Je vůbec možné mít zbraň na více ráží a to vše ofiko a legálně?

Co jinam nepatří...


Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#16 » pon 29. kvě 2023, 06:54

Revolver Ruger Single Six mám jako soupravu s 2 válci, 22LR a 22 WMR.
Válec 22 LR je evidován jako součást zbraně a k válci 22 WMR mám druhý PZ. Kupoval jsem jej v době, kdy byl válec doplněn mezi hlavní části zbraně a byl-li dodáván se zbraní víc než jeden, musel mít svůj PZ.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#17 » pon 29. kvě 2023, 07:00

Já jsem se konkrétně na svém OSZBM ptal na způsob zápisu více ráží u revolveru, kde je relativně běžná kombinace .38/.357 a bylo mi řečeno, že se zapisuje pouze jedna ráže.



Ozzy1
Příspěvky: 104

Příspěvek#18 » pon 29. kvě 2023, 08:15

Odpověď na tazatelovu původní otázku již byla vynalezena. Je jí revolver Medusa. který je konstruovaný na všechny ráže +- 9mm. Moc hezky o něm povídal Ian McCallum na Youtube. Vzhledem k tomu, že se tento revolver dostal do Ianova pořadu, můžete si udělat představu, jaký obchodní úspěch to byl...



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#19 » stř 31. kvě 2023, 09:49

JirkaCV píše:zákon a ten mi neumožní nákup jiného střeliva, než mám v PZ (pokud mám pouze E)


Je dobry si zakon (§ 28) precist:
Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn nabývat do vlastnictví střelivo pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně

Neni tam nic o tom, ze by zalezelo jakou razi mas v PZ napsanou. Takze pokud to resis jen kvuli tomu, resis problem, ktery neexistuje. Ledaze ti strelivo nekde opravdu odmitli prodat. Pak by to ale bylo spis zmateni na strane prodejce.



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#20 » stř 31. kvě 2023, 10:25

Bavíme se třeba o multikalibru typu Medusa, kam nacpu všechno co jenom připomíná 9 mm. V PZ ale budu mít napsáno pouze .38 ACP. Prodají mi na tento PZ i 9x19? Myslím, že nikoliv.
Prodejce nejspíš nebude zkoumat, co všechno se do té konkrétní zbraně vleze. Informaci má v tom PZ.
Poznámka: je to čistě teoretický problém, mám i B, takže se mě to netýká.



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#21 » stř 31. kvě 2023, 11:01

Ze zakona mas pravo koupit jakekoliv strelivo, ktere je legalni strilet z dane zbrane. Ty ani prodejce se tedy nedopustis prestupku pokud tuto podminku splnis bez ohledu na to, co mas napsano v PZ. Jak a na zaklade ceho se bude v praxi prodejce rozhodovat ti obecne nereknu.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#22 » stř 31. kvě 2023, 11:25

Pokud má pouze E, žádný rozumný prodejce mu neprodá střelivo, které nemá zapsané v průkazu zbraně.



Ozzy1
Příspěvky: 104

Příspěvek#23 » stř 31. kvě 2023, 11:33

1, Kolik lidí má zbroják jen E? Většina lidí má minimálně B+E.
2, Medusa je těžká exotika a už Ian demonstroval, že v rámci toho, aby se do toho vešlo vše v ráži 9mm, tak je ta zbraň nepřesná a zbytečně komplikovaná.
3, Existují revolvery, které papají kromě 38/357 i 9 mm Luger (myslím je vyráběl Manurhin a Astra). V hlavni pro 357 je trochu užší 9 mm luger nepřesná a ztrácí výkon.
4, Pokud tento problém reálně existuje, ať se přihlásí majitelé ZP sk. E a revolveru 357 magnum, jestli jim v obchodě prodali 38 Special nebo ne.



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#24 » stř 31. kvě 2023, 11:39

CzechJoker píše:Pokud má pouze E, žádný rozumný prodejce mu neprodá střelivo, které nemá zapsané v průkazu zbraně.


To je tvrzeni, se kterym nelze polemizovat. Rika, ze pokud proda, a nic mu v tom krome jeho vlastniho rozhodnuti nebrani (a ani ty zadny duvod neuvadis), tak neni rozumny. "Rozumny" je subjektivni pojem, ty ho mas nastaveny takhle, na to mas pravo, tady neni o cem diskutovat - a uz vubec ne v tomhle tematu.

Proto jsme se tu bavili o tom, co je legalni. To je lepe definovany pojem, i kdyz i ten samozrejme muze byt predmetem vykladu. A zatim nevime o jedinem pripadu, kdy by diskutovany problem (pokud vubec existuje) nastal.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#25 » stř 31. kvě 2023, 12:34

To, že ty o této situaci nevíš neznamená, že se nestala. Vím to tom, že nastala v Praze a řešila to Policie.
Druhá věc je, že jsi nepochopil text, který cituješ. Legální střelivo je to, které máš zapsané v PZ.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#26 » stř 31. kvě 2023, 13:05

> Legální střelivo je to, které máš zapsané v PZ.

to ale neni pravda, ze. .357/.38, ktore sa tu diskutuje, tam uplne nevim. Ale urcite nikto z OSZBM/MV nebude rozporovat pouzitie streliva 12/70, 12/67, 12/65 z brokny komorovanej na 12/76 (ktora ma, samozrejme, v PZ zapsane "12/76"). A strelivo 12/70 JE strelivo do zbrane (12/76), ktoru je opravnen drzet (§28).



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#27 » stř 31. kvě 2023, 13:22

CzechJoker píše:Legální střelivo je to, které máš zapsané v PZ.

Zjevne mame na vec odlisny nazor.

Ja sva tvrzeni podpiram konkretnimi odkazy na zakon. Ty prezentujes svuj nazor bez dalsiho. Dokonce ani u toho "resila Policie" nepises s jakym zaverem - prestoze to je na tom to jedine podstatne.

Beru tvuj nazor na vedomi, ale nepovazuju ho za podlozeny. Mohu se pochopitelne plest. Ostatni si budou muset udelat vlastni nazor sami.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#28 » stř 31. kvě 2023, 13:28

Tak třeba nám to osvětlí tazatel, proč se vlastně ptá. Možná že už někde narazil a nebo je to jen teoretické cvičení?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#29 » stř 31. kvě 2023, 14:58

Ano, pokud mám odpovědět na název tématu, tak před zhruba 15 lety byly na prodej pistole vz. 52 s dvěma hlavnemi. 7,62 a 9mm, vše bylo legální, nové, žádný repas. Stačilo jen vyměnit hlaveň a mohlo se střílet. Tehdy se to asi řešilo dvěma průkazy zbraně. Na ostatní typy tzv. vícerážovosti už tu odpovědi padly.

Originální balení
Obrázek



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#30 » stř 31. kvě 2023, 19:00

U výměnných hlavní nebo válců jsou to zřejmě dvě položky: jedna kompletní zbraň a výměnná hlavní část zbraně s vlastním PZ.
Nemuším špekulovat, mám Mossberga s krátkou "kančí" a dlouhou "kachní" hlavní. Koupil jsem to jako soupravu, obě hlavně mají stejné výrobní číslo. Jedna má za číslem ještě "V" a má svůj PZ. Oba PZ mají uvedenou ráži 12/70, ale netuším, jestli by snad pro držitele "holého" ZP E mohl být problém s nákupem kratších nábojů. Sám mám B i C.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů