Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


mart
Příspěvky: 50

Příspěvek#1201 » čtv 11. čer 2020, 18:15

Jo jedno cisteni po cca 300 brokovych



morepower
Příspěvky: 145

Příspěvek#1202 » čtv 11. čer 2020, 18:23

Tak já mám třeba v návodu ke zbrani doporučení, že při čištení hlavně kartáčem nemám choky vyndavat, aby se nepoškodil závit. Osobní zkušenost mi říká to samé, takže je prostě nevyndavám :-)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2993

Příspěvek#1203 » čtv 11. čer 2020, 18:38

1. Člověk co střílí 20 let mi říkal "moc nečistit". Z toho si překládám čistit přiměřeně. Podle toho co predvadite, nemáte doma čisté ani lžíce jako máte hlavně.
2. Jako strojari se mi příčí myšlenka furt odrbavat čerstvě vytvořenou slupku oxidu materiálu hlavně. Bůh vaší hlavni pomáhej.
3. Jako strojari nejpřesnější hlaveň je po vystrelech, kdy nečistoty ucpaly nerovnosti a bylo zahlazeno, ne čerstvě vyčištěná.

Čistím jen boresnake a nemám problém s přesností, životnosti ani korozi zbraně (vč cz 858 s východním střelivem)



Freed
Příspěvky: 75

Příspěvek#1204 » čtv 11. čer 2020, 20:10

Audis: Mam taky kamarada co strili 20-roku. Mozna je to ten sam co tvuj. Nedavno jsem byl u nej kdyz jsme se vraceli ze strelnice. A cucel jsem jak z jara. Svoji CZ75 cistil tak, ze hlaven prostrikl WD40 a potom vzal snurku (asi od bot) s nekolika suky a jal se tim surovat hlaven. Chvilku to tak drbal, pak znaleckym okem mrknul do hlavne a rika " tak a mam hotovo". Az jsem se vzpamatoval, tak jsem ho posadil do auta a jeli jsme ke mne i se zbrani. No a ted zase cumel on. Rikal stale dokola " to neni mozny, Bylo to prece cisty" . No nebylo. Druhy den jsme jeli nakupovat jsechny ty nepotrebne zbytecnosti a chemii.
Co se tyka vrstvicky oxidu, jak pises. Tak vetsina z nas v hlavni rez nechce (to je podle mne ta vrstva oxidu o ktere pises).
Pokud tedy dotycny nema hlaven z Al, Ti ,nebo Cu. A protoze ji tam nechce, tak se zbavuje zbytku karbonu a medi, protoze jak znamo Cu+Fe+H2O ze vzduchu a je zadelano na problem.
Na druhou stranu , Sa58 s tvrdochromem snese leccos.
Bore Snake pouzivam taky ,obcas a nebo v nouzi. Ale nikdy to nebude plnohodnotne cisteni ani po 30x protazeni. Takze jak to jde, nastoupi kartace ,chemie a trny s hadrou.
Neber to jako utok na tvoji osobu. Je to tvuj nazor , tvuj boj,tvoje flinta. Duvod proc to pisu je, aby si hlavne novacci dobre rozmysleli jak si svoji zbran budou opecovavat. A je zcela fuk jestli je to Glock, Sa58 nebo Ricker & Stark.
WD40 taky pouzivam, ale jen na odmoceni jako prvni chemii. Samotne WD40 jen usnadni prvni surovani kartacem, Kartac pouzivam bronz-fosforovy a plastovy (cerny tvrdy] , Chemii... CX Pro CLP, Lih,Break Free CLP, Hoppes 9, a Eliminator. Pouziti stridam , Jako hadriky mam nastrihane ctverecky z modre tkaniny 2x2 - 3x3 cm (do maznute hlavne musi jit s odporem cca aspon 3-5kg) aby se dostala i do drazek.
Uff , sem se nejak rozepsal.

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#1205 » čtv 11. čer 2020, 20:34

audis píše:1. Člověk co střílí 20 let mi říkal "moc nečistit". Z toho si překládám čistit přiměřeně. Podle toho co predvadite, nemáte doma čisté ani lžíce jako máte hlavně.
2. Jako strojari se mi příčí myšlenka furt odrbavat čerstvě vytvořenou slupku oxidu materiálu hlavně. Bůh vaší hlavni pomáhej.
3. Jako strojari nejpřesnější hlaveň je po vystrelech, kdy nečistoty ucpaly nerovnosti a bylo zahlazeno, ne čerstvě vyčištěná.

Čistím jen boresnake a nemám problém s přesností, životnosti ani korozi zbraně (vč cz 858 s východním střelivem)


Nezlob se na mě a nebor to ani ve zlém ale přirovnám to k :

Najíš se anemeješ nádobí ? proč umaže se znova naco čistit stačí to jen otřít hadrem .................. Mám pušky i za 300 000 Kč myslíš že to nechám po honitbě snít ?
Třeba po sportovní střelbě nebo po honu Sauera 404 za 275 000 Kč nenechám jen tak ale ani to AKM ze zelenýho sportu nenechám hnít, dostřílím, příjdu domu a pušku kompletně doma vyčistím a mám klid, nikdy nevím kdy danou flintu zrovna vemu. Střílím přes 30 let ale nestalo se mi že mi mi puška zavadila a šlape jak hodinky hromadu let, vše má svou životnost a třeba hlaveň nechromovaná cca 5000 výstřelů, někdo nečistí a končí mu životnost po 3000 ranách a někdo se stará a má klid i po 5000 ranách, tady už je to spíš o lenosti a o přístupu a o kecání než o střílení ;)

PS: u dotyčného bych se obával i napít se kafe, nečistit sklenici několik let abych ji nepoškodil zavádí už něčím :lol: :lol: :lol:



ValdaM
Příspěvky: 153

Příspěvek#1206 » pát 12. čer 2020, 06:01

Kam se to tady zase dostalo...

Každej z nás tady moc dobře, že napříč obory platí jen a pouze - deset lidí má deset názorů!
Hlaveň bych k talířům nepřirovnával. Ale z přirovnání mě napadá spíš komín ;-)



mart
Příspěvky: 50

Příspěvek#1207 » pát 12. čer 2020, 07:34

Myslím, že se to nedostalo nikam mimo téma. Ale názor, že je dobře, když nečistoty ucpou nerovnosti, moc nechápu a nevím o jaké nerovnosti v laufu jde. Nečistoty , podle mne , eliminují ( zaserou - ucpou ) i vývrt a pak veškeré diskuze o stoupání a k tomu vhodné strelivo jsou zbytečné. Ale jsem jen kuchař, takže se moc dohadovat nebudu.
Když včera manželka viděla jak se s tim seru, řekla že Cifem by už to dávno měla



ValdaM
Příspěvky: 153

Příspěvek#1208 » pát 12. čer 2020, 09:25

Nejsem žádný sportovní střelec, ale nejednou jsem slyšel, že zbraň na přesnou střelbu není nejpřesnější po vyčištění, ale po zastřelení. Tím pádem mi tvrzení, že nečistoty hlaveň tzv. vyhladí dává smysl. Samozřejmě se tu nebavím o ročním nečištění.
Každopádně tyhle přesnosti jsou pro lidi co řeší desetiny milimetru v terči - pro 99% střelců absolutně nepodstatné.
Dle mého zbraň musí vydržet mnohem víc než střelbu z nevyčištěné hlavně a pokud to má na pušku za 300K takový vliv asi bych ji nechtěl :-D

Osobně mi to příjde mimo OT protože tu neřešíme čištění, ale přesnost střelby a vliv znečištění hlavně.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2993

Příspěvek#1209 » pát 12. čer 2020, 09:34

příspěvky poslední dvě strany neřeší vliv čistění na přesnost, ale vliv čištění na množství nečistot na použitém hadru. Souhlasím 10 osob 10 názorů.



D&H
Příspěvky: 74

Příspěvek#1210 » pát 12. čer 2020, 09:58

ValdaM píše:Nejsem žádný sportovní střelec, ale nejednou jsem slyšel, že zbraň na přesnou střelbu není nejpřesnější po vyčištění, ale po zastřelení. Tím pádem mi tvrzení, že nečistoty hlaveň tzv. vyhladí dává smysl. Samozřejmě se tu nebavím o ročním nečištění.
Každopádně tyhle přesnosti jsou pro lidi co řeší desetiny milimetru v terči - pro 99% střelců absolutně nepodstatné.
Dle mého zbraň musí vydržet mnohem víc než střelbu z nevyčištěné hlavně a pokud to má na pušku za 300K takový vliv asi bych ji nechtěl :-D

Osobně mi to příjde mimo OT protože tu neřešíme čištění, ale přesnost střelby a vliv znečištění hlavně.


To platí zejména pro dlouhé malorážky určené pro přesnou střelbu (benchrest, MAO, LM/SM). U nich jak už bylo dříve zmíněno platí, že "malorážka se čistí jednou za sezónu". Skutečně je prakticky prověřeno, že po (důkladném) vyčištění malorajda ztrácí přesnost (a jedná se o více než "desetiny milimetry v terči") a je třeba ji znovu "zajet hlaveň" nějakou cca stovkou nábojů, kdy se na přesnost příliš nehledí. Pak dosáhne stropu své přesnosti a střílí se tisíc(e) nábojů bez čištění až do doby, kdy zase začne ztrácet přesnost. A potom se cyklus opakuje. Není na to žádné konkrétní a exaktní pravidlo. Je to vždy kombinace zbraň/střelivo a VŽDY je to alchymie, kdy třeba stačí vyměnit výrobní šarži stejného střeliva a přesnost se změní. Ale důkladné vyčištění malorážky přesnost VŽDY zhorší.

Sám jsem na čištění zbraní pedant a mám problém s ukládání nevyčištěné zbraně do trezoru, tak mi to u malorážek trochu trvalo, ale přinutil jsem se a nelituji.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#1211 » pát 12. čer 2020, 11:09

A není to tím, že malorážka střílí zpavidla celoolověné střely, které nechávají otěr v hlavni a tím ji "konzervují"? Naopak pláštěné střely nechávají otěr jiných slitin kovů, které se s hlavňovinou nemusí, působí korozivně (spolu se splodinami)?



D&H
Příspěvky: 74

Příspěvek#1212 » pát 12. čer 2020, 11:28

olověné střely s povrchovým mazivem



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#1213 » sob 13. čer 2020, 09:10

30 let čistím WD/konkor+bavlna a zbraně jsou v naprostém pořádku. A nerezový revolver je prakticky bezúdržbovka. Zbraně musí sloužit mně a né abych já byl otrokem svých zbraní. A že tady těch otroků je. ;) Ale proti gustu ...
PS: nedávno jsem si na zkoušku koupil boresnake a věnuji to zadarmo někomu, kdo o tento nesmysl projeví zájem.

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#1214 » sob 13. čer 2020, 22:33

Já se asi jen minimálně ale přesto připojím k GREENHONovi a potvrdím že že WD'/ konkord jsou naprosto v pořádku. A jen přidám že používám i motorový olej a vše šlape jak hodinky. Utrácejte hoši tisíce za čištění ale stále to bude jedno a to samé. Jestli koupíte přípravek za 500 kč nebo ZA 70 kč pořád bude funkce stejná.Dnes se výrobci předhánějí v kvalitě učinku ale i tak 75% je ve vás jak čistí te, kdo to ojebe, Jestli Přípravek cca za 1000 Kč k ničemu a kdo to čistí cca třeba mýdlovou vodou za cca 00 Kč je na tom uplně stejně jakkoli něco úplně nového. Jde o to ať čím koli čístítě je prosdtě vyčistit. Někdo si zvakne třeba na NANOPROTECH někdo si třeba zvykne na BALISTISTO a podobně ale na výsledku je to uplně jedno, dúležité je čístrit. Každý tu bude chválit ten svůj přípravek ale hoši n arovinu - už 32 roků po vyčištění WD-40 to projedu klasickým morovým olejem 5W-30 co mám do auta funguje mi flinta do teď bez závbad, pokud věříte zázračným přípravkům z reklamy ta doporučuju vzít pušku k věštkyni a co vám řekne že fungfuje.........................................

Je úplně jedno čím čistíte , hlavně pořádně.....................................



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#1215 » ned 14. čer 2020, 05:35

WD-40 taky pouzivam, ale ne jako primarni cistidlo. Pouzivam ho na zacatku do hlavne na rozmoceni a na celou zbran, kdyz s ni zmoknu, protoze WD-40 dobre vytlacuje vodu.
Na odmoceni a vytlaceni vody WD-40. Nylon, bronz, patch.
Na cisteni Bore Scrubber a Tetra Gun Triple Action. Nylon, bronz, patch.
Na odmedeni Robbla Solo Mil. Patch.
Na konecne namazani Brunox Torbo a ted zkousim CZ FOR-GUN. Patch.
Na odmasteni hlavne pred prvnim vystrelem pouzivam cistic brzd. Patch.
Motorovy olej je fajn. Jeho mazaci schopnosti jsou vynikajici. U GP P-45 jsem ho pouzival na mazani uzamykaci kulisy a odvalovaci cep. Nevyhoda je, ze na sebe vaze pevne castice. Prach, pisek, povystrelove splodiny. Pak tvori brusnou pastu. Momentalne ho pouzivam na treci casti spoustaku u XD-45. Konkretne na treci plosky Searu a Strikeru. S motorovym olejem se totiz odpor spouste a jeji chod nemeni ani po delsi dobe a je porad stejny. S pouzitim modernich mazadel, ktere vysychaji a zanechavaji kluzny film se chod spouste a odpor meni, zvysuje. Vyzkouseno.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů