Pojmy u zbraní

Co jinam nepatří...


626rs
Příspěvky: 13

Příspěvek#1 » ned 2. pro 2018, 20:00

Dobrý den,
právě jsem si udělal zbrojní průkaz a hledám informace na internetu o konstrukci zbraní, abych si časem nějakou pořídil. Přemýšlím o zbrani CZ 75. Na zbroják jsem se učil přes zbraněkvalitně, ale pořád mi unikají některé věci (aktuálně mám perkusní deringer a CO2 vzduchovku). Např. u hodně zbraní se dočítám, že mají blokaci úderníku. Nikde jsem zatím toto nenašel dobře popsané. Předpokládám ale, že je to proti-pádová pojistka, kdy kohout má dva stupně natažení? Jeden na výstřel (max pozice) a jeden jen částečně, aby zbraň nevystřelila při pádu a náboji v komoře - tedy aby se kohout nedotkl zápalníku? Pak jsem taky nikde nenašel dostatečný popis rozdílu úderník a zápalník. Zápalník chápu jako mechanismus, na který dopadne kohout, zápalník prorazí zápalku, ta zažehne výmetnou směs, která vystřelí kulku. Jaký je ale rozdíl mezi zápalníkem a úderníkem? Třeba z popisu zbraně na zbraně kvalitně to nepoznám, tam úderník nijak zmíněn není. Nebo je zápalník a úderník to samé? Jinak co se týče zbraní CZ, je lepší pojistka proti výstřelu nebo tzv. decocking, tedy bezpečné vypouštění kohoutu namísto manuálního. Zbraň nechci na nošení, chci ji na rekreační střelbu na střelnici či max. jako obranu do lesa proti zvěři.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#2 » ned 2. pro 2018, 20:04

obecně blokace úderníku je bezpečnostní prvek, ale nesouvisí s kohoutem (je i u řady "bezkohoutových" zbraní)



626rs
Příspěvky: 13

Příspěvek#3 » ned 2. pro 2018, 20:08

Chápu, že jde o pojistku a co jsem si dohledal, tak úderník s palečníkem je kohout. Tedy úderník naráží na zápalník. Ale co je tedy myšleno blokací úderníku. Myslel jsem, že to právě ta proti-pádová pojistka, kdy je kohout mírně vzdálený a nedotýká se zápalníku.



skagerak
Příspěvky: 1005

Příspěvek#4 » ned 2. pro 2018, 20:09

tomu se říká "bezpečnostní ozub" (ale je na delší diskuzi jestli to vlastně není někdy horší varianta atd...)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#5 » ned 2. pro 2018, 20:10

Blokace zápalníku zpravidla znamená, že je ve zbrani nějaká součástka, která blokuje jeho pohyb vpřed, dokud není stisknuta spoušť. Zápalník by měla být součástka, která přímo odpaluje náboj a úderník součástka, která udeří do zápalníku (neplést si s kohoutem). Je to takto řečeno velice zjednodušeně. Jinak co se týká manuální pojistky versus dekockeru, je to na tom, co kdo upřednostňuje. Jsou zbraně, které mají obojí i zbraně, keteré nemají ani jedno z tohoto. Toto je poměrně dost široké téma na takovouto diskuzi ve fóru.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#6 » ned 2. pro 2018, 21:07

Docela by pomohlo prohledat Wikipedii...



626rs
Příspěvky: 13

Příspěvek#7 » pon 3. pro 2018, 02:14

Indian píše:Docela by pomohlo prohledat Wikipedii...

Děkuji, hledal jsem a docela dobře jsem si z toho již vyvodil funkce úderníku a zápalníku. Z viz poznámky výše jen nerozumím, proč kohout nemám považovat za úderník. Nevadí, nicméně nikde jsem nenalezl přímý popis blokace úderníku (ne zápalníku). Třeba marinakus mluví o blokaci zápalníku ale třeba CZ 75 má blokaci úderníku a ne zápalníku. Bezpečnostní ozub chápu, tedy protipádovou pojistku. Tu má i můj perkusní deringer kdy kohout má dvě pozice. Jednu na bezpečnostním ozubu pro vkládání zápalek a jednu pro střelbu. Ale pořád jsem nebyl nikde schopen najít co je blokace úderníku a jak funguje. Jinak pro mě osobně je asi bezpečnější tedy pojistka, jak decocker, páč náboj v komoře mít nechci.

Uživatelský avatar
Prasor
Příspěvky: 70

Příspěvek#8 » pon 3. pro 2018, 06:32

Doporučuji nainstalovat na PC tento program (hru). Funkce různých zbraní ti potom bude zcela jasná.
Je tam i možnost zobrazení názvů jednotlivých dílů, ukázky funkce s možným zpomalením a pod.
Jinak úředník a zápalník je to samé. Někteří to rozdělují tak, ze část která udeří do zápalky je zápalník a druhý konec, do kterého praští kohout je úředník.

https://store.steampowered.com/app/2624 ... sassembly/

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#9 » pon 3. pro 2018, 07:23

Cz 75 má blokaci zápalníku, o blokaci úderníku jsem ještě neslyšel. Mota se ti to všechno dohromady. Úderník má třeba Glock, nebo kosa, cz 75 a revolver má kohout. Blokace zápalníku je čep který blokuje jeho pohyb do doby než je zcela stisknuta spoušť, to je protipadova pojistka. Bezpečnosti ozub je poloha kohoutu ve které není ani natažený a ani se nedotýká zápalníku. No a s tou pojistkou v tom máš trochu zmatek, pojistku pouzijes ve chvíli kdy máš nabitou nataženou zbraň a potřebuješ přerušit nebo ukončit střelbu a vybít ji zrovna nemuzes, tak pouzijes pojistku nebo decocker u pojistky ti zůstane zbraň natažená decocker shodí kladivo na bezp. Ozub, náboj v komoře bude v tu chvíli tak jako tak. A pak jsou zbraně který nemaj ani pojistku ani decocker.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2986

Příspěvek#10 » pon 3. pro 2018, 08:58

V Čechách to každý nazývá jinak, ale když se mluví o blokaci uderniku / blokaci zapalniku / padove pojistce / protipadove pojistce, jsou to synonyma. Správně by mělo být padova pojistka (pro lidi co tomu nechtějí rozumět, lepší pro marketing) nebo blokace zapalniku (pro ty co ano :-). Funguje tak, jak kolegové popisují danou věc výše. U různých zbraní může být technicky (tvarově ty díly pojistky) provedeno vždy trochu jinak, ale princip (a cíl) je totožný.

Bezpečnostní ozub (může a nemusí být u pistolí kde vidíš jejich vnější teď nevím kohout? ) je něco jiného a slouží k jinému. Jak je napsáno výše. Třeba některé cz 75 ho nemají a jiné mají (typicky označení BD v nazvu), ale rozdílné značení jiní výrobci zpravidla nepoužívají.



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#11 » pon 3. pro 2018, 09:16

Úderník a zápalník není úplně totéž. Např. výše zmiňovaná kosa má tento úderník:
Obrázek
Ten je po natažení závěru zachycen v zadní poloze a po stisknutí spouště je vymrštěn pružinou na zápalník:
Obrázek
uložený volně v závorníku:
Obrázek

Pistole s kohoutem má terminologicky správně dlouhý, odpružený zápalník, vedoucí skrz závěr a funkci úderníku tu přebírá kohout.

Blokace funguje tak, že zápalník má osazení, do kterého v klidovém stavu zapadá odpružený čep blokace. Na závěru je to zespodu dobře vidět:
Obrázek
Při stisknutí spouště je tento čep nadzvednut, tím se vysune z osazení zápalníku a zápalník se tak může volně pohybovat v podélné ose. Pokud není stisknuta spoušť, pohyb zápalníku je blokován čepem blokace a bez stisknutí spouště tedy není možné odpálit zápalku.



elbandito
Příspěvky: 10

Příspěvek#12 » pon 3. pro 2018, 10:28


Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#13 » pon 3. pro 2018, 11:15

ČSN 39 5002-1, Civilní střelné zbraně a střelivo, Všeobecné termíny a definice, 1996
(je uvedená i v té Wikipedii)

Seznam relevantních norem z webu CUZZS:
https://www.cuzzs.cz/userfiles/document ... 9_5001.pdf

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#14 » pon 3. pro 2018, 13:48

Nám ve škole na dotaz ohledně úderníku a zápalníku to učitel vysvětlil asi takto (před cca 20 lety):
úderník je skoro celá část a zápalník se nazývá jen ta několikamilimetrová zúžená koncová část, která bije do zápalky viz třeba CZ 75 - zde je to již v používaném názvu u "blokace úderníku". Někdy je však zápalník (zápalníková část) delší nebo rovna jako úderníková část - viz např CZ 82/83, ale přesnou míru v milimetrech nikdy nikdo nestanovoval. Některé zbraně úderník a zápalník mají rozdělené - viz výše popsaný Sa. vz 58 (dnes útočná puška). Některé zbraně úderník v podstatě nemají - mají pouze plovoucí zápalník na kohoutu - např. revolver Smith & Wesson Model 13.

Uživatelský avatar
Terry1
Příspěvky: 57

Příspěvek#15 » pon 3. pro 2018, 14:21

626rs píše: (...) u hodně zbraní se dočítám, že mají blokaci úderníku. Nikde jsem zatím toto nenašel dobře popsané. Předpokládám ale, že je to proti-pádová pojistka, kdy kohout má dva stupně natažení? Jeden na výstřel (max pozice) a jeden jen částečně, aby zbraň nevystřelila při pádu a náboji v komoře - tedy aby se kohout nedotkl zápalníku (...)


Blokovanie zápalníka a bezpečnostný ozub sú dva samostatné, pokiaľ viem, priamo nesúvisiace bezpečnostné konštrukčné prvky.

626rs píše: (...) Pak jsem taky nikde nenašel dostatečný popis rozdílu úderník a zápalník. Zápalník chápu jako mechanismus, na který dopadne kohout, zápalník prorazí zápalku, ta zažehne výmetnou směs, která vystřelí kulku. Jaký je ale rozdíl mezi zápalníkem a úderníkem? (...)


Jeden vedúci kurzu, údajne konštruktér zbraní, to vysvetlil zhruba takto: pokiaľ v danej zbrani sú zápalník a úderník ako samostatné súčiastky, tak úderník udiera na zápalník.

626rs píše: (...) Jinak co se týče zbraní CZ, je lepší pojistka proti výstřelu nebo tzv. decocking, tedy bezpečné vypouštění kohoutu namísto manuálního. Zbraň nechci na nošení, chci ji na rekreační střelbu na střelnici či max. jako obranu do lesa proti zvěři. (...)


Zmysel decockeru (páky vypúšťania bicieho mechanizmu) je pri dvojčinných pištoliach v tom, že umožňuje bezpečne, t.j. bez rizika nechceného výstrelu uviesť zbraň do stavu "náboj v komore + vypustený bicí mechanizmus". To isté je samozrejme možné dosiahnuť vypustením kohúta cez palce na zbrani s poistkou, len to riziko výstrelu je vyššie. Záver: ak neplánuješ nosiť zbraň s nábojom v komore, alebo z nejakého dôvodu neuprednostňuješ nosenie zbrane s nábojom v komore, natiahnutým bicím mechanizmom a zaistenej poistkou (čo nie je ideálny spôsob), nie je dôvod preferovať verziu zbrane s poistkou.

Jeden príprad si však viem predstaviť, prečo niekto môže chcieť vyslovene zbraň s poistkou: ak chceš mať dvojčinný bicí mechanizmus, nosiť náboj v komore a pri vypustenom bicom mechanizme mať zbraň zaistenú poistkou. Zmysel: zabránenie nechcenému výstrelu v prípade,že by došlo k zachyteniu o spúšť. To by sa teoreticky nemalo stať, no spýtajte sa tých, čo sa postrelili glockom (viď "glock-leg") alebo dvojčinnými revolvermi.

Ešte sa doplním: kto by mal dilemu medzi poistkou a decockerom, existujú aj zbrane s poistkou majúcou súčasne funkciu vypustenia bicieho mechanizmu. Má to tak Walther P38/P1/P4/P5 a myslím nejaké beretty (92ka je konštrukčne blízka P38).

edit=doplnenie

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů