Pistole/revolver pro začátečníka – co si koupit?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 536

Příspěvek#1561 » stř 24. kvě 2017, 13:25

Sto lidí, sto názorů, sto chutí. Řekl bych, že jsou to všechno kvalitní zbraně. Někdo by se tě mohl zeptat proč nevybíráš u G, Walthera atd. Taky si myslím, že by sis je měl osahat a vystřelit ;-)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1562 » stř 24. kvě 2017, 13:46

Souhlasím. Všechny tři zbraně jsou srovnatelné cenově i kvalitativně (alespoň napohled a na omak, bohužel jsem z nich nestřílel), liší se spíš konstrukčními prvky než kvalitou.

Možná Sig se mi zdál o ždibec lépe spasovaný, ale to může být subjektivní dojem. Vybral sis rovnocenné kandidáty, můžeš se s klidem řídit podle toho, jak ti který bude vyhovovat v ruce.



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#1563 » stř 24. kvě 2017, 19:27

Jelikož je to tu pro začátečníky, rád bych vyvrátil pohádku o nepoužívání záchytu. To, že není v dosahu palce je často schválně, kdy konstruktér zbraně zamýšlí jeho spouštění levou rukou.
Má to několik výhod - nehrozí předčasné shození závěru jako u tlačítka ovládaného pravou rukou
oproti uvolnění závěru potáhnutím dozadu nehrozí zranění o mířidla a jiné věci(argument, že je to na všech zbraních stejné je k zamyšlení...kolik zbraní nosím ;) )
oproti potáhnutí závěru, kdy jdou ruce proti sobě, jdou v tomto případě obě stejným směrem, takže je to rychlejší a přirozenější a levá ruka se rovnou skládá na zbraň a nejde proti hrudi a pak až teprve na zbraň
no a pak filozofická otázka, jestli je v krajní situaci lepší tahat za závěr, aby uvolnil záchyt závěru, který povolí jen v případě, že jeho pružina je ok; kdežto, když rovnou zmáčknu záchyt, jdu ke kořenu "problému". Tohle je myslím dostatečně vysvětlené zde: https://youtu.be/OKAafsWg3lk?t=11m16s

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1564 » stř 24. kvě 2017, 19:59

Ona to není pohádka. Samozřejmě, my, "amatéři", se se záchytem závěru naučíme žít. Ale profesionálové, kterým může v boji přijít pod ruku cokoli, i zbraň protivníka, nemusí mít čas zkoumat, kde jsou jaké ovládací prvky. Takže pro ně je rozhodně vhodnější jeden, stále stejný pohyb. A je to vhodné i pokud člověk teprve hledá ideální zbraň, střídá je nebo častěji kupuje. Pak v krizové situaci nebude muset přemýšlet, jakou zbraň vlastně právě má.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#1565 » stř 24. kvě 2017, 20:21

Také se profesionálům nesmí dostat do ruky Sig Sauer 1911-22, protože u něj popotahováním ničeho nedosáhnou. Záchyt závěru totiž nemá pružinu a tak se sám dolů nevrátí, i když ho zásobník nenadzvedává. Pravda, tato pistolka se asi pro obranu nepoužívá, ale jen pro doplnění. Bude to ta výjimka, co potvrzuje pravidlo.



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#1566 » stř 24. kvě 2017, 20:34

Lynx: A pohádka pokračuje dál. "Profesionál" má pistoli jen jako krabičku poslední záchrany k pušce. Takže už vidím, jak sbírá z bojiště každou bambitku. Navíc ty záchyty jsou pokaždé úplně jinde, že je musí člověk hledat...
pedro!: I některé Rugery 22lr to tak dělaly.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1567 » stř 24. kvě 2017, 20:40

A že třeba policisté nebo osobní strážci těch pušek mají... ;) Nezaložíme pohádkové téma, ať to tu neplevelíme? Nebo to necháme na každém, ať si s těmi informacemi naloží po svém?

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#1568 » čtv 25. kvě 2017, 09:05

ggrandcz: Žádné pohádky to nejsou, prosím, realita je trošku někde jinde než si myslíš. Vypouštění "palcem pravé, nebo i levé ruky" je hezká věc v klidu a pohodlí na střelnici, při lovení desítek v papíru za hezkého slunečného dne.
V mrazu, blátě, prachu, špíně, ve stresu, za pohybu, s rukama v rukavicích nebo nedejbože rozbitýma po rvačce , jak trénují "profíci" i "poučení laici", nikdo nehledá nějaké titěrné tlačítko a jede "na jistotu". To video jej jen jeden, vcelku osamocený názor, ne zjevená pravda. Většina instruktorů bojové střelby nebo renomovaných střeleckých škol po světě naopak učí to, co popsal Lynx.
On taky "profík" není vždycky ve "full gearu s dlouhou", občas je taky v civilu.
Ano největším problémem je navrhnout tlačítko záchytu závěru tak , aby nedošlo k jeho nechtěnému zmáčknutí při vysokém úchopu s palci na sobě. Proto se u celé řady taktických modelů pistolí hodně miniaturizuje, nebo "utápí" do rámu, protože je tam pro mnohé výše uvedené uživatele celkem zbytečné.

Jinak v tom posledním příspěvku si docela odporuješ.... ;)



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#1569 » úte 30. kvě 2017, 20:19

Petzold: Tak to vezmu popořadě. V blátě, prachu, špíně se naopak budu bát, že těma rukama zanesu bláto, prach, špínu do mechanismu ať už uzamčení hlavně se závěrem nebo třeba právě pod páku vypouštění závěru. To se mi při prachsprostém zmáčknutí páky jako kráva(CZ, 1911 atd.) nestane. U menších tlačítek by někdo mohl namítnout, že je problém se trefit...ale trefit se do tlačítka záchytu zásobníku problém není..aha ;)
Narozdíl od vypouštění závěru pravou rukou je tato metoda blbuvzdorná a i rychlá.
Osamocený názor to rozhodně není, netuším, kde na to chodíš. Problém se záchytem a palci na sobě dělají konstruktéři sami, když záchyt dávají na místa, kde na ně jde pohodlně dosáhnout pravou rukou. U 1911 nebo CZ se mi to narozdíl od Glocku nikdy nestalo.
A co se týče poslední věty, tak i pro ostatní Šeldny, to byl sarkasmus. Velice vtipné mi přijde argumentace, že takle obsloužím všechny zbraně, ale nikdo neřeší, že existují třeba i zbraně, co mají záchyt zásobníku za zásobníkem nebo třeba dole v rukojeti.
Edit: To, že někdo něco učí, ještě neznamená, že to musím bez rozmyslu papouškovat. Stejně tak, nehledě na "zásluhy v minulosti", taktikůl hadry, vostré pohledy a jiné kvality, pokud mě fakty nepřesvědčí, že to, co učí má smysl, dovolím si používat i nadále zdravý rozum.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#1570 » úte 30. kvě 2017, 21:15

No když myslíš, já ti ty svazarmovský pravdy vyvracet nebudu... ;)



comman53
Příspěvky: 3

Příspěvek#1571 » čtv 1. čer 2017, 20:33

cau kluci poradí mi nekdo s výběrem zbraně moji kandidati jsou Heckler & Koch SFP9 , Walther, Glock 19 gen4, CZ P-10c a Sig sauer, budu rád za každou radu co mi date tam kde neni uvedený typ tak neco nadhoďte diky za pomoc



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#1572 » čtv 1. čer 2017, 21:46

odpovim jako každej jinej dokud si je neosaháš a nevystřelíš si nepoznáš jaká ti bude vyhovovat víc

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#1573 » pát 2. čer 2017, 05:44

A účel použití zbraně ?
Budeš pravidelně nosit ??
Hodláš mít více krátkých kulových zbraní ??

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1574 » pát 2. čer 2017, 06:11

Já to vidím tak, prostě si po získání ZP přijdeš jako dítě ve velký cukrárně a všecko vypadá tak skvěle... :)
1) rozpočet v jakým chceš hledat
2) účel - jen nošení? (jak se oblékáš? Typ práce ?) , sport: (jaký? jak často?), práskání pro zábavu do papíru nebo valu bez jiných nároků: tady kup co Tě nejvíc potěší..
Pokusy o dosáhnutí kompromisu mezi nošením, mířenkou a dynamickým střeleckým sportem jsou jen ztrátou času a peněz.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1575 » pát 2. čer 2017, 07:59

To můžu potvrdit. Moje první zbraň mě nesmírně baví, ale za kompromis jsem zaplatil tím, že to není úplně ono ani na střelnici (krátká hlaveň zvýrazňuje moje střelecké chyby) ani na nošení (je to velké a blbě se mi se zbraní sedí). Kdybych mohl vrátit čas, tak koupím glocka 17 nebo 19 (podle toho, který padne líp komu do ruky, u mě je to asi spíš 17, ale potřeboval bych je zkusit najednou), střílím ho půl roku a pak začnu přemýšlet co dál.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: AT.50 a 9 hostů