Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#331 » pát 2. říj 2015, 15:37

Aplikator - zrejme nema, spise jsem to nechtel strikat vsude kolem (a pak zase cistit tam, kde toho je moc) kdyz to muzu nanest presne na konkretni mista pomoci te trubicky. Pockam az ji nekde splasim a bude klid.

Zasobniky - Pokud jde o cisteni zasobniku, tak diky za tip s tuzkou a hadrem (zkousel bych prvni ty drzaky vyteraku apod. zda-li tim projdou). Dle toho, co jsem nasel na internetu (zejmena youtube videa) hodne lidi zasobniky cisti. Ja bych to delal pravda jen okrajove. Vetsinou to obtahnu tim bavlnenym hadrikem pri cisteni zbrane zvenku at tam je alespon lehka vrstva oleje a tim to hasne. Vnitrek s rozebranim asi zaroven s vymenou pruziny po vyrobcem udane zivotnosti, nebo u normalnich zasobniku na strelnici az potom, co proste prestane spravne podavat.

Jinak taky mi prijde, ze to moc hrotim :). Spise tim ale ted obecne sleduji jak ruznymi zlepsovaky a nastroji usetrit pri cisteni cas a zaroven to udelat po cisteni vc. nastriku/promazani poradne, aby mi nezrezla. Drbu se s jednou zbrani 1-1,5 hod. a to na strelnici beru prozatim jen dve. Je na to nejaka lekarska diagnoza, nebo to je pouze prvotni pomateni smyslu s naslednym utlumem postupem casu? :D



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#332 » pát 2. říj 2015, 15:47

Ještě k tomu aplikátoru - já když potřebuju namazat jen vodící koleje a vůbec ostatní detaily, tak vezmu konkor a zlehka velmi zblízka ho stříknu na čistý uchošťour a tím pak mažu. Když se mi zdá že už oleje moc není, tak znova zlehka velmi zblízka přidám olej. Spotřeba oleje naprosto minimální, zbraň není celá zalískana olejem ale jen tam kde potřebuju.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#333 » pát 2. říj 2015, 15:51

Tak jsem to delal ted, ale prislo mi, ze se nejaky olej musi nasat dovnitr (+ vsude kolem) a tim padem clovek plytva. Resp. nepouzival jsem uchostour, na ten se teprve chystam do spatne pristupnych mist, ale bavlneno-flanelovy vyterak a to salo docela dost.

Uživatelský avatar
tslaby
Příspěvky: 567

Příspěvek#334 » pát 2. říj 2015, 16:06

Magic: Mohu se zeptat, co s tou zbraní tu 1-1,5 hodiny děláš? Pistoli důkladně čistím tak po 400 ranách, což je tak jednou za měsíc a to mi zabere maximálně půl hodiny. Jinak když přijdu ze střelnice, vyčistím hlaveň, lehce otru vnitřek zbraně, dám na funkční plochy pár kapek motorového oleje a je za 10 minut hotovo. Neber to vůbec špatně, jen mě to zajímá.

Jinak na čištění vnitřku zbraně používám nejlevnější zubní kartáček. A jestli chceš něco na zásobníky, tak bud vnitřek protáhnout hadrem, nebo existuje kartáč na láhve a ten používám já, je to levné a účinné řešení.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#335 » pát 2. říj 2015, 16:12

Jasne, protahuji hlaven nekolikrat protahovacim kartacem, venek kartackem, nasledne lacetkou, pak bavlneno-flanelovym vyterakem necistoty (s trnem, prip. drzakem vyteraku), znovu tim samym dokud neni "spise bily", pak venek znovu vyterakem, to vse s Brunoxem.

Nasledne zaver a zbran zevnitr lehce kartackem, pak bavlneno-flanelovym vyterakem, pruzinu zaveru a vodici tyc tim samym.

Nakonec namazu s Ballistolem, konkretni mista kam ma prijit olej, spodek hlavne, kolejnice, apod..

Uplny zaver pak lehky film Ballistolu, nebo pokud jdu strilet pretru silikonovym hadrem venek zbrane at neni umazana.

Proste si s tim hraji, to casem asi prejde a doufam, ze se dostanu casem na to, kde ty.

Btw. nepozorujes bez komplet cisteni po navsteve strelnice na zbrani nejake "zapecence", kteri by pak sli hure odstranit?

Mne napr. jde pomerne blbe cistit cast za kohoutkem, tak na to asi vezmu tu tycinku na usi.
Naposledy upravil(a) Magic dne pát 2. říj 2015, 16:33, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#336 » pát 2. říj 2015, 16:13

Já si myslím že nadměrným pucováním se zbraň ošoupává :)

Uživatelský avatar
tslaby
Příspěvky: 567

Příspěvek#337 » pát 2. říj 2015, 16:27

Magic: Já se na tohle dostal asi po měsíci :) všechen napečený karbon je pouze na a v hlavni a to jde lehce dolů. Zbytek lehce hadrem a je to, jednou za měsíc použiju kartáček na rám a mechanismus a je hotovo :) jinak zbraň mám CZ Shadow.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#338 » pát 2. říj 2015, 16:32

Ja prozatim jeste ten mesic nemam, cistil jsem co mam ted konecne vlastni zbrane 3x po 3 navstevach strelnice. Tzn. dejme tomu muj prvni - druhy tyden. Mam CZ 75 TS a Walther PPS, takze u te prvni zminovane podobne co ty. :-)

Strlis celoplastem, nebo olovem? Mozna ti co strili olovem maji o dost intenzivnejsi cyklus a tudiz to pak mate ty ostatni.

Uživatelský avatar
tslaby
Příspěvky: 567

Příspěvek#339 » pát 2. říj 2015, 16:40

Střílel jsem teď 1500 ran poteflonovanym olovem. Bylo to horší na čištění to ano, ale stačilo pouzit Ballistol a zabrat měděným kartáčkem a bylo to všechno. Teď budu střílet poplastované a ty skoro nešpiní. Chci si ještě k tomu koupit Glock na nošení a ten to taky tolik potřebovat nebude :)

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#340 » pát 2. říj 2015, 16:46

Mne olovo teprve ceka, ted nakoupim velke mnozstvi celoplaste a uvidim jestli mne neco donuti prebijet a tim padem se pak dostanu k tomu ho ze zbrane cistit.

Za sebe bych misto Glocka vzhledem k nedavnemu vyberu zbrane na noseni a zkouseni vseho mozneho vzal urcite radeji Walthera, ale to uz je o preferencich a subjektivnim vjemu, tak to nema smysl resit zde :).

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#341 » pát 2. říj 2015, 17:44

Magic píše:...Je na to nejaka lekarska diagnoza, nebo to je pouze prvotni pomateni smyslu s naslednym utlumem postupem casu? :D

Leštěnkum ultrasekvecum je těžká, přetěžká diagnóza... :D
Ne, já nemyslím to, abys měl kvéry jako čuně, ostatně to je vizitka každého. Jen holt jsou lidi, co chodí střílet i třikrát týdně (znám) a ti by se asi zbláznili to furt čistit. Stejně tak chápu lidi, co jdou jednou za dva měsíce vysypat 150 nábojů a které by štvalo mít takovou dobu v trezoru zahnojenej kvér. Spíš jsem Ti chtěl naznačit, že neustálým nakupováním vodiček, kartáčků, vytěráků a zázračných hadříků Tě pak, rozpočítáno na výstřely, vyjde jedna rána z lugra jako kdybys střílel .45
Pěkný čištění pořídíš v řádu tisíců korun, dostačující v řádu pár set.

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#342 » sob 3. říj 2015, 11:12

Jinak uzivatele Konkoru chci se vratit k tomu co se resilo drive a to jestli ho bez problemu aplikujete take na cernene povrchy?
viewtopic.php?f=33&t=413&start=270#p80242

Konkretne je to zmineno u vetsiny prodejcu, viz. napr.:
https://eshop.paramo.cz/zbozi.aspx?kod=V032510310

"Nedoporučuje se používat ke konzervaci alkalicky černěných povrchů"

Ja bral tady tenhle "na zkousku":
https://www.eva.cz/zbozi/DRO05462/konko ... ml-coyote/

Tam prozmenu neni uvedene jako varovani nic az na to, ze je vhodny pro cisteni zbrani.

"ideální k čištění zbraní".

Skoro to vypada jako kdyby se jim stal nejaky pruser, lidi si na ne stezovali a oni to tam pak u prodejcu vyzaduji mit uvedene. Ja z toho mam ale celkem gulas, protoze nekde to neni a nekde je, tak prozatim beru, ze plati oboji.

V manualu Waltheru jsem nasel tohle:
Ammonia based solvents or other strong alkaline solvents, should not be used.
 Rozpouštědla na bázi amoniaku nebo jiné silné alkalické rozpouštědla by neměly být používány.

U CZ 75 jsem v rychlosti nic takoveho nenasel, tam je manual o dost strucnejsi a mene podrobny.

Predpokladam, ze vetsina lidi ani nevi, ze tam vyrobce uvadi takove varovani, bezne to aplikuji a nikdy nemeli problem.



mlok
Příspěvky: 72

Příspěvek#343 » ned 4. říj 2015, 08:36

Dobrý den. Na sedmé stránce tohoto vlákna je bohužel už nefungující odkaz z 22.ledna 2012 od ing. Petera Stuchlíka. V něm byla na téma "přípravky na čištění a konzervaci zbraní" odborná, vyčerpávající odpověď, včetně testů. Možná by to někdo zdatnější, koho toto téma zajímá, mohl dohledat a znovu zde postnout. Zdraví Mlok.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#344 » ned 4. říj 2015, 09:58




mlok
Příspěvky: 72

Příspěvek#345 » ned 4. říj 2015, 10:31

Ano. Dík, myslím, že to je dostačující odpověď pro většinu diskutujících ohledně čištění a konzervace.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů