Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


Korzybski
Příspěvky: 54

Příspěvek#916 » pát 13. říj 2017, 11:39

Mosazí a bronzů je hodně druhů, ale u obvyklých slitin to bývá tak, že mosazi jsou méně tvrdé a pevné než bronz. Jaké dráty však ten který výrobce používá na kartáče, nemám tušení. Teoreticky by bronzové kartáče - a zvlášť z fosforového bronzu - měly víc vydržet. Nejde vůbec o to, že poškrábou hlaveň, ale že kartáče z laciného druhu mosazi rychle odejdou.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#917 » pát 13. říj 2017, 12:47

Korzybski píše:... mosazi jsou méně tvrdé a pevné než bronz....

Pokud ale do mosazi přidám cín, tak mám měkčí slitinu, ne? Alespoň logika mi to tak velí.



Niaz
Příspěvky: 131

Příspěvek#918 » pát 13. říj 2017, 13:07

Pokud dobře pamatuji, tak cínem se měď (tedy výsledný bronz) právě tvrdí. Co vznikne smícháním mosazi a cínu nevím, ale že to bude logicky měkčí bych netvrdil. Chemie se ne vždycky řídí logickou.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#919 » pát 13. říj 2017, 13:18

Korzybski má pravdu, fosforbronz má o mnoho lepší vlastnosti, než mosaz, dělaly se z něj třeba dráty pro pružiny a síta. Je pružný a houževnatý. Není to totiž jen o cínu.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#920 » pát 13. říj 2017, 13:44

Pardón, trochu jsem v těch slitinách ulítnul :oops: :roll:
Jasně že ne mosazi a cínu, ale mědi a cínu.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#921 » sob 14. říj 2017, 01:48

Z praktického hlediska, jaký je rozdíl mezi mosaznými a bronzovými kartáči?
Úplně super by byla vlastní zkušenost s oběma typy těch kolovečských, ale klidně i obecněji. Díky.



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#922 » sob 14. říj 2017, 06:49

Bronzový bude lípo čistit, protože se tak snadno nezohybá jako mosaz a dýl vydrží jak tu bylo už psáno

Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 128

Příspěvek#923 » sob 14. říj 2017, 19:30

Přeji hezký večer...
Zhruba čtvrt století střílím z povícero zbraní (bez soutěží) jen pro svou radost a zábavu a můj trezor má průběžně obnovovaný zákonný obsah..., ale vždy se rád poučím a získané poznatky si pragmaticky přeberu... Teď se chci zeptat praktiků na (vzápětí po návratu ze střelnice) vhodnost čištění zbraní nejprve (z nejhorších povýstřelových zplodin) technickým benzínem, pak po vyprchání suchého technického benzínu klasickým Konkorem a po jeho otření následné konzervaci pomocí CZ FOR GUN (nebo něčím obdobným)... Na všechny povrchy (a střenky) zbraní se jistě tento postup nedá bez následků uplatnit... Nejsem úplná lama, jen se bez vzájemného ,,vysejřování" ptám zkušených a znalých, vlákno diskuze je příliš dlouhé... Podobným dotazem jsem rozpoutal různorodou diskuzi u mě známých lidí od zbraní a přesnější konkrétní shoda není (ve všeobecných postupech samozřejmě ano)... Jen prosím o vzájemné se neposílání do ,,kšá")...!!! Díky za smysluplné odpovědi...
Din :)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#924 » sob 14. říj 2017, 19:43

Golem: Mám nově zakoupené kolovečské mosazné i bronzové, zkoušel jsem je vždycky na střídačku s hadříkem, abych věděl, jestli dokázaly uvolnit nejěkou nečistotu. Po mosazném kartáči po pár protaženích byl hadřík čistý i hlaveň vypadala čistě. Ale pak jsem to vzal bronzovým a další hadřík už byl zase viditelně špinavý (krásný černý kroužek v místě kontaktu s vývrtem). Ten rozdíl jde tudíž zaznamenat i relativně nezkušeným okem.

Mám i ten nylonový (nebo co to je za plast) a přijde mi to, že optimální je jít od nylonu přes mosaz a nakonec bronz, s každým párkrát protáhnout a pak vypucovat hadříkem, než použiju další. Tak dostanu ven všechen bordel a přitom se kartáčky neopotřebí víc, než je nezbytně nutné. Ale kdybych mohl mít jen jeden, beru bronz, sice se s ním pracuje nejobtížněji(štětiny jsou tuhé a musím zabrat, abych ho dostal ven), ale čistí nejlíp.



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#925 » sob 14. říj 2017, 20:58

Din: s čištěním se moc nes..u přijdu rozeberu vystříkám čističem brzd pak prostříkám Brunoxem nechám hodku i dýl (odmočit)
pak zase čističem brzd po utření beru kartáč několikrát vezmu hlavneň a pak boresnakem taky několikrát (počet podle toho jak moc se mi chce)
Končim zkouknutím hlavně, malým promazáním Brunoxem toho co se hýbe a složim.
Jednou za čas rozebírám i zásobníky a u PPQ i závěr u P10 se do většího rozebírání moc pouštět asi nebudu jedině že bych se fakt nudil



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#926 » sob 14. říj 2017, 21:38

Po kolika cca ranách cca rozebíráš ten závěr PPQ?



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#927 » sob 14. říj 2017, 23:13

já to moc nepočítám chodim střílet jednou za cca 14dní 100 a dělal sem to asi 2x za rok přibližně po 1000 (ale fakt nevim přesně spíš bych kecal), on aspoň u tý mojí se tam zase tak moc bordel nedostává spíš sem jen otřel úderník. ted dám PPQ pauzu, protože s tou P10 co mam skoro měsíc se mi střílí líp

Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Příspěvky: 61

Příspěvek#928 » čtv 26. říj 2017, 18:43

Vážení čističi, jak to máte s poměrem délky hlavně a kartáčku?
Mám nylonový kartáček (podle tvaru pravděpodobně kolovečský) který byl přibalen v kufru mé CZ SP-01. Samotná hlaveň má délku cca 11,5 cm a stopka kartáčku od konce štětin po očko cca 8cm. To znamená, že nedokážu skrz hlaveň protáhnout celou délku štětin tak, abych mohl změnit směr. Takže při změně směru, kdy už se očko téměř dotýká hlavně, mi ještě část kartáčku v hlavni zůstává. U nylonu to není problém, ten přetáhnu a štětiny se otočí, ale u bronzu nebo mosazi je to celkem blbé :)



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#929 » čtv 26. říj 2017, 19:04

Jak píšeš nylonu kartáči to nevadí a kovové si sežeň patřičně dlouhé aby ti prošly skrz celou hlaveň.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#930 » čtv 26. říj 2017, 19:37

Já mám kolovečské na .45 a ty jsou dlouhé opravdu pohodlně (pětipalcovou hlaveň protáhnu tak, že mi půlka štětin kouká ven a přitom mám drátěné držadlo pevně v ruce). Ale vypadá to že na 9mm dělají kratší (alespoň podle eshopu).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů