Kde nesmím nosit?

Co jinam nepatří...


vladimeer
Příspěvky: 13

Příspěvek#1 » pát 13. pro 2013, 15:13

Ahoj. Znám samozřejmě zákon i definice nošení a držení. Nejprve tedy zákony:

a) držením zbraně nebo střeliva mít
1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,
2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,
b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a)


Dále pak - Osoba, která se účastní veřejných shromáždění, slavností, sportovních podniků nebo lidových zábav, může na těchto akcích nosit zbraň, pouze (...výjimky...)


Tak tedy zákon o shromažďování 84/1990 Sb.
§ 1
(1) Občané mají právo pokojně se shromažďovat.
(2) Výkon tohoto práva slouží občanům k využívání svobody projevu a dalších ústavních práv a svobod, k výměně informací a názorů a k účasti na řešení veřejných a jiných společných záležitostí vyjádřením postojů a stanovisek.
(3) Za shromáždění ve smyslu tohoto zákona se považují též pouliční průvody a manifestace.
§ 2
Za shromáždění ve smyslu tohoto zákona se nepovažují:
a) shromáždění osob související s činností státních orgánů upravená jinými právními předpisy;
b) shromáždění související s poskytováním služeb;
c) jiná shromáždění nesloužící účelu uvedenému v § 1 odst. 2.

§ 7
(3) Účastníci shromáždění nesmějí mít u sebe střelné zbraně nebo výbušniny. Rovněž nesmějí mít u sebe jiné předměty, jimiž lze ublížit na zdraví, lze-li z okolností nebo z chování účastníků usuzovat, že mají být užity k násilí nebo pohrůžce násilím.




Takže z praktického hlediska, kde nesmím nosit?

Otázky:

- obchodní domy, banky, pošty, letiště a jiné budovy s nálepkou přeškrtlé zbraně na dveřích (hledal jsem v diskuzích, jednoznačný názor na to není) - lze zákonné právo "nosit" omezit nějakou místní vyhláškou?
- restaurace (bez požívání alk. nápojů samozřejmě) - je veřejné shromáždění sraz kamarádů v restauraci? Mylím, že ne.
- vlaky, autobusy, letadla při vnitrostátních letech
- školy
- různé přednášky
- v zaměstnání
- do kina, do divadla
- co třeba hody, Vánoční slavnosti na náměstí - když jen procházím mezi stánky?
- poslanecká sněmovna parlamentu ČR - je zde možno uložit zbraň do úschovy?
- americká ambasáda (na webu o zbraních ani slovo, zato třeba mobil mít nesmíte) - jaké zákony vůbec platí na ambasádách
- soudy (vaše zkušenosti kde úschovnu mají, kde ne)
- vojenské základny, vojenská zařízení (např. jako autodopravce zajíždím do takových objektů)
- stačí před vstupem na stadion přejít z "nošení" do "držení" (vybít, uložit do obalu a do batohu, přemístění z místa na místo)
- ve svém vlastním obchodě, podniku, kam má veřejnost přístup - mohu nosit viditelně? Já myslím, že ano, neboť nenosím, ale držím (a jsem střízlivý).
- a tak dál, víc mě toho zrovna nenapadá.


Prostě, ačkoliv se to na první pohled zdá jednoduché, a nebo si s tím jen nikdo moc hlavu neláme, tak se často dostávám do situace (přijdu někam), kde si zas tak jistý nejsem, zda železo u pasu ano či ne. A zvlášť trapná situace pak může nastat právě nekde u toho detekčního rámu, kdy najednou, v cizím městě, člověk přemýšlí, kam s ní?

Kde lze v cizím městě odložit zbraň? Předpokládám, že v prodejně zbraní či na střelnici by s tím neměl být problém (uvnitř provozních prostor.. se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor). Ale lze tohle třeba na služebně PČR? Městské policie? Opravdu ne vždy si člověk naplánuje, že třeba bude muset na dovolené, na druhém konci republiky, překročit hranici a řešit tak, kam s ní.

Díky za nápady a postřehy.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#2 » pát 13. pro 2013, 16:19

Jen postřeh z praxe - pokud jdete na nějaký silový úřad (MO,MV,BIS,NBÚ,Úřad vlády atd.) nebo třeba ČNB, je dobré ještě před rámem hlásit klidným a vlídným hlasem službu konajícímu ozbrojenému "vrátnému", že máte zbraň a že si ji chcete uschovat. V jedné této instituci jsem zažil, že službu konající důstojník při mém pouhém odložení tašky na zem a sáhnutí do náprsní kapsy u obleku pro mobil, se okamžitě postavil do přípravné pozice a jeho pravá ruka šla na pojistné poutko u holsteru. Docela nepříjemný pocit... Ale zase jsem si na druhou stranu říkal, že je to profík a ne jako ti joudové z bankovních poboček 8-)

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pát 13. pro 2013, 16:39

No ještě bych dodal letiště tam se ale neuschovává :lol:

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#4 » pát 13. pro 2013, 17:29

V podstatě jenom v objektech, kde se prochází rámem (takže soudy, letiště, ambasády a vládní budovy) + střelnice + škola či zaměstnání ( pokud je to explicitně zakázáno nějakým vnitřním řádem, což většinou nebývá). Jinde bych to vůbec neřešil.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#5 » pát 13. pro 2013, 17:39

Jak pise Mobster ;)



jack-3d
Příspěvky: 155

Příspěvek#6 » pát 13. pro 2013, 19:20

Mobster píše:... škola či zaměstnání (pokud je to explicitně zakázáno nějakým vnitřním řádem, což většinou nebývá).

Při vstupu do budov čteš pokaždé jejich vnitřní řád? :shock:

Uživatelský avatar
Dr.eddie
Příspěvky: 20

Příspěvek#7 » pát 13. pro 2013, 19:57

Mobster píše:...pokud je to explicitně zakázáno nějakým vnitřním řádem...


Ma nekdo pravo Tve pravo takto omezovat? Tim ti podle me jen vyjadruje nesouhlas, takze jestli mas nabito, tak vis ze nosis -nedrzis (viz vyse souhlas vlastnika...)

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#8 » pát 13. pro 2013, 20:57

jack-3d píše:
Mobster píše:... škola či zaměstnání (pokud je to explicitně zakázáno nějakým vnitřním řádem, což většinou nebývá).

Při vstupu do budov čteš pokaždé jejich vnitřní řád? :shock:


První věc, kterou obvykle musíš v novém zaměstnání nebo v nové škole udělat je to, že podepíšeš, že ses seznámil s jejich pravidly a že je budeš dodržovat.

Dr.eddie píše:
Mobster píše:...pokud je to explicitně zakázáno nějakým vnitřním řádem...


Ma nekdo pravo Tve pravo takto omezovat? Tim ti podle me jen vyjadruje nesouhlas, takze jestli mas nabito, tak vis ze nosis -nedrzis (viz vyse souhlas vlastnika...)


Ano, má.



kabr
Příspěvky: 11

Příspěvek#9 » pát 13. pro 2013, 22:22

Já bych to s tím právem zakázat nošení tak jednoznačně neviděl. Zakázat nošení může za podmínek daných zákonem jen vláda. Tady jde spíš o to, že majitel nemovitosti zakazuje vstup osobám, které mají u sebe zbraň. Pokud se to týká veřejných budov tak by opět měla být opora v zákoně. U soukromých bych řekl to je čistě ma majiteli.

Odesláno z mého ST18i pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#10 » pát 13. pro 2013, 22:47

Ono jde asi taky o to, jak by to viděli právníci, kteří by řešili právě takto vzniklý konflikt zákonů. Zda by obecně převážilo Ústavní právo a Zákl.listina práv a svobod občana a právo na ochranu zdraví, života a majetku či zda by šel výklad tím směrem, že člověk se zbraní v budově, kde je na vstupu piktogram přeškrtnuté pistole, tento zákaz porušil takovým způsobem, že by za to měl být nějakým způsobem trestán. Když jdete na poštu zaplatit složenku, tak asi nebudete odhalovat zbraň. Tu ale máte u sebe pro případ, že by zrovna poštu přepadli lupiči a chtěli vám vzít vaše penize nebo vám ve vypjaté situaci usilovali o život. Na čí straně je větší právní váha-na str.pošty nebo na vaší, když vám jde o život(na poště)? Je jasné, že když jdete do budovy, kde jsou vstupní kontroly (detekční rámy a jiné), tak že zbraň s sebou mít nemůžete (jako civilisti). Od toho tam ty rámy jsou, že... ;) Čili vstoupit do veřejného objektu, byť je na vstupu Zákaz se zbraní, pokud tam není osobní prohlídka, asi bez problému lze, když tu zbraň budu mít skrytou. A kdyby se tam náhodou něco semlelo a zbraň by byla použita v souladu se zákonem, myslím, že rozumný soud by to neřešil.



jack-3d
Příspěvky: 155

Příspěvek#11 » pát 13. pro 2013, 22:51

Když nosíš skrytě, majitel jakéhosi objektu s jakým si řádem nemůže zjistit, že máš u sebe zbraň. Co se boule u pasu týče, může to být pouzdro na smartphone, ledvinka s doklady, či co já vím pouzdro na inhalátor. Má snad majitel objektu nějaké zákonné právo tě šacovat nebo svlékat, aby se přesvědčil?



Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#12 » pát 13. pro 2013, 22:53

Proč se pořád předpokládá, že to, že něco nelze objektivně zjistit se vlastně vůbec nestalo??? Tak to přece není.



Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » pát 13. pro 2013, 23:22

Krásná debata. A napado někoho z vás zajít si do banky, kde je na dveřích piktogram přeškrtnuté zbraně, najít si tam na zdi visící řád a přečíst si jej? V KB ve Zlíně je tam ke zbraním jasně napsáno, že je zakázáno je uvnitř banky používat, nikoli je vnášet.

To ostatně také ty piktogramy znamenají.

Nebo snad už někdy někdo z vás při vstupu do banky s piktogramem zmrzliny vytáhnul kyblík se zmrzlinou z tašky a nechal jej na chodníku?

Uživatelský avatar
Ikewoo
Příspěvky: 75

Příspěvek#14 » sob 14. pro 2013, 01:02

Ano, ano, jak píše Ares, také jsem si toho v Brně při čekání na bankomat v řádu v bance všiml - zakázáno používat a neskrytě nosi (s výjimkou ostrahy)... a ve škole nosím běžně, podle mě je zákon nadřazený nějakému "školnímu řádu" (a pokud by mi to chtěli zakazovat, tak budu požadovat schránky na zbraně u vrátnice)



vladimeer
Příspěvky: 13

Příspěvek#15 » sob 14. pro 2013, 01:28

... je uvnitř banky používat, nikoli je vnášet....

Ano, ještě mě nikdy nenapadlo si ty řády číst, ale vím o tom, někdo to již na jiném foru zmiňoval. Snad si vzpomenu a někde si nějaký, pro zajímavost, přečtu.

Přemýšlím, co vlastně znamená přešktrnutý pes :)

Ano, je jasné, že když o skryté zbrani nikdo neví, tak nemůže ani nikomu vadit. Ale jde mi o to, jak je to správně podle zákona.

Detekční rámy:
ani zde bych to ale neviděl tak jednoznačně. Stejně tak ve škole nebo v zaměstnání. Považuji zbraň za, jak to říc, součást sebe samého, podobně jako dneska většina lidí neopustí dům bez mobilu. K tomu jsem jsi taky to "povolení" dělal. A teď má přijít nějaký nadřízený a bránit mi v mém zákonném právu nosit? Bez souhlasu majitele nemovitositi "u něj" nemohu držet, ale nosit? Co je mu po tom? Vím, někde vám jsou schopni nařídit i to, co si máte oblíct, ale i tam si myslím, že na to právo nemají. Opravdu by mě zajímalo, jestli tohle už někdy soud řešil.
Pokud jde o ten úřad vlády, poslaneckou sněmovnu, soud - byl někde problém s odložením?


Vojenské základny. Tam pořád taky nevím, jak to je a nerad bych se dostal do konfliktu s vojenskou policií.

Co si tak všímám známých, i neznámých, tak je mnohdy až nepochopitelný jejich odpor ke zbraním a nošení. Proto už ani raděj nikomu neříkám, že nosím, ono kolikrát stačí, když váš kamarád (který ví, že nosíte) v dobré náladě, nejlíp mezi mnoha cizími lidmi, na tohle začne upozorňovat... Ale to je spíš téma do diskuze o skrytém nenošení.
Čili jelikož je odpor veřejnosti ke zbraním docela značný a touha omezovat vás při tom (protože proč by měl někdo nosit zbraň, od toho je tu policie a já se tě bojím...), nedá se předpokládat, že s kýmkoliv kdekoliv (např. u toho rámu, v zaměstnání) půjde se rozumně domluvit.


Pokud znáte konkrétní místa, kam vás nepustí se zbraní, ale je možnost si odložit, můžete je uvést? Například ta americká ambasáda, cituji z jejich webu:

Při návštěvě ambasády prosím vezměte na vědomí naše bezpečnostní opatření.
Do prostor ambasády si nemůžete vzít velká zavazadla (batohy, kufry apod.) a elektroniku - laptopy, fotoaparáty, Blackberry, iPody, PDA, dálkové ovladače, elektronické klíče aj.). Povoleny nejsou ani mobilní telefony, které musíte při vstupu na ambasádu vypnout a odevzdat do úschovy bezpečnostním pracovníkům, zpět je dostanete při odchodu.
Vzhledem k tomu, že před budovou ambasády není povoleno se zdržovat, přijďte prosím maximálně 30 minut před termínem pohovoru a počítejte s tím, že Váš případný doprovod na Vás nemůže čekat před budovou ambasády.
Pokud nebudete tato bezpečnostní opatření respektovat, může být vaše návštěva odložena nebo zrušena.


O zbraních ani zmíňka. A pak tam u vchodu stát a diskutovat o tom, zda je či není samozřejmé přijít tam bez zbraně?


Poslanecká sněmovna parlamentu:
Občas se dostanu do Prahy a rád (vím, je to úchylné :) bych se ve volném čase zase podíval na zasedání. Když jsem tam byl kdysi dávno ještě jako nenosič, byl tam rám i policista, ale zda se dalo odložit, to fakt nevím.

Pak ta "veřejná shromáždění, slavnosti, sportovní podniky nebo lidové zábavy"

- Veřejná shromáždění : podle zákona o shromažďování za ně považuji demostrace a jiné hromadné diskuzní akce na veřejnosti, průvody. Toť vše. Pletu se? Např. koncert za shromažďování nepovažuji - ani když je pořádán volně na náměstí. Co je jediné plus, tak že na shromáždění mi nikdo nezakazuje nosit nůž nebo meč - "nesmějí mít u sebe jiné předměty, jimiž lze ublížit na zdraví, lze-li z okolností nebo z chování účastníků usuzovat, že mají být užity k násilí nebo pohrůžce násilím". To "usuzování" mi ovšem zase až tak jasné není...
- slavnosti : tohle už může být cokoliv. Tak například jít s děckama na kolotoče - zakázáno?
- sportovní podniky : vcelku jasné, ale někdy to též zkomplikuje nošení (kamarád řekne - jdu na utkání, jdeš taky? Ne, nejdu, tam nesmím...)
- lidové zábavy : podobně jako slavnosti - najednou vlastně nesmíte o vánocích ani na náměstí...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů