Zbroják, zbraně a policejní kontroly

Co jinam nepatří...


Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#91 » ned 6. črc 2014, 16:11

Přesně tak. Spíš bych jako doplňující dotaz chápal dotaz na doklady. Nakonec... proto ZP a PZ nosíme se zbraní, žáno... Taky nevidím problém v tom na normální dotaz normálně odpovědět. Vždyť přeci nemáme co skrývat... On se jen koukne pokýve hlavou a je po všem... Ani to nikam psát nebude, takže o nějakém narušování soukromí asi ani nemůže být řeč. Je to jako s kontrolou toho samotnýho auta: Taky chce krom občanky řidičák, techničák a další potřebné doklady.



azavak
Příspěvky: 88

Příspěvek#92 » ned 6. črc 2014, 16:14

matt cze-ja vím,to nebylo na tebe

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#93 » ned 6. črc 2014, 16:26

Matt_CZE píše:...Kdyby se nějáký policista příště ptal, tak mu na to vůbec nemusím odpovídat...? ...

To záleží na důvodu, pro který tě zastavuje. Pročti si zákon o policii - http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-273, tam najdeš, na co má právo. Např. § 42, odst. 3 dává policistovi právo zastavit automobil při pátrání po zbraních. V takovém případě odmítnutí poskytnutí součinnosti by dalo důvod se oprávněně domnívat, že něco není v pořádku. I kdybys měl vše v pořádku, opatrnost a důsledný přístup policistů by byl na místě.

Dál, pokud se na tebe vztáhne některé z ustanovení zákona o zbraních (manipulace se zbraní atp.), pak je opět v právu, samozřejmě spolupracuj.

V ostatních případech policista nemá zákonný důvod po tobě tuhle informaci chtít (pomíjím, že máš zbraň jakýmkoli způsobem v rozporu se zákonem). Ke každému úkonu nebo zákroku musí mít policista zákonný důvod. Když ho nemá, je to jen na tvé dobré vůli. Ale v žádném případě bych nelhal, pokud nejsi obviněný (osoba jen podávající vysvětlení musí vypovědět pravdu, může jne odpřít výpověď, pokud by přivodila stíhání sobě atd.; lhát může až osoba obviněná).

PS: nejsem právník.
Naposledy upravil(a) Lynx dne ned 6. črc 2014, 16:40, celkem upraveno 1 x.



Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#94 » ned 6. črc 2014, 16:27

Já jsem totiž fakt začátečník a tak sbírám informace od těch, kteří už si tady tím prošli. Nikdy jsem s příslušníkem PČR neměl problém (ačkoliv na MP Ostrava jsem si vypěstoval velmi silnou alergii). Vždy semnou bylo jednáno slušně a když o něco slušně požádali, tak jsem jim stejně slušně vyhověl. Ať už to byla prohlídka zavazadlového prostoru, či čehokoliv jiného. Ostatně - nemám co skrývat - tak proč ne.

jen občas ta rychlost.... :roll: :oops:

Lynx: jasně, tomu rozumím. Ale já popravdě ani nezjištoval proč konkretně mě zastavovali. Co chtěli vidět jsem jim ukázal, na co se zeptali jsem zodpovědel a bylo po všem. Psal jsem to tu spíš tak pro zajímavost a jak jsem psal výše, sbírám zkušenosti ostatních ať vím, co lze čekat a s čím se kdo setkal.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#95 » ned 6. črc 2014, 17:10

§ 13 zákona o policii (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-273)
"Policista je povinen před provedením úkonu poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech provedení úkonu".

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#96 » ned 6. črc 2014, 19:08

sided píše:OT smazaný, jen za včerejšek toho byly dvě strany :evil: . Každý další příspěvek mimo téma bude obratem "odměněn"


Lynx, azavak, Matt_CZE a Carloss týden na vychladnutí. OT opět promazán.



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#97 » ned 6. črc 2014, 21:01

Jen přidám jednu perličku - Kamarad a jeho bratr jsou v KVH a když jeli na akci - on jako dustojnik SS jeho bratr jako politruk mely plne auto zbraní když projeli zakazem - tak je zastavila hlidka a kromě dokaldu atd. po nich chteli jeste povinou výbavu takže kamarad vystoupil což najednou před policajtem stoji 2*2 m dustojnik ss plne označen a jde do kufru a ten jak otevřel byl plný želez mosin, svt, mareny atd. policajti se nakonec s nima jen vyfotily a pustily je dal takže to zase někdy nebu tak hrzone



leodubek
Příspěvky: 43

Příspěvek#98 » ned 6. črc 2014, 21:09

Děcka, nechcete už uzavřít? Ty perličky se už ani nedaj číst, bez hodnosti a bez titulu:dustojnik SS jeho bratr jako politruk mely plne auto zbraní když projeli zakazem - tak je zastavila hlidka a kromě dokaldu atd. po nich chteli jeste povinou výbavu takže kamarad vystoupil což najednou před policajtem stoji 2*2 m dustojnik ss plne označen a jde do kufru a ten jak otevřel byl plný želez mosin, svt, mareny atd :lol:



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#99 » ned 6. črc 2014, 21:15

proste pisu blbe jak to neopravuje atd. - takze si to přeložete ;)



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#100 » sob 7. bře 2015, 16:09

Zákon o Celní správě 17/2012 Sb.
§ 33
Oprávnění odebrat zbraň
(1) Existuje-li důvodné podezření, že osoba má u sebe zbraň, které by mohlo být neoprávněně užito k násilí nebo pohrůžce násilím nebo kterou by mohla ohrozit život nebo zdraví své nebo jiné osoby, je celník oprávněn toto podezření prověřit prohlídkou a následně jí tuto zbraň odebrat, jde-li o osobu
a) předváděnou nebo zajištěnou orgány celní správy,
b) u které je prováděn celní dohled nebo celní kontrola podle přímo použitelného předpisu Evropské unie,
c) která vstupuje do prostor, místností nebo zařízení určených k užívání orgány celní správy, ministerstvem, orgány finanční správy nebo Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, v nichž celní orgány zabezpečují dodržování veřejného pořádku,
d) u které je zajišťován výkon činností v oblasti placení peněžitých plnění orgány celní správy a činností obecného správce daně,
e) u které je prováděna kontrola orgány celní správy podle právních předpisů patřících do působnosti orgánů celní správy, nebo
f) která se dostavila k podání vysvětlení podle § 28.
(2) Zbraní podle odstavce 1 se rozumí cokoliv, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším.
(3) O provedení prohlídky sepíše celník úřední záznam.
(4) Osobě, která zbraň vydala nebo jíž byla odebrána, vystaví celník bez zbytečného odkladu potvrzení o jejím odebrání.
(5) Nebrání-li tomu zákonné důvody, celník vydanou nebo odebranou zbraň vrátí, jakmile pominul důvod pro její vydání nebo odebrání. Osoba je povinna vrácení zbraně potvrdit podpisem.



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#101 » sob 7. bře 2015, 20:18

Ohledně celníků tohle málo kdo ví, v podstatě hodně podobné pravomoci jako PČR, takže pozor na to.

Takže až vám budou kontrolovat dálniční známku kdekoliv na území ČR nebo řešit jestli flaška rumu v tašce s nákupem má správný kolek (což mohou - jasně, je to dotaženo ad absurdum, ale celý tento stát funguje docela absurdně) stáváte se osobou u které je prováděný celní dohled/kontrola = mohou mít problém s vaší zbraní. Pak musíte strpět postup uvedený výše.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#102 » sob 7. bře 2015, 20:24

proč by měli mít problém s mojí zbraní, pokud se ničeho nedopustím a držím ji legálně.... naprosto stejně jako s PČR



Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#103 » sob 7. bře 2015, 20:36

ravo001 píše:Ohledně celníků tohle málo kdo ví, v podstatě hodně podobné pravomoci jako PČR, takže pozor na to.

Takže až vám budou kontrolovat dálniční známku kdekoliv na území ČR nebo řešit jestli flaška rumu v tašce s nákupem má správný kolek (což mohou - jasně, je to dotaženo ad absurdum, ale celý tento stát funguje docela absurdně) stáváte se osobou u které je prováděný celní dohled/kontrola = mohou mít problém s vaší zbraní. Pak musíte strpět postup uvedený výše.

(1) Existuje-li důvodné podezření, že osoba má u sebe zbraň, které by mohlo být neoprávněně užito k násilí nebo pohrůžce násilím nebo kterou by mohla ohrozit život nebo zdraví své nebo jiné osoby, je celník oprávněn toto podezření prověřit prohlídkou a následně jí tuto zbraň odebrat, jde-li o osobu



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#104 » sob 7. bře 2015, 20:37

ravo001 píše:Ohledně celníků tohle málo kdo ví, v podstatě hodně podobné pravomoci jako PČR, takže pozor na to...

V některých věcech i větší, policajt ti nemůže jen tak šacovat auto nebo kapsy, u celníka stačí když pojme "podezření".

„Zaměřujeme se na zboží, které uniklo celnímu dohledu. Nejen na léky a drogy, ale třeba i na zbraně..."

http://zpravy.idnes.cz/celnici-pri-osobni-prohlidce-nasli-u-mladika-marihuanu-p1f-/krimi.aspx?c=A140626_152432_krimi_jp



Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#105 » sob 7. bře 2015, 20:40

Ani ne tak jen tak nějaké podezření, jako "důvodné podezření".

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů