Čištění zbraní

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 994

Příspěvek#571 » stř 1. čer 2016, 19:30

Pupak píše:Paza: Na to se nemusíš nikoho ptát, stačí projet lauf hadem třeba 10x opticky dočista, pak ho znovu prostříknout a vzít bronzovým kartáčkem a uvidíš, kolik z toho "čistýho" laufu ještě vyleze bordelu. Nikdo netvrdí, že to třeba u pistole má na něco podstatnej vliv, nicméně důkladný vyčištění hadem je imho chiméra. Olovo v laufu pak hadem sotva pošimráš, je to pakárna dostat ven i bronzem. Nylon je imho zbytečnej, tvrdý stejně moc nevezme, kombinace bronz a patch úplně stačí.


No já jsem, jako nováček kupující první zbraně, neměl zkušenosti. Četl jsem různé rady na fórech, které se lišily a tak jsem se ptal i prodejce, u kterého jsem zbraně kupoval. Motivace prodat je u prodejce jasná, ale zdálo se mi docela věrohodné co říká, hada mi také mohl prodat i k tomu co jsem kupoval a zrazoval mě od toho. A tak jsem zakoupil kompletní chemii a čištění od TetraGun - je to asi trochu dražší, ale snad dobré, zatím tím pucuji a vše je v pořádku.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#572 » stř 1. čer 2016, 20:00

JakubCh: díky za tip a zkušenost, stále hledám něco, co fakt účinně rozpustí i silnou vrstvu olova. Jak je ten přípravek hodně agresivní, nepoškodí to vývrt, který není potažený tvrdochromem?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1867

Příspěvek#573 » stř 1. čer 2016, 20:08

paza: také mě na čištění a mazání prodejce doporučil věci od TetraGun.

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#574 » stř 1. čer 2016, 20:10

Hele, podle mě čistil dobře, ale srovnání fakt nemám. To poškozen vývrtu, nestraš... :D Nic tam nevidím, snad by psali, že to je jen na určité hlavně. Nic tam není a mé malorážce (CZ-455 Supermatch) to od pohledu neudělalo nic...

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#575 » stř 1. čer 2016, 21:00

Strašit nechci, neboj :)
Je si tak říkám, co že může rozpouštět olovo a zároveň nebude vytvářet oxid železa. Z chemie jsem byl vždycky na štíru...



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#576 » stř 1. čer 2016, 21:05

Ja bych rekl, ze olovo nicim rozpustit nejde, je to snad chemicky nejodolnejsi kov,mozna to rozpousti neco co tam to olovo prilepi...

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#577 » stř 1. čer 2016, 22:35

Taky jsem doteď neobjevil přípravek, který by rozpouštěl olovo. I když velice dobré reference jsou na poněkud drahou pěnu Milfoam Forrest. Prý hlaveň i po střelbě olovem vyčistí dokonale skoro bez práce. To budu muset někdy vyzkoušet.

Jinak se mi zatím nejvíc osvědčilo řídké CLP (konkrétně CX Professional), které výborně vzlíná a tím narušuje nečistoty. Pořád to ale chce určité úsilí s kartáčkem. Dodatek: CX pro se mi osvědčilo pouze k čištění, na konzervaci mám díky povrchové úpravě svých zbraní (QPQ a nerez) minimální nároky a při použití jakožto maziva CX selhalo.
Obrázek

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#578 » čtv 2. čer 2016, 06:55

No olovo velmi slušně údajně rozpouští čpavek. Tvrdil mi "starý kozák", že oni kdysi dávno míchali mix nafta+čpavek a čistili hlavně od olova tím

Odesláno z mého XT1032 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#579 » čtv 2. čer 2016, 07:04

Díky za tipy, popřemýšlím, případně otestuji ;)

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#580 » čtv 2. čer 2016, 08:33

Pak je ještě 100% metoda, jak se zbavit olova, do mrtě. I zažehleného, úplně bez práce. Ale není pro každého. Dělalo se to kdysi dávno na dílně, kde makal i táta. Hlaveň se dala do pece, která šla nastavit na naprosto přesnou teplotu, nastavila se teplota, kdy olovo už teče, ale hlavni se nestane ještě dlouho nic. No a olovo vesele vyteče z hlavně :D Takhle prý si tam čistili hlavně všichni nimrodi, co tam dělali...

Odesláno z mého XT1032 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#581 » čtv 2. čer 2016, 08:42

To se mi ale nezdá! Teplota tání pro chemicky ne zcela čisté olovo je 350˚C.
Takže byste si krásně popustil hlaveň.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#582 » čtv 2. čer 2016, 08:46

A chromovaná zbraň by po takovym zásahu mohla bejt fakt fešanda... Jak z Avatara!

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#583 » čtv 2. čer 2016, 08:49

Jak jsem vzal, tak podávám. Chrom asi nebyl, čistily se tak brokovnice a bylo to v sedmdesátých letech. Ale byl to tam prý běžný jev...

Odesláno z mého XT1032 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#584 » čtv 2. čer 2016, 12:47

Ještě k tomu čpavku - zkoušel jsem Robla Solo Mil, který jej obsahuje a na olovo měl jen minimální vliv. Zato podle modrozeleného zbarvení protažených patchů výborně rozpouštěl otěr mosazi po plášťovaných střelách. To mě ovšem u pistole netrápí...

Uživatelský avatar
JakubCh
Příspěvky: 236
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#585 » čtv 2. čer 2016, 13:49

Jo, modrozelená, to teče z pušky kamarádovi, když ji čistí. Ten můj sajrajt po čpavku smrdí šíleně, je na tom i upozornění, že to škodí zdraví. O čištění olova byl myslím článek na Taktické malorážce (nebo MaO)?

Už jsem z otce vyrazil, jak to bylo s hlavněmi v peci: ano, dělalo se to, ale ne do míry, ale olovo teklo. Pouze se hlavně "nahřály", teplotu už si nepamatuje, pak prý se hlaveň vytáhla a dočistila. Jak to bylo "zahřáté", šlo to dobře dočistit. Prý tam měli udělaný i stojan, do kterého tu horkou hlaveň z pece dávali a ve kterém to čistili a taky se prý jednou bobík parádně spálil :) Ale prý si to fakt nimrodi pochvalovali a dělali to tak často. Ale je to pravěk. Určitě bych to nedělal se svou hlavní :D

Odesláno z mého XT1032 pomocí Tapatalk

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů

cron