Zkusebni strelivo



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#1 » stř 25. zář 2013, 12:55

Zdravím, chtěl jsem se zeptat na jednu věc a nechci se dostat do maléru. Známý skončil se zbraněmi vzhledem k jeho věku a nabídnul mě asi 1000ks .22LR nábojů. Když jsem je videl tak jsou to klasický SB clasic, ale krabička je přelepená a je na ní napsáno ZKUŠEBNÍ STŘELIVO. Jde mě o to jestli si to můžu vzít a strílet s tím, nikdy jsem se s tím nesektal osobně, tak se radši zeptám tady. Díky za info nebo radu.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#2 » stř 25. zář 2013, 22:23

A je to přelepení obyčejný papír s nápisem psaným rukou, nebo tištěno ? Foto by nebylo ? A je ten přelep na všech krabičkách, nebo jen na několika ? Ptal jsi se toho známého ? Jeho bych se ho totiž ptal jako první.
A nápis zkušební střelivo může být náboje pro testování např. nové optiky - na toto konkrétní střelivo mohla být zbraň nastřelována, protože se mohlo počítat s tím, že se s těmito náboji bude střílet.



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#3 » stř 25. zář 2013, 23:01

Toho jsem se ptal, ale řekl mě, že neví od koho to už má a že toho měl víc :) prej lítá to lítá tak to neřeš :) jako darovanýmu koňovi, ale víte jak to je :(
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » čtv 26. zář 2013, 00:26

Zřejmě originál zkušební střelivo pro zkušebnu. Z opakovací malorážky bych neviděl problém to vystřílet, samonabíjecí pistole či puška už by mohla trpět.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#5 » čtv 26. zář 2013, 07:27

Aha, tak v tomto případě bych vznesl otázku přímo na výrobce. Pak dej vědět, jak jsi dopadl. Myslím, že nebudeš jediný, koho to zajímá :lol:



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#6 » čtv 26. zář 2013, 08:10

Pokud selže dotaz do SaB, tak bych pak zkusil delaborovat jeden náboj a zvážit prachovou slož. Pak porovnat s "normální" .22 od SaB a hned budeš mít jasno. Pokud bude prach jiný nebo hmotnost výrazně jiná, tak to bude zkušebka s jiným (vyšším) výkonem a byl bych opatrný při použití, obvzlášť v samonabíjecích zbraních.



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#7 » čtv 26. zář 2013, 11:31

Tak volal jsem na SB, tam mě paní přepojila na podnikovou prodejnu a pán mě vysvětlil, že tohle střelivo bylo určeno pro zkušebnu, kde se testuje pevnost hlavně a závěru, že to má větší navážku než klasický prodejný náboje, ale nebyl si v telefonu úplně jist když jsem se ho zeptal jestli ty náboje mají větší než maximální navážku nebo maximální podle tabulek. Jen mě řekl, že by s tím nestřílel. Čekal jsem podle mého požadavku, že mě přepojí na nějakýho člověka přímo z výroby. Takže jak napsal ravo001 delaboruju jeden náboj a porovnám ho s kupovaným jakej je mezi nimi rozdíl. A pak to testnu na střelnici. Jen by mě zajímalo co je ten zvláštní právní předpis pro úřední střelivo :?:



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#8 » čtv 26. zář 2013, 14:15

Bacha při delaboraci, navážka může působit že je v pořádku, ale může být použitý jiný typ prachu, přebíječi by ti mohli povyprávěť jaký jsou rozdíly mezi jedn. prachy.

A ohledně legislativy si nejsem jistej, jeslti už to není střelivo kat.A - zakázané. Určitě bych popátral abys neměl náhodou na krku nedovolený ozbrojování.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » čtv 26. zář 2013, 20:03

Nemá a nikdy mít nebude značku CIP - tudíž kategorie A. V obchodě to nekoupíš. Moc bych se s tím nechlubil. Je to vyrobeno speciálně pro zkušebny. Tyto náboje vytvářejí o 30% větší tlak než je maximální. Maximální tlak pro 22 Lr je 190 MPa. Tydle náboje tlakují 247 MPa. To je ještě víc než má 9 Luger. Není to na běžný střílení. Do své zbraně bych to nedával.



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#10 » úte 1. říj 2013, 09:55

Zoufalec
No nemáš pravdu v tom že nemá a nikdy nebude mít označení CIP. Po dlouhým laborováním s krabičkou jsem ji našel, takže se musí jednat o bezpečné střelivo. A SB vyrábí náboje dle CIP od roku 1972. Nemůžu se, ale dovolat panu Ing. Kratochvílovi z SB, aby mě řekl více o tomto zkušebním střelivu. Pak dám vědět jak se něco dozvím. Zatím přikládám foto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#11 » úte 1. říj 2013, 17:20

Než telefonem, řešil bych toto písemně - emailem - ať to máš "černé na bílém". Je na to sice víc času, ale zas nemusí dojít k nedorozumění či přeslechnutí.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » úte 1. říj 2013, 19:12

To má být ta zakrytá, přelepená, tudíž neplatná značka? To neobstojí.

Uživatelský avatar
vovec
Příspěvky: 109

Příspěvek#13 » úte 1. říj 2013, 23:03

Tak pak už jedině opatrně strhnout ty samolepky a tvrdit, že jsi to dostal pod ruku už takhle ;-) Nebo je přendat do jiné krabičky :D



Valda83
Příspěvky: 150

Příspěvek#14 » stř 2. říj 2013, 11:26

Tak mám vyjádření SB:

Dobrý den,
nemám pro Vás bohužel dobré zprávy.Dle fotografiíí se skutečně jedná o zkušební ( dříve tormentační) náboje, které jsou výhradně určeny k ověřování ( tormentaci ) civilních palných zbraní autorizovanouu osobou.Tyto náboje může od nás zakoupit pouze organizace (osoba ) vlastnící licenci na Vývoj a výrobu zbraní a dále Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva.

Prosím, tyto náboje v žádném případě nepoužívejte.Vzhledem k vysokým tlakům by mohlo dojít k poškození či zničení zbraně a Vašemu případnému zranění !!!

Pro vaši informaci střední tlaky u standartních nábojů 22 LR ( Standard,Club ) se dle CIP pohybují do 170MPa a předmětné zkušební náboje mohou mít až do 250MPa.

Otázkou je, jak se k Vám tyto náboje,které nejsou běžně prodejné,prostřednictvím Vašeho kamaráda dostaly.Znovu zdůrazňuji, nepoužívejte je a náboje s díky vraťte tomu, kdo Vám je daroval.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#15 » stř 2. říj 2013, 12:24

Tak, a máš po ptákách a my jsme zas o něco chytřejší :D

Odesláno z mého nového MT přes wifi, proto omluvte případné chyby.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů