Iniciační energie pro okrajový / středový zápal?

Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 14

Příspěvek#1 » úte 26. čer 2018, 14:22

Zdravím,
tušíte někdo hodnotu iniciační energie u okrajového zápalu? Bude iniciační energie přibližně stejná například u .22LR jako u nábojů Flobert či dokonce u nábojek do průmyslových vstřelovačů?
Jediné co se mi podařilo vypátrat je iniciační energie pro zápalky pro středový zápal nábojů s jednotnou střelou:
4,4 SP Boxer 0,124 J
5,3 LR Boxer 0,274 J (někde uvádí 0,279 J)
Pro zápalky brokových nábojů a pro zmiňovaný okrajový zápal se mi ale nepodařilo najít vůbec nic :-(.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#2 » úte 26. čer 2018, 14:34

Myslím, že nebude existovat žádný zásadní (řádový) rozdíl v tloušťce nebo mechanických vlastnostech plechu na zápalce a na okraji nábojnice s okrajovým zápalem, to znamená, že iniciační energie by měla být přibližně srovnatelná.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#3 » úte 26. čer 2018, 14:35

Francotirador píše:Jediné co se mi podařilo vypátrat je iniciační energie pro zápalky pro středový zápal nábojů s jednotnou střelou:
4,4 SP Boxer 0,124 J
5,3 LR Boxer 0,274 J (někde uvádí 0,279 J)



Nevím přesně co má tohle číslo znamenat ale určitě to není energie úderníku potřebná pro iniciaci zápalky.

Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 14

Příspěvek#4 » úte 26. čer 2018, 16:18

V podstatě ano. Hodnota kinetické energie zápalníku v okamžiku nárazu by měla být v intervalu hodnot spolehlivé iniciace tj. ideálně 1,5 × nebo větší než iniciační energie zápalky (kterou by měl uvádět její výrobce).
To kolikrát je kinetické energie zápalníku větší volí konstruktér (například u vojenských to určitě značně předimenzuje, u sportovní by se měl tomu 1,5 násobku co nejvíce blížit).
Jinak to co jsem uvedl je v podstatě z nějaké směrnice NATO (zkoušení zápalek je AC/225 (PIII-SP.1) a žádané hodnoty ve směrnicích STANAG k jednotlivému střelivu), kterou se výrobci střeliva (S&B včetně) snaží dodržet.
C.I.P. zápalky nikterak neřeší a v SAAMI jsem to nenašel (což neznamená, že to tam není :-) )
U okrajového zápalu bude energie potřebná pro iniciaci, určitě závislá na tloušťce dna, ale také na zápalkové složi a ta je oproti zápalkám, podle toho co jsem našel, dosti rozdílná.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » úte 26. čer 2018, 18:22

Jde o oto že ta hodnota je strašně nízká, to by ses na patronu nemohl ani špatně podívat.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#6 » úte 26. čer 2018, 18:35

0,2J je energie 100g kladívka ve výšce 20 cm. Když potom náraz působí na velice malé ploše (třeba 1mm2), tak působící síla vůbec není malá.

Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 14

Příspěvek#7 » stř 27. čer 2018, 08:51

V podstatě tímto způsobem citlivost zápalek vyjadřuje ta UŠÁcká NATO (STANAG) norma.
U pistolových zápalek má závaží o hmotnosti 55 g puštěné na zápalník z předepsané výšky 230 mm spolehlivě odpálit 25 zápalek, u puškových je to závaží o 111,7 g z výšky 255 mm. Z hmotnosti závaží a výšky pádu je pak možné vyjádřit polohovou energii, ta je tedy u pistolových zápalek 0,124 J a u puškových 0,279 J. Tuto energii můžeme prohlásit za iniciační energii zápalky.
Po průměru (ploše) hrotu zápalníku testovacího zařízení dle NATO jsem nepátral (koho to zajímá tak třeba zde http://www.prototypa.com/pst-1-primer-s ... y-tester-1).

Vrátím se k tomu okrajovému zápalu. Včera večer jsem narazil na nějaký UŠÁcký patent z roku 1987 č. US4689185A, kde zmiňují pro .22LR citlivost závažím o hmotnosti 55 g z výšky 125 mm, což odpovídá polohové a tedy i iniciační energii 0,067 J.
Patent se ovšem týká NONTOX zápalkové slože, takže není zřejmé (alespoň pro mě), zda uváděná citlivost je pouze její zjištěná vlastnost či předepsaný limit jež patentovaná slož splnila.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů