7.62x39 vs .223 - udrzba zbrane

Co jinam nepatří...


Archer785
Příspěvky: 9

Příspěvek#1 » čtv 14. bře 2024, 11:28

Ahoj,
chci si poridit dlouhou flintu a rozhoduju se mezi 7.62 a .223. Mam s tim v planu chodit na kurzy a tu a tam na strelnici, zadne velke mnozstvi strelby. Balisticke vlastnosti jsou na moje pouziti vicemene jedno. Spis jsem tihnul k 7.62 kvuli cene, ale pak jsem se dostal do problematiky korozivnich zapalek.

Jsou 7.62 s korozivnima zapalkama opravdu takove zlo? Procital jsem si tady tema "Cisteni zbrani" a kdyz jsem tam cetl, ze typci musi hned po strelbe protahnout flintu boresnakem a naolejovat na cestu domu, aby jim to nesezralo vnitrek a lauf, tak me to trochu zarazilo.

Muzete mi to prosim nekdo potvrdit/vyvratit?

Diky!



monk
Příspěvky: 182

Příspěvek#2 » čtv 14. bře 2024, 11:56

Tvrdochrom v hlavni neco vydrzi, horsi je ustí hlavně, tam se liska zacina delat celkme zahy. U me kosy je to v postate jediny problem co by mohl tak rychle nastat. A pak podle zbraně co jsou za materiály na tele pistu atd.



Archer785
Příspěvky: 9

Příspěvek#3 » čtv 14. bře 2024, 12:02

Aha jasny, no a pokud vim tak treba takovej Bren 2 (na kterej jsem koukal) tvrdochrom nema, takze smolik



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#4 » čtv 14. bře 2024, 12:57

je to taky o pečlivosti. Prostě s korozivníma zápalkama musíš čistit a ne někam odložit a za týden se k tomu vrátit. Za mě to není důvod pro rozhodování zda 7,62 nebo .223. Zkus si oboje, střelnice půjčujou, a uvidíš

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 539

Příspěvek#5 » čtv 14. bře 2024, 17:51

Nevím, přijde mi, že ve výběru schází předovka na černý prach. Za kosu dáš 15 za Peruna 22k. Vzhledem k tomu co ti hračka sežere na běžném tréniku je hledání uspory zde myslím naprosto mimo. Pro zajímavost se podívej kolik vysypeš na běžném kurzu. Korozivní zápalky budou stále hlodat, ARko s .223 vyčistíš po prvnich 10 tis :-)



Archer785
Příspěvky: 9

Příspěvek#6 » čtv 14. bře 2024, 19:49

No, nakonec se asi budu koukat po nejakem AR - vzhledem k tomu, ze sezenu DDcka levnejsi nez toho brena...



paulus.u
Příspěvky: 71

Příspěvek#7 » čtv 14. bře 2024, 20:33

Archer785 píše:No, nakonec se asi budu koukat po nejakem AR - vzhledem k tomu, ze sezenu DDcka levnejsi nez toho brena...


bren se dá i za 45k. To je pak jiná než 60k...



ondra009
Příspěvky: 50

Příspěvek#8 » ned 17. bře 2024, 10:30

Tu korozi zpusobuje sul, ktera je v zapalkach. Pri cisteni je potreba sul rozpustit a dostat ze zbrane ven.

Nejprimitivnejsi zpusob je tam nalit vlaznou vodu a dukladne proplachnout, nechat odtect komorou nahoru, aby to neteklo do zbrane. Vysusit. Pak normalne vycistit a namazat.

Ja ale pouzivam mix balistolu s vodou 1:10, ktery mam v rozprasovaci na kytky. Balistol snizuje povrchove napeti vody a diky tomu natece vsude. Nastrikam do komory a do odberu plynu a necham stat hlavni dolu. Stejne tak sestavu zaveru, plynove trubice atd.... Klidne to prosplichnu i nekolikrat treba po pul hodine. Pak normalne cistim. Kdyz mam jooo dobrou naladu, vezmu to takhle treba 2x.

Na strelnici to uplne hned delat nemusis, nejedes domu 8 hodin autem v desti. Ale do rana bych to urcite nenechaval, to uz je tam ta liska.

Hlavni problem vidim v tom, ze musis cistit uplne pokazdy, i kdyz das treba jen 10 ran. To je lepsi v tomhle pripade strilet novovyrobu, na tech 10 nabojich nezchudnes. Kdyz vis, ze jdes na kurz a vystrilis 300, tak si vezmes Rumuny nebo Cinu.

Boresnake v tomhle pripade, podle me, vubec nicemu nepomuze.

> ARko s .223 vyčistíš po prvnich 10 tis
Arko za 20 tisic se 10 tisic vystrelu nedozije.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host