Jakou ráži na psa?

Co jinam nepatří...


Martin Zvara
Příspěvky: 17

Příspěvek#1 » pát 30. srp 2013, 12:27

Ahoj,
uvažuju o zbrani pro případ útoku psa. Jezevčíka a "smetáky" stačí nakopnout, ale jakou ráži zvolit na vlčáka až rotvíka?

Strach z přepadení druhou osobou tolik nemám (už jsem dvakrát přepadený byl a ani jednou jsem se nemusel "vykoupit").

Předem dík za diskusi :)
MZ



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#2 » pát 30. srp 2013, 15:13

Řekl bych, že je to celkem jedno jestli ho provrtáš devítkou nebo čtyřicítkou. Každopádně nasranej pes jen tak nechcípne pokud nedostane přímo mezi oči. Já osobně bych volil mezi těmahle dvěma rážema, v pětačtyřicítku nějak nemám důvěru.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#3 » pát 30. srp 2013, 15:22

7,62x39, ale stejně raději z bezpečné vzdálenosti :mrgreen:

Zkus si párkrát střelit na něco rychlého jak čokl, třeba rychlejší kyvku nebo pojezd, na pár metrů, jednu ránu. Za kolik to dáš ze skrytého nošení se 100% jistotou zásahu v alfě?
Tak si to vynásob 10m/s, což trochu čilejší čokl bez problému běhá. A tááákovým obloukem se musíš psům vyhýbat.

Já bych preferoval devítku. Musíš se dost rychle a přesně trefit (když mineš, ráže to nezachrání), k tomu musíš hooodně trénovat, a devítka ti umožní trénovat nejvíc.



Martin Zvara
Příspěvky: 17

Příspěvek#4 » pát 30. srp 2013, 15:41

Já se bojím toho, že zbytečně ohrozím okolí, přece jen jsou to silné ráže, takže na tu vzdálenost určitě střela projde skrz. Navíc pes je neposeda a těžko ho přinutím zapózovat :) Jestliže mi bude viset a cukat se na ruce (raději než na dítěti), pak budu mít co dělat, abych se vůbec trefil. A rozhodně nebudu mít náladu koukat, kde je bezpečný prostor :)

Myslel jsem spíš na nějakou menší ráži (6,35 Br.? Nevím...) s lehčí střelou, prostě co nejmíň "přebytečné" energie, ale zase aby jí nebyl nedostatek. Nejsem ve střelivu moc zběhlý, proto se ptám.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#5 » pát 30. srp 2013, 16:43

Pokud se netrefíš nebo prostřelíš měkké orgány, tak ohrozíš okolí malorážkou, ba i vzduchovkou. Bez smajlíku.

Existuje mnoho situací, kdy se dá střelbě vyhnout, a pak je potřeba se střelbě vyhnout nezávisle na ráži.

Existuje mnoho situací, které je nutné řešit střelbou. V drtivé většině z nich je kritickým faktorem úspěchu včas a dostatečně přesně zasáhnout, a ráže je vedlejší. Takže devítku, jednu zbraň a jedno pouzdro (až budeš srát mozek bolestí z kosti drcené čelistmi rotvajlera, nebude moc času hledat) na trénink, LOS i nošení a střílej a zlepšuj se. Nic lepšího než trénink ještě nebylo vynalezeno.



Martin Zvara
Příspěvky: 17

Příspěvek#6 » pát 30. srp 2013, 17:29

Asi máte oba pravdu a energií střely nemá smysl šetřit. Teď budu hodně hnusnej, ale raději neúmyslně zmrzačím cizího člověka, než pustit neovladatelného psa na vlastní děti.

S tím, že je nejlepší se nebezpečné situaci vyhnout, naprosto souhlasím, ale stoprocentně spolehnout se na to nedá. Takže ač ateista, k radám střílet a zlepšovat se přidám předvídat a modlit se, ať ty úvahy zůstanou jen v teoretické rovině :)



jack-3d
Příspěvky: 155

Příspěvek#7 » pát 30. srp 2013, 18:13

Chtěl jsem odepsal podobně jako Joe, tedy 7,62x39 je jistota. Ale obecně u psů je spousta variant jak se to může semlít. Vytrhne se kolemjdoucímu a ty nestihneš ani vykasat bundu a maximálně skočíš mezi psa a své děti, nebo ho uvidíš jak se utrhl dejme tomu 30 metrů a běží směrem k tobě a tvým dětem, využiješ tu dobu a budeš tasit? (co když běží pro klacek, nebo za někým známým za tebou?)

Jakmile vidím pejskaře s pitbulem nebo rotvajlerem bez košíku, upozorním děti a obloukem se mu vyhýbáme. Žádný střet nechci riskovat ani v nejmenším (i když mám sebou vždy devítku).



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#8 » pát 30. srp 2013, 18:20

Pokud jsi měl na mysli tyhle malý ráže, tak proč ne. Viděl jsem chlapa co s pistolej v ráži 6,35 br. porážel ovce - jedna rána a ovce lehla. O něco výkonnější je pak klasická malorážka .22 LR, navíc má olověnou střelu, takže teoreticky by se mohla míň odrážet a taky je výhoda cena - koruna za ránu. Ale jak už jsem psal v minulým příspěvku ... nebude to až tak velkej rozdíl střílet na psa devítkou nebo malorážkou.

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » pát 30. srp 2013, 21:45

Vždycky je to fofr takový útok a člověk nemá pak moc času na rozmýšlení. Pokud by to bylo fakt hustý tak jdu mezi psa a moje děti sám s rizikem že se do mě zakousne a samozřejmě mu nabídnu ruku kterou nepoužívám ke střelbě a druhou tasím z pásku nataženou cz 75 9 mm luger i když je to fakt o tom vydržet tu bolest nebo si nechat zabít dítě. :ugeek:



azavak
Příspěvky: 88

Příspěvek#10 » sob 31. srp 2013, 15:01

Takže,máš čokla zakousnutého na slabé ruce,sylnou tasíš a stříliš.Pes cloumá s tebou a ty sním.Tvoje děti jsou o podál.Vysledek,zastřeleny pes i děcka.Jako někdo kdo dělal figuranta na vojně ti zaručuji že to nedáš.Co takhle vhodny nuž? Ten ti tobě a okolí možná poslouží víc a hlavně nikoho neohrozíš.Maximálně jen sebe.

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#11 » sob 31. srp 2013, 15:04

S moji troskou do mlyna...

Kdyz uz by doslo se psem na pistoli, tak devitka. Vyhody zde byly jiz zmineny - cena a zastavovaci schopnost. Kapacita je imho celkem irelevantni, ale ta vyhoda tady proti vetsim razim taky je.

Na malorazku bych se rozhodne nespolehal. Chapu, ze strelou do hlavy asi ovce padne, ale to neni pripad rozvasneho psa, ktery vam visi na ruce. Toho do hlavy pravdepodobne strilet nebudete.

Kdyz uz by to neslo jinak, tak zalehnout, obejmout rukama a nohama, co nejvic znemoznit pohyb i za cenu vlastni bolesti - a strilet prilozenim na kuzi ve smeru do zeme (pokud mozno).
Tim se omezi riziko nechtenych skod na nezucastnenych.

Dvakrat si uvedomit, ze se sam nestrelim do vlastni koncetiny. A modlit se ;)

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#12 » sob 31. srp 2013, 20:22

Samozřejmě, něco začínající čtyřkou a/nebo končící magnum není od věci.
Kapacitu bych tak úplně nepodceňoval. Čokl je rychlý a má malou alfu. V sousedním fóru jeden tuším měšťák popisoval služební zásah proti pitbulovi. Pokud se dobře pamatuju, bylo to na osm ran, to už je plný jednořadý zásobník.
Trochu hororový je scénář, kdy čoklové budou dva.
Last but not least: http://mpts.sweb.cz/have-no-faith/

Uživatelský avatar
Unzeitik
Příspěvky: 87

Příspěvek#13 » ned 1. zář 2013, 11:37

Ja si myslím, že na psa je lepší nůž, stejně když už půjde proti mě, tak se zakousne, takže levou kryju krk a pravou ho ubodáš.



Návštěvník

Příspěvek#14 » ned 1. zář 2013, 13:43

Na to bych nespoléhal, nůž moc velkou zastavovací schopnost nemá, i člověk snese hodně a zvíře ještě mnohem víc. Leda vypíchnout oči, ale to jsme na úrovni pivních řečí.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » ned 1. zář 2013, 16:56

O zastavovací schopnosti nože bych asi raději nechal mluvit ty, kteří mě to učili - toto je jedna z mála situací, kdy teoretizování nemá žádný smysl. Rozdíly jsou jinde:
1. Nůž je na rozdíl od palné zbraně kontaktní zbraň. Se psem na těle už vám v účinném použití bude bránit psychika, ale pokud bodnete (nebo spíš správně říznete), fungovat to bude.
2. Proti tomu mluví fakt, že palná zbraň je ultimativní prostředek, který se asi většina z nás bude snažit nahradit něčím jiným. Nevím, jak často a za jakých okolností nosíte, ale asi se spíš dostanete do situace, kdy palnou zbraní ozbrojeni nejste. Já nenosím do kanclu, samozřejmě ne do hospody, v létě, když je problém nosit skrytě, tak to taky flákám, když jdu venčit psa, netahám revolver z trezoru... Nůž a pepřák mám u sebe skoro pořád.
Nejsem si jistý, že při sebeobraně proti psovi je ráže to, co primárně rozhoduje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů