Vývrty kulových zbraní

Co jinam nepatří...


Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » ned 31. led 2010, 13:43

File0007.jpg
File0009_1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#2 » pon 1. úno 2010, 18:43

chlapi to je perfektní pomůže to jen si myslím ,že obyčejné kupecké počty jsou mi bližší, já jsem ze staré školy a vy jdete na vše moc vědecky, já když příkladně kalím plochý pero tak to dělám na barvu a nepotřebuju teploměry , ani temperovací pece při popouštění a ještě se mi nestalo abych to pero "zkurvil" a počítání úplně nesnáším já jsem holt spíš praktik, P



Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pon 1. úno 2010, 18:46

Tak to jsem rád, že mi nikdy nikdo nebude dělat přesnou hlaveň od oka bez měření. To bych ho pak tou hlavní velmi pravděpodobně umlátil



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » pon 1. úno 2010, 18:52

Tak ti tady dám radu jednoho slovenského kolegy z jiného (SK) webu:
Cim vacsi kaliber tak na sfericku strelu teda gulu sa pouziva pomalsie stupanie. Hlbka drazok tak 0,2mm max. 0,4mm akurat na flaster.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#5 » čtv 4. úno 2010, 17:57

Zdravím ,chlapi tak mi napadá jakej smysl má drážkování hlavně při použití flastru, já toho moc nenastřílím , spíš jen zkušebně při výrobě , pokud požívám flastry ,tak jen u hladkých hlavní a používám jemnou safiánovou kůžičku napuštěnou olejem P



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » čtv 4. úno 2010, 21:46

Nabíjení pušek s drážkovanou hlavní bylo obtížnější než u hladkých. Střela musela být zatlačena do drážek, byla o něco větší než ráž hlavně. Střely se musily do hlavně vtlouci dřevěným kladívkem. Protože se přitom odřezávalo mnoho olova které se zachycovalo v drážkách, užívalo se vložek. Vložka je čtyrhranný nebo kulatý kousek namaštěného plátna barchetu nebo kůže. Byly napuštěny roztokem 2/3 loje a 1/3 sádla. V zimě byly maštěny jen sádlem, protože ztuhlý lůj se usazoval v drážkách.

Tolik skoro doslovný citát z knihy J. Lugse - Ruční palné zbraně I

Takže : usnadnění nabíjení, utěsnění střely.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#7 » pát 5. úno 2010, 10:20

Patriku Ty jsi úplná pokladnice a encyklopedie znalostí - smekám- jinak s těmi flastry , myslím jaký účinek mají drážky na roztočení koule, když je mezi nimi a koulí flastr. Navíc při použití kulaté střely mi příde drážkování zbytečné. P



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#8 » pát 5. úno 2010, 20:34

Při správně zvoleném flastru se rotací stabilizuje i kulatá střela. Výstřel kule z drážkované hlavně je vždy přesnější než z hladké hlavně.
Tohle všechno by jsi ale měl už dávno vědět 8-)



Shiva
Příspěvky: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » sob 6. úno 2010, 02:03

Docela by me zajimalo, proc by se koule potrebovala stabilizovat rotaci. Koule ma obe teziste (prostorove a vahove) v jednom bode a tudiz neni potreba zadne gyroskopicke sily ktera by drzela lehci spickou dopredu. Rotace naopak zpusobuje derivaci ve smeru vyvrtu. Kterou silu rotace vyeliminuje a tim letici kouli zpresni???



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#10 » sob 6. úno 2010, 09:31

Vycházím z toho co jednou napsal ve střelectví Hungry , - nevím už přesné znění ,asi by se to našlo, - bylo to ve smyslu do jaké míry je u těchto krátkých derringerů drážkování účiné , jak víš dělají se jak hladké tak drážkované hlavně. U použití ogiválu je mi to jasné, u koule jsem na pochybách- ovšem rád se poučím. Jeden majitel toho osmihraného testoval více druhů střel a jednoznačně zvítězily ogivály- mohu přeposlat hodnocení. P

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#11 » sob 6. úno 2010, 13:24

Od predovek k derringerum, ... :roll: ;)
Takze radsi zpatky k predovkam a koulim: Taky mi neni jasne, proc by koule vystrelena z drazkovane hlavne mela byt stabilnejsi. Vzdycky jsem si myslel, ze ucel rotace zleva doprava (ci opacne) ma strele zabranit v rotaci zepredu dozadu, cimz by se draha jejiho letu destabilizovala. Jak pise Shiva, u koule to je suma fuk, vsude stejna vaha, teziste uprostred, takze k zadne destabilizaci by nemelo dojit. Tot jen selskym rozumem, ve fyzice jsem byl vzdycky slabej.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#12 » sob 6. úno 2010, 20:22

Aresi, je vidět- že máš smysl pro humor, u perkusního deringera se těžko dá mluvit o nějaké extra přesnosti, navíc bych chtěl vidět jak mlátíš někoho kouskem trubky dlouhé cca 10cm :lol: :roll: jinak zdravím P



Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » ned 7. úno 2010, 18:38

Pavelkrab je vidět, že jsi nepochopil. Ve chvíli kdy jsem odpovídal, tak v tomto vlákně nepadlo ani slovo o Deringeru a už vůbec ne o předovce. Ale možná jen špatně vidím. Moje reakce navíc padla v návaznosti na tvé plácnutí ve stylu "vše dělám od oka"



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#14 » pon 8. úno 2010, 08:41

Shiva: v knížkách je psáno: dokonce i kulatá střela , která získala při průchodu v drážkách rychlé otáčení, měla vyšší přesnost a dostřel ve srovnání s kulí vystřelenou z pušky stejné ráže s hladkým vývrtem. Něco na tom je neboť drážkované hlavně se používají od 16 st. a podlouhlé střely ruzných typů (Whittworth, minie, pritchet, enfield, peters, wilkinson aj.) se začaly používat až v 19 st. Nezdá se mi, že se výrobci trápili výrobou drážkovaných hlavní pokud by to bylo zcela bezúčelné. U derringeru s jejich krátkou hlavní a předpokládaným použitím na obranu do 5 metrů je drážkovaná hlaveň pouze obchodní tah, neb to lépe vypadá. Vzhledem k tomu, že si někteří nedají říct a přesto s tím střílejí mířenou střelbu tak by možná mohli mít zkušenosti a možnost srovnání teda pokud někdo používá zbraň s hladkou hlavní.
Naposledy upravil(a) Patrik dne pon 8. úno 2010, 15:32, celkem upraveno 1 x.



pavelkrab
Příspěvky: 258

Příspěvek#15 » pon 8. úno 2010, 09:21

Aresi, nechci zavádět diskusi na téma - dělám vše od oka- to jsem konečně ani nenapsal, napsal jsem, že kalím a popouštím "na barvu" tím myslím že používám technologii jaká se používala desítky let než se oběvily temperovací pece a jiné vymoženosti- přesto např. pera-která jsem měl konkrétně na mysli fungují dodnes. Pokud myslíš vývrty , tam pochopitelně od oka nic dělat nelze. Ani stoupání není vždy konstantní a připouští různé tolerance - pominu-li fakt, že nábojová a perkusní zbraň mají stoupání zcela odlišné vzhledem k rychlosti střely. Můj dotaz vycházel z určité pohodlnosti něco vyhledávat či odzkušovat. I staří mistři museli lecos vyzkoušet než zjistili co je nejlepší.Já jsem spíš praktik - který, když dostane nápad , popadne kus materiálu a jde na věc. Tím nechci říct, že vezmu cokoliv, o materiálech mám vše "pod kůží" ale počítat či vyhledávat některé informace mi prostě nebaví. Proto se radši zeptám . Zdravím P

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů