S&B 9mm luger - hmotnost střely

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#31 » čtv 28. pro 2017, 09:57

jarda72 píše:
Náboje SB se střelou 115gr mají rozptyl rychlostí 36 m/s. Zato 140gr "pouze" 15 m/s. I to je dost, ale ten rozptyl rychlostí u 115 je prakticky diskvalifikuje z přesnější střelby.


Tady se dají vcelku dozvědět zajímavé věci. :)
Už několik let, téměř desetiletí, při měření přebíjených nábojů měřím jako referenční vzorek SB 115 gr a rozptyl úsťových rychlostí u nich nikdy nebyl větší něž 30 f/s , což je nějakých 10 m/s. Tohle spíš vypadá, že sis buď spletl jednotky, spíše ale jsi měl měřák blízko hlavně, takže výsledky ovlivňovaly plyny z hlavně.
Ať si každý myslí co chce, SB 115 gr FMJ jsou jedny z nejpřesnějších hromadně vyráběných nábojů na trhu, zejména ve zbraních s delší hlavní.

ANO UZI má dynamický závěr a evidentně jsi z toho nikdy nestřílel. Závěr totiž otevírá, když je střela dávno pryč, jako každý jiný závěr a v hlavni je již bezpečný tlak. Tedy na výkon střely to nemá žádný vliv.


Popíráš všechna pravidla konstrukce zbraní a fyziky. Dynamický závěr (volně uložený kus železa na pružině) samozřejmě snižuje rychlost střely o cca 5-10 % oproti závěru uzamčenému nebo "polouzamčenému". Proto má takový HK MP 5 se střelou 115 gr o cca 50-100 f/s na ústí více , než např. UZI nebo karabina s dynamickým závěr a stejnou délkou hlavně. Podle tvaru drážek vývrtu.

P.S. "Výkon" střely, jako fyzikální veličina ve Wattech, PS nebo HP se prosím nikde nepoužívá.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#32 » čtv 28. pro 2017, 10:03

Prodavač je možná brokař a své zkušenosti vztáhl i na pistolový náboj. V některých tabulkách se to skutečně objevuje, čím větší váha broků, tím větší navážka prachu. Toto lze ale použít pouze v určitém rozsahu, dokud není dosaženo max. tlaku.

Honzajan: Ale Golem nic o menší hybnosti 140 grs střely nepsal, naopak, psal, že hybnost je rovnatelná. Mám pocit, že jsi to četl když jsi ještě ráno spal a málo jsi vnímal co čteš.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#33 » čtv 28. pro 2017, 10:45

Nereagoval jsem na golema.
Jen pro poradek, to desne velke stoupani uziny je 254mm a ten rychly glock ma 250mm.



jarda72
Příspěvky: 42

Příspěvek#34 » čtv 25. led 2018, 10:09

Honzajan píše:Skoda,ze jsem to necetl pred spanim. Pohadky me totiz uspavaji. To o male hybnosti 140gr vuci 115gr je asi vrchol mistni lidove tvorby, tesne nasledovany steku o nedostatku prachu pro delsi nez pistolovou hlaven.


Výpočet hybnosti 140 gr = 2,7 kg/ms a 115 gr = 2,9 kg/ms - toliko nám říká fyzika, data ze stránek SB. No a matika říká, že 140 gr má pouze 93% hybnosti 115 gr. Matesi, matesi už moje babička říkala že na pohádkách je hodně pravdy.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#35 » sob 27. led 2018, 11:58

Pravdu máš, popletl jsem si to se 150gr, co se mi tu válí.



Věčný začátečník
Příspěvky: 69

Příspěvek#36 » pát 11. kvě 2018, 13:48

Trošku oživím téma. Chtěl jsem se zeptat na zkušenosti se SaB subsonikama. Koupil jsem 100 ks SUB 150 grs na zkoušku a porovnání s klasickými SaB FMJ 124 grs ve své G17 a:
1.) při střídání obou variant jsem nepocítil rozdíl v "kopanci" do rukou (vždy střídání po sadě 5-ti ran),
2.) při střílení subsonikama byl výrazně vyšší smrad a na konci (100 + 100 obou variant) pistole neskutečně špinavá, tak jako ještě nikdy.

Máte někdo podobné zkušenosti se špiněním, a hlavně s víceméně nerozeznáním rozdílu, nebo jsem jelito, které musí k poznání ještě dojít?



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#37 » pát 11. kvě 2018, 14:18

Ahoj. Subsonic nestrilim, tak zareaguji na kopance. V ramci 115gr nebo 124gr poznam rozdil tehdy, kdyz je munice vice naslapana. Typicky STV 9mm 124gr maji z P09 rychlost 345 m/s, fakt rana a vice to kopne. 124gr SB jsou nekde 320 az 330 ms. 124gr Fiocchi to same. Ty STV jsem poznal hned, ze jsem vystrelil neco silnejsiho:)
Pristi mesic, doufam, vyjde strelnice a budu vse testovat jeste se Shadow 2, tak jsem zvedav, zda i u "zelezne" zbrane bude tak znat rozdil.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#38 » pát 11. kvě 2018, 20:25

Petzold píše:
jarda72 píše:
Náboje SB se střelou 115gr mají rozptyl rychlostí 36 m/s. Zato 140gr "pouze" 15 m/s. I to je dost, ale ten rozptyl rychlostí u 115 je prakticky diskvalifikuje z přesnější střelby.

Tady se dají vcelku dozvědět zajímavé věci. :)
Už několik let, téměř desetiletí, při měření přebíjených nábojů měřím jako referenční vzorek SB 115 gr a rozptyl úsťových rychlostí u nich nikdy nebyl větší něž 30 f/s , což je nějakých 10 m/s. Tohle spíš vypadá, že sis buď spletl jednotky, spíše ale jsi měl měřák blízko hlavně, takže výsledky ovlivňovaly plyny z hlavně.
Ať si každý myslí co chce, SB 115 gr FMJ jsou jedny z nejpřesnějších hromadně vyráběných nábojů na trhu, zejména ve zbraních s delší hlavní.


Jen pro srovnání průměrné rychlosti a směrodatné odchylky z 10 výstřelů (hlaveň 108 mm)

Kód: Vybrat vše

S&B FMJ 115 gr   368 m/s   12,0 m/s
S&B SP  100 gr   379 m/s    6,9 m/s



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#39 » pát 11. kvě 2018, 21:55

Miata píše:
Gregory píše:Na toto téma jsem pokecal s prodejcem, a říkal .., že 8g náboje doporučuje do nových zbraní, kdy je ještě vše nové, tuhé, ... atd, jelikož je v 8g náboji více střelného prachu a tak by nemělo dojít k zaseknutí, 7,5g na pistole co mají něco nastříleno. A tak nevím .. nemá více kopat 8g?? Jak jsou ty výpočty tady pravdivé?? Já to prostě necítím.. :(

Nevím, jestli jsem to dobře pochopil, ale zdá se mi, že ti prodejce říkal bludy... Protože čím těžší střela , tím MÉNĚ prachu. Takže náboj s 115gr střelou má v sobě víc prachu než 124gr :!: (např. 3,5gr oproti 2,9gr - prach D032)



Konkrétně pod střelou 115gr je asi 4.4gr prachu a pod 100gr je 5.1gr
Zda je prach stejný nevím.
S&B může pod různé střely dávat různý prach a platit to nemusí.



DOLLYm
Příspěvky: 28

Příspěvek#40 » stř 16. kvě 2018, 18:56

Věčný začátečník píše:Trošku oživím téma. Chtěl jsem se zeptat na zkušenosti se SaB subsonikama. Koupil jsem 100 ks SUB 150 grs na zkoušku a porovnání s klasickými SaB FMJ 124 grs ve své G17 a:
1.) při střídání obou variant jsem nepocítil rozdíl v "kopanci" do rukou (vždy střídání po sadě 5-ti ran),


Za mě teda můžu říct, že jsem rozdíl pocítil a to dost. Do zásobníků jsem ládoval 124 a 150 grs, na střídačku po jednom náboji. Jiný zvuk i zpětný ráz jsem byl schopný bez problému rozeznat.. Stříleno s GP K100 Dynamic..

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů