Čištění zbraní

Co jinam nepatří...


jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#166 » čtv 10. říj 2013, 10:52

Pánové, poradíte, jak "prvně" ošetřit komisní zbraň po donesení domů? Z těch všech konkorů, wdček a benzínu či olejů mi jde kapku hlava kolem...

Jo a jedná se o krátkou - CZ 75 a Berettu 71 8-)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#167 » čtv 10. říj 2013, 10:59

prima je toho tady 10 stránek a ted pojedem celý znova protože jsi línej číst :roll:



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#168 » čtv 10. říj 2013, 11:14

Výborně, děkuji za vstřícný komentář...vystupování zdejších moderátorů mně skutečně nepřestává udivovat :roll:

Informace pro ochotnější uživatele:

Celé vlákno jsem samozřejmě četl, ale právě z důvodu jeho rozsáhlosti v tom mám jako začátečník stále zmatek a tak si dovoluji někoho zkušeného poprosit, zda by to mohl ve dvou třech bodech shrnout 8-)

Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 224

Příspěvek#169 » čtv 10. říj 2013, 11:26

Tak tedy opravdu jednoduše, když jinak nedáš: pokud není luaf zadělaný od předešlého majitele a je na pohled čistý, tak: vezmi konkor, stříkni do laufu, vyrajbuj mosazným kartáčkem patřičné ráže, vytři dosucha, pak stříkni lehce konzervačním olejem (ne WD), i pohyblivé části zbraně, otři to co vytéká a ulož. Čištění po střelbě je pak trocu jiná káva, ale to hlavně záleží na majiteli zbraně.



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#170 » čtv 10. říj 2013, 12:02

Děkuji :twisted:

Vytírání laufu do sucha...je na to nějaké udělátko, nebo stačí nějakej kousek hadru na špejli :mrgreen: ?

Můžu se zeptat, proč ne WD? Mám zato, že to je na právě na pohyblivé části :?:

Jo a ještě dotaz...stran použití benzínu...někde jsem tu četl o ponořování do něj...to se dělá, když jsou části nějak extra zasviněné, nebo proč?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#171 » čtv 10. říj 2013, 13:08

Dobře, přečtu to teda za Tebe :)

Zoufalec píše:WD 40 je ČISTÍCÍ olej, tzn. trocha vazelíny v moři rozpouštědla.
KONKOR je KONZERVAČNÍ, tzn. troška rozpouštědla, v moři oleje.
WD 40 se má používat na čištění a uvolnění mechanismů, tomu odpovídá její složení které vyzlíná do všech spár a štěrbin, natáhne tam trošku maziva a poté vyschne. Tím uvolní např zarezlé součásti. Na konzervaci se nehodí protože po aplikaci vyschne a zanechá vcelku zanedbatelný film maziva. Po aplikaci WD 40, následném vyčištění hadříkem, by měl následovat nástřik KONKORem, nebo jiným konzervačním olejem. Na dlouhodobé uložení je zaručená vazelína a voskovaný papír.

rabbit3278 píše:No já čistim vždycky po návštěvě střelnice což je tak 300 ran. Přijdu domů, rozeberu, proleju WDčkem a necham hodku ležet. Pak kaztáčky, hadry, špejle s vatou. Vyčistim a vytřu do sucha a nakonec promáznu pořádně militecem. Párkrát vezmu za závěr, utřu co vyteče a uklidim. Žádná věda.
Mam P30 a při testu výrobce čistili během vystřílení 90.000 ran 15 krát, což je cca po 6000 a vysypala se po 91.320 výstřelech
V případě revorveru bych to asi nehrotil už vůbec. Čím jednodušší konstrukce, tím méně čištění

rabbit3278 píše:WD je dobrá věc, ale na čištění. Jako mazadlo používej něco jiného (né vazelínu)
Co se týká vazelíny, tak ta sice dobře drží, ale po pár dnech na vzduchu nachytá prach a máš z ní jemnej smirek. Většina mazadel na zbraně může po nějaké době na pohled zmizet, ale stále zůstává jemný film, který mazání zařídí (občas samozřejmě znovu namazat). Já chodim na střelnici cca 1 krát měsíčně a máznu po vyčištění (plus přebytek otřu, jen aby zůstal tenký film). Dostačující podle mě

Patrik píše:V běžných podmínkách je celkem jedno čím mažete. Teprve až přijdou extremní podmínky je třeba dobře volit,...... Čím víc se maže, tím větší by měla být očista po střelbě a kdy se do mechanismu skutečně můžou dostat i větší nečistoty a můžou být i příčinou závad.


A na záver bych vypích tyhle dva odkazy

dejment píše:http://www.mskriby.cz/news/cisteni-zbrani/
Taky zajímavý ohledně číštění zbraní.

lester555 píše:Dlouho jsem hledal, jak čistit po střelbě svoji první zbraň, jenže každý píše jiný postup a jen o tom číst neni tak názorný, tady je podle mě pěkný video, snad to začínajícím střelcům pomůže tak, jako mě :)

http://www.youtube.com/watch?v=HovIM4JH ... re=related


A popis ze strany 9 kde kolega popisuje přesně to na co se ptáš.

Alcatraz píše:poprvy to vycisti poradne, byva to potazeny konzervacni vrstvou, aby to vydrzelo par let ve skladu. Jinak na tom nic neni. Na tom videu to dela hodne rychle, ja se s tim o hodne vic mazlim :) Rozeberes a otres vsechny vnitrni mista hadrikem/kapesnickem, okartackujes kam se nedostas hadrikem. Oproti videu pouzivam jen hodne malo oleje, nemusi to z toho zrovna tyct. Vetsinou to zustane "suchy" a cisty. Pak jemne nanesu trochu oleje tam kde to nejvic jezdi nebo se pohybuje.

A po strelbe to uvidis, kde to bude spinavy. Tak tam to vemes hadrikem/kartackem dokud to nebude primerene cisty. Hlavne si ohlidej vytahovac, ten se nesmi zanyst. Na tom videu to je.

Dalsi co teda, nepouzivam medeny kartac. Na zacatku protahnu jednou nilonovej kartacek, pak nastrikam olej do hlavne polozim a behem cisteni zaveru a ramu obcas hlaven otocim, aby se olej rozlil vsude. A pak vezmu nilonovej kartacek a protahnu 1-3 kousky jemne naolejovane latky. Kdyz to udelas po strelbe, tak budes mit hlaven cistou. Dej si pozor, abys nemenil smer pohybu kartacku, dokud je kartacek v hlavni, mohli by se ti smeknout bodliny. Ja teda pro ten pocit (zbytecne) protahuju kartacek jen jednim smerem, od komory k usti. Bud jen na tycce, ze proleze durch, nebo u dlouhych zbrani kartacek venku odsroubuju a zpatky tahnu jen tycku.

Jinak ono se tomu nic moc nestane, takze si nema cenu z toho delat hlavu. Ohlidej si vytahovac, nezapomen vycistit hlaven po strelbe, nesmis nechat hlaven uplne bez oleje, ale nesmi z ni olej tyct. Jemne postriknuty hadrik uplne staci. Jemne nanyst olej na mista, kde to jezdi. A tak kazdych 1000 ran to chce vycistit zasobnik.

Kdyz to budes delat poprvy (nekolikrat), tak urcite das hodne oleje a on ti do druhyho dne ztece na stranu na ktere bude lezet pistole a umasti trochu zaver na ty strane, tak ji nepokladej po cisteni na cistej ubrus :)



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#172 » čtv 10. říj 2013, 19:50

Jinda voyer:
Ze se neorientujes v prehrsli informaci a postupu cisteni je naprosto normalni. Dokonce neni nic nenormalniho ani to, ze se upnes na jeden vyrobek/postup a za nejakou dobu zmenis. Vlastni zkusenosti ci na doporuceni nekoho jineho. Ale nemej za zle nikomu, ze ti napise pripominku o x stranach rozboru tohoto problemu. A sided ti to napsal za sebe, nikoli za moderatora (bych rekl, pokud ne, urcite mne kluci opravi).
No, drzim ti palec, at ten "svuj" postup/pripravek najdes co nejdrive ;-)



CSI
Příspěvky: 2

Příspěvek#173 » čtv 10. říj 2013, 20:53

Ahoj, já se pro tvou informaci momentálně držím postupu: WD40 vyčistit, pak Konkor101 nakonzervovat (CZ-75 SP-01). Na Glocka jsem používal Gun remedy, ale ten mi přijde po aplikaci "suchý". S Glockem (krumplem) nebyl problém, ale čízu si raději promastím. Navíc jak již bylo řečeno v mnoha vláknech: WD40 a Konkor seženeš všude za pár kaček. Nevymýšlím vymyšlené. (Jistě jsou jiné, lepší /dražší/ prostředky, ale na to "domácí žvýkání mi to stačí.

Zdar. [CSI]



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#174 » čtv 10. říj 2013, 21:43

Pokud můžu já doporučit, tak Inkor MT 31 - je to lepší brácha Konkoru, a je odparový, zbraň nezůstane úplně mastná. Cenově o málo dražší. Konkor jsem přestal používat, myslím, že je již přežitý. Čistili jsme s ním již před 30 lety na vojně a taky to šlo.
Na trhu jsou ale lepší a pochopitelně dražší prostředky, např s teflonem.



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#175 » úte 15. říj 2013, 22:19

Díky všem za posty!

Ještě taková minianketa...KDY čistíte? Necháváte to na doma...v den střelby, případně až další den...a nebo už podnikáte nějaké "čistící kroky" hned na střelnici po dostřílení :roll: :?:



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#176 » úte 15. říj 2013, 22:22

Já ihned, vždy, když příjdu domů a než jí uložím.

Uživatelský avatar
Ikewoo
Příspěvky: 75

Příspěvek#177 » úte 15. říj 2013, 22:33

Záleží, kdy střílím... většinou až doma hned po návratu ze střelnice... většinou je železo ještě teplé. Ale kobčas se mi stane, že dopolodne skočím na střelnici a domů se dostanu až večer - to pak jenom pro pocit protáhnu hadem lauf o papírákem trochu opucuju závěr a ústí (zvl u knedlíkometu se mi stává, že jsou tak dvě čísla závěru zaprášené, tak abych nezašpinil triko)... jinak na střelnici jenom pokud střílím z nechromované hlavně ex-vojáky



zkpet
Příspěvky: 52

Příspěvek#178 » stř 16. říj 2013, 07:22

Máte někdo tip na kvalitnější kartáčky na čištění? Dost mě vytáčí, když protáhnu bronzákem párkrát lauf a kartáč vypadá jak vypelichanej smrk. Začal jsem používat origo G kartáč, ale ideální to nebude.



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#179 » stř 16. říj 2013, 07:37

Já jsem si právě říkal, že z logiky věci dává smysl provést alespoň něco rychlého hned po dostřílení, dokud je hlaveň ještě teplá a svinstvo jde ven snadněji než když to zatuhne...to znamená protáhnout ji nějakým kartáčkem...akorát teda nevím, zda bronzovým či jakým :roll: :?:



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#180 » stř 16. říj 2013, 08:10

zkpet píše:Máte někdo tip na kvalitnější kartáčky na čištění?

Pro-Shot drží solidně. Po zkušenostech s kde čím jsem jich pořídil slušnou zásobu a ještě se mi nepovedlo zlikvidovat ten první. Cenový rozdíl se rozhodně vrátí několikanásobně. U nás prodává Alliancze, jinak lze zajít třeba eBay. Budeš asi potřebovat jejich protahovák, takže do začátku doporučuji koupit celou sadu. Jejich mosazné protahovací trny v kombinaci s předpřipravenými flanelovými hadříky jsou bozkonkurenční. To máš pocit, že hlaveň čistíš nějakým kalibrem. Tak přesně to sedí a samozřejmě taky čistí. Oproti kartáčku za dvacku je to trošku investice, ale vyplatí se.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 31 hostů