to brzo zruší.

Vůbec, jak je to s přebíjeným střelivem a nošením? Já raděj nosim továrnu, ale je to celkem vopruz na to pamatovat.

Uživatelský avatar
Wolfi
Příspěvky: 75

Příspěvek#179 » čtv 8. bře 2018, 18:17

dave1354 ono na ZP sk. B můžeš nabýt do vlastnictví i náboje do zbraní, které nevlastníš, takže by ti to prodat v klidu měli, když řekneš, že je to do dlouhé, každopádně jak by na to koukali v případě NO/KN nemám tušení, já si vystačím se svými FMJ, myslím, že to je i tak dost účinné na případné zastavení.

Každopádně nevím jestli to vyřešíš přebijením, protože střela sice může být kat B, ale jakmile z toho ,,složíš" náboj již je to zase A :D, samozřejmě zase zaleží jestli kratka nebo dlouhá.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#180 » pát 9. bře 2018, 08:22

Odvracat utok na zaujem chraneny.... je v sulade zo zakonom. Ale mozes byt stihany za nedovolene ozbrojovanie alebo za priestupok. Lebo zakazane strelivo si nenadobudol v NO. A pokial sa preukaze (bud si isty ze pouzitie zbrane v NO sa presetruje velmi dokladne) ze si zakazanym strelivom sposobil tazsi nasledok ako by bol sposobeny beznym, tak ti zrataju este aj to. A je celkom mozne ze prave to zavazi na myske vah pri posudzovani NO, kedze si sa pripravoval na to aby si sposobil tazsiu ujmu napriek zakonnym obmedzeniam. "Zazracne strelivo" ta strielat nenauci, akurat dostane do problemu. A statistiky z USA ktore vyhodnocuju strelbu policajtov uvadzaju ze viac ako polovica ran vystelenych pri zasahoch netrafi pachatela...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: AT.50, Héfaistos, spike-cz a 7 hostů