Použití zbraně v konfliktu

Co jinam nepatří...


Adam w140
Příspěvky: 31

Příspěvek#31 » úte 8. úno 2011, 17:00

Možná jsem to napsal trochu jinak než jsem myslel původně a vyplynulo jako že bych chtěl na někoho tahat zbraň a nejsem si jist co dál - to fakt ne. Po přečtení přízpěvků výše mi přišlo že někteří s tím mohou mít trochu problém takzvaně "nosit" ale jak to tak bývá vždy se ozve ten kdo s tim problém nemá.
Každopádně teď když jsem si zvykl a stane se že u sebe kapesní pistoli nemám nějak jsem takovej divnej a furt mi něco chybí. Budu kupovat něco novýho tak snad už budu zase ve svý kůži.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#32 » úte 8. úno 2011, 20:11

Nosit není problém. Řeknu ti něco jiného:
Když jsem se kdysi dávno pral ve škole, kluk (jinak docela kámoš) mě přiškrtil, fakt blbě. Ale měl jsem volnou ruku. Moh jsem mu rozmáznout nos jak h*vn*. Ale nezmohl jsem se na víc, než na náznak úderu. Nebylo to tím, že bych bez vzduchu kolaboval, prostě mozek měl blok fláknout plnou silou, protože vím, že bych mu asi dost ublížil.
Tak mám strach, jestli bych dokázal koukat přes miřidla na živýho člověka a zmáčknout spoušť, s vědomím, že mám náboj v komoře, a že ho pravděpodobně zabiju. Brrr, doufám, že ten okamžik nikdy nepřijde.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#33 » úte 8. úno 2011, 21:01

Spolužák ve škole je podle mě přecejen trochu jiný případ. Člověku, kterého znám, bych asi taky nedokázal ublížit.
Nikdy jsem situaci ohrožující život řešit nemusel, ale samozřejmě mám v hlavě několik scénářů. A asi nebudu sám, kdo si myslí, že pro spoustu případů je fajn mít připraveno i mírnější řešení (pepřák, případně teleskop), kde člověk nemusí mít extra zábrany (i když u toho teleskopu...). Klíčové a nejtěžší je IMHO vždy vyhodnotit správně situaci.



Adam w140
Příspěvky: 31

Příspěvek#34 » úte 8. úno 2011, 21:40

no tak já přidám taky fajn historku. Nikdy jsem se nijak zvlášť moc nepral a takové situace nevyhledával a známému nebo dokonce někomu hodně blízkému bych taky nikdy neublížil a ženský v žádným případě nebiju!! ale jednou si to takhle spim a najednou mě vzbudí rána pěstí. No normálně do obličeje ale ze strany. Vyletim a vidim jak nade mnou napřažená ruka i s kudlou a docela velkou. Mám patro takže do postele schody a spim hned na kraji. Takže nevim kde se to vzalo vyletěla mi ruka ani nevim jak a bejvalá najednou za neustálých nadávek a vyhrožování zabitím sjela dolu. To jsem ale v amoku skočil dolu i já a trefil jsem jí ještě asi jednou do hlavy a to už se nezmohla na nic protože měla nejspíš otřes mozku. Docela se stydím že jsem to udělal ale zase lepší se stydět tady než nestydět v rakvi. Do dnes vím že mi o život rozhodně šlo byla fakt psycho. Naštěstí je už v nenávratnu

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#35 » úte 8. úno 2011, 22:27

použití zbraně - o tom kde a s kým se porval si vykládejte v hospodě

Uživatelský avatar
sekernik
Příspěvky: 57

Příspěvek#36 » pát 18. bře 2011, 14:21

18.3.2011
Náboj 9 mm Luger se střelou SP je podle zákona o zbraních pokládán za náboj se zvýšeným ranivým účinkem. Proto jej neprodáváme armádě, policii a držitelům pistolí pro sebeobranu. Naproti tomu tento náboj s obnaženou špičkou střely má vynikající vlastnost - střely se neodráží, nebo odráží jen velmi málo při dopadu na střelnicích. Jsou tedy prodávány pro sportovní střelbu na odpovídajících střelnicích.
S pozdravem
Ing. Jindřich Hykel
Sellier & Bellot

Uživatelský avatar
dagobert
Příspěvky: 146

Příspěvek#37 » stř 23. bře 2011, 15:36

Tohle slyším prvně. Že je zakázaný JHP a zkušebna zakázala EFMJ od Federalu, to vím, ale SP bylo zatím naprosto v pohodě na sebeobranu povoleno. S takovou aby člověk naládoval LRN, i když nadělá ještě větší paseku. Protože používat FMJ s jeho odrazivostí a průbojností je idiocie.



Andy
Příspěvky: 82

Příspěvek#38 » pon 8. srp 2011, 19:21

Zdravím,
chci se zeptat (možná toto téma existuje tak se případně omlouvám, nic sem ale nenašel) jak policie řeší takový případ jako když bych třeba na někoho vytáhl zbraň (když bych věděl že jde do tuhého) když by mě třeba ohrožoval nebo bych viděl jak nějaký ozbrojený člověk někoho ohrožuje defakto bych se chtěl bránit nebo pomoct. Já jsem toto nikdy nekoumal, takže mě zajímá jestli mi policie zadrží zbraň, průkaz atd.. nebo co se pak vlastně děje když by v danou dobu dojela na místo policie.



BUBBA
Příspěvky: 31

Příspěvek#39 » pon 8. srp 2011, 21:13

Otázka je položena moc obecně,a hlavně to asi patří jinam.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#40 » pon 8. srp 2011, 22:05

Přesunuto z událostí.



Self-Def-Enthusiast
Příspěvky: 86

Příspěvek#41 » úte 9. srp 2011, 10:10

Ja teda prispeju k oziveni tematu tim, ze se vratim k prispevkum o schopnosti a neschopnosti vystrelit na cloveka. Docela me to prekvapilo u lidi, kteri zbran nosi.

Ja nechci vypadat jako nejakej radoby pistolnickej zabijak ale obycejne delam nasledujici. Kdyz za mnou nekdo prijde, abych mu poradil, jak ziskat zbrojni prukaz - tech lidi uz par bylo. Tak se dycky zeptam, na co tu zbran chce. Pokud mi rekne ze na zabavu, tak to neresim. Pokud z nej ale vypadne, ze chce nosit, tak pokladam kontrolni otazku: "Kdyby ti rekneme do podniku prisli 3 grazlove s zeleznejma tycema, zacli ti tam mlatit zenu, rozbijet vytriny, krast a bit i Tebe - byl bys schopnej bez skrupuli po nich zacit strilet?" (pro informaci, otazka je postavena na zaklade pripadu z roku 1988 ve zlatnictvi v Turnove u pana Kolovratnika, kterej presne v takove situaci zastrelil jednoho a tezce zranil druhyho utocnika) Pokud mi ten clovek rekne, ze nevi, nebo ze by strilel na nohy a podobne, tak mu rovnou doporucim, at si poridi neco nesmrticiho - treba teleskop nebo neco, co si je jistej, ze nebude mit problem pouzit. Pri predstave totiz, ze na nekoho vytahnu bouchacku a on mi ji sebere, protoze uvidi, ze ji nepouziju, se mi jezi vsechny chlupy.

Podle me je na cloveku videt, jestli je schopnej nasili nebo ne. Znate to, jak uz maly grazlici ve skolach poznaj, na koho si muzou dovolit a na koho ne. Kdyz pak ve stresu na nekoho tahate zbran, tak zkusenej utocnik uz proste pozna, jestli to myslite vazne nebo ne.

Na tohle konto se mi libil dokument "The Truth of Black Hawk Down" - tedy neco jako pravda o filmu Cerny jestrat sestrelen. Byly tam rozhovory s mnoha lidma, ktery se ty slavny bitvy zucastnili. Jeden clen 1stSFOD-Delta mluvil o tom, ze tam bojovali i treba 10lety somalsky deti nebo zeny se samopalama. Druhej se pak k tomu vyjadril asi takto: "Tady prece mluvime o situaci, kdy bojujete o svuj zivot! Vy proste musite zabijet lidi, musite se zamerit na toho, kdo se vas snazi trefit, a zabit ho! - a nemuzete premejstet nad spravnosti nebo spatnosti takovyho jednani."

V nutny obrane je to podle me totez - podle me se Adam W140 nema absolutne za co stydet, ze napadl zenu, ktera ho predtim sama napadla. Podle me clovek, ktery v obrane nekoho zastrelil by nemel mit vycitky, ze zabil cloveka - on totiz naopak zachranil cloveka ... a sice toho napadenyho.

Jak rekl pan Kolovratnik z vyse zminenyho zlatnictvi v Turnove: "Takovy to, co clovek slycha, jak by nekdo v zivote proti nekomu pouzit zbran nedokazal nebo ze by na nikoho nebyl schopen vstahnout ruku....ja si myslim, ze drtiva vetsina z nas, by schopna byla. Myslim si, ze ano. Kdyz vidite nekoho blizkyho, jak vam ho nekdo masakruje, tak proste sahnete po tom, co mate po ruce, a snazite se ho zachranit!"

Podle me boj ma jen jedno pravidlo - vylezt z toho s co nejmensi ujmou. At uz se jedna o ujmu trestne pravni (snazim se tedy jednat jen pokud utok bezprostredne hrozi nebo trva) nebo fyzickou (snazim se utocnika zlikvidovat nebo zastavit s co nejmensim rizikem pro sebe nebo branenou osobu), musim ji minimalizovat - veskery riziko nese utocnik. Dost dobre nechapu tu moderni umirnenost vuci zlocincum - chlap, kterej nekoho ohrozuje zbrani nebo se chysta znasilnit zenu, je proste zlej clovek a jako s takovym je s nim potreba jednat!

Za sebe teda rikam, (ac jsem to nikdy nezazil a doufam, ze nikdy nezaziju) ze jsem presvedcen, ze bych byl schopen vystrelit bez vycitek na utocnika, protoze ja jednam s umyslem zachranit nevinnyho a zlej si to mel rozmyslet driv.

Mimochodem, TADY je zaznam rozhovoru s panem Kolovratnikem, kdo by si chtel poslechnout cele vypraveni cloveka, tkery primo zazil to, o cem se na forech jako je tohle porad mluvi.



Andy
Příspěvky: 82

Příspěvek#42 » úte 9. srp 2011, 14:15

Já si myslím, že takto o tom diskutovat je sice pěkné, ale ono dostat se do této situace je asi taky o něčem jiném. Já osobně mám potřebný trénink, trefit se dokážu celkem přesně. Co se týče nošení sice mám jenom Béčko, takže zbraň ze zákona "držím" jelikož mí není ještě 21. Stále si ale nedokážu představit, že bych měl někoho střelit. Nejde mi tak ani o to jestli bych měl jít sedět (tak co bych mohl dělat, že? ) ale spíš o to jestli by se třeba rodina útočníka nemstila nějak na té mojí apod.. Konflikty nevyhledávám ale při představě kdyby šel proti mě někdo (nedej proti mé rodině, blízkým nebo bezbranému člověku) s nějakou zbraní asi bych si nehrál na hrdinu a zbraň vytáhnul, jelikož by hrozilo nebezpečí, jestli bych dokázal střílet nevím, nejspíš když bych věděl jestli "teď nebo nikdy" bych střílel. Doufám, že se do této situace nikdy nedostanu.

Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 224

Příspěvek#43 » úte 9. srp 2011, 17:49

Nedostaneš, když nebudeš nosit.



Andy
Příspěvky: 82

Příspěvek#44 » úte 9. srp 2011, 18:47

Já se asi špatně vyjádřil, když zbraň ze zákona "držím" neznamená, že ji nemám po ruce a že bych nebyl schopen ji v případe obrany použít.

Uživatelský avatar
dejment
Příspěvky: 111

Příspěvek#45 » úte 9. srp 2011, 21:54

Vcelku se mi líbí názor " Self-Def-Enthusiast " a vpodstatě s tím co tady napsal souhlasím, jen bych snad doplnil maličkost, když už zbraň vytáhnu a oháním se s ní, tak musím počítat na 95 % že ji budu muset použít, to znamená vystřelit, takže jestli na to nemám, abych po někom vystřelil, tak ani nevytahovat ( tím nechci říct, že bych ji v nouzi opravdu nepoužil, ANO - použil ).
Zatím jsem taky neměl potřebu ji tasit v nebezpečných situacích, pár jich už bylo, a vždy sem se obešel bez tasení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů