Zbroják, zbraně a policejní kontroly

Co jinam nepatří...


Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#61 » čtv 3. črc 2014, 09:37

Já si myslím, že není obrys, jako obrys. Nesmí to být rozpoznatelná silueta, kterou udělá ... já nevím ... úplé cyklisické tričko :lol:



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#62 » čtv 3. črc 2014, 10:38

Stejně může pod třičkem třeba vypadat aku šroubovák, pistolové kleště na stahování drátů a vůbec všechno, co vypadá jako pistole:) Pokud je vidět jenom boule neurčitého tvaru, tak to splňuje literu zákona. Spoustu lidí, co se o zbraně nezajímají, si stejně budou myslet, že tam má člověk nůž nebo kapsu na doklady.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#63 » čtv 3. črc 2014, 11:18

Co si pamatuju, někde tu na webu je výklad MVČR (možná někdo zde starší a aktivnější ví, kde to je). A jestli si pamatuju dobře, obrys nepovažovali za viditelné nošení.
Pokud bych byl přesvědčený, že není možné jednoznačně říct, že mám vidět zbraň, požádal bych o zdokumentování (foťák a kameru má dnes v mobilu snad každý druhý) a nechal to na správní řízení. A tam bych se dostavil s pouzdrem a právě nějakým tím akušroubovákem.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#64 » čtv 3. črc 2014, 19:32

NIKDE není jasně dáno (formulováno), jaký obrys je a jaký obrys už není skryté nošení. Tuto formulaci nelze nikde najít už jen proto, že neexistuje. Jsou na ní jen subjektivní názory, ale toť vše. Je na každém z nás, jestli zákon sice dodrží tím, že přes zbraň překryje elastické tričko, nebo zbraň nosí skrytě bez jakéhokoliv povšimnutí ostatních. Každý nechť si vybere dle svého, jakým způsobem na sebe upozorní :D
To, že mám zbraň skrytě pod vestou a v obchodě se částečně na chviličku odkryje při "šplhání" do horního regálu dle výkladu jedno z policistů z inspektorátu pro zbraně a střelivo také není přestupkem, neboť k tomu došlo jen na nepatrnou dobu a nelze prokázat úmysl zbraň na veřejnosti ukazovat. Je to pouze neschopnost majitele plně zajistit skryté nošení. Nebo nevhodný oděv :D

Co se týče vozidla, je můj názor takový, že ve vozidle je to tvůj problém - zodpovědnost (třeba v přihrádce) či lehkomyslnost (položena na sedadle vedle sebe), jak moc dáš na vědomí světu, že převážíš v autě zbraň. Na sedadle je to lákadlo pro zloděje (každý zná to pořekadlo o tom, že "příležitost děla zloděje", že ?) a nebo fajne jízdenka do nemocnice, až se vysekáš jen proto, že ti slítne v zatáčce nebo při brždění pod sedadlo a začneš se pro ni natahovat nebo nedej bože ji hned hledat.

Pokud jde o skryté nošení v autě, já osobně zastávám názor, že pokud nastoupím do vozidla, není problém sundat si triko, bundu (nebo jakékoliv jiné oblečení, kryjící zbraň) a v případě opuštění vozidla buď těsně před vystoupením ÁÁÁ néébóó okamžitě po vystoupení si toto oblečení obléci, abychom zbraň ukryli. I vystoupení z vozidla a okamžité zakrytí není přestupkem, neboť daný subjekt (majitel zbraně) ihned podnikl takové kroky, aby vše uvedl do původního stavu (zakryl zbraň). Něco jiného by bylo, kdyby ji dále nosil odkrytou. Zde by se dalo uvažovat o přestupku, ale pokud ji okamžitě po vystoupení z vozu zahalím, tak ne.



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#65 » čtv 3. črc 2014, 20:24

Bohužel na to existuje někde vyklad ministerstva nebo policejního ředitelství co se považuje za skryté nošení a co ne - a přilehave elasticke tričko cyklounský obleček atd. do toho nepatří



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#66 » čtv 3. črc 2014, 21:51

Já viděl výklad MV, který naopak tvrdil, že obrys vůbec nevadí, že by musela být vidět přímo zbraň nebo její část.A že i třeba viditelné nošení pouzdra, u kterého je jasné, že jde o pouzdro na zbraň nevadí, jen musí být pouzdro celé uzavřené, aby nebyla vidět žádná část zbraně.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#67 » pát 4. črc 2014, 07:37

Pokud vím z jiného oboru (účetnictví, mzdy), je výklad ministerstva nezávazný a konečné slovo má soud a výkladu se držet nemusí.

Tyhle aktivity jako mávání zbrojákem před dopraváky nebo provokování minimálním skrytím nechápu. Zbraně a střelivo vozím v kufru se zataženým platem nebo zabalené v civilní bagáži. Pokud mám pušku volně na sedadle, přihodím ji třeba bundou, nezávisle na tom, zda ji "držím" nebo "nosím".

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#68 » pát 4. črc 2014, 09:48

Myslím, že nikdo z nás nechce provokovat, už jen proto, že o zbroják lze přijít celkem lehce. A i kdyby to tak ve finále nedopadlo, málokdo má chuť na popotahování po přestupkových komisích.
Ale je dobré být připravený na případného horlivce, vědět, co je tolerovatelné a co je striktní, jak se bránit, když si člověk myslí, že se ničeho špatného nedopustil. A MVČR je odvolací orgán ve věcech přestupků proti zákonu o zbraních, proto se zabýváme jeho stanoviskem.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#69 » sob 5. črc 2014, 08:21

OT smazaný, jen za včerejšek toho byly dvě strany :evil: . Každý další příspěvek mimo téma bude obratem "odměněn"



Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#70 » sob 5. črc 2014, 15:59

Tak, mě včera naprosto náhodou stavěla policejní hlídka. Bylo jich na cestách strašně moc, snad kvůli beat4love, který se zde ve městě konal. Byť sem ukazoval jen doklady potřebné k řízení, tak se ptal, zda jsem ozbrojen. Žeby novinka díky CRZ?



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#71 » sob 5. črc 2014, 16:11

A cos na "ozbrojenost odpovídal? Jaký byl další průběh? Svěř se, jistě to zajímá nejen mě...



Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#72 » sob 5. črc 2014, 19:26

Řekl jsem že mám zp, oni poděkovali vrátili papíry, poprali jsme si hezký den a jelo se pryč :)



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#73 » ned 6. črc 2014, 08:35

Mě trénovali naposled v úterý a neptali se na nic, i když možná ZP viděli když jsem tahal ostatní průkazky. Asi jsme já ani skútr nevypadali nebezpečně. Na otázku, zda jsem ozbrojen, bych odpověděl po pravdě ANO nebo NE, a nechlubil bych se zbrojákem, na který se nikdo neptal.

Docela dobrá otázka je, zda je vlastnictví zbrojáku případně zbraní silniční hlídka schopna nějak promptně zjistit.



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#74 » ned 6. črc 2014, 08:47

Vzhledem k existenci CRZ bych předpokládal, že ano. Buďto přímo z compu v autě, případně lustrací po rádiu. Ale položil jsem dotaz, tak uvidíme.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#75 » ned 6. črc 2014, 09:05

A já bych (za této situace) odmítnul odpovědět, protože na tuto informaci nemá zákonné právo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů