Mýty a pravda o peroxidu vodíku aj.

Co jinam nepatří...


Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » čtv 4. čer 2009, 21:51

Se zájmem jsem sledoval jak se na různých forech lidi dohadují o účinnosti a možnosti použití některých látek k čištění zbraní, zejména těch z kategorie tzv. žiravin. Tak jsem nakoupil peroxid vodíku 30%, kyselinu solnou 31% a jal se experimentovat. Do kelímku jsem dal tyto dvě tekutiny vždy v neředěném stavu a ředěném 50:50 vodou.
Image2_1.jpg

Jako testovací předměty jsem použil diabolky a obyč hřebíky.
Image3_1.jpg

Peroxid vodíku začal s olovem ihned reagovat v obou kelímcích, železný hřebík nejevil známky reakce.
Image9_1.jpg

Kyselina solná se s vyjímkou unikajícího chlorovodíku celkem nijak neprojevovala, později obsah kelímku zežloutnul.
Po 12 hodinách peroxid s olovem ještě stále reaguje, viditelně ovšem nejsou vidět žádné úbytky materiálu, ani na hřebíku - na setinu má přesně stejný průměr. V kyselině neředěné ovšem olova značně ubylo a hřebík z původních 2.6mm průměru má nyní jen 2,3. Udělal jsem ještě jeden doplňkový test, protože jsem někde čet, že na odstranění koroze lze použít slabší kyseliny vč. octu, který někteří dle internetu skutečně používají.
Po vhození kousku rezavých plíšků do kyseliny solné, ředěné i neředěné a octa byl výsledek takový: po 10 minutách byla rez v neředěné kyselině solné pryč, trochu odolala vrstva staré barvy.
Image11_1.jpg
Image12_1.jpg

V ředěné kyselině to trvalo déle. řadově hodiny, kdyby se pomohlo kartáčem tak je to rychlejší. V octu je to na delší dobu, ale vypadá to po 12 hodinách, že když je dost času a nechceme si hrát s žiravinou, tak to půjde taky - nicméně tady bude asi kartáč nutnost. Vše zítra ještě zvážím, proměřím a doplním.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#2 » pát 5. čer 2009, 05:30

Skvělá práce.
Jen více takových objektivních pokusů. Hlavně vše pojmout na "vědeckém základu". Myslím tím měřit úbytky materiálu, ředění, čas apod.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » pát 5. čer 2009, 22:47

Takže doplnění údajů po 24 hodinách podložených důkladným a přesným měřením kalibrovaných měřidel - zlatnická váha na setiny gramů a digitální šuplera.

1. V čistém peroxidu se hmotnost ani rozměry ocelového hřebíku a diabolky (což je pro mně překvapením - protože reakce byla výrazná ) se rovněž hmotnostně nezměnili, pouze jsou potažené bílým povlakem, jestli něco z olova ubylo a na místo toho přibyl ve stejné hmotnosti ten povlak to nedokážu zjistit.

2. Ředěný peroxid - výsledky totožné pouze hřebík začal už v lázni rezavět.

Na základě tohoto zjištění si dovolím říct, že používaní peroxidu neohrozí hlaveň, olovo zaseknuté v hlavni rovněž neodstraní, jediné co nemůžu s jistotou říct je, jestli reakce s olovem (bublinky) nezpůsobí odlepení nánosu olova od hlavně - nemůžu to ověřit.

3. Kyselina solná 31% - hřebík z původního průměru 2,6 mm skončil na 2,2 a diabolky ztratily 50% své hmotnosti. Pokud by se lázeň doplnila nebo vyměnila, uvedené kovy by se zcela jistě zcela rozpustili. Dalo by se říct, že je na odstraňování olova účinnější než peroxid, vyčistí to dočista, nebýt těch nežádoucích účinku na materiál hlavně.

4. Ředěná kyselina HCL - změny na hřebíku se projevily pouze zanedbatelným úbytkem hmotnosti 0,02 g a diabolky o 0,03 g. Naředěním 50:50 s vodou se snížila schopnost rozpouštět kovy na minimum.
Image20_2.jpg


Dodatek: rezavý plech z octu - po očištění kartáčem je určité odrezení vidět.
PS: výpary z kyseliny solné způsobují korozi všeho v okolí - bude třeba věnovat větší úsili odrezovacím přípravkům.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#4 » sob 6. čer 2009, 10:13

no ten peroxid a olovo mě dost překvapilo. vím že Pepa v GC dával do peroxidu olověné šupinky, reagovaly taky výrazně, ale po nějaké (delší) době byl úbytek viditelný. když to tam měl více hodin (snad do druhé dne, už si nepamatuji), šupinky se rozpadly. :?:



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#5 » sob 6. čer 2009, 16:38

Můžu zkusit to olovo nasekat a zkusit to taky, diabolky se podle váhy ani vzhledu za 24 hod nezměnily. Pepa to asi ukazuje každému, taky jsem to viděl, ale nebyl jsem tam tak dlouho abych zjistil poločas rozpadu.



Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » sob 6. čer 2009, 17:24

To bílé svinstvo na tom olovu je oxid, stejně jako je rez na železu. Problém je v tom, že rez na železe je porezní a dovoluje další rozpad a oxidaci. Oxid vznikající na olovu, cínu, hliníku, atd. je svázaný s povrchem a slouží jako ochranná vrstva proti další oxidaci. Pokud jej tedy nebudeš pravidelně odstraňovat a je jedno jestli mícháním, kartáčem a nebo při velmi silné reakci přímo bublinkami, tak zajde jen do určité míry a pak přestane.

Pro upřesnění tedy, Peroxid vodíku (H2O2) nefunguje jako kyselina, nýbrž je to okysličovadlo, což samo o sobě pouze podporuje oxidaci

To taková směs 1/3 HCL (33%) + 2/3 H2O2 (5%) to je jinačí kafe, ale do hlavně bych to rozhodně nelil :twisted:

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » sob 6. čer 2009, 17:51

Jo tím se kdysi leptaly plošňáky (měď).
To Patrik - poločas rozpadu je o něčem jiném. Tady jde o reakci peroxidu H2O2 s olovem Pb na vodu H2O a oxid olovnatý PbO. Všechny kovy kromě železa Fe se pokrývají oxidy, které pevně drží na povrchu a dále kov chrání. U železa (oceli) se vrstva oxidu odlupuje a oxidace (koroze) postupuje stále hlouběji.



Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » sob 6. čer 2009, 18:04

Ano, leptaly se tím plošňáky, ale hoď do toho cokoliv jiného než měď a zjistíš, že to žere stejně rychle :D



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#9 » sob 6. čer 2009, 18:23

To Zoufalec: poločas rozpadu mělo být pouze "vtipné" označení cíle pokusu :lol:

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » ned 7. čer 2009, 07:55

Také jsem to tak pochopil, ale už jsem tam nedal smajlíka.

Uživatelský avatar
Divoch
Příspěvky: 33

Příspěvek#11 » stř 13. črc 2011, 09:43

Ahoj.
Taky jsem (ze začátku) nedobrovolně udělal jeden test.
Trhal jsem třešně a jedna potvůrka se mi zatoulala do holstru.
Večer jsem vytáhl bouchačku a jaké bylo moje překvapení, že pod rozmačkanou třešní chybí brynýr.
Demontoval jsem bubínek a vložil do sáčku s rozmačkanýma třešněma.
Za dvě hodiny nebylo po brynýru ani památky.
Jedná se o revolver LUGER 38.speciál
Snad se nový brynýr podaří.
Ahoj Divoch
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#12 » stř 13. črc 2011, 10:13

V tomto případě to bude spíš zaviněno kyselinami obsaženými v ovoci. Nový brynýr nebude problém při patřičné přípravě povrchu.



kralik
Příspěvky: 310

Příspěvek#13 » čtv 14. črc 2011, 20:01

nechci rejpat - ale mozna ze by pomohla nejaka ucebnice chemie...... ceho chcete docilit?



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#14 » čtv 14. črc 2011, 22:09

Na počátku byla snaha získat odpověď na otázku zda peroxid vodíku dokáže rozpustit olovo, častý to dotaz vzduchovkářů kterým se podařilo dostat do hlavně i více diabolek za sebou, případně lze-li peroxidem vyčistit vývrt po střelbě olovem.



PetraVelka
Příspěvky: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pát 26. zář 2014, 22:51

Takže lze :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: iloveguns a 10 hostů