Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#346 » ned 4. říj 2015, 11:40

Mlok: potíž je v tom že někteří diskutující nestojí o informace ale o diskusi :) Jinak by si prošli tohle vlákno a dořešili jen nějaké nejasnosti a netočili by znova to samé dokola zas na pěti stránkách.

Čištění dlouhých zbraní pro přesnou střelbu je věda. Čištění dlouhých malorážek pro přesnou střelbu je něco mezi alchymií a okultismem. Pistoli/revolver stačí prostě "něčím" vypucovat a "něčím" namazat. Když rozlišíš mezi čisticím a mazacím přípravkem tak je úplně jedno jak se který jmenuje. To samé s konzervací. Když budeš ukládat zbraň na pár let do škatule tak asi má smysl řešit čím ji napatláš ale pro uložení do příští návštěvy střelnice............

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#347 » ned 4. říj 2015, 14:34

Zajimavy clanek. Zaujala mne zminka o inhibitoru koroze u Brunoxu, ktery pouzivam ve spojeni se zdravotnimi duvody. Chtelo by to vedet jestli je to zavadne na dotek, nebo na vdechnuti, nebo oboji.

Treba o BreakFree CLP se pise temer vsude na zahranicnich forech, ze je karcinogenni a nemel by se pouzivat bez rukavic. Viz. napr. https://www.ar15.com/archive/topic.html ... 7&t=381639 . Doporucuji tam pouzivat nitrilove rukavice, ktere by mely byt pro styk s chemikaliemi lepsi jak ty latexove. To jsem si potvrdil napr. tady https://www.b4brands.com/blog/latex-vs- ... to-choose/ . Dalsi duvod se po nich podivat.

Jinak tom Konkoru a cernem povrchu tam bohuzel nic nebylo.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#348 » úte 6. říj 2015, 22:27

Na čištění jsem doteď používal Ballistol, který jsem si oblíbil zejména kvůli jeho nejedovatosti. Rukavice mi zpravidla vadí ale každý týden si "ošetřovat" ruce toxickými prostředky, to taky zrovna nemusím.
Nicméně pokud chci vývrt vyčistit opravdu důkladně, zkoušel jsem čpavkový Robla Solo Mil. Asi dobře odstraňuje mosaz, ale jelikož střílím i poplastované a jiné střely, tuto vlastnost příliš nevyužiju. Navíc aplikace mi moc nevyhovuje a čpavek opravdu smrdí :D . To mě s přihlédnutím k faktu, že mi oba přípravky právě dochází, vede k výběru jiného modernějšího prostředku.

Zvažuju CX Professional, ale je to "jen" CLP a ne specializovaný čistič. I když podle Best Patron by měl čistit velmi dobře.
Jako druhý kandidát jsem našel AT CLEAN V 64, což mi dle popisu trochu připomíná trochu čistič brzd.

Má takovou chemii vůbec cenu shánět? Zatím všecho, co jsem zkoušel (WD40, Ballistol, nějaké CLP...), čistilo víceméně stejně.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#349 » ned 11. říj 2015, 09:18

Z poslednich zkusenosti, po vystrileni stovky lugeru mam nejspinavejsi skluzavka a plosky podel kulisy. Cistil jsem to brunoxem, celkem to slo, ale ted jsem nemel brunox u sebe a cistil konkorem ve spreji. Tim to slo lip, jen jeden nastrik oproti 2-3 u brunoxu

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#350 » ned 11. říj 2015, 11:46

Myslis Konkor 101? Jak se ti to chova k cernym castem zbrane? Pokud to ale pouzivas chvili, tak to asi jeste clovek nepozna.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#351 » pon 12. říj 2015, 09:12

Pouzivam je stridave tech cca 20 mesicu co mam zbran. O neco casteji asi ten brunox, konkor jeste z vojny u me ma (mel) horsi reputaci. Na laku jsem zadny defekt nezpozoroval. Jo, podle znaceni na plechovce to asi bude 101

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#352 » pon 12. říj 2015, 09:36

Našel jsem doma jeden Konkor 101 ve spreji, kde byl na přední straně nápis "používá armáda ČR". Jedná se o cca 8 let starý sprej. Na dnešních už tento nápis není, domnívám se tedy, že ho AČR z nějakého důvodu už vyřadila. Netuším , jestli třeba přestal splňovat vyšší nároky, či měl nějaký dodavatel jiného výrobku "větší tlačenku".

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#353 » pon 12. říj 2015, 10:17

Ale pouzivame :)
Jedine, ze by se z toho rouzpoustely breny...



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#354 » stř 14. říj 2015, 23:28

Konkor je za zenitem, když už, tak nový Inkor, podstatně lepší a odparový bracha.



Linux
Příspěvky: 205
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#355 » čtv 15. říj 2015, 09:16

Já konkor používám jen k promazání drážek závěru, jinak na čištění jsem spokojený s oranžovým Brunoxem. Dal by se ten Brunox použít i na toto namazání, nebo je třeba lepší ten motorový olej, jak už tu někdo psal?

Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 289

Příspěvek#356 » čtv 15. říj 2015, 09:26

Motorovy olej podle toho, co se vsude pise nema zadne konzervacni ucinky, takze bych radeji koupil neco jineho. Ja pouzivam Ballistol Gunex a cistim taky tim oranzovym Brunoxem. Na usazeny bordel pak Break Free CLP, ale z celoplastu jsem ho tam pravda jeste moc nemel. Jestli ale chodis na strelnici casto, tak je to asi jedno a jde rekl bych hlavne o lubrikaci, nez-li konzervaci.

Konkor tady mam, ale asi ho nekomu daruji na neco jineho jak zbrane. Mam trosku strach z tech cernenych povrchu. Jelikoz mi na to ani vyrobce/dovozce neodpovede neni duvod proc riskovat a zkusenosti vyse, kdy je konkor za zenitem mne v tom jen utvrzuji.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#357 » sob 7. lis 2015, 16:38

Čistím a mažu konkorem - dokonce se mi s ním podařilo zbavit začínající lišky na hlavni IŽ mojí přítelkyně, která s ní v lese zmokla a nějak ,,zapoměla" na čištění...
Vyčistí, namaže, nakozervuje a stojí pár korun. Pro téměř každodenní čištění těžko hledat jiný přípravek.
Stran poškozování povrchu - mě to nic nedělá, na loveckých zbraních přítelkyně taky dobrý, nebál bych se.
Pokud čistíš zbraň pravidelně (třeba 1x týdně) nemá cenu řešit konzervační účinky. Pokud budeš chtít uchovávat zbraně dlouhodobě, tak se používají jiný metody a přípravky.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#358 » sob 7. lis 2015, 22:38

Přidám svoji krátkou zkušenost s CX Professional CLP:
Koupil jsem 100ml balení s mechanickým rozprašovačem. Velmi brzo jsem si ověřil, že je to dobré řešení - snazší dávkování, než tlakové spreje. I v dalších ohledech musím výrobce pochválit - CLP dělá přesně to, co od něj očekávám a co o něm výrobce tvrdí.
Čištění: lepší než Ballistol i když pořád je potřeba vynaložit určité úsilí.
Mazání: pocitově super - zkoušel jsem pohyb závěru bez vratné pružiny a je to plně srovnatelné s vynikající Shooters Choice FP-10. Navíc díky vzlínavosti se vytvoří tenká vrstvička, která při střelbě chytá méně spalin.
Konzervace: protože mám jen nerezovou a teniferovanou pistoli, konzervace mě moc netrápí.

Za 150 korun nemůžu být o moc spokojenější a jako bonus je to vyrobené v ČR ;) .



Zulda
Příspěvky: 212

Příspěvek#359 » sob 30. led 2016, 10:23

Ahoj, k čemu slouží ta černá ampulka s tyčkou, na nějaký olej?

Obrázek



beda
Příspěvky: 236

Příspěvek#360 » sob 30. led 2016, 10:30

má to bejt olejnička
ale já do toho dávam naolejovanou lacetku a tu tyčku mám na to aby šla dobře vytáhnout

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů