Pojmy u zbraní

Co jinam nepatří...


Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#16 » pon 3. pro 2018, 18:35

Spojenú poistku s decockerom má aj ČZ 50/70 (aj ČZ 52) - a dá sa zaistiť spúšť aj s vypusteným kohútom.
A termíny si pamätám asi takto (bez záruky): zápalník bije na zápalku, úderník udiera na zápalník - no zápalník môže byť pevná súčasť úderníka. Ak je úderník ovládateľný palcom, volá sa kohút - "skrytý kohút" sa volá kladivo.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#17 » pon 3. pro 2018, 19:17

A ješté bych dodal, že znalost názvosloví ještě z nikoho střelce neudělala. To dělá střelecká praxe, kursy a instruktoři. Ti také rádi na konkrétních zbraních vysvětlí konkrétní názvy součástek.

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#18 » pon 3. pro 2018, 23:15

Nejlepší je si něco koupit, doma se na to v klidu podívat jak to funguje..., která část co zvedne a co se děje dále .. Zrovna u rozebrané Čízy 75 to je krásně vidět.

Uživatelský avatar
Terry1
Příspěvky: 57

Příspěvek#19 » pon 3. pro 2018, 23:54

Indian + Gregory = OT :) Tu vidno, že vo všeobecnosti, nielen pri bambitkách, sú 2 druhy používateľov: 1) zodpovední svedomití uvedomelí čítači manuálov, ktorí si ako prvé zabezpečia potrebné teoretické znalosti a urobia na ich základe informované (i keď nie vždy správne) rozhodnutia, a 2) praktici, ktorí najprv vezmú do ruky smartfón/zbraň/sadnú do auta/na motorku/do kombajna a skúšajú metódou pokus-omyl ako čo funguje. Zväčša na to aj prídu :) Či je taký prístup na mieste aj pri bambitkách, nech každý sám posúdi :mrgreen:

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#20 » úte 4. pro 2018, 06:49

Takže ten, který přesně neví přesný název jednotlivých součástek je nebezpečný a lehkomyslný ??

Osobně si myslím, že lehký nadhled nad ne zcela podstatným názvoslovím a chápání v souvislostech je daleko lepší postup.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#21 » úte 4. pro 2018, 08:33

Zrovna v těch návodech názvosloví kolikrát za ČSN dost pokulhává. A pokud chce někdo názvy přesné, měl by se asi ČSN řídit. Základ bezpečného zacházení je s každou běžnou zbraní stejný. Na to žádný návod třeba není.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#22 » úte 4. pro 2018, 14:56

ČSN mají jeden obrovský nedostatek -nejsou volně šiřitelné, přitom jsou to vlastně "technické zákony"(obrazně řečeno). Dovedete si někdo představit, že by to se skutečnými zákony bylo obdobné?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#23 » úte 4. pro 2018, 15:34

Top je bohužel pravda. Často se taky setkávám s námitkou, že normy dnes nejsou závazné, to ale neplatí, pokud se na normu odvolává vyšší předpis (zákon, vyhláška ...) a to je IMHO náš případ.



626rs
Příspěvky: 13

Příspěvek#24 » úte 4. pro 2018, 19:55

Misak.kadlec píše:Cz 75 má blokaci zápalníku, o blokaci úderníku jsem ještě neslyšel. Mota se ti to všechno dohromady. Úderník má třeba Glock, nebo kosa, cz 75 a revolver má kohout. Blokace zápalníku je čep který blokuje jeho pohyb do doby než je zcela stisknuta spoušť, to je protipadova pojistka. Bezpečnosti ozub je poloha kohoutu ve které není ani natažený a ani se nedotýká zápalníku. No a s tou pojistkou v tom máš trochu zmatek, pojistku pouzijes ve chvíli kdy máš nabitou nataženou zbraň a potřebuješ přerušit nebo ukončit střelbu a vybít ji zrovna nemuzes, tak pouzijes pojistku nebo decocker u pojistky ti zůstane zbraň natažená decocker shodí kladivo na bezp. Ozub, náboj v komoře bude v tu chvíli tak jako tak. A pak jsou zbraně který nemaj ani pojistku ani decocker.

Vychazim z toho, jak to nazyvaji prodejci a na mnoha eshopech je uvedena blokace uderniku a ne zapalniku. Proto v tom mam hokej co je co. Jinak co je deckoker vim, bezpecne vypusteni kohoutu na bezp ozub. Ale na nekterych zbranich je misto toho pojistka, ktera ma dve polohy - save a fire. Pri save pojistka zablokuje moznost pohnout zaverem a zablokuje i spoust. To byla ma otazka, zda vidite vetsi vyhodu v deckokeru, nebo v pojistce proti tahu zaveru a zmacknuti spouste.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#25 » úte 4. pro 2018, 20:00

Peggy : Bohužel i zákonné normy kolikrát používají názvosloví od ČSN odlišné a u zbraní je to také tak. Nevím, jestli máš přístup do CRZ. Ani tam to není zrovna košér.



626rs
Příspěvky: 13

Příspěvek#26 » úte 4. pro 2018, 20:01

mrkev píše:Úderník a zápalník není úplně totéž.....
Pistole s kohoutem má terminologicky správně dlouhý, odpružený zápalník, vedoucí skrz závěr a funkci úderníku tu přebírá kohout.
....

Takze kdyz jsem kohout oznacil za udernik, ktery narazi na zapalnik v zaveru tak jsem dane predpokladam oznacil spravne. Jinak ano, dnes jsem se dival na zaver CZ 75 BD kde je blokace zapalniku a deckoker a dospel jsem ke stejnemu vysledku ze to takto funguje.

Byla ta citace vážně nutná? Zkráceno. Peggy

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#27 » úte 4. pro 2018, 22:06

marinakus: Do CRZ přístup nemám, ale vím, co máš na mysli, už jsem se s tím opakovaně setkal. Předpisy dtto.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#28 » stř 5. pro 2018, 21:51

626rs píše: dve polohy - save a fire. Pri save pojistka zablokuje moznost pohnout zaverem a zablokuje i spoust. To byla ma otazka, zda vidite vetsi vyhodu v deckokeru, nebo v pojistce proti tahu zaveru a zmacknuti spouste.


Za mě rozhodně decocker - vypouštění kohoutu. (já mam zase problém, že většinu pojmů znám v AJ a pak to v češtině složitě hledám) Ale jinak je to podle vkusu.
Proč? Manuální pojistka u CZ 75 jde použít(zajistit) jen tehdy, pokud je kohout natažen v zadní (střílecí) poloze. Což je normální a dává to smysl. Zbraň tak jde nosit buďto a) nataženo zajištěno ala 1911 v režimu single action - SA nebo b) kohout spuštěn na ozub/nebo úplně. Jako pojistka tak slouží systém DA. Počítá se samozřejmě s nábojem v komoře. V obou případech je zbraň pádově bezpečná, protože blokace funguje jednoduše tak, že není zmačknutá spoušť, nestřílí zbraň i kdyby do kohoutu praštil kladivem.

Výhoda a) je neustále stejná jemná SA spoušť. Nevýhoda - pojistka je další prvek navíc a nějak nedavá smysl proč jsem si pořizoval SA/DA pistoli
Výhoda b) pojistkou je spoušť - tuhá dokud nevystřelím - nevýhoda - dva mody spouště

Nemám rád nataženo a zajištěno, protože mi to nepřijde bezpečné. Bojím se že bych si někde mohl pojistku odjistit a kvér vysí na SA. Toto je jen můj subjektivní pocit. Objektivní naopak je že před střílením je nutné zraň odjistit. To je pohyb navíc a potenciální zdroj problému. Může to člověk ale natrénovat.

decocker - vypouští zbraň bezpečně. Ne že by to bez zněj nešlo, jde, ale spousta lidí to dělá špatně.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#29 » čtv 6. pro 2018, 08:11

Tady se řeší názvosloví, ne co komu vyhovuje!



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#30 » čtv 6. pro 2018, 08:45

Jen reaguji na otázku/první příspěvek/zakladatele tématu, jím samotným ještě zopakovanou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů