Hodnocení kvality pistolového střeliva



JohnyxXx
Příspěvky: 14

Příspěvek#1 » čtv 12. led 2017, 11:28

Zdravím všechny střelce,
trošku mi tu chybělo téma které by se čistě a jenom věnovalo kvalitě střeliva a proto jsem se ho rozhodl založit. V různých tématech se občas píše o kvalitě toho a nekvalitě onoho ale jedno téma zaměřené čistě na kvalitu (nebo kvalitu/cenu) tu prostě není. Spoustu názoru na střelivo je zde také již poměrně zastaralých a protože firmy vyrábějící střelivo modernizují provozovny a upravují technologické postupy výroby tak je logické že co platilo o náboji v roce 2010 nemusí platit i v roce 2017. Na začátek tohoto tématu jsem během jednoho týdne vystřílel 1200ks střeliva z nové zbraně CZ Shadow 2 (koupená 28.12.2016). Střílel jsem na vzdálenosti 5m, 10m, 15m, 25m kde jsem hodnotil přesnost a chování zbraně v mířených střelách i rychlopalbě, následně jsem zbraň rozebral a hodnotil úroveň znečištění. S vyčištěnou zbraní jsem jsem pak zkoušel jinou značku.
Sellier a Bellot 9x19 - Celková váha náboje 12g, vystřeleno 2x po 200ks(celkem 400ks), z hlediska přesnosti bez problémů i chování zbraně je v pořádku, při rychlopalbě mi přišlo že trochu více hází se zbraní. Znečištění zbraně je to dost značné, snad všude jsou mosazné pilinky a znečištění od po-výstřelových zplodin je také silné. - znečištění vidím jako největší problém tohoto střeliva jinak mi přijde dobré. Nakoupil jsem za 4.9,-/ks v Praze.

Přebíjený Limit 9x19 - Celková váha náboje 14g, vystřeleno 100ks(bál jsem se po všech varováních vystřelit víc), z hlediska přesnosti na na 5m a 10m bez problémů ale na 15m se nepřesnost začíná projevovat a na 25m je náboj značně nepřesný, při rychlopalbě je nepřesný skoro na každou vzdálenost. Znečištění zbraně značné(ne tak hrozné ale jako u SaB). U toho náboje mě dost překvapila velikost střely která je sice stejně dlouhá jako standartní SaB ale konec nemá do špičky ale do oválu a tím je i těžší. - Přesnost vidím jako největší problém tohoto náboje. Výhoda je ale zase cena, nakoupil jsem za 4,-/ks v Praze.

Magtech 9mm Luger - Celková váha náboje 12g, vystřeleno 200ks, z hlediska přesnosti v pořádku i při rychlopalbě velice přesný náboj, chování zbraně dobré i při rychlopalbě mi přijde zbraň lehce ovladatelná. Z hlediska znečištění je to také bez problémů, je zde pouze znečištění od po-výstřelových zplodin. - největší problém u toho náboje bude cena a dostupnost jinak je náboj výborný a pro občasné střílení bych neváhal, pokud toho vystřílíte hodně nábojů rozdíl ceny 0,7-1kč/ks je znatelný. Nakoupil jsem za 5,6kč/kus v Praze.

MaxxTech 9mm Luger - Celková váha náboje 14g, vystřeleno 500ks (200ks/den, 200ks/den a 100ks/den) z hlediska přesnosti naprosto v pořádku a při rychlopalbě nejlepší ze všech nábojů co jsem zkoušel, tento náboj má znatelně menší zpětný ráz a zdvih hlavně a proto je při rychlopalbě zbraň nejlépe ovladatelná a i díky tomu nejpřesnější. Z hlediska znečištění je vše také v pořádku a proto že má náboj zesílenou stěnu nábojnice je zde méně prachu a tím i méně po-výstřelového znečištění. - Jako největší nevýhodu vidím nepřesnost určitých částí náboje (drážky na nábojnici nejsou moc přesné, tvar špičky střely, usazení zápalky v nábojnici) ale zbraň se s nimi bez problémů poprala a nebyla jediná závada, důležité součásti jako průměr střely či délka nábojnice jsou v pořádku. Dále mě překvapila délka a tvar střely, střela má stejný tvar jako SaB nebo Magtech akorát jí chybí špička a díky tomu je i trochu kratší, vypadá tak spíš jako malá 45´. Nakoupil jsem za 4,7kč/ks v Praze.
Nakonec jsem ještě střílel Geco 9mm Luger a SaB NONTOX ale z každého jsem vystřelil jenom 50ks takže srovnání moc nemám. Vše jsem střílel na vnitřní střelnici.
A co vy ostatní jaké máte zkušenosti s tímto nebo jiným střelivem? Jak vypadá vaše zbraň po dlouhodobém střílení některé zančky? Budu moc rád když přidáte svoje názory a případně tady rozvineme nějakou plodnou diskuzi o kvalitě/ceně střeliva. U mě zatím při tomto krátkém testu vede střelivo MaxxTech kde je i rozumná cena ale nevím co udělá se zbraní delší užívání těchto nábojů, máte s nimi někdo zkušenost?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



pajapety
Příspěvky: 294

Příspěvek#2 » čtv 12. led 2017, 12:19

Nechci nijak shazovat tu praci, co sis s timhle dal, ale k cemu ten test ma jako poslouzit ostatnim?

Sent from maj tojlet juzink foun



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#3 » čtv 12. led 2017, 12:42

Mě to třeba docela zaujalo, kdo má tu ráži doma může získat inspiraci k vyzkoušení jiného střeliva :)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#4 » čtv 12. led 2017, 12:46

Jen detail, neměl by být popisek pod tou druhou fotkou namísto:
náboje zleva Geco, SaB NONTOx, Maxxtech, Magtech, SaB, Limit
spíš:
náboje zleva SaB NONTOx, Geco, Maxxtech, Magtech, SaB, Limit



JohnyxXx
Příspěvky: 14

Příspěvek#5 » čtv 12. led 2017, 12:56

Rough boy píše:Jen detail, neměl by být popisek pod tou druhou fotkou namísto:
náboje zleva Geco, SaB NONTOx, Maxxtech, Magtech, SaB, Limit
spíš:
náboje zleva SaB NONTOx, Geco, Maxxtech, Magtech, SaB, Limit

Máte naprostou pravdu, první je NONTOX a pak Geco omylem jsem to přehodil ale prvním obrázku je to patrné. Díky za upozornění

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#6 » čtv 12. led 2017, 13:29

pod hodnocením kvality bych si představoval víc než jen :
"Znečištění zbraně značné(ne tak hrozné ale jako u SaB)."
" z hlediska přesnosti naprosto v pořádku"
čili fotky nástřelek, , znečištění po dostřílení (pokud je nějak výjimečně vysoké nebo naopak,....

taky bych uvítal, kdyby to celé vypadlo z někoho aspoň natolik fundovaného, aby neuváděl hmotnost nábojů ale střel, nepletl si délku střely a délku náboje,....

tudíž bych jen parafrazoval Pajapety
k čemu něco takovýho má někomu být užitečný ???



JohnyxXx
Příspěvky: 14

Příspěvek#7 » čtv 12. led 2017, 15:42

4mike:

Samozřejmě bych mohl psát velké množství textů a vše důkladně rozepisovat a dokládat fotkami ale to nebylo mým cílem jelikož nejsem zástupce úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva ani jiným profesionálním zkoušečem(testovačem) zbraní a střeliva. Jsem amatérský střelec a střílení je moje hobby a proto jsem zde předal své amatérské zkušenosti z vyzkoušení tohoto střeliva.
Hmotnost střel jsem neuváděl jelikož jsem doufal že z první fotky bude patrné že se všude jedná o střely 115grs/7,5g a proto jsem uváděl váhu celých nábojů protože mi přišlo zvláštní že náboje o stejné ráži a váze střely mají rozdílnou celkovou váhu a proto jsem měl potřebu se i o to podělit. Kde jste nabyl dojmu že si pletu délku střely a délku náboje?

Doufal jsem že užitečnost tohoto tématu bude v to že se střelci podělí o své zkušenosti s různými značkami střeliva. Že zde někdo napíše že střílí deset let tou a tou značkou, z té a té zbraně, kolik cca toho vystřílel a v jakém stavu je hlaveň a ostatní součásti zbraně, kolik měl selhačů nebo jiných závad, zkrátka že se podělí o své zkušenosti... mě třeba záleží na tom jak kvalitním střelivem střílím a co mi to udělá se zbraní za několik let a pokud máte dlouholeté zkušenosti s nějakým střelivem tak budu rád když se o ně podělíte. Stačí mi Váš subjektivní názor stejně jako jsem ho podal já a pokud se zde sejde více názorů o tom že nějaká značka je dobrá nebo špatná tak to asi tak opravdu bude a pomůžeme si všichni navzájem a to bylo mým cílem.

Uživatelský avatar
KikiMiki
Příspěvky: 25

Příspěvek#8 » čtv 12. led 2017, 16:53

K čemu je to užitečné? Sdělil jen své subjektivní dojmy. Ale každý máme své. Magtechy už nikdy, zlatý SB. Po 100 ranách jsem se nestačil divit jak jsem měl zaprasenou skluzavku. Pucoval jsem to 25 minut. Kolik lidí, tolik názorů.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2985

Příspěvek#9 » čtv 12. led 2017, 17:41

Téma shledavam užitečné. Jasně že se bude skládat ze subjektivních zkušenosti subjektivně popsaných (jako všechny příspěvky na fóru).



JohnyxXx
Příspěvky: 14

Příspěvek#10 » čtv 12. led 2017, 18:05

KikiMiki píše:K čemu je to užitečné? Sdělil jen své subjektivní dojmy. Ale každý máme své. Magtechy už nikdy, zlatý SB. Po 100 ranách jsem se nestačil divit jak jsem měl zaprasenou skluzavku. Pucoval jsem to 25 minut. Kolik lidí, tolik názorů.


To je třeba užitečná informace a díky za ní. Nemáte ze SaB všude takové mosazné třpytky (pilinky)?

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#11 » čtv 12. led 2017, 18:11

JohnyxXx: Mně se to (zřejmě prvopočáteční) nadšení líbí, ono ale časem přejde, si myslím. :)
Pokud by to ale mělo být nějaké relevantní porovnání, které by mělo někomu něco dát, spíše bych doporučil jednoznačně definovat podmínky. On si každý pod "kvalitou nábojů " může představit něco jiného.
1. Definovat "přesnost".
Dejme tomu, na vzdálenost 20m, rozptyl ....xx mm.
(Někdo považuje "přesné" střelivo takové, kdy na 25 m nevyleze z 9kového kruhu na terči 50/20, někomu stačí když to je v zóně Alfa na 15m)
2. Změřit počáteční rychlost střel, dejme tomu V2-3.
Hodně to napoví o výkonu a hlavně, rozptyl úsťových rychlostí významně definuje konzistenci, tedy kvalitu výroby.
(Ikdyž to nemusí mnohdy znamenat lepší soustřel na terči)
3.Znečištění je "relativní". Pro někoho "špína maže" a stačí mu když zbraň dá v kuse 300 ran, ale střelivo má příjemný průběh zpětného rázu, někdo je cymprlín a při pohledu na špinavou hlaveň má nutkání ke zvracení. 8-)

A nakonec jedno upozornění, každé pistoli chutná jiné střelivo. :)



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#12 » čtv 12. led 2017, 18:32

Petzold píše:Znečištění je "relativní".

To je pravda. A relativní je i u stejného střeliva. Záleží i na tom jaký olej se použije při čištění a jak důkladně se hlaveň vytře. Mám vyzkoušeno, že každý olej trochu jinak lepí. Ale exaktní rozbor který jo a který ne, jsem nedělal, je mi to fuk, čistím každých 100 - 200 ran. Taky mi subjektivně přijde, že když střílím rychlopalbu (zahřátá hlaveň) je víc čištění než po mířence. Ale jak říkám to jsou dojmy.



JohnyxXx
Příspěvky: 14

Příspěvek#13 » čtv 12. led 2017, 19:04

Petzold píše:JohnyxXx: Mně se to (zřejmě prvopočáteční) nadšení líbí, ono ale časem přejde, si myslím. :)
Pokud by to ale mělo být nějaké relevantní porovnání, které by mělo někomu něco dát, spíše bych doporučil jednoznačně definovat podmínky. On si každý pod "kvalitou nábojů " může představit něco jiného.
1. Definovat "přesnost".
Dejme tomu, na vzdálenost 20m, rozptyl ....xx mm.
(Někdo považuje "přesné" střelivo takové, kdy na 25 m nevyleze z 9kového kruhu na terči 50/20, někomu stačí když to je v zóně Alfa na 15m)
2. Změřit počáteční rychlost střel, dejme tomu V2-3.
Hodně to napoví o výkonu a hlavně, rozptyl úsťových rychlostí významně definuje konzistenci, tedy kvalitu výroby.
(Ikdyž to nemusí mnohdy znamenat lepší soustřel na terči)
3.Znečištění je "relativní". Pro někoho "špína maže" a stačí mu když zbraň dá v kuse 300 ran, ale střelivo má příjemný průběh zpětného rázu, někdo je cymprlín a při pohledu na špinavou hlaveň má nutkání ke zvracení. 8-)

A nakonec jedno upozornění, každé pistoli chutná jiné střelivo. :)


ok příště se polepším a zkusím to lépe ;)
1. dobrou přesností jsem myslel soustřel kdy jsou jednotlivé zásahy od sebe pár centimetrů
2. změřit rychlost bych asi nedokázal to už je pro mě vyšší dívčí a ani na to nemám techniku :|
3. znečištěním beru zakouření od po-výstřelových zplodin ale nejvíce mi vadí když tam jsou nějaké pevné částice znečištění a samotnou "černotu" neberu jako silné znečištění



janpolasek
Příspěvky: 120

Příspěvek#14 » čtv 12. led 2017, 21:47

Ja mam oblibene SB nontox 7,5 g. Presnost velmi dobra, a zbran skoro nespini. Na noseni pouzivam SB poloplast 6,5 g komoly kuzel. Presnost velmi dobra, prijemny prubeh vystrelu. SB subsonic se mne neosvedcily, pri mene pevnem drzeni pistole se zasekavaly vyhozene nabojnice. Nejvic ovsem strilim SB FMJ 7,5 g, to je klasika. Presnost mne ale pripada mirne horsi, nez u nontoxu. Driv jsem kupoval prebijene Alsa pro, ktere mne pripadaly srovnatelne se SB FMJ, ale ted uz se u nas nedaji sehnat. Limit jsem koupil jenom jednou, presnost otresna a pistole byla spinava tak, ze jsem to jeste nevidel.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#15 » pát 13. led 2017, 08:08

JohnyxXx píše:....... Kde jste nabyl dojmu že si pletu délku střely a délku náboje?.........


JohnyxXx píše:...... U toho náboje mě dost překvapila velikost střely která je sice stejně dlouhá jako standartní SaB ale konec nemá do špičky ale do oválu a tím je i těžší..........


1/ nevím co si mám představit pod velikostí střely, pokud se bavíme stále o jednom kalibru
2/ délka střely se dá změřit po delaboraci, což jste asi neprováděl, že ?
3/ tvar střely nemusí s hmotností vůbec souviset, to souvisí s polohou těžiště a délkou "vodící části"
4/ mosazný střepinky souvisí s tvrdostí slitiny nábojnice, (zjednodušeně- to co u SaB vytahovač ustřihne u Magtechu ohne) což by jste pro testování přebíječek Limit měl zohlednit vytříděním dle původních výrobců zrecyklovaných nábojnic)

za mne ryzí amaterismus povýšený na slohovku s obsahem na úrovni "souvislost kvality ornice a znečištění holínek"

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů