kvalita nábojů 7,62x54R



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#1 » stř 3. dub 2013, 22:40

Ahoj střelci :) ,začínám s Mosinem ,co se týká výběru zbraně tak mám vcelku jasno,vím co můžu očekávat, nevím jak je to s kvalitou nábojů,nemyslím přesnost ale slyšel jsem( JPP :P ) že např.ty poměděné náboje značně opotřebují vývrt , u chromovaného vývrtu to prý nevadí .děkuji za Vaši odpověď



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#2 » stř 3. dub 2013, 23:56

a máš na výběr? :)

Měď se v hlavni ukládá do drážek. Tam začne eventuálně oxidovat a pokud se tam dostane voda, tak začne hlodat hlaveň. Je to kumulativní efekt. Měl bys to poznat když hlaveň bude oranžovější nebo oxidovaná bude do zelena. Pak se na ní začnou dělat takový ďubky. A pokud to přesáhne určitou hranici, začne to ovlivňovat střelu, tlaky v hlavni a přesnost, eventuálně až za hranici bezpečnosti. Jsou na to rozpouštědla mědi.

Zrovna u mosinů (zvlášť u těch do 20k) bych si na to nehrál vůbec. Ale že zrovna mosin se nemá nechat po střelbě bez čistění snad ví každý. A pak to chce jen jednou za čas při velkém čistění (úplná rozborka) zkontrolovat, jestli se někde neděje něco ošklivého. Nenechávat jeden uloženkový nátěr dýl než 5 let a takový ty obecný věci.

Je to válečná zbraň, většina jich vydržela mnohem horší zacházení, než jaké se jim dostane v rukou dnešních střelců. A střílelo se taky měděnýma. Skoro si říkám, jestli sis to nespletl s ocelovým pláštěm.



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#3 » čtv 4. dub 2013, 23:09

dík za vysvětlení a přesně jsi na to kápnul :) ,já si totiž myslel že ty poměděný náboje mají ocelovej plášť ,špatně jsem se vyjádřil, ještě jsem je nezkoušel pitvat.Myslel jsem mechanické opotřebení od ocelového pláště



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#4 » pát 5. dub 2013, 01:56

jo ocelovej poměděnej, to je asi většina zásob. Nevadí. Je to měkká ocel. Hlaveň se neničí ani tak mechanickým opotřebením jako spíš tepelným. Nejvíc tě zajímá asi korozivní zápalka, ta ničí hlaveň a nedá se odstranit normálním rozpouštědlem. Nevím jak ji na první pohled poznat, ale čistí se to horkou vodou. Druhý v pořadí je ta měď co jsem popsal. Když se zahřeje, začne slízat, zůstane v drážkách v hlavni a tam vychladne a ztuhne. Víc než ocelový náboje ti hlaveň opotřebuje silnější náboj. A mosin je stavenej na 10k výstřelů.

A zbytek je pořád stejnej, nemá cenu to hrotit u pušek, kterých je na trhu milion až dva. To jen abys to u levnýho mosina nepřeháněl s čistěním, nebál se střílet a tak :)



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#5 » pát 5. dub 2013, 08:53

jasně že to hrotit nebudu u pušky která je levnější než vzduchovka Slavia :) ,ale nějakej samozvanej odborník na netu psal že mu nějaký náboje po 500 ranách vyčistili drážky a tak jsem se raději zeptal,ty poměděný používám i v 858 a jsou na 50m v pohodě, mosinku si kupuju jen tak pro spestření a na 3-4 závody ročně ,vím co můžu od ní očekávat a na závody budu používat ruský náboje Extra,tady o těch poměděnejch nábojích jsem uvažoval jen okrajově. S mosinem se také dají dosahovat slušné výsledky. Se zbraní je to jako s počítačem - největší problém je mezi podlahou a zbraní nebo počítačem :D



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#6 » pát 5. dub 2013, 11:05

myslel jsem, že mu ty náboje drážkování hlavně vyčistili do ztracena :)



tom955i
Příspěvky: 52

Příspěvek#7 » pát 5. dub 2013, 12:01

ja jsem ty medeny zkousel nedavno no na na sto metru to nedopadlo spatne,mam dlouhyho mosina a soustrel neco kolem 3-4 cm, nepoznavam rozdil mezi timto a extrama, nejsem moc dobry strelec



tom955i
Příspěvky: 52

Příspěvek#8 » pát 5. dub 2013, 12:06

jsem to nasel, ty vlevo jsem fakt urval, to jsem poznal hned po vystrelu
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#9 » pát 5. dub 2013, 12:28

tak já si také osobně myslím že na 100m mají ty náboje pořád nadbytek energie ,na závodech střílí i kulomeťákama a vůbec nemají špatné výsledky,u těch levnejch nábojů se stane že sem tam některej může trošku uletět. Jinak krásnej soustřel :) ,jak jsem psal nyní jsem zkoušel poměděný 7,62x39 z 858 na 50m a taky moc pěkný



tomik.ja
Příspěvky: 14

Příspěvek#10 » úte 16. črc 2013, 19:56

Ahoj, mám tu nějaké informace i otázky. Podívejte se na fotky, co si o tom myslíte?
stříleno z SVT-40, vzdálenost 50m, foto nemám, pouze odhaduji.
Váha je jen přibližná, váženo po 3ks na kuchyňské váze s přesností 1g

z leva:

1-měl by být údajně odstřelovací do Dragunava (nezdá se mi), u zápalky má čísla na vrchu 60 a dole 85, nábojnice tombaková, střela s ocel. jádrem, přesnost v průměru cca 20cm, váha 1 celého náboje 22g

2- dodavatel je STV, stříbrná špička, cena cca 4 Kč, původ? U zápalky má čísla na vrchu 10 a dole 72, přesnost v průměru cca 15 cm, nábojnice tombaková, střela s ocel. jádrem, váha 1 celého náboje 22g

3- dodavatel STV Extra, baleno po 200 ks, u zápalky má čísla na vrchu asi 188 a dole 72, přesnost ještě není vyzkoušena, nábojnice slabostěná mosazná, střela celoplášť s měkkým jádrem (jen olovo), váha 1 celého náboje 26g

4- výrobce S&B , nábojnice slabostěná mosazná, střela HPBT, přesnost cca do 8cm, váha 1 náboje 25g

U první fotky jsem se snažil vyfotit různou výšku nábojů. Náboj č.1 a č.2 jsou na desetiny shodný. Č.3 je o cca 1mm menší a č. 4 je oproti prvních dvou nábojů o 1,8mm menší !!

Zaráží mě že u náboje Extra bez problémů lehce vytáhnu prsty střelu z nábojnice. Stačí jen opravdu trošku zapáčit prsty do stran a je venku!! Ten samý problém je i u Bellotu ale to už musím pořádně zabrat abych střelu vytáhl! U ostatních nábojů nemáte šanci prasty delaborovat. Asi to bude tombakovou nábojnicí. Dále střelný prach u Bellotu a Extra je vzhledem i barvou naprosto stejný (viz foto), to je divny. Zápalka je u Extra divně zalisovaná, na nábojnici dokola zápalky je hluboký otlak, od čeho??? Pomalu mi to připomíná že by se ty náboje přebíjeli....??

Jestli má někdo náboje Extra v krabičce po 2Oks nábojů, prosím ho o fotku, délku náboje, případně jak drží střela, fotku střelného prachu, atd... Prostě co nejvíce informací. Nejlépe kdyby někdo 1 kousek daroval či prodal.

Zaráží mě Vaše přesnost Mosinů, že bych měl špatny SVT či oko?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#11 » stř 17. črc 2013, 08:52

Tady je test nábojů podle přesnosti z upraveného Mosina:

http://www.youtube.com/watch?v=FTxqST9G6Xc



jiricak
Příspěvky: 38

Příspěvek#12 » čtv 8. srp 2013, 11:53

Já si mosinky přebíjím. Střely kupuji u Selliera,zápalky nekorozivní-Neroxin,navážku mám vychytanou,používám prach Accurate 4350 a že by nábojnice praskla u krčku se ještě nestalo,náboj mi vyjde kolem 5kč a úplná spokojenost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů