Zbroják, zbraně a policejní kontroly

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#151 » pát 26. úno 2016, 14:38

Ja bych MP, pokud by si nejak vsimli me zbrane, doklady ukazal. Zbran muze byt nelegalni (trestny cin) nebo legalni - pak k ni musim mit i doklady (kdyz je nemam - minimalne prestupek resp. podezreni na trestny cin).

Nasleduji §§ 10 odst. 1- 3 a 11 odst. 1 - 3 zakona o obecni policii:

§ 10

(1) Strážník je povinen bez zbytečného odkladu oznámit policii důvodné podezření, že byl spáchán trestný čin a podle povahy věci též zajistit místo trestného činu proti vstupu nepovolaných osob.

(2) Strážník je povinen oznámit příslušnému orgánu podezření, že byl spáchán přestupek nebo jiný správní delikt, jehož projednání patří do působnosti tohoto orgánu.

(3) Oznámení podle odstavců 1 a 2 musí být doloženo důvody nebo důkazy, o něž se podezření opírá.

Oprávnění strážníků

§ 11
Oprávnění požadovat vysvětlení

(1) Strážník je oprávněn

a) požadovat potřebná vysvětlení od osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení přestupku nebo jiného správního deliktu nebo jeho pachatele, jakož i ke zjištění skutečného stavu věci,

b) vyzvat osobu podle písmena a), aby se ve stanovenou dobu dostavila na určené místo k sepsání zápisu o podání vysvětlení,

c) vyzvat osobu podle písmena a), aby předložila doklady potřebné ke zjištění skutečností podle písmena a).

(2) Jestliže zápis o podání vysvětlení má být sepsán s osobou mladší 15 let, musí být zajištěna přítomnost jejího zákonného zástupce.

(3) Osoba je povinna výzvě podle odstavce 1 vyhovět.

Podezreni na trestny cin vznikne, kdyz me straznik pozada o prokazani, ze se nejedna o nelegalni zbran a ja mu odmitnu predlozit prislusne doklady. Zjisti si mou totoznost, nahlasi me policii, mam opletacky. Jeho podezreni je pritom duvodne.

A straznik navic muze kontrolovat, jestli se nedopoustim prestupku podle § 76a odst. 8 pism. c zakona c. 119/2002 Sb. , kdyz mam u sebe zbran bez potrebnych dokladu. V pripade prestupku je straznik dokonce opravnen me vyzvat k predlozeni dokladu atd. viz. vyse.

Je to mozna trochu krkolomna pravni konstrukce, ale mne to jistou logiku dava.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#152 » pát 26. úno 2016, 14:52

Selskej rozum říká. O když je MP parta IQ tykve, jsou to "policajti" a vždy je lepší se vyhnout dohadům. Takže v klidu vysvětlím, že mám legální zbraň, ke který se jim právě chystám ukázat doklady a pokud oni sami chtějí, tak jim i bezpečně ukážu, že je to ta zbran na kterou mám PZ.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#153 » pát 26. úno 2016, 15:00

No, zbraň bych jim tedy rozhodně neukazoval, ale s ukázáním ZP a PZ bych velký problém neměl.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#154 » pát 26. úno 2016, 15:21

Blacky, ukazovat zbraň? Tak to ani omylem. Pojede okolo třeba další hlídka a je zaděláno na obrovský průser. Nebo aktivní svědek zavolá, že tam někdo na MP vytahuje zbraň ...
A ani technicky to nejde - jak chceš na ulici proboha vybíjet zbraň?
Pokud už dojde na kontrolu zbraně, tak jedině na služebně "státní" policie.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#155 » pát 26. úno 2016, 15:28

jak to pročítám, beru si z toho, že doklady v takový moment každopádně ano. zbraň za běžných okolností pouze po zavolání státní policie.



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#156 » pát 26. úno 2016, 15:31

Vedl jsem nedávno u piva s jedním policistou "odbornou" diskusi na téma skryté nošení v autě a ten mi vyjevil zhruba toto:
V autě nemusím nosit skrytě.
Pokud mě policista vyzve např. abych vystoupil a ukázal mu kufr a já vylezu s neskrytou pistolí u pasu, je to v pořádku, neboť jsem auto opustil "na výzvu". Pokud ale vylezu s odkrytou krochnou např. abych si dal cígo, než policista vyřídí nešťastníka přede mnou , mám průser.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#157 » pát 26. úno 2016, 15:36

S tím autem je to blbost, z venku nesmí ta zbraň být vidět, a je jedno, jestli to má v režimu nošení nebo držení. Jedno je skrytě a druhé v uzavřeném obalu, což auto s okny není ...
Nicméně platí to stanovisko, ve kterém se píše "za normálních okolností", takže když hrabu na dně kufru lano apod., tak to není porušení skrytého nošení. A asi z tohoto důvodu by to chtěli policajti vědět, jestli to u sebe mám nebo ne, aby se moc nelekli :)



tazi
Příspěvky: 142

Příspěvek#158 » pát 26. úno 2016, 17:00

Jsem toho názoru, že pokud mě zastaví PČR a zrovna budu v autě v "open carry", tak holt při vystupování přetáhnu triko nebo obléknu mikinu. Že PČR uvidí bych neřešil, ničím jsem se neprovinil. Na dotaz ukážu ZP a PZ.
Ale nikdy nikomu na ulici nebudu ukazovat samotnou zbraň! Natož MP. Těm max ZP, když bude hodně slušnej ;)
Jen v oblasti Pardubic a Lázní Bohdaneč bych byl hodně opatrnej, aby MP neviděli ;)



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#159 » pát 26. úno 2016, 18:27

Chcete-li se otestovat, zajeďte si autem k Nemocnici milosrdných sester na Jánském vršku v Praze. Vaše auto bude zcela jistě zastaveno a zkontrolováno včetně kufru. :)

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#160 » sob 27. úno 2016, 09:33

Nejsem místní. Tam je nějaká chráněná zóna, či něco podobného?

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#161 » sob 27. úno 2016, 10:04

Kalič: Cesta vede kolem americke ambasady a kontroluji tam kazde auto vc. kontroly podvozku pomoci zrcadel.

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#162 » sob 27. úno 2016, 10:30

Aha. To jsem netušil. Díky. A tuhle důkladnou kontrolu tam provádí MP nebo PČR?

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#163 » sob 27. úno 2016, 10:44

PCR

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#164 » sob 27. úno 2016, 16:29

cipis píše:S tím autem je to blbost, z venku nesmí ta zbraň být vidět, a je jedno, jestli to má v režimu nošení nebo držení. Jedno je skrytě a druhé v uzavřeném obalu, což auto s okny není ...
Nicméně platí to stanovisko, ve kterém se píše "za normálních okolností", takže když hrabu na dně kufru lano apod., tak to není porušení skrytého nošení. A asi z tohoto důvodu by to chtěli policajti vědět, jestli to u sebe mám nebo ne, aby se moc nelekli :)

To není zas taková blbost. Auto je na tom (velice zjednodušeně řečeno, ne že mě tu budete chytat za slovíčkaření) podobně jako nemovitost. Nikdo vám tam nemá právo vstupovat bez povolení, apod. Takže tam můžu mít klidně hozenou broknu na zadním sedadle a nikomu do toho nic není. Podobné je to s pistolí za pasem. Skrytá musí být až v okamžiku vystoupení.



Čop
Příspěvky: 145

Příspěvek#165 » sob 27. úno 2016, 16:59

Tak tohle zkus říct policajtovi :-D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: fik, velkovezir a 15 hostů