Nošení DA/SA pistole v "condition one"

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » pon 18. srp 2014, 23:08

V našich končinách se typicky moderní DA/SA pistole nosí ve 2. stavu připravenost (nenapnutý kohout, náboj v komoře). Je to osvědčený a bezpečný způsob nošení zbraně v pouzdře.

Protože ale některé DA/SA pistole (např. CZ 75B) nemají mechanismus pro vypouštění napnutého bicího mechanismu, musí se kohout sklápět ručně, což s sebou nese určité riziko nechtěného výstřelu. To dále stoupá, je-li střelec vystaven nějaké nestandartní nebo stresové situaci.
Tyto pistole jsou ale zpravidla vybaveny pojistkou. Položil jsem si tedy otázku: "K čemu je taková pojistka dobrá? Přece pokud nechci střílet, přecházím do DA režimu." V následujícím odstavci je možné vysvětlení.

Narazil jsem na zahraniční diskuzi, kde se rozebírala možnost nošení DA/SA pistole ve stavu nataženo, zajištěno. U nás by ale takový způsob nošení mnozí považovali za nebezpečný.
Pokud to například srovnám s nošením 1911 series 70, tak většina DA/SA zbraní má navíc výhodu blokace zápalníku. Nechci shazovat dlaňovou pojistku 1911, ale nemyslím si, že by při nošení měla tak kritický význam.
Ve srovnání s moderními plasťáky ala Glock je teoreticky nošení natažené a zajištěné DA/SA pistole dokonce bezpečnější - delší chod s větším odporem Glocku VS natvrdo blokovaná spoušť. Velké nebezpečí by samozřejmě vzniklo při zapomenutí zajištění pistole. To nebezpečí je ale stejné, jako při zapomenutí manuálního sklopení kladiva, což je, jak jsem psal výš, úkon spojený s nenulovým rizikem. Cvaknout pojistkou je jednodušší...

Proč tedy jsem tedy zatím nepotkal nikoho, kdo by o takové možnosti byť jen uvažoval? Ušlo mi něco, proč to není dobrý nápad, nebo se jedná pouze o psychický blok?

PS: tohle se nevztahuje na zbraně s pákou vypouštění bicího mechanismu (SIG 226, CZ 75D). Konstrukce možnost nošení natažené pistole neumožňuje.
PPS: Zbraně s kombinací pojistky a decockeru naráz (některé varianty HK USP, Taurus 92) patrně dávají uživateli na výběr. Jejich praktický význam mi zatím uniká.

Uživatelský avatar
maravysta
Příspěvky: 183

Příspěvek#2 » úte 19. srp 2014, 06:23

No osobně si myslím, že ve stresové situaci je snadnější zmáčknout spoušť a jedním tahem natáhnout kohout a vystřelit, než někde šmátrat po pojistce. Navíc já osobně daleko víc věřím svému palci co se spouštění kohoutu týká než decockeru.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#3 » úte 19. srp 2014, 06:53

Souhlas s Maravysta. Jde o bezpečnost - natažená a zajištěná zbraň je již ve "vysokém" stupni připravenosti k výstřelu. Ale neznamená to že to tak nelze dělat. Jde jen o dokonalé zvládnutí tohoto režimu. Myslím že v Americe je to snad i běžné. Osobně nenosím spíš se připravuji k nošení a tenhle způsob by mě nevyhovoval. S vypouštěním přes kohout nemám problém. Pokud nosím, čistě z cvičných důvodů tak i bez náboje v komoře. Pro nošení z obranných důvodů zvolím mě bližší řešení a tedy náboj v komoře a DA spouštění.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » úte 19. srp 2014, 07:43

maravysta: pokud máš nacvičený úchop, pak palec odjišťuje naprosto automaticky.



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#5 » úte 19. srp 2014, 08:35

Maravysta: Co Tě vede k nedůvěře k decockeru???

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#6 » úte 19. srp 2014, 09:01

1911 nosím tak, že mám náboj v komoře a kohout na bezpečnostním ozubu. Tak eliminuji nebezpečí výstřelu při vypouštění palcem a v případě problémů stačí jen palcem dotáhnout kohout, což se dá udělat při tasení. Cvaknout pojistkou je sice jednodušší, ale nosit s nataženým kohoutem se mi moc nechce. Nicméně i v tomto stavu jde zajisti, ale to už jsou dva úkony.



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#7 » úte 19. srp 2014, 09:36

Nataženo zajistěno je primárně doména 1911 a tak bych řekl že to přenášejí i na další pistole- prostě mají nadrilováno - evropa je spíše doména DA/SA takže to prostě vychází z naší historie plus pokud budu mít doma jak kohoutovou tak glocka tak přece se nebudu učit dva druhy tasení - to spíše lepší příprava zbraně



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#8 » úte 19. srp 2014, 09:38

Danieli, a co Tebe vede k nošení na ozubu? Tomu taky tak nějak nerozumím...

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#9 » úte 19. srp 2014, 09:42

Je to stejné jako nosit s vypuštěným kohoutem, ale o trošku bezpečnější při manipulaci.

AZAR: lepší je to nestřídat, ale nosit jen jednu zbraň :-)



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#10 » úte 19. srp 2014, 09:46

to je mi jasné ale jsou proste situace kdy než fullsize sahnes radši po nečem menším



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#11 » úte 19. srp 2014, 10:00

DanielX: Bezpečnější při manipulaci... v čem??

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#12 » úte 19. srp 2014, 10:03

Při vypouštění kohoutu palcem. Sice se mi ještě nestalo, že by mi vyklouzl, ale...



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#13 » úte 19. srp 2014, 10:06

hlavně nazapomnte vypustění kohoutu se provádí palcem druhé nestrilejici ruky

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#14 » úte 19. srp 2014, 10:08

Hehehe, přesně tak to dělám, ale mít to na ozubu mi nevadí. Jaký je rozdíl mít vypuštěno na doraz a 2mm od dorazu?



Carloss
Příspěvky: 2938

Příspěvek#15 » úte 19. srp 2014, 10:34

Právě, že asi žádnej, proto se ptám... Jinak při uvolnění spouště hned po uvolnění kladiva jde kladivo na ozub, úderníková pojistka je aktivní. Pokud chci spustit až na "dno", je asi nutný držet spoušť, což deaktivuje úderníkovou. Tam je rozdíl v bezpečnosti. A je to stejný s pistolemi CZ75B. Je to tak? Přes to třeva v LOSu se vyžaduje vypouštění "až na dno". Já to teda moc neřeším, bo mám SIG 226 a SIG 239, obě s decockerem a už se nám to v LOSu povolilo. :-) A věřím tomu spíš, než třeba propocenýmu palci. Fktem je, že u SIGů decocker je "řízenej", oproti třeba CZ. Navíc SIGy maj poctivý odskok, což je jeho základní klidová poloha, kdežto CZ, 1911... maj ozub, což není jejich základní poloha.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů

cron