Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#976 » pát 19. led 2018, 21:17

Já čistím hadříkem dokud se hodně špiní, lacetku až na konec, takže se tolik neprasí a rychleji odcházejí štětiny (tj. než bude potřeba prát, bude stejně na vyhození)

mikymoto: Pro zajímavost - SA58 od komory čistit jde, paradoxně je na to dobrá sada na čištění z číny (koupil jsem za pár korun takový kufřík s vytěrákem a množstvím kartáčků a jiných drobností) , protože ten skládací vytěrák pruží a jde trochu prohnout, takže tam jde nacpat. Akorát to není moc komfortní...

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#977 » stř 31. led 2018, 21:53

mikymoto píše:Po aplikaci čistidla do hlavně chvilku počkáš, pak zasuneš ve směru od komory k ústí a šmrdláš tak dlouho, jak tě to jen baví. Jednosměrně (opět od komory) už jen protláčíš filcky pokud máš čistící trn. Pokud máš lacetku (textilní vytěrák), tak zase pohyb dopředu a zpátky - konec vytěráku většinou mívá očko nebo ručku, která by hlavní neprošla. Jako asi by šlo lacetku po prostrčení hlavní na ústí odšroubovat - ale prooooč?

Od komory čistit vždy, když je to možné - ovšem některé zbraně (revolvery, SA58,...) musíš šmrdlat opačně, neb tam to prostě od komory nestrčíš.


Já čistím SA58 od komory, mám plastový tyčky dají se prohnout, ale musím dávat pozor na ostrou horní hranu u komory, která má tendenci tu tyčku ořezávat a pak musím čistit i plastové kousky...
Nevíte kde seženu INKOR MT 31? (nejlépe Praha) Děkuju za info.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#978 » čtv 1. úno 2018, 08:58

Vidím ho tady:

http://www.supra.cz/zbrane/doplnky1/cis ... 49937.html

Je to kousek od Prague Armory, jestli se správně pamatuju



D&H
Příspěvky: 74

Příspěvek#979 » ned 4. úno 2018, 21:36

V minulosti jsem také používal INKOR MT 31, ale nedávno jsem své zásoby dobral. Chtěl jsem koupit nový, ale nabyl jsem dojmu, že INKOR MT 31 již není k dostání (vyjma starých skladových zásob) a je nahrazen sprejem UNI COR MT 31. Prodejcem mi bylo řečeno, že je to totéž. Potisk na spreji je udělán tak, aby oba vypadaly téměř identicky. Na balení vidím, že INKOR MT 31 vyráběla firma Triga, zatímco UNI COR MT 31vyrábí Charvát group a distributorem je PolCon (zbraneliberec.cz).

Neví někdo, zda:
- je to lokální záležitost u nás a INKOR MT 31 je jinde v republice běžně dostupný?
- složení techto dvou materiálů je skutečně identické? Nenašel jsem k tomu žádné info ani MSDS listy.

Díky



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#980 » stř 28. bře 2018, 08:20

zdravím, možná stupidní otázka, pokud čistím sa58 vyvěrákem s plastovým potahem může dojít k poškození ústí hlavně? jeho průměr neumožňuje použití chránítka.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#981 » pát 6. dub 2018, 08:43

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ostatních střelců na následující, a to jak moc čistí krátkou po návratu ze střelnice. Když například vezmu krátkou a půjdu na střelnici, vystřílím cca 100-150 Lugrů, tak po návratu rozhodím zbraň, fouknu něco příhodného do hlavně, nechám tam sedět a vyčistím zbytek pistole. Pak, po nějaké době se vrátím k hlavni, projedu hadříkem na trnu a odstraním největší sračky, znova stříknu, projedu lehce bronzovým (mosazným) kartáčkem, znova hadříky na trnu, dokud nejsou čisté. Podívám se skrz hlaveň, většina povrchu je naprosto OK, ale za hranami drážek se drží cosi. Pokud chci to cosi odstranit tak, aby hlaveň vypadala jako po vyndání z krabice, znamená to cvičit s bronzovým (mosazným) kartáčkem dost dlouhou dobu, mezitím namáčet, projíždět hadříkem na trnu a pořád dokola. Zajímalo by mě, jestli čistíte hlavně krátkých dočista dočista, anebo tam ta tmavá místa za hranami drážek ignorujete, případně dočista dočista čistíte např. po 1.000 ranách. Není přehnané čištění spíš škodlivé?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#982 » pát 6. dub 2018, 09:15

Podle me se stim zbytecne babras. :) Pokud ji nechce dat na rok do trezoru, tak staci lehce.

Nekdo cisti i mene, ale ja po kazdem strileni, protahnu hlaven hadem, ev lehce striknu olejem. Telo a zbytek proste otru hadrikem co nepousti chlupy, ktery je lehce mastny. Otru hrany zasobniku, vodici hrany zaberu, celo komory mechanismus spouste, kam seda dostat. Nabeh komory v hlavni trosku pecliveji. Za 5-10 minut je hotovo. Zbran je cista, lehce mastna. Zadny topeni v oleji. :)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#983 » pát 6. dub 2018, 09:21

Já třeba pucuju důkladně a dlouze, ale ani ne proto, že by to bylo potřeba, ale protože je to součást rituálu, který mě baví a mám rád, když se na konci hlaveň leskne (i když úplně dočista to nikdy není, tolik času zase nemám, abych vybral ven úplně všechno) a na zbrani je přesně taková vrstvička Konkoru, že když se dotknu suchým prstem, tak je olej fuč a zbraň je suchá.

Asi to není takhle moc potřeba, ale mě to prostě baví :)



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#984 » pát 6. dub 2018, 13:32

Jak jsem pokrocil se strelbou, tak jsem treba meho Glocka prestal cistit po kazde navsteve strelnice a cistim ho az uznam za vhodne, nekdy jednou mesicne, nekdy jednou za 4 mesice. Je to jedno. Alfu Iron Combat cistim ponekud pravidelneji, ale uz jsem presel na filosofii, ze je to pracovni kun a ze ma neco vydrzet. Rugra GP 161 cistim po kazde navsteve strelnice, protoze je to muj mazlicek.



LB171
Příspěvky: 37

Příspěvek#985 » stř 11. dub 2018, 19:30

Na střelnici mi říkal maník, že jednou za dlouhý čas čistí hlaveň Glocka pomocí mosazkartáčů, které dá do akušroubováku a za pomalých otáček ji perfektně vyčistí..... Nějak se mi to nezdá . . . .



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#986 » stř 11. dub 2018, 19:53

Proč ne, je to měkká mosaz.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#987 » čtv 12. dub 2018, 09:23

Čistící rituály jsou pěkné, ale dají se praktikovat, pokud má člověk jednu/dvě zbraně, se kterými se vrátí ze střelnice. Chtěl bych vás vidět, jak dlouho byste vydrželi, kdybyste stříleli 5 zbraněma a ty poté museli čistit :-D
Mě se to drželo tak 3 roky, že jsem čistil poctivě vše. Nyní čistím jen v-ar, pistole i brokovnice jen boresnakem, kartáčem s boretechem jednou za x návštěv, a povrch jen lehce otřu hadrem s balistolem.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#988 » čtv 12. dub 2018, 09:59

No když vezmu s sebou všechny, tak čistím úplně stejně - akorát to dělám do půlnoci a smrdí mi celej byt od ballistolu :D

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#989 » čtv 12. dub 2018, 11:17

Ad ten akusroubovak - proč na pomalé otáčky? Má to nějaký vyznam? Já tak čistil glocka před prodejem (to mi poprvé a naposled v životě záleželo na čistotě laufu, jinak jsem no skoro nečistil a když, tak jen boresnakem) no a tak nějak automaticky jsem to vzal samozřejmě na nejvyšší výkon. Fungovalo to dobře.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#990 » čtv 12. dub 2018, 20:29

Jo já se s tím asi taky moc crcám. Galila teda beru jen boresnakem, výtěrák nemám. A píst kartáčem, ale nemaje zatím mosazneho zůstvá konec pístu trochu očazenej asi tak jak někdo nechává dorbně zabarvený předek válce revoilveru. Ale je to v podsatě kalach takže pořád si říkám, že dostává slušnou péči.
Balistol vyměněn za Brunox. Mě to voní, ale drahá polovic si na vůni Ballistolu ještě nezvykla. :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů