Chyby v registraci zbraně a jak je napravit?

Co jinam nepatří...


iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#1 » pon 5. lis 2018, 14:09

Koupil jsem u licencovaného prodejce zbraní fobertku, salonní terčovnici belgické výroby, s napínáčkem. Tyto zbraně se vyráběly ve druhé polovině 19. století. Problém je v tom, že je tato flobertka v CRZ nesprávně zaregistrovaná a to hned z několika důvodů:

1) Na závěru je vyražena ráže FL .22 G, ale v registru je ale uvedena ráže 22 LONG RIFLE a je zaregistrovaná jako malorážka jednoranová


2) Flobertka nemá výrobní číslo, jen na spodní straně hlavně je uvedena zkratka roku výroby 1879, je tam číslo 79 a (ověřoval jsem si u znalců, že na tom místě se tehdy značila zkratka roku výroby) u něj nějaká značka. V registru je ale uvedeno výrobní číslo 791.

Na PČR mi to vysvětlili tak, že do registru nelze zadat ráži 22 Flobert, tak proto tam museli dát ráži 22 Long Rifle

Registr neumožňuje zaregistrovat zbraň bez výrobního čísla, proto tam museli dát nějaké číslo co na zbrani našli, a ta značka za číslem 79, prý trochu připomíná jedničku....

PZ mi musejí prý vydat se stejnými údaji, s jakými je tato zbraň v registru, i když se tyto údaje nezakládají na pravdě, nemají možnost chybu v CRZ opravit....

Nerad bych měl na tuto zbraň vystaven PZ s nesprávnými údaji. A také bych nerad se zbraní objížděl znalce a zkušebnu jen proto, že při registraci na PČR někdo udělal chybu...

Ta chyba nastala tehdy, když tuto flobertku poprve někdo registroval na základě zbrojní amnestie a ty chyby prý nyní již opravit v CRZ nelze....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Piggy
Příspěvky: 1876

Příspěvek#2 » pon 5. lis 2018, 15:56

Ta věc snad vůbec nepodléhá registraci :o



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pon 5. lis 2018, 16:00

máš pravdu, přecedo



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#4 » pon 5. lis 2018, 16:30

To já vím už od počátku, kdy jsem tu zbraň vzal do ruky, že nepodléhá registraci. Ale jak o tom přesvědčit policii, když už je ta zbraň v CRZ, aniž bych musel platit peníze znalci jen kvůli chybě policajta, který ji chybně zaregistroval jako malorážku? Údajně prý ji museli zaregistrovat jako 22 LR, protože ráži .22 FLOBERT registr nezná... Hrozné a těžko pochopitelné. Nechci mít průkaz zbraně na jinou zbraň, než jakou mám, protože při jakékoli kontrole PČR by mohl být problém, že je v PZ jiná ráže než jaká je vyražena na zbrani. To, že je ta zbraň neměla být vůbec registrována, je další podstatná věc.



Sody
Příspěvky: 316

Příspěvek#5 » pon 5. lis 2018, 17:57

Mám podobnou zkušenost. Na revolveru je vyraženo 60-7 a v průkazu zbraně 60-10. Když jsem na to při přebírání PZ upozornil, tak odpověď byla, že je to v systému a nejde to změnit. Hlavně že prý souhlasí výrobní číslo...



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#6 » pon 5. lis 2018, 18:06

Já mám také chybu v PZ. Mám ruger LCP, ale v PZ je pistole označena jako model "LC 380", což je úplně jiný model. Koupil jsem ji od prvního vlastníka a když jsem to na svém oddělení říkal, zda to nejde dát do souladu, tak mi odpověděli, že určující je její označení při první registraci.
Zrovna model nebude důležitým údajem, tím je výrobní číslo, které pčr kontroluje, druh zbraně (kvůli kategorizaci) a teoreticky ráže, protože někomu podle toho prodají střelivo (na čisté Ečko).



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#7 » pon 5. lis 2018, 18:15

V mém případě nesedí ani to výrobní číslo. V CRZ mají 791, na zbrani je 79 (je to zkratka roku výroby, poslední dvojčíslí roku 1879). Ráže také nesedí a druh zbraně také ne. Flobertka není malorážka. A jako třešnička na dortu, jde o zbraň kategorie D, takže v CRZ nemá co dělat. Podle vyjádření policie, že se s tím nedá nic dělat, si již dokáži s troškou nadsázky představit, že historická doutnákovka může být omylem zaregistrována jako kulomet kategorie A, a nikdo již pak nemá šanci omyl opravit...

Ale asi nebude úplná pravda, že nelze údaje v registru opravit. Už se mi nejméně dvakrát stalo, že při kontrole u výměny ZP přišel policajt na nesrovnalosti v označení zbraně a v registru hned udělal opravu a vydal i nový PZ. Jenže v tomto případě prý nelze údaj o zbrani a o ráži opravit vůbec, protože do CRZ nelze zadat ráži .22 FLOBERT... A vyřadit zbraň, která je již jednou zaregistrovaná v registru, lze prý jen s protokolem o znehodnocení nebo o zničení,....



Střelec
Příspěvky: 1667

Příspěvek#8 » úte 6. lis 2018, 10:35

Požádat o vyjádření ČÚZZS?

Ohledně úpravy údajů v registru. Mám zděděnou loveckou kulovnici, na které podle kóduje výrobce Steyr - železo je z prapůvodně vojenské pusky 98k, v PZ je výrobce "Československo" (?). Při registraci mi řekli, že oni to zmenit nemůžou, ale můžou dát požadavek do Prahy, kde to změní. Nakonec to ale odpadlo tak, že mi řekli, ať to neřeším, že je to stejně jedno. Tk vlastně nevím jistě, zda to tak funguje.



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#9 » úte 6. lis 2018, 12:18

Pořád jde ve tvém případě ale o jeden druh zbraně a jednu ráži, výrobce není tak rozhodující. Jenže malorážka a flobertka je poněkud rozdíl, a pokud mne někde budou kontrolovat a já budu mít u sebe flobertku a k ní průkaz zbraně na malorážku, může být problém. Požádat o vyjádření zkušebnu je drahé řešení, a jezdit 300 km do Prahy a dalších 300 km zpět s flobertkou, jen kvůli chybě jednoho policajta, se mi příliš nechce.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#10 » úte 6. lis 2018, 12:44

iloveguns : Pokud je tam takováto zásadní chyba (chybně uvedená ráže zbraně) trval bych na tom, aby věc uvedla do pořádku policie. Ten průser jde totiž čistě za ní a ona může požádat zkušebnu jako státní orgán o kategorizaci zbraně, která tě pak nebude stát vůbec nic. Přece nebudeš řešit jejich průšvihy za ně a ještě je tvrdě platit? Navíc se o kategorizaci s tebou jako soukromou osobou zkušebna bavit vůbec nebude.



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#11 » úte 6. lis 2018, 13:03

Myslím si to samé, že by si ten průser měla policie vyřešit sama. Uvidím v pondělí, jak půjdu pro PZ. Pokud v PZ budou uvedeny nesprávné údaje, doufám, že je proti tomu možné podat nějaký opravný prostředek.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#12 » úte 6. lis 2018, 15:25

Už jsem jednou chybu v CRZ řešil (obchodník měl jakožto dovozce a nejspíše tedy prvozadavatel u dané zbraně v CRZ chybně zadané výrobní číslo). Zjistil jsem to až po koupi doma při opakované kontrole "šediváku".
Obchodník zavolal do Prahy na helpdesk CRZ (ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policejního prezidia ČR), doložil dle tlf. domluvy s nimi mailem fotografie zbraně, ze kterých bylo jasné, kde se stala chyba, a vše bylo napraveno ještě ten den.



iloveguns
Příspěvky: 1424

Příspěvek#13 » úte 6. lis 2018, 17:55

Měl jsem z jednání na PČR pocit, že se jím příliš nechce volat na helpdesk CRZ, když jde o chybu policie. Kdyby šlo o chybu obchodníka, zavolali by tam možná ihned. Snažili se to nějak okecat, jakože by mi mohlo být vlastně jedno, zda je v PZ napsána ráže ta či ta, že obojí je ráže .22 a flobert či LONG RIFLE má stejný průměr vývrtu, a že malorážka a flobertka je vlastně jedno a to samé, a takové podobné "perly" z nich lezly... Hlavním argumentem bylo, že flobertku CRZ nezaregistruje, zatímco malorážku ano.



Střelec
Příspěvky: 1667

Příspěvek#14 » úte 6. lis 2018, 18:08

Písemně Ti vyjádření dali? :)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#15 » úte 6. lis 2018, 18:12

iloveguns : To by bylo ještě horší. Věř tomu. Vlastní zkušenost. Ale u tebe jde o špatnou kategorizaci zbraně, za kterou může policie. Trvej si na svém. Nic prosrat nemůžeš. Opři to o ten špatný zápis ráže a určení kategorie zbraně. Pokud jsi tedy přesvědčený, že je zbraň vyrobena do roku 1890.
Naposledy upravil(a) marinakus dne úte 6. lis 2018, 18:13, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů