Pistole/revolver pro začátečníka – co si koupit?

Co jinam nepatří...


jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1756 » čtv 8. bře 2018, 13:30

Potvrzuju že mě Hawk slíbil, že mě nechá picnout z jeho P30SK, prý se stačí ozvat. Takže bych určitě zkusil jeho nebo Kabara...

Uživatelský avatar
sserpx
Příspěvky: 12

Příspěvek#1757 » čtv 8. bře 2018, 13:45

Dle meho nazoru ma P30 standardne spatnou spoust. Silene dlouhy chod i reset a navic je spoust posazena prilis vzadu k ruce strelce, coz je jednak neprijemne a jednak to primo svadi ke strhavani.
Ultimate verze se svycarskym lemem a nerezouvou spousti je pak naprosta fantazie. Rozdil je to jako Fabia Junior vs Fabia WRC :D Druha strana mince je, ze takove reseni je ponekud drahe.



Hodo65
Příspěvky: 74

Příspěvek#1758 » čtv 8. bře 2018, 13:53

Měl jsem u Hawka v ruce jak P30, tak i SFP9, asi po hodině zkoušení "nasucho" (na střelbu bohužel nebyl čas) jsem koupil SFP9. Pro mě lepší úchop a příjemnější spoušť, ale každej má samozřejmě jiný preference.



Hapi
Příspěvky: 10

Příspěvek#1759 » čtv 8. bře 2018, 14:03

BTW jeste takova uvaha ad spoust vs sebeobrana... ono kazdy dnes vsude tvrdi i na kurzech takticke strelby a pod, ze je dobre mit naboj v komore a mit striker zbran nebo aspon DA/SA...

Me to cele prijde jako pristup k vojakovi, nebo clenum specialnich jednotek.

Podle statistik a pripadu te strelby v realu, kdy vas vetsinou za to, co vy povazujete za nutnou sebeobranu, popotahuji po soudech cele mesice, mnohdy i roky... no zkratka, pokud clovek trenuje i taseni s natazenim te zbrane + odjistenim... ono to sice zpomali celou tu akci. Ale podle me ta vterinka, dve navic da moznost si to jeste rozmyslet. Ja vim, ze jak tasim, musim byt pripraven strilet... navic zvuk toho zaveru ma ohromny psychologicky efekt.

Jasne, tohle cele neplati, pokud uz na me frajer kleci a triska do me hlava nehlava. Nebo kdy se snazi zensky dostat uchyl do kalhotek... Kazdopadne si myslim, ze ta bouchacka by nemela byt jedina sebeobrana... Zajedno pul roku kravmagy nebo neceho podobneho a 99% pripadu lze vyresit prevenci. Delal jsem krav magu, a i frajer, co nas trenoval, rikal, ze za 30 let ji nemusel pouzit v realu, protoze proste ten trening je i o te prevenci... Zadruhe bych pak vedle te bouchacky mel u sebe mit jeste nejakou slabsi zbran.

Ted nam tu kazdy profik radi jak krmit olovem behem taseni a zpozakrytu atd... ale taky nezijem na divokem zapade a nebo nekde v Syrii... Zatim :D nerikam, ze trenovat to je blbost...Me se takticka strelba libi a je to neco, cemu bych se chtel casem venovat. Ale pro potreby skryteho noseni a lepsi pocit mi to prijde zbytecne... Bych se vic bal, ze si nekoho odsedim jen proto, ze jsem si chtel usetrit dva monokly a ztatu penezenky. Za 32 let sveho zivota jsem se rval jen jednou a to jen proto, ze nekdo otravoval holku na diskotece a bylo mi 17. Dnes uz bych to dokazal vyresit i bez tech bebicek :D Protoze mam soudnost a jestli jdu do klubu, kam se vola dvakrat za vecer rychla... tak bud nemam soudnost a nebo tam lezu proto, ze proste me to bavi...

Takze ve finale at se mi to dobre nosi, jsem schopen to schovat, kdyz pujdu v cervenci na strelnici pesky a bezpecnejsi mi teda prijde mit ji za pasem nez v baglu, kterej mi muze servat z ramen prvni pobuda. At se z toho skvele strili a at to je dobre na taktickou strelbu, protoze ta me zajima jako hobby. Coz teda ve finale diky sve oboustrannosti a ergonomii splnuje P30 i SFP9. Protoze pokud jednou dospeju k tomu, ze proste potrebuju neco nosit dnes a denne, tak bych asi vybiral mezi zbranemi jako P365 nebo PPS.

Tak to vidim ja. Nebo mluvim z cesty? :D



Hapi
Příspěvky: 10

Příspěvek#1760 » čtv 8. bře 2018, 14:12

Hodo65 píše:Měl jsem u Hawka v ruce jak P30, tak i SFP9, asi po hodině zkoušení "nasucho" (na střelbu bohužel nebyl čas) jsem koupil SFP9. Pro mě lepší úchop a příjemnější spoušť, ale každej má samozřejmě jiný preference.


Rozumím :) Taky je otázka, jestli to byla první zbraň nebo ne... chci říci, že asi to bude i hodně o návyku, který ještě nemám. Pokud by ta P30 kopala míň, což někde někdo také tvrdil ( a jinde zas pravý opak)... nebo proste by, kromě mechanismu spouště, byla subjektivně lepší. Pak P30, co jsem koukal, je k dispozici v CDA/DA, CDA, SA/DA a DAO. A zbytek se dá poladit jinou spouští, pružina atd. Ve spoušti obecně nevidím problém... Nebo myslím, že po těch řádově desítkách výstřelů stejně nejsem moc schopen to posoudit.
Naposledy upravil(a) Hapi dne čtv 8. bře 2018, 14:20, celkem upraveno 1 x.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1761 » čtv 8. bře 2018, 14:12

No tohle je něco, kde platí "co člověk to názor". Měl bys vybrat zbraň tak, abys s ní byl spokojenej, bavilo tě z ní střílet (těžko se donutíš cvičit se zbraní, kterou tě nebaví provětrat na střelnici) a pokud jí chceš nosit, tak aby jsi s ní na 5-10 metrů dokázal trefit stojící postavu a aby byla spolehlivá. Ten zbytek se dá natrénovat na kurzech a pak třeba budeš umět sestřelit mouchu v letu a nebo třeba pohledem jednoho oka odradit bandu násilníků, aby ti dali pokoj, ale tohle je IMHO základ, podle kterýho se snažím vybírat zbraň na nošení já, možná to někdo jinej bude mít jinak.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1300

Příspěvek#1762 » čtv 8. bře 2018, 14:14

Ad sebeobrana: Je to OT, ale dojdi si na kurz, kde se zkouší i uběhnutá vzdálenost vs. doba do výstřelu - zjistíš v jaké vzdálenosti by sis měl udržet útočníka, aby jsi dostal kvér aspoň do ruky... Dvojice, střelci zády k instruktorovi, běžci čelem a na ukázání běžec vyběhl a jak se pohnul, tak střelec co nejrychleji pálil... Rozdíl náboj v komoře DA/DAO vs. natahování u všech cca 3 uběhnuté metry navíc... Není to moc, ale už by nůž mohl být mezi žebry...

Jo, P30 má dlouhý reset. NoCompromise už mají zkrácení a posunutí spouště dopředu. Mám v plánu to u Hawka zkusit - mám spíš menší ruce, tak bude otázka, jestli na to dosáhnu prsty...



Hodo65
Příspěvky: 74

Příspěvek#1763 » čtv 8. bře 2018, 14:25

Hapi píše:
Hodo65 píše:Měl jsem u Hawka v ruce jak P30, tak i SFP9, asi po hodině zkoušení "nasucho" (na střelbu bohužel nebyl čas) jsem koupil SFP9. Pro mě lepší úchop a příjemnější spoušť, ale každej má samozřejmě jiný preference.


Rozumím :) Taky je otázka, jestli to byla první zbraň nebo ne... chci říci, že asi to bude i hodně o návyku, který ještě nemám. Pokud by ta P30 kopala míň, což někde někdo také tvrdil ( a jinde zas pravý opak)... nebo proste by, kromě mechanismu spouště, byla subjektivně lepší. Pak P30, co jsem koukal je k dispozici v CDA/DA, CDA, SA/DA a DAO. A zbytek se dá poladit jinou spouští, pružina atd. Ve spoušti obecně nevidím problém... Nebo myslím, že po těch řádově desítkách výstřelů stejně nejsem moc schopen to posoudit.

Jo, byla to moje první zbraň, takže jsem na tom byl naprosto stejně jako ty dnes ;). Do tý doby jen v rámci přípravy na zkoušky CZ75 a vyzkoušení CZ P-10C v Praze na Avimu,což byl taky kandidát na koupi. Tam mi ale neseděl moc úchop, i když se mi s ní jinak střílelo moc dobře. Jak jsem ale vzal postupně do ruky P30 a SFP9 a pak zmáčknul spoušť, byl jsem v podstatě okamžitě rozhodnutej. Tu další hodinu jsem se jen ubezpečoval, že instinktivní rozhodnutí bylo správný ;). Dodnes se těším, až si z ní půjdu zase picnout.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#1764 » čtv 8. bře 2018, 14:28

Já myslím, že bez nošení s nábojem v komoře se o obraně nedá moc mluvit. Kup si zbraň na nošení ve stavu nadrcnuto. 2-3 vteřiny jsou docela dost, když po Tobě někdo půjde.

Ten test s během jsem taky viděl, většina lidí by to nestihla i s nábojem v komoře, takže natahování časový problém je.



Hapi
Příspěvky: 10

Příspěvek#1765 » čtv 8. bře 2018, 14:35

P.V. píše:Ad sebeobrana: Je to OT, ale dojdi si na kurz, kde se zkouší i uběhnutá vzdálenost vs. doba do výstřelu - zjistíš v jaké vzdálenosti by sis měl udržet útočníka, aby jsi dostal kvér aspoň do ruky... Dvojice, střelci zády k instruktorovi, běžci čelem a na ukázání běžec vyběhl a jak se pohnul, tak střelec co nejrychleji pálil... Rozdíl náboj v komoře DA/DAO vs. natahování u všech cca 3 uběhnuté metry navíc... Není to moc, ale už by nůž mohl být mezi žebry...

Jo, P30 má dlouhý reset. NoCompromise už mají zkrácení a posunutí spouště dopředu. Mám v plánu to u Hawka zkusit - mám spíš menší ruce, tak bude otázka, jestli na to dosáhnu prsty...


Jasne. za OT se omlouvam. Ja se tak zasnil nad tim spoustakem :) Kazdopadne to, ze je spoust moc vzadu je pro mne dobry poznatek a ve finale i to, ze se to da upravit :)



Hapi
Příspěvky: 10

Příspěvek#1766 » čtv 8. bře 2018, 14:45

kolombo píše:Já myslím, že bez nošení s nábojem v komoře se o obraně nedá moc mluvit. Kup si zbraň na nošení ve stavu nadrcnuto. 2-3 vteřiny jsou docela dost, když po Tobě někdo půjde.

Ten test s během jsem taky viděl, většina lidí by to nestihla i s nábojem v komoře, takže natahování časový problém je.


Jo, to sice je pravda, o tom polemizovat nebudu :) Jen by se clovek nemel spolehat pouze na kver. Toto jsme trenovali na kempech my:
https://www.stream.cz/skolapreziti/8221 ... -vs-nuz-25

A tim bych to uzavrel, pripadne se muzem presunout do zprav, at to tu nespamujem :)



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1767 » čtv 15. bře 2018, 16:48

Pro sebeobranu a taky střílení pro zábavu jsem měl víc adeptů. Ve výběru byla CZ P10 C, Walther PPQ a H&K SFP9. PPQ jsem si mohl osahat jen nasucho, s P10 jsem si zastřílel, ale nakonec zvítězil Heckler. SFP9 mám v plné velikosti. Nosím v "taštičce" od Falco a nebo ve vnitřním kydexu na míru od OnGear. Velmi pohodlné (jsem korpulentnější postavy). A volím podle toho, kde a jak dlouho bych se měl pohybovat a co mít oblečené.
Sice je to OT, ale neodpustím si: Co se týká nošení - nosím nenadrcnuto. Protože v běžném životě věřím i na hrozbu zbraní, kdy ji nebudu muset použít, jen ukázat. A zarachocení při natahování je takové další BUBUBU na odrazení útočníka.
Ono totiž napálit to do chlapa není jednoduché ani psychologicky a věřím, že váháním ztratím dost času i při nadrcnuté pistoli. Výcvik, po kterém nebudete váhat zbraň použít, je asi spíš pro ozbrojené složky než pro nás civily.



Hapi
Příspěvky: 10

Příspěvek#1768 » čtv 15. bře 2018, 17:11

Indian píše:Ve výběru byla CZ P10 C, Walther PPQ a H&K SFP9. PPQ jsem si mohl osahat jen nasucho, s P10 jsem si zastřílel, ale nakonec zvítězil Heckler. SFP9 mám v plné velikosti.


A to PPQ nezvítězilo jen kvůli nemožnosti vyzkoušet? Já se teď trošku víc kloním právě k němu. Zatím plánuju jen hobby a sport. A možná až časem nošení... Proto bych asi prvně šel do 5" a později mu pořídil SC brášku. A pokud už zvažuju na nošení prcka, proč šetřit rozměry na velkém. Navíc je k dispozici .22 verze... ikdyž se to chová jinak. Pořád je dlouhodoběji levnější mít .22 i 9mm a picnout si na střelnici 200 s malorážkou a 100 s devítkou... Přecijen se tak rychle ta malorážka začne rentovat...



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1769 » čtv 15. bře 2018, 17:24

Z PPQ jsem střílel nedávno a je to super. 9 mm i .45 byly fantastické. Teď by u mne zvítězilo nevím co. Na SFP se mi líbí rozborka. Tam se totiž nestiskává spoušť. Takže i kdybych zapomněl něco v komoře (doufám, že tak pitomý nikdy nebudu), tak nic nebouchne. Když tak si najděte rozborku SFP9 vs. PPQ.
Z 5" PPQ jsem taky střílel a na sport super. Na nošení už moc velká (i když - proti gustu...).
.22 bych si pořídil na opravdu levné střílení více ran (takže levnější to nebude :-)). Ale nemíchal bych tréning 9mm L a .22 . Opravdu se to chová jinak. A pokud si koupím .22 tak prcka. Ať velikost odpovídá ráži. Moc se mi líbí Berettka 71, ale nevím jak moc kvalitní kousky ještě na trhu zbyly.
Teď střílím tak 100 lugerů týdně, abych se trefil kam chci a nebyl sobě i jiným nebezpečný, když už to i nosím.
Co se týče subkompaktů, tak se mi moc líbí Walther PPS. Spoušť má tvrdší než PPQ, ale to je ási dobře. A ještě si chci vyzkoušet nové SFP9 SK. To mne moc zajímá... :-)
Závěrem - s PPQ určitě chybu neuděláte. S SFP9 taky ne.



Hapi
Příspěvky: 10

Příspěvek#1770 » čtv 15. bře 2018, 17:37

SFP9 rozborka je super, to ano... ale vetsi vahu pri rozhodovani by mel spis ten paddle mag release. Ten ma sice i walther ve verzi classic. Ale vlastně je to jen jedna verze.

Máte pravdu chová se jinak. Ale ergonomie stejná, míření stejný, tréning manipulace, jako tasení, zapíchnutí, krytí... to vše je přenositelné. Teď střílím 400 měsíčně a ano ještě platím instruktora, půjčení zbraně a dražší střelivo, ale těch 100 ran je málo... Známej co jezdí IPS tak říká že solidní tréning je 300 ran... ale to už je při 4 návštěvách 5000 - 6000 jen ve střelivu. Já netvrdím, že hned budu velkej střelec, ale baví mě to. A 100 lugerů týdně je prostě málo :D byl jsem zvyklý na 250 diabol za odpoledne :D a že člověk většinu času nabíjí :D

Zbraň chci proto, že chci střílet, možnost nošení na obranu je minoritní. Tak hledám způsob, jak si moci dovolit vystřílet co nejvíce :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů