Škodí "rána jistoty" zbrani?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
maribor
Příspěvky: 35

Příspěvek#1 » stř 22. čer 2011, 20:27

Zdravím všechny,pro sportovní "relax" jsem si už konečně pořídil také svoji zbraň,no,zatím jsem zůstal u "klasiky" CZ 75 B. Nevím přesně,co si mám myslet pod pojmem "rána jistoty škodí zbrani" ,myslím úder kohoutu na úderník bez náboje v komoře. Údajně se to nemá dělat moc často,že "výstřel na prázdno" škodí úderníku,že se může zlomit...atd...atd... Každý říká něco jiného,co Vy na to?

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#2 » stř 22. čer 2011, 20:41

U starych zbrani by se to delat nemelo, modernim konstrukcim to nijak neskodi. Ale i tak by se to nemelo delat nadmerne, napr. pri "suseni" je lepsi pouzivat "susilky". Ale z rany jistoty strach v zadnem pripade nemej.

Uživatelský avatar
g-relax
Příspěvky: 557
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » stř 22. čer 2011, 22:13

Neškodí, někdy však vznikne škoda na okolí, pokud střelec před ránou jistoty nezkontroluje vybití zbraně. ;)

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » čtv 23. čer 2011, 07:25

rána jistoty má být slyšet :D ale toto už je opravdu OT - udělujhi si napomenutí

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#5 » čtv 23. čer 2011, 11:20

Na starých zbraních ano (CZ75B není stará zbraň ;) ). Konstukční řešení úderníku a jeho mechanické vlastnosti způsobovali zlomení úderníku při opakované ráně jistoty. Postupem času se ale konstrukce úderníků měnila tak aby k tomuto poškození nedošlo. Ve fabrice v Uherském Brodě se pistole po sestavení ještě zabíhají v takové mašince kde se simuluje natažení a výstřel. Řekl bych že je to ve stovkách cyklů. Tak že občasná rána jistoty moderní zbrani nevadí.
Jak píše Jomekabi, něco jiného je sušení. Tam bych to řešil buď sušilkou nebo lépe gumou mezi kohout a zadní čelo závěru.
A samostatnou kapitolou jsou zbraně s okrajovým zápalem. Tam může docházet k styku čela hlavně se zápalníkem, což povede k temování tohoto místa, opotřebování zápalníku a ke vzniku otřepu nebo mírne deformaci nábojové komory a následné špatné extrakci náboje z komory.

Uživatelský avatar
maribor
Příspěvky: 35

Příspěvek#6 » čtv 23. čer 2011, 18:50

Takže se zas tak bát poškození zbraně nemusím. Děkuji všem a hlavně "jomekabi" a "Netrefijev" za odpovědi. M. :P

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#7 » pát 24. čer 2011, 17:35

CZ 75, 82, definitivně neškodí, mají na to dělaný tvar úderníku, CZ 45,50,52,70-definitivně škodí, úderník se láme kvůli blbému tvaru, řekl bych tak že cokoli od těch 80.let je OK



Self-Def-Enthusiast
Příspěvky: 86

Příspěvek#8 » ned 26. čer 2011, 18:49

Kdyz jste tady nacali jestli neco zbrani skodi nebo ne. Chtel jsem se zkusenejch pistolniku zeptat ohledne takovy mozna zakladni veci - snad nebudu vypadat jako pako :oops:

Na nekolika mistech jsem se docital ohledne zivotnosti zbrani ale nijak jsem nad tim driv nepremejslel.

Rekneme, ze jako vlastnik par zbrani by me zajimalo, jak se projevuje ukoncovani zivotnosti zbrane.

Jedna ze zbrani je CZ 75 Compact. Vim, ze mam ocekavat, ze mi casem praskne cep zachytu zaveru. Vim, ze mi casem praskne vratna pruzina zaveru. Vim, ze mi casem odejde hlaven a budu potrebovat novou. Zajima me ale, jestli se ta zivotnost projevuje i na necem, co fakt proste nejde snadno nahradit. Pruziny, cepy a podobny kraviny se daji koupit a vymenit - znici se ale neco fakt nenahraditelnyho? Treba telo? Nebo Zaver? Jak mam pocitat, ze se mi projevi konec zivotnosti u ty pistole? To se mi jako unavi material a treba se mi pokrivi a pokrouti telo a nebude to chodit nebo co se s tim vlastne stane? :)

Jde mi v podstate o to, jestli se to vzdycky vyresi tim, ze vymenim dojetou soucastku a budu vesele praskat dal nebo jestli se to nekdy dostane do faze, kdy uz bude treba i telo v hajzlu a ja tu bouchacku vyhodim.

ZP nemam dlouho a jeste nikdy jsem zbran ani neprodaval, natoz abych nejakou uz opotrebil :)

Doufam, ze je zretelny, na co se vlastne ptam i pres moje sahlodlouhy psani :oops:

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » ned 26. čer 2011, 19:27

Postupně se asi dá očekávat zvětšování vůlí mezi závěrem a rámem. Ještě později závěr nebo rám praskne.
Nicméně pro většinu lidí je tohle spíš jen teoretická záležitost :)



Self-Def-Enthusiast
Příspěvky: 86

Příspěvek#10 » ned 26. čer 2011, 19:34

Takze beznej smrtelnik si vystaci mnoho mnoho let jenom s vymenovanim kravovin....jest pravda? Ty vule mezi ramem a zaverem jsou spis takova kravina ne? Vliv na funcnost by mel bejt minimalni ne?

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#11 » ned 26. čer 2011, 20:55

Ty vule nejsou kravina. Ovsem, pokud jsi jenom rekreacni strelec, ktery nastrili 200 az 300 ran za mesic, vubec Te to nemusi trapit. Neco jineho je, chces-li strilet zavodne. Takovi strelci vystrili nekolik tisic ran za mesic, ale ti take pocitaji s tim, ze casem si budou muset poridit novou zbran.



Self-Def-Enthusiast
Příspěvky: 86

Příspěvek#12 » ned 26. čer 2011, 21:08

No ja strilim pro zabavu tak tech 500 ran mesicne ale to je z malorazkovyho revolveru - kvuli cene naboju mam proste na "blbnuti" malinu.

Devitku strilim tak tech 100-150 ran mesicne kvuli kondici - nosim ji, tak proste na tu zbran chci bejt zvyklej. Nejakej kurz obranne strelby je samozrejmosti ale az nekdy behem leta.

Pri tech 150ranach/mesic se teda nejakym opotrebenim zabejvat nemusim a budu jen menit standardni kraviny jako cepy a pruziny...right?

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » ned 26. čer 2011, 22:18

Myslím, že při 150 ranách za měsíc i ty drobné součástky budeš řešit spíš vyjímečně.

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#14 » pon 27. čer 2011, 06:31

Životnost zbraně je dána počtem výstřelů při kterých jsou dodrženy vlastnosti zbraně. U zbraní je to především opotřebování hlavně která je vystavena vysokému tlakovému namáhání a taktéž tepelnému. Projevem tohoto opotřebení je snížení počáteční rychlosti, špatné vedení střely v drážkách a zvýšení nestability v průběhu letu. Ztráta stability střely má za následek boční průrazy v terči a při dosažení 50% bočních průrazů by se hlaveň měla vyměnit. Započatí bočního průrazu se považuje poměr:

b/d=1.3 kde b-boční průraz; d-průměr střely.

Samosebou je životnost také stanovená zvýšenou nepřesností zbraně (teď z hlavy ale nevím kolik je stranová a výšková povolená úchylka).

Co se týče ostatních součástí zbraně a jejich životnosti je v průběhu životnosti zbraně povolen určitý počet výměny zvláště namáhaných součástí jako například úderník, závora, vytahovač a podobně.

Životnost zbraně se většinou stanovuje podle počtu výstřelů při kterém se výše uvedené vlastnosti nezmění. Před započatí výroby se toto testuje. Prostě se střílí a zaznamenávají se selhaní zbraně, výměna součástí a odchylka od předepsané přesnosti.

Z toho plyne že v průběhu životnosti zbraně budeš nejdříve vyměňovat například ten záchyt, vytahovač, pružinky pak dojde ke zvýšení nepřesnosti a k následné výměně a slícování hlavně se závěrem a potom k prodeji zbraně a nebo k její znehodnocení. ;)

Ještě chci dodat k mému příspěvku výše že při zabíhání zbraní po montáži je těch cyklů simulující natažení a výstřel je 600. A ještě k úderníku. Bavil jsem se bývalým konstruktérem z UB a bylo mi řečeno že úderník praskal v přední části, tedy u zápalníku. Odstranilo se to prý změnou materiálu a konstrukcí která eliminovala jakoukoliv ostrou hranu, úderníky musely být leštěné a bez žádných vrypů.

Uživatelský avatar
glock1719
Příspěvky: 118

Příspěvek#15 » pon 27. čer 2011, 21:54

S tím úderníkem zase objevili v brodě ameriku.Stačí se podívat jak je opracovaný a vyleštěný úderník na puškách Mauser.Na každem přechodu rádius a vše vyleštěno.A to jsou zbraně staré 90 let.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů