Nelegální zbraně - odkud se berou?

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#1 » pát 21. čer 2013, 12:52

Ne, nechci si sehnat nelegální zbraň, spíš mě to zajímá jako případný argument, až mi někdo bude tvrdit, že "zbraně by se měly zakázat, aby se k nim nedostali zločinci". Tedy, otázka zní, odkud je zásobován černý trh se zbraněmi? Mám na mysli hlavně moderní, nové (tzv. "čisté") zbraně, ne krámy uložené ve stodolách pod slámou.

Napadají mě následující možnosti:
- Krádeže legálním držitelům (těch asi bude málo)
- Krádeže ze zbrojovek, policie, armády (obtížně proveditelné)
- Pašování ze zemí s liberálními zákony (jsou vůbec ještě nějaké?)

Má někdo fundovanou odpověď, případně odkaz na nějaký relevantní zdroj?

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#2 » pát 21. čer 2013, 14:16

Máš na mysli ČR? IMHO především z Balkánu a zemí SSSR.

Nezapomeň, že pokud chceš zbraně zakázat, musíš také zakázat lidi, co je budou umět konstruovat a vyrábět.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#3 » pát 21. čer 2013, 14:36

Nejen ČR, myslím to obecně. A rozhodně nechci nic zakazovat, to bych tady nebyl :-)
Spíš mi šlo o to, že v dnešní době jsou všechny zbraně někde evidivané od okamžiku výroby, a když nějaký zločinec chce třeba Glocka (a samozřejmě s ním nesměl být spáchaný žádný tr. čin), kde ho vezme. Jak se z legálně vyrobené zbraně stane zbraň nelegální? Předpokládám, že žádný zaměstnanec jakékoli zbrojovky si nějaký prodej "pod rukou" na triko nevezme.



matias
Příspěvky: 259

Příspěvek#4 » pát 21. čer 2013, 19:17

Třeba po součástkách vynášené z fabrik ( i v ČR by o tom mohli vyprávět ), úpravy znehodno-
cených, po součástkách v bazarech ( i tam jsou podezřelé inzeráty ). Fantazii se meze nekladou.



Hilly
Příspěvky: 54

Příspěvek#5 » úte 25. čer 2013, 07:15

Dobré téma! Taky jsem nad tímto uvažoval, jak je možné získat nelegální zbraň. Dokonce i známí se mě ptal kde by se dala sehnat! Raději to nechci ani vědět :D

Ale dle mého v malém množství se shání tím, že se prostě ukradne poctivci.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#6 » úte 25. čer 2013, 07:29

Ano, taky si myslím, že malí zločinci (vykradači aut atd...) k nim přijdou takto. Ale např. nájemní vrazi asi nebudou čekat, až na ně zbude nějaká ukradená pistolka bůhví odkud. Ti potřebují zbraně moderní, kvalitní, pokud možno nepoužité (už vůbec ne ke zločinu), a potřebují je hned! Kde je tedy berou?

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#7 » úte 25. čer 2013, 08:03

- ze zemí, byť přísnou zbraňovou legislativou, ale silnou korupcí v armádě, policii ...

Naše území bylo dotčeno značným množstvím pohrom. WWI kde se vojáci vraceli z fronty i se zbraněma, WWII a úprk němců do říše a nakonec mnoholetý pobyt RA



Pete
Příspěvky: 63

Příspěvek#8 » úte 25. čer 2013, 08:05

Jednoduše je berou od prodejců zbraní. Ty je berou/brali v post-sovětských zemích. Nebo se zbraně dodávají přes třetí země (oficiálně se nakoupí např. pro armádu, ale část z nich se "ztratí"). A někdy zbraně na černý trh dodávají samy vlády, aby si něco přivydělaly. Je v tom velmi dobře propracovaný systém. Ne nadarmo má obchod se zbraněmi největší obrat na světě, dokonce větší než obchod s narkotiky.

Pro představu doporučuju mrknout na film Obchodník se smrtí. Myslím si, že není daleko od skutečnosti.

Uživatelský avatar
Luca_69
Příspěvky: 35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » úte 25. čer 2013, 09:13

Tohle téma mě nutí k dotazu.
Nepřemýšleli jste někdy nad tím, že pořídíte nelegální zbraň a tu i se střelivem důkladně uschováte(uložíte) na horší časy. Už proto že legální zbraň(ě) Vám muže stát zcela bez skrupulí zabavit. A pak nezbude nic čím by jste se mohli bránit. ??

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#10 » úte 25. čer 2013, 09:22

Přemýšlel o tom asi každý, ale k čemu dospěl tady stejně nemůže napsat :-p



Hilly
Příspěvky: 54

Příspěvek#11 » úte 25. čer 2013, 09:31

Kdyby měl stát zabavit zbraně, tak by se to dělo třeba ve válečném stavu. To si pak člověk vynahradí u vojska, když se přihlásí bránit vlast :D



kleofash
Příspěvky: 79

Příspěvek#12 » úte 25. čer 2013, 13:56

Jeden kamarád (voják) s oblibou říká: "až budou zbraně opravdu potřeba, tak se jich bude všude válet plno".

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » úte 25. čer 2013, 14:50

To je ale z We were Soldiers ("Údolí stínů"):
Lt. Colonel Hal Moore: I think you oughta get yourself an M-16.
Sergeant Major Basil Plumley: Sir, if the time comes I need one, there'll be plenty lying on the ground.


Každopádně mi toto téma přijde velmi na hraně. Jestli se tu začne objevovat nějaké nabádání k trestné činnosti, bude se to tu muset smáznout, takže s rozvahou ;)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#14 » úte 25. čer 2013, 15:27

Zdrojů neregistrovaných zbraní je moc, zbytky z WWII, různé rodinné pozůstatky "po dědovi z půdy", každý si asi pamatuje aféru z neočíslovanými zbraněmi z CZUB, při rušení skladů LM a restruktualizaci v armádě se zadrhlo nejspíš pěkných pár vagonů ale z těch asi zůstalo v republice jen minimum, no a taky ten Balkán. Prostě nelegálních zbraní je tolik že není problém si vybrat podle potřeby, pro někoho kdo ví kde se zeptat. Navíc kdo chce udělat pumpu nebo poštu tak neřeší jestli Glocka nebo Čízu ale chce něco co střílí dopředu.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#15 » úte 25. čer 2013, 16:52

Luca_69 píše:Tohle téma mě nutí k dotazu.
Nepřemýšleli jste někdy nad tím, že pořídíte nelegální zbraň a tu i se střelivem důkladně uschováte(uložíte) na horší časy. Už proto že legální zbraň(ě) Vám muže stát zcela bez skrupulí zabavit. A pak nezbude nic čím by jste se mohli bránit. ??

Z jakého titulu (krom toho, že je to psáno v zákoně) si stát/vláda dovoluje mi zabavit moje koupené zbraně? Zaplatí mi za to? A pokud ne, jak je možno domoci se svého práva vlastnictví?
Výše Hilly píše, že třeba při válečném stavu.. Proč při válečném stavu, pokud tedy? Že by se stát bál, aby civilisti neobrátili zbraně proti němu? Nebo že by nekoordinovaně stříleli na agresora...? Vysvětlete mi to, prosím!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů