Selhač



stopper
Příspěvky: 101

Příspěvek#1 » pon 6. bře 2017, 10:37

Zdravím.

Chtěl bych se zeptat na to, co se ve střelivu děje při selhači a proč se podle doporučení výrobce čeká nějakou dobu.
A i u zkoušek se musí čekat.
Myslím u klasického slhače, ne při slabém výstřelu a ne při závadě na zbrani.

Trochu se to nakouslo v diskusi o Limitech, ale tam se otázka (co by se stalo u selhače při dvojstřelu) nechala ve vzduchu.
Takže: co by se stalo (jak by zareagoval náboj) na druhý stisk spouště po selhači, např. při double tapu na střelnici, ale i při NO/KN?
A už se to někomu stalo? S jakým důsledkem?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#2 » pon 6. bře 2017, 11:14

Pokud jde o klasický selhač, tj. vůbec nic se nestalo, tak těžko uděláš dvojstřel.

Z vlastní zkušenosti vím, že nejdříve přemýšlíš, co se stalo a pak prostě zkusíš přebít zbraň. U mne to nestřílelo ani na podruhé, byl vadný zápalník zbraně.

Pokud by to byla slabá rána, tak jsem zaslechl názor, že si toho vůbec nemusíš všimnout. A pokud zbraň přebije, tak můžeš vystřelit znovu, se všemi důsledky ....

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#3 » pon 6. bře 2017, 11:15

Já tomu nějak nerozumím s tím doubletapem. pokud myslíš doubletapem jen pokus o druhý odpal, nebo rychlý dvojstřel. Ano, když zbraň jen cvakne a nedojde k výstřelu, tak výrobce a i u zkoušek doporučují držet zbraň bezpečným směrem asi půl minuty. Já selhače u přebíjených nábojů občas mám, zvláště ona nešťastná série zápalek svého času. Nicméně pokud mi zbraň jen cvakne, tak to zkusím odpálit na podruhé (někdy to jde), jinak náboj vyhodím skoro bez čekání. Neříkám, že k samozápalu nemůže dojít, ale já to nikdy neviděl a ani nevím o nikom, že by se mu inicioval náboj po vyhození z komory. Na druhou stranu, pokud k samozápalu dojde, tak takový náboj už moc škody neudělá, viz video co koluje po netu kdy zapalovali střelivo. Takže jak by zareagoval náboj na druhý pokus o odpal je tak 50:50. A selhače třeba u .22 střeliva nejsou tak vzácné i když je fakt, že tam na druhý pokus už spíše k odpalu nedojde.

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#4 » pon 6. bře 2017, 11:24

kolombo píše:
Pokud by to byla slabá rána, tak jsem zaslechl názor, že si toho vůbec nemusíš všimnout. A pokud zbraň přebije, tak můžeš vystřelit znovu, se všemi důsledky ....


Jo tak zrovna takhle přítelka na závodech zničila hlaveň revolveru. Měla slabší laborace a při střelbě na čas ji jeden zůstal v hlavni, prý si toho vůbec nevšimla a poslala tam další čtyři. naštěstí jen .38SPL, tu seklou střelu další vyrazila ven, ale svlékl se plášť a ten se zalisoval do hlavně. takže sice bez výdutě, ale hlaveň se musela vyměnit. Ta koukala, když přišla k terči a tam jen jedna rána a zbytek střel letěl naplocho, jak při průchodu hlavní přes nalepený plášť to střele rozhodilo rotaci. A jen perlička, přestože se jí to stalo na třetím kole ze čtyř, takže odstřílela regulérně jen dvě, nebyla úplně poslední, dva chudáci skončili za ní.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » pon 6. bře 2017, 12:47

stopper: už se to někde probíralo, nikomu není známo, že by 30s bylo stanoveno na základě studie, testování apod, nejspíš výrobce prostě napsal údaj s obrovskou rezervou. Reálný zpožděný zápal bude nejvýš nějaká sekunda (osobně se mi to povedlo jen u předovky).

kolombo: pokud střela ani neopustí hlaveň, tak samonabíjecí zbraň nemůže přebít. U patronu bez prachu si zejména ve střelničním hluku nevšimneš, že prskla zápalka (a posunula střelu do hlavně). V domnění, že jde o selhanou zápalku přebiješ ručně a pak teprve si zničíš pistoli ;-)



stopper
Příspěvky: 101

Příspěvek#6 » pon 6. bře 2017, 14:57

DanielX píše:Já tomu nějak nerozumím s tím doubletapem. pokud myslíš doubletapem jen pokus o druhý odpal...


Jo. To myslím. Selhaná na první střele u pokusu o double a následně druhý stisk spouště, který by jinak odpálil druhý náboj, ale dojde k druhému úderu do prvního (selhaného) náboje. To ne za 30 sec., ale v cca desetinách sec. po prvním.



stopper
Příspěvky: 101

Příspěvek#7 » pon 6. bře 2017, 15:04

kolombo píše:Pokud jde o klasický selhač, tj. vůbec nic se nestalo, tak těžko uděláš dvojstřel.

Z vlastní zkušenosti vím, že nejdříve přemýšlíš, co se stalo a pak prostě zkusíš přebít zbraň.


Ale reakční doba na nastalou událost (nevytřelení) je asi delší, než doba mezi stisky spouště, kdy se spoušť povoluje jen na reset. Tam se mi moc přemýšlení nevejde.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#8 » pon 6. bře 2017, 15:13

pokud to mačká jak opice :-)

a ted trošku vážně, někdo stihne, někdo ne, někoho stihne třeba stopnout rozhodčí (pokud se to přivodí na soutěži)
spousta lidí si ani nevšimne, že se kver jinak cukl a visí závěr na záchytu

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#9 » pon 6. bře 2017, 18:01

ladaj : U dynamického závěru nemusíš mít pravdu. Zažito s Makarovem na vlastní kůži. Střela v půlce hlavně a přebitý další náboj. Naštěstí okamžitě docvaklo, co se stalo.



stopper
Příspěvky: 101

Příspěvek#10 » pon 6. bře 2017, 18:53

4mike píše:pokud to mačká jak opice :-)

a ted trošku vážně, někdo stihne, někdo ne


A to mě právě zajímá. Co udělá s nábojem další hiba od zápalníku? V situaci, kdy se "rozmýšlí", jak naloží s tou předchozí.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#11 » pon 6. bře 2017, 19:08

Pokud jde o selhaný náboj, může ho skutečně další úder zápalníku odpálit a není to ani nic divného ani nic závadného. Stačí tvrdší nebo víc zapuštěná zápalka, slabší bicí pružina a někdy i zaflákaná zbraň. Prostě výstřel jde až napodruhé a je zcela normální.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#12 » pon 6. bře 2017, 19:41

Nejen u dynamického závěru. Stalo se, naštěstí, na kurzu a pozorný instruktor zabránil průšvihu. Vyšla rána, nikdo, ani střelec, si v té kanonádě nepovšiml, že šlo o "slabou" ránu. Pistole přebila, ale nedorazil se závěr. Střelec se snažil závěr dorazit rukou, ale instruktor vše stopnul, rozborka a kule byla hned za komorou. (Limit).

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#13 » pon 6. bře 2017, 19:47

pedro! : Člověče, u uzamčeného systému bych to chtěl vidět na vlastní oči, abych tomu uvěřil. Ale je pravda, že na sto procent bych se na něj nespolehl. Je to takový šestý smysl.



Sysop
Příspěvky: 411

Příspěvek#14 » pon 6. bře 2017, 20:37

Umim si to predstavit i u zamceneho systemu, pokud je treba chybna navazka. Cili kopne to trochu vic, nez jen samotna zapalka.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#15 » pon 6. bře 2017, 21:39

Sysop : Já tam jen trochu nechápu, kde vezme závěr impulz k odemknutí, když střela neopustí hlaveň. U té dynamiky je to přece jen jinak. Už o tom tady diskuze byla a nechával jsem si to dost projít hlavou. Ale nikdy neříkej nikdy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů