Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#1801 » pát 3. lis 2023, 16:45

@nimha

ad.1) ano, ložisko v držadle vytěrákové tyče umožní aby kartáček kopíroval stoupání vývrtu hlavně (maximálně efektivní čištění).

ad.2) ne, protože ústí hlavně je kritické místo co se opakované přesnosti střelby týče a pokud bys čistil od ústí dovnitř tak hrozí, že si vytěrákovou tyčí začneš hoblovat korunku ústí hlavně (např. tím přechodem mezi kartáčkem a vytěrákovou tyčí, která je často i ocelová s nějakým potahem) a navíc si veškerý "bordel" z vývrtu nasypeš do pouzdra závěru, resp. spoušťového mechanismu, což nechceš...

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#1802 » sob 4. lis 2023, 09:02

U pistole typu Glock bych to, sem tam neřešil, a ani u samonabíječek s chromovou hlavní, a o bordel bych se nebál stejně hlaveň čistiš první. To že protáhne s a vysroubuješ kartáček atd bych řešil u sportovních speciálů. Protože ze zkušenosti ze střelnice když vidím že většina střílí nejlevnějším střelivem a 6 druhy střeliva najednou tak určitě nebude řešit kartáček v hlavni sem a tam. Tohle čištění jedním směrem od komory je pro ty co střílí přesně a kupují kvalitní střelivo, ne vojenské zcivilnenky kdy mají na střelnici krabici s 20 Rumuny, 20 Číňany,10 z Kyrgyzstánu a diví se že to lítá vše jinak. Je čištění a čištění ale taky je střílení na presno a plácání střeliva do papíru a tady je to pak i o způsobu čištění. Stejně tak jako sem viděl zprasené AKM tak jsem viděl i udržované kdy z AKM a střelivem lapua do něj byly výsledky lepší než arka kde dotyčný foto cpal levný srajdy .....

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#1803 » sob 4. lis 2023, 10:31

Navíc některé zbraně byly vysloveně připraveny na čištění od ústí. Napadá mě třeba SA58, u kterého ale konstruktér myslel právě na to poškozování korunky tyčkou vytěráku a v sadě čištění bylo tzv. chránítko ústí. Což nebylo nic jiné než kovová čepička, která se převlékla přes koncovou matici hlavně a v jejímž středu byla díra odpovídající průměru čistící tyčky, která tak byla vedena u ústí přesně středem hlavně.

Nicméně neviděl jsem, že by to někdo na ZVS správně používal, prostě se to šmrdlalo od ústí bez toho chránítka... :-/

Pozn - SA58 mi chodí s obyčejnými Barnauly kolem 1,5 MOA, kdežto AKM se stejným střelivem cca 3 MOA.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#1804 » sob 4. lis 2023, 10:48

já jsem tu sa58mičku nechtěl uvádět záměrně, protože u ní to je řešení pro bojové podmínky (co nejjednodušší a nejlevnější). A pokud vím, s tím chránítkem - vodítkem na ústí nelze čistit bronzovým kartáčkem, protože ten zůstává po celou dobu čištění v hlavni, tzn. musel bys ho při každém cyklu sundavat / nasazovat.

Jinak pro odlehčení tématu: SIG u své vojenské pušky Stgw90 doporučuje čistit vývrt ocelovým kartáčkem, který i dodával v čistící soupravě zbraně. Zdůvodnění bylo, že povrch vývrtu je tak tvrdý (snad nitridovaný), že mu měkký ocelový kartáček neuškodí a naopak bronzový / mosazný by zanechával svůj otěr na povrchu vývrtu.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#1805 » sob 4. lis 2023, 13:06

Tak, mosazný/měděný kartáček bude nechávat otěr v každé "tvrzené" hlavni, pistole, nebo AR. Úplně stejně, jako ho tam nechává plášť střely. Kartáček není na čištění otěrů, na to je patch, ale spalin.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#1806 » sob 4. lis 2023, 14:03

já ti rozumím, ale SIG to prostě takto zdůvodňoval. Už si nepamatuju detaily, ale bylo to v souvislosti s povrchovou úpravou vývrtu, který byl snad díky ní trochu hrubší, čímž by ten otěr bronzového kartáčku byl vyšší než např. u chromovaného vývrtu. Bohužel díky "vyfiltrovanému" vyhledávači už tyhle starší věci nelze na webu dohledat.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#1807 » sob 4. lis 2023, 14:56

To chránítko Ústí má i AK 47 - 74 a to v čištění, tedy to do pažby, to víčko je zapůsobení má nasazení na Ústí a vyterak.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Jarda K
Příspěvky: 186

Příspěvek#1808 » pon 6. lis 2023, 10:22

To ale u 74 musí zůstat našroubovaný kompenzátor...?

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#1809 » pon 6. lis 2023, 11:36

U obou musí zůstat našroubovaný kompenzátor, u AK-74 je ti víčko čištění uspusobeno k nasazení stejně tak u AKM. Kde je delší. Pokud je to jen chránítko závitu, je to čištění s tím menším víčkem.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#1810 » pon 6. lis 2023, 11:39

U obou musí zůstat našroubovaný kompenzátor, u AK-74 je ti víčko čištění uspusobeno k nasazení stejně tak u AKM. Kde je delší. Pokud je to jen chránítko závitu, je to čištění s tím menším víčkem.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#1811 » pon 6. lis 2023, 19:35

Tady jsem vyfotil to čištění s větším víčkem na kompík u AKM
Obrázek
Obrázek
Obrázek



ante
Příspěvky: 43

Příspěvek#1812 » pon 6. lis 2023, 20:12

Héfaistos píše:Navíc některé zbraně byly vysloveně připraveny na čištění od ústí. Napadá mě třeba SA58, u kterého ale konstruktér myslel právě na to poškozování korunky tyčkou vytěráku a v sadě čištění bylo tzv. chránítko ústí. Což nebylo nic jiné než kovová čepička, která se převlékla přes koncovou matici hlavně a v jejímž středu byla díra odpovídající průměru čistící tyčky, která tak byla vedena u ústí přesně středem hlavně.

Nicméně neviděl jsem, že by to někdo na ZVS správně používal, prostě se to šmrdlalo od ústí bez toho chránítka... :-/

Pozn - SA58 mi chodí s obyčejnými Barnauly kolem 1,5 MOA, kdežto AKM se stejným střelivem cca 3 MOA.



Aha díky, po 34 letech jsem konečně zjistil na co to tam bylo. :)



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#1813 » sob 27. led 2024, 20:36

Zdravim,

mel bych dotaz. Vybiram pro noveho strelce jako darek cistici sady k plynove AR-15 a samonabijeci brokovnici. Osobne se sadami nemam zkusenosti, postupem let jsem cisteni nakoupil poruznu z jednotlivych kusu, kazdej pes jina ves. A tak by me zajimaly zkusenosti zdejsich kolegu…jakou znacku dostupnou na nasem trhu vybrat? Breakthrough…BoreTech…Real Avid nebo neco uplne jineho?

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 994

Příspěvek#1814 » sob 27. led 2024, 20:42

Já jsem z Tetra Gun přešel na Breakthrough, je to prý ekologické, nesmrdí to...



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#1815 » sob 27. led 2024, 21:52

Diky, ale ten dotaz se tyka spise nastroju (vyteraky, skrabky, kartace apod.) nez chemie

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jaryn, Majestic-12 [Bot] a 3 hosti