Ideální zbraň na sebeobranu/vaše názory?

Co jinam nepatří...


Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#361 » pon 6. kvě 2019, 09:48

Pro sebeobranu - tu, s kterou trénuji. Třeba i kompakt v holsteru nebo taštičce. Hlavně se naučit správně tasit i z té taštičky. Potom to není tak velký handicap oproti holsteru. Asi se většinou nedostaneme do situace, kdy musíme tasit rychle jako pistolník. Ta slečna v ostravské tramvaji G26 taky vytáhla z tašky nebo kabelky.

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#362 » pon 6. kvě 2019, 15:00

Indian píše:Pro sebeobranu - tu, s kterou trénuji. Třeba i kompakt v holsteru nebo taštičce. Hlavně se naučit správně tasit i z té taštičky. Potom to není tak velký handicap oproti holsteru. Asi se většinou nedostaneme do situace, kdy musíme tasit rychle jako pistolník. Ta slečna v ostravské tramvaji G26 taky vytáhla z tašky nebo kabelky.


Obávám se, že rychlost tasení bude v případném střetu důležitá. Nezapomínej, že kontakty v rámci NO se odehrávají na kontaktní vzdálenost.
Slečna v tramvaji měla dost času, protože nebyla v přímém ohrožení, ale do konfliktu se zapojila dodatečně.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#363 » úte 28. kvě 2019, 13:44

Listoval jsem dnes zapůjčenou knihou od p. Balcara "Colt 1903 a 1908". Celkem mě zaujala konstrukce, hodně se podobá zbraním v současnosti na sebeobranu vyráběným. Kromě teda spoušťového mechanismu (SA, podle mě dávno překonáno pro obrannou zbraň). Ale o to nejde, koukal jsem na to na netu, abych si udělal představu z fotek, přece jen v knize jsou jen náčrty, a zjistil jsem, že Colt tyto zbraně pořád vyrábí, respektive obnovil výrobu. Stejně tak Remington obnovil výrobu pistolí R51 konstrukčně také 100 let starou, i když designově upravenou. Colt je v původní podobě. A teď se bližím konečně k tomu, co jsem se chtěl zeptat už na začátku. Co lidi vede k vyhledávání takto staré, dá se říci překonané konstrukce? V USA probíhá nějaký retro boom starých bambitek? Určitě by to tyto zavedené ubrojovky nevyráběly, kdyby se jim to neoplatilo. Srovnat to s 1911 podle mě dost dobře nejde, oboje jsou obranné zbraně na málo výkonný náboj, se spoušťákem v SA a nejde je nosit ve stavu "nataženo zajištěno", nebo jde, ale pojistka na to není přizpůsobena, tak jako u 1911. Přijde mi to, jako by třeba CZUB uvedla znovu na trh CZ27 jako zbraň na nošení. Když nad tím tak přemýšlím, ty zbraně budou spíš konstruovány na nošení bez náboje v komoře, nebo ne?

Považujte to za dotaz bez nějaké vypovídající hodnoty, zkrátka přemýšlím, co stojí za popularitou těch zbraní, když se je výrobcům oplatí znovu uvést na trh, v době konkurence nových, lepších a výrobně jednodušších a tedy lacinějších konstrukcí.



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#364 » úte 28. kvě 2019, 14:17

Střelec: Co jsem našel nějaké odkazy na webu, tak se jednalo o nějaké malé, přípomínkové série. S cenou nad 1200-1500 USD. https://www.colt.com/series/1903_REISSUE

Nevím jak osattní, ale osobně bych si 27 novou s klidem koupil (ne na nošení). Je to krásná zbraň (a to samé u 24 a 38, nebo třebas takovou 22).


Jinak nevyrábí to colt ale US Armament Corp (USAC), která se zabývá výrobou replik starých zbraní.
https://www.usarmcorp.com/firearms/who-we-are



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#365 » úte 28. kvě 2019, 16:17

Dalsi odpovedi je, ze trh je zasycen kverama,co maji smysl nosit,ale kupni sila stale je. Proto se v poslednich letech tesi oblibe prekonane zbrane jako 1911, retro ar15 atd.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#366 » stř 29. kvě 2019, 19:44

To je taky možnost, na druhou stranu mi tedy ale nejde do hlavy, proč kupovat, novou "starou" zbraň místo sběratelského originálu, který je relativně dostupný (soudím dle inzerce na netu, co jsem vygoogloval) v ceně nižší než je tato nověvyrobená zbraň, to byl vlastně i důvod, proč jsem uvažoval v tom smyslu, že jsou tyto zbraně zřejmě oblíbeny na "obranu" (na střelnici, do sbírky mi to přijde spíš jako nesmyslná koupě).



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#367 » stř 29. kvě 2019, 19:52

Proc kupovat novou pred 100let starou? Opotrebovani, neznama historie at uz zachazeni,cisteni, uprav... Jelikoz jsem si uzil sve s rozchazenim stareho srotu, kde uz nefunguji pruziny, odpruzene vytahovace,vyhazovace atd., tak naprosto chapu proc koupit novovyrobu pred historickym originalem.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#368 » ned 16. čer 2019, 14:00

Toto je asi trochu OT ale situace na sebeobranu jako dělaná - viz video které se sice neodehrálo v ČR ale jde jen o to co kdyby jste se musely bránit divokému praseti, jsou jedinci co hlásají že prase neůtočí, já zažil situace kdy zaůtočilo několikrát, a vím i od kolegů že se dostaly do situace kdy nestačily utíkat, bohužel je to bez videa kdy každý nepočítá že bude napaden a natočí si to, proto video ze zahraničí z pouliční kamery - 9 luger by byla asi k ničemu ( adrealin je i u zvěře ) Divočák byl posléze zneškodněn policií s útočnou puškou ..

viz : - https://www.youtube.com/watch?v=WGQW7c0gEHQ



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#369 » ned 16. čer 2019, 14:43

K videu jsem našel ještě info že první muž zemřel a ta žena byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#370 » ned 16. čer 2019, 15:26

Proto uvazuju, ze koupim Glock 20

Uživatelský avatar
ErikCartmen
Příspěvky: 54

Příspěvek#371 » ned 16. čer 2019, 15:55

Myslíš, že si v podobné situaci vystačíš s .45 ACP nebo 357? To prase mělo pomalu 150kg a kdo normálně nosí na EDC 44?



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#372 » ned 16. čer 2019, 15:59

Z vlastní zkušenosti vím že i z revolveru S&W v ráži 44 magnum jedna rána na postřelené prase nestačila, až ta 3tí rána, do té doby prase útočilo. Ale podotýkám jako zákona dbalý myslivec který ví že dostřel z krátké není dovolen, toto bylo ve stavu nouze ( obrany )



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#373 » ned 16. čer 2019, 16:03

Juraj1: Z Glocku 20 sem si vystřelil na předváděčce a musim říct, že to je docela příjemná zbraň. Je na plasťák taková fortelná a dost těžká, ale s plnym zásobníkem je to cca stejná váhová kategorie jako třeba CZ 75, takže nosit se to dá. Glock 29 sem bohužel zatim nezkusil.

Problém je ale se střelivem. Dokud u nás budou zakázaný JHP a podobný náboje, bude to problém. SB dělá jen FMJ za cca 8 Kč (dělaj i JHP ale ne pro ČR) a tam je průbojnost hodně velká, na nošení to fakt neni. Pár výrobců sem dodává aspoň polopláště ale skoro vždycky na objednávku a 20-40 Kč/náboj.

Tak jedině pak přebíjet. No a nebo si kup revolver .357 nebo .44 Magnum, to stačí i na medvěda. V USA byl případ kdy člověka napadnul medvěd a i .45 ACP co měl u sebe stačila.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#374 » ned 16. čer 2019, 21:50

Tady stejne jako jinde plati, ze raze neni od lugeru nahoru podstatna,ale podstatne je umisteni zasahu. Neni to kulovnice a nikdy nebude.
U pistolovych razi bych se spis bal nedostatku penetrace, takze fmj je to nej. Poloplaste nebo jhp delaji presny opak, zamezuji penetraci. 10mm raze u nas ma tu nevyhodu, ze ji nikdo nedela podle standartu 10mm, ale spis podle 40sw. 45acp ma mensi pruraznost nez 9 luger a navic je jich ve zbrani min, takze zadna vyhoda. 357,44mag, vsechno je to revolverova zalezitost, takze malo naboju, velka hmotnost zbrane, velikost atd. Prase je celkem rychlik, takze vic ran v pistoli je jen vyhoda. DA spoust revolveru je dalsi minus. Kdo nekdy strilel na pohyblivy terc mi da za pravdu, ze 15 ran je vic jak 6 ran. Na ceske podminky bych zvolil jako minimum Glock 34,35, jestli nekdo prebiji, tak klidne 20 a 40.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#375 » ned 16. čer 2019, 22:59

Honzajan: Ano, v podstatě je to tak. Podle výsledků několika studií co jsem viděl, tak pokud se bavíme o efektu na lidi, rozdíl mezi 9mm Luger a třeba i .44 Magnum, neni zdaleka tak zásadní jak by se mohlo zdát. A i u .44 Magnum je tzv. zastavovací efekt pořád spíš jen mýtus.

Zásadní skok je skutečně až u pušek, kde kolem rychlosti cca 670 ms/s (cca 2200 fps) dochází k trvalé kavitaci. Vyjímkou jsou náboje kalibru např. .460 SW nebo .500 SW, ty mají úsťovou energii kolem 3000J z hlavně 6-8 palců, což je v podstatě energie pušky. Ale kdo to nosí že ano...

Strážci národník parků v USA, kde se vyskytují medvědi, nosí standardně brokovnice s náboji "slug" (jednotná střela). Prý pokud se medvěd dostane moc blízko, napřed se ho snaží vystrašit zvukem výstřelu. A když nedá pokoj, slug je jedna z mála možností co funguje údajně rychle.

Kanec neni medvěd, ale upřímně, pokud už krátká, moje volba by byla asi Glock 20/29, silnější 10mm náboje a mačkat spoušť dokud jeden z nás neleží na zemi...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů