Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


Jovah
Příspěvky: 22

Příspěvek#16 » stř 30. pro 2009, 21:52

Cca 20 let kromě kartáčků, štětečků, tyčinek a hader používám k veškeré péči o jakékoli své zbraně (vzduchovka, plynovka, brokovnice, revolver, pistole) výlučně jedinou chemii, a to přípravek ČiMaKo. Je to směs vlastní výroby, která Čistí, Maže a Konzervuje. Složení je jednoduché: 40% WD40, 40% Konkor a 20% motorový olej syntetika Longlive. Nikdy nebyl žádný problém ani s korozí, ani s funkcí zbraní. Chtělo by to ovšem asi přidat ještě nějakou komponentu na zvýšení přesnosti a odstranění třesu rukou. :|



golfík
Příspěvky: 4

Příspěvek#17 » ned 3. led 2010, 11:16

ČiMaKo - dost dobrá kombinace do nepohody :D
Já používám tohodle,když to tedy přijde :mrgreen: (firmu jsem záměrně zalepil,abych nebyl nařknut z reklamy) ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
rabbit3278
Příspěvky: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#18 » čtv 8. dub 2010, 11:29

No já čistim vždycky po návštěvě střelnice což je tak 300 ran. Přijdu domů, rozeberu, proleju WDčkem a necham hodku ležet. Pak kaztáčky, hadry, špejle s vatou. Vyčistim a vytřu do sucha a nakonec promáznu pořádně militecem. Párkrát vezmu za závěr, utřu co vyteče a uklidim. Žádná věda.
Mam P30 a při testu výrobce čistili během vystřílení 90.000 ran 15 krát, což je cca po 6000 a vysypala se po 91.320 výstřelech
V případě revorveru bych to asi nehrotil už vůbec. Čím jednodušší konstrukce, tím méně čištění



lesapan79
Příspěvky: 3

Příspěvek#19 » stř 12. kvě 2010, 10:24

Jsem štastným majitelem CZ 75 P-07 Duty. Je to moje první zbran. Na střelnici nastříleno 200ks 9mm Luger EPRX RELOADED 125GRS/8,2G bez jediného problému. Chtěl bych se zeptat čím čistíte lauf?? Já mam jen tu plastovou štětku co k tomu dávaj, trvá to dost dlouho než se to vyčistí. Jsou i nějaké lepší? Jinak to čistím wdčkem a mažu mot. olejem 5w-40 Havoline



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#20 » stř 12. kvě 2010, 20:52

Někdy nezáleží na tom čím se čistí ale hlavně, že se čistí. Záleží jestli střílíš často, nebo většinu času zbraň leží někde v trezoru. Taky záleží i na podmínkách uložení zbraně - vlhkosti. Někomu stačí WD, někomu konkor či olej na šicí stroje, někdo nakoupí speciální přípravky. Někdo zbraň stihne opotřebovat střílením dřív než začne rezavět. Záleží na tobě jestli jsi punťa a chceš se tomu věnovat pořádně nebo se na to vybodneš s vědomím, že čas jsou peníze a čas ušetřený pečlivým čištěním a peníze ušetřené za přípravky proměníš časem v novou hlaveň nebo celou zbraň. Hodně lidí používá boresnake a nějaké přípravky, já mám tetra gun (dá se koupit cenově výhodná sada.) Já to přirovnávám k autu - někdo to má na parádu a tak leští a leští, někdo za pracovní nástroj a jednou za pár let to přejede mokrou hadrou. Jedině, že budeš střídat olověné střely a plášťové - to se už musí čištění hlavně věnovat patřičná pozornost jinak hrozí až roztržení hlavně z důvodů nánosu olova v přechodovém kuželu a drážkách.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#21 » stř 12. kvě 2010, 23:41

Chtěl bych poprosit o menší radu: právě jsem si přinesl svoji první dospělou pistoli a předchozí majitel, ač z ní mnoho nevystřílel, čištění asi až tak moc nedal, takže mi po něm na památku na skluzavce zůstal jakýsi matný šedý povlak, který nejde dolů. Stejnou vrstvičku jsem našel i na ústí hlavně. Moje otázka zní: co by to mohlo být a jak se toho ideálně zbavit. Nechal jsem cca půl hodiny působit Inkor (ač je konzervační a ne čistící, Olympii jsem vždy vyčistil v pohodě) a pak to drhnul zubním kartáčkem - ani po chvíli se mi nezdálo, že by povlak jakkoliv slézal. Asi na čištění pořídím WD40 a Inkor nechám na konzervaci.
Mimochodem zbraň asi docela dlouho ležela. Takže jsem na některých vnitřních součástkách našel symbolický povlak koroze (špinila vatu, ale okem jde špatně vidět). Asi by bylo vhodné provést rozborku mechanismu a všechny díly ošetřit... Být pistole celoocelová, asi už bych to prostříkl Inkorem, ale plast nechci moc pokoušet. Polymerový rám (Brno ZPT 01 - tedy v podstatě Alfa či Tanfoglio) by snad měl být odolný proti většině olejů, ale stejně si myslím, že čím méně se jich s ním dostane do kontaktu, tím lépe. Co říkáte?



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#22 » čtv 13. kvě 2010, 00:17

Skluzavku aj. můžeš zkusit přeleštit zubní pastou a kartáčkem, to je to nejjednodušší. Nic tím nemůžeš zkazit. Komplet rozebrání zbraně je lepší svěřit někomu zkušenějšímu, než pak řešit ztracené pružinky a díly. Vzhledem k tomu, že třeba u Duty není v návodu žádné upozornění na nebezpečí při použití nevhodných látek na čištění tak bych se toho plastu zas tak nebál.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#23 » čtv 13. kvě 2010, 00:29

Nejsem chemik, ale ze zkusenosti vim, ze plastu, ze ktereho jsou delane zbrane, ani konzervacni olej, ani WD40, neuskodi. Agresivnejsi veci, jako treba olovozrouta, H2SO4, apod, jsem samozrejme nezkousel. ;)

Co se tyce povlaku: Vyndej hlaven (tj. proved zakladni rozborku, ne kompletni) a experimentuj. Treba s tou zubni pastou, jak radi Patrik. Nebo s octem, nejakym cisticim prostredkem na zbrane (na trhu jich je spousta), olovozroutem, ... Pokud clovek nevi, jak to vzniklo, tezko predem vedet, co zabere.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#24 » čtv 13. kvě 2010, 01:04

Díky za rychlé odpovědi. Zubní pastu zkusím, případně jestli pomůže nějaký prostředek určený k čištění a né ke konzervaci. Pak poreferuju o výsledku. Olovo to dle mého názoru není, předchozí majitel z toho s největší pravděpodobností vystřílel jen pár desítek nábojů (prý cca 100 ks, čemuž bych na základě stavu zbraně i věřil) a to pravděpodobně FMJ, ale to už je jen spekulace.
O kompletní rozborku mám v plánu poprosit svého známého - puškaře (takže ani opětovné složení by neměl být problém :) ).
V návodu pro ZPT 01 taky není ani zmínka o látkách, které by mohly rám poškodit, nicméně tento čtyřstránkový "dokument" obsahuje jen dost obecné informace, které jsou známé asi každému střelci.

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#25 » čtv 13. kvě 2010, 05:25

jomekabi: Co myslíš tím olovožroutem? H2SO4?

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#26 » čtv 13. kvě 2010, 20:37

Ne, nejsem silenec! :D

Olovozrout je lidovy nazev pro cistici prostredky, ktere jsou dobre na olovo. Co to je chemicky nevim, ale H2SO4 urcite ne. Ja pouzivam Shooter's Choice lead remover, ktery jsem kdysi koupil od [url]Shivy[/url].

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#27 » pát 14. kvě 2010, 12:05

Chlape to mi nedělej, po použití H2SO4 mi olovo v hlavni zůstalo, ale hlaveň mi nějak zrezivěla. :lol:

Kyseliny do zbraní nepatří!

Ale chci se zeptat na ten Shooter's Choice lead, jak se to používá a jestli je to na olovo z použitelných chemikálií dostačující.



jbiker
Příspěvky: 79

Příspěvek#28 » sob 15. kvě 2010, 22:31

Já mám něco podobného od Tetra Gun a fest to smrdí čpavkem. Kapánek jsem si s tím poleptal prsty, takže žádný čajíček to rozhodně není. Sice se to jmenuje Copper Solvent, ale podle výrobce i osobní zkušenosti to bere i Pb a karbon.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#29 » sob 15. kvě 2010, 22:35

Na obalu to má napsáno: odstraňuje měď, olovo, spaliny a plast.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#30 » sob 15. kvě 2010, 22:42

Netrefijev píše:Kyseliny do zbraní nepatří!
Když už nic jiného tak dokážou krásně odstranit černění.
Netrefijev píše:Ale chci se zeptat na ten Shooter's Choice lead, jak se to používá a jestli je to na olovo z použitelných chemikálií dostačující.

V návodu je napsáno:protáhnout vývrt aby byl vlhký a pak nechat 15-30min působit. Poté odstranit odolné nečistoty bronzovým kartáčkem, pak prostříknout Tetra gun action blaster nebo spray pro uvolnění dalších nečistot. Nakonec protáhnout tetra gun lubricantem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů